David Nielsen med kæmpe opsang: De har ødelagt det

Spillerne skal ikke drages til ansvar for fans, der skaber problemer, mener TV 2-ekspert David Nielsen, der dog samtidig er færdig med at holde hånden over de fans, der ifølge angriberen har ødelagt den største kamp i dansk fodbold.



Søndagens imødesete derby endte som en fodboldmæssig fuser, mens balladen omkring kampen har medført en kæmpe debat om stadionsikkerhed og hooliganisme. 

I TV 2-programmet 'Tirsdagstrænerne' blev emnet selvfølgelig analyseret, og her fremhævede vært Carsten Werge to interviews med Brøndby-stjernerne Mathias Kvistgaarden og Nicolai Vallys og spurgte, om ikke spillerne også har et ansvar for at kritisere ballademagerne. 

For ekspert David Nielsen er svaret dog et klart og tydeligt 'nej'. 

– Vi sidder og snakker om spillerne og hiver de her to Brøndby-spillere frem, der selvfølgelig ikke står og begynder at tage bladet fra munden i forhold til at kritisere deres egne fans… hvis du har den holdning, på baggrund af de her to interviews, som Mathias Kvistgaarden og Nicolai Vallys giver, så rynker du på næsen over spillernes holdning og spillernes rolle i det her.

– Pressecheferne har én opgave, og det er at sørge for, at når der sker sådan noget her, så er der ikke én spiller, der udtaler sig til hverken TV 2 eller andre kanaler omkring ting, der ikke har med fodbold at gøre, når der er ballade på spil. Fordi spillerne kan aldrig, som i aldrig nogensinde, blive holdt til ansvar for de her ting, lød det fra David Nielsen. 

Den tidligere AGF- og Lyngby-træner var dog klar med en stor opsang til de fans, der skabte problemer på Brøndby Stadion. 

– Nu har jeg siddet som den sidste person og holdt hånden over de stemningsskabende fans i forbindelse med det sidste derby. Når det her så sker nu, så har de mistet deres sidste stemme, der overhovedet kunne have talt deres sag i forbindelse med deres opførsel i de derbyer her.

– At man løber ned og begynder at kaste med romerlys, når alle øjnene er rettet mod Brøndby Stadion, så snakker vi ikke længere om problemer. Vi er ude i nogle afkroge nu, hvor der ikke er nogen vej tilbage.

Ifølge David Nielsen har ballademagerne reelt ødelagt Superligaens største kamp. 

– Nu kommer sanktionerne, og man har ødelagt den største kamp i dansk fodbold. For jeg mener, at den kamp, fodboldmæssigt, var så dårlig, og én af grundene til det var, at den bliver spillet klokken 12 om formiddagen. Hvorfor bliver den spillet der? Fordi vi ikke kan spille på nogle andre tidspunkter, fordi der skal være politi og sikkerhedsvagter og alt muligt.

– Den her kamp burde blive spillet klokken otte om aftenen som den sidste i Superliga-runden, hvor vi alle havde gået og set frem til den her fodboldkamp. Det kan vi ikke, og jeg tror ikke, at vi kommer dertil nu. For mig er der nogle få idioter, der har ødelagt den fodboldkamp for alle os, der elsker fodbold, lød det fra David Nielsen. 

En af konsekvenserne ved optøjerne i søndags der, at der til fremtidige derbier vil være forbud mod udebanefans. Det besluttede Divisionsforeningen allerede få timer efter slutfløjtet.





TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!

Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!

Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned

Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper

Klar tale: Han bør fyres nu



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Kæmpe nyhed i udlandet

Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!

Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid

I svime over dansker: Bejler til landsholdet



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

Rystede eksperter slår alarm om Larsson

LIVE: Afviser Hjulmand-historie

– Presset er på Danmark!



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København

Dansker drillet af Mourinho

Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig 

Det har hjemsøgt Højbjerg

– Er der 120 millioner i klubkassen?

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut

Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’

‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’

Riemer deler godt nyt om dansk stjerne

Albert Rudé er færdig i Kolding

Vender han retur? Lasse Schöne åben

Alexander Lind blæst bagover



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Stiktosset – her er Delaneys svar

Han ville være guf for større Superliga-klubber

FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”

Kun to har gjort det dårligere

Rundens hold i Superligaen – 24. runde

Viser målform før vigtig landskamp

Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende

Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland

Mbappé afviser teori

– Dér har Cooper fejlet på allerøverste hylde!

The Gunners deprimerer The Blues

Medie: Ændring i Schmeichel-plan

Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’

Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby

– Glem 4-4-4-4-0

Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende

– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt

Kan ryge 9 millioner ned i løn

Mål i spansk mandagskamp

Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey

FC Midtjylland misser gylden chance

– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen