David Nielsen med kæmpe opsang: De har ødelagt det

Spillerne skal ikke drages til ansvar for fans, der skaber problemer, mener TV 2-ekspert David Nielsen, der dog samtidig er færdig med at holde hånden over de fans, der ifølge angriberen har ødelagt den største kamp i dansk fodbold.



Søndagens imødesete derby endte som en fodboldmæssig fuser, mens balladen omkring kampen har medført en kæmpe debat om stadionsikkerhed og hooliganisme. 

I TV 2-programmet 'Tirsdagstrænerne' blev emnet selvfølgelig analyseret, og her fremhævede vært Carsten Werge to interviews med Brøndby-stjernerne Mathias Kvistgaarden og Nicolai Vallys og spurgte, om ikke spillerne også har et ansvar for at kritisere ballademagerne. 

For ekspert David Nielsen er svaret dog et klart og tydeligt 'nej'. 

– Vi sidder og snakker om spillerne og hiver de her to Brøndby-spillere frem, der selvfølgelig ikke står og begynder at tage bladet fra munden i forhold til at kritisere deres egne fans… hvis du har den holdning, på baggrund af de her to interviews, som Mathias Kvistgaarden og Nicolai Vallys giver, så rynker du på næsen over spillernes holdning og spillernes rolle i det her.

– Pressecheferne har én opgave, og det er at sørge for, at når der sker sådan noget her, så er der ikke én spiller, der udtaler sig til hverken TV 2 eller andre kanaler omkring ting, der ikke har med fodbold at gøre, når der er ballade på spil. Fordi spillerne kan aldrig, som i aldrig nogensinde, blive holdt til ansvar for de her ting, lød det fra David Nielsen. 

Den tidligere AGF- og Lyngby-træner var dog klar med en stor opsang til de fans, der skabte problemer på Brøndby Stadion. 

– Nu har jeg siddet som den sidste person og holdt hånden over de stemningsskabende fans i forbindelse med det sidste derby. Når det her så sker nu, så har de mistet deres sidste stemme, der overhovedet kunne have talt deres sag i forbindelse med deres opførsel i de derbyer her.

– At man løber ned og begynder at kaste med romerlys, når alle øjnene er rettet mod Brøndby Stadion, så snakker vi ikke længere om problemer. Vi er ude i nogle afkroge nu, hvor der ikke er nogen vej tilbage.

Ifølge David Nielsen har ballademagerne reelt ødelagt Superligaens største kamp. 

– Nu kommer sanktionerne, og man har ødelagt den største kamp i dansk fodbold. For jeg mener, at den kamp, fodboldmæssigt, var så dårlig, og én af grundene til det var, at den bliver spillet klokken 12 om formiddagen. Hvorfor bliver den spillet der? Fordi vi ikke kan spille på nogle andre tidspunkter, fordi der skal være politi og sikkerhedsvagter og alt muligt.

– Den her kamp burde blive spillet klokken otte om aftenen som den sidste i Superliga-runden, hvor vi alle havde gået og set frem til den her fodboldkamp. Det kan vi ikke, og jeg tror ikke, at vi kommer dertil nu. For mig er der nogle få idioter, der har ødelagt den fodboldkamp for alle os, der elsker fodbold, lød det fra David Nielsen. 

En af konsekvenserne ved optøjerne i søndags der, at der til fremtidige derbier vil være forbud mod udebanefans. Det besluttede Divisionsforeningen allerede få timer efter slutfløjtet.





LIVE

LIVE: Japanere vil købe Superliga-klub

Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr

‘Det er en gave for Danmark’

Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!

Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job

Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger

– Hele holdet er trygge ved ham



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Højbjerg overvejer stor beslutning

En ny fejl? Nævner Thomas Frank

‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’

1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!

Spår: Her ender Mohamed Salah



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Brøndby får stor bøde

Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme

Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse

Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser 

‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Vild kamp: Her er Danmarks modstander

Brian Riemer til pressen: Husk det!

Riemer sendte to spioner til Tjekkiet

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

‘FC København var en mulighed’

– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…

Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM

Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen

Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår

LIVE: Det skal afgøres fra straffesparkspletten

Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100

FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Philip Billing tabte kæben

Danske stjerner kan være fortid

Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU

Husker du Dan Thomassen? Lander flot job

11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb

To spillere frasorteret af Brian Riemer

Får stor hjælp inden brag mod Liverpool

Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

Nu flytter anfører til Danmark

Godt nyt for FCM – giver status på Franculino

Remis i Basel

‘Derfra moser vi dem’

Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM

Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM

Ny VM-melding fra Iran

Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?

Danmark – Nordmakedonien

Se skæbnelandskamp sammen med Tipsbladet

Gætteleg: Solbakken afslører sin startopstilling

Selskabet bag OB med bedste resultat nogensinde

– Dét er det altoverskyggende problem i FCK!