Søndagens imødesete derby endte som en fodboldmæssig fuser, mens balladen omkring kampen har medført en kæmpe debat om stadionsikkerhed og hooliganisme.
I TV 2-programmet 'Tirsdagstrænerne' blev emnet selvfølgelig analyseret, og her fremhævede vært Carsten Werge to interviews med Brøndby-stjernerne Mathias Kvistgaarden og Nicolai Vallys og spurgte, om ikke spillerne også har et ansvar for at kritisere ballademagerne.
For ekspert David Nielsen er svaret dog et klart og tydeligt 'nej'.
– Vi sidder og snakker om spillerne og hiver de her to Brøndby-spillere frem, der selvfølgelig ikke står og begynder at tage bladet fra munden i forhold til at kritisere deres egne fans… hvis du har den holdning, på baggrund af de her to interviews, som Mathias Kvistgaarden og Nicolai Vallys giver, så rynker du på næsen over spillernes holdning og spillernes rolle i det her.
– Pressecheferne har én opgave, og det er at sørge for, at når der sker sådan noget her, så er der ikke én spiller, der udtaler sig til hverken TV 2 eller andre kanaler omkring ting, der ikke har med fodbold at gøre, når der er ballade på spil. Fordi spillerne kan aldrig, som i aldrig nogensinde, blive holdt til ansvar for de her ting, lød det fra David Nielsen.
Den tidligere AGF- og Lyngby-træner var dog klar med en stor opsang til de fans, der skabte problemer på Brøndby Stadion.
– Nu har jeg siddet som den sidste person og holdt hånden over de stemningsskabende fans i forbindelse med det sidste derby. Når det her så sker nu, så har de mistet deres sidste stemme, der overhovedet kunne have talt deres sag i forbindelse med deres opførsel i de derbyer her.
– At man løber ned og begynder at kaste med romerlys, når alle øjnene er rettet mod Brøndby Stadion, så snakker vi ikke længere om problemer. Vi er ude i nogle afkroge nu, hvor der ikke er nogen vej tilbage.
Ifølge David Nielsen har ballademagerne reelt ødelagt Superligaens største kamp.
– Nu kommer sanktionerne, og man har ødelagt den største kamp i dansk fodbold. For jeg mener, at den kamp, fodboldmæssigt, var så dårlig, og én af grundene til det var, at den bliver spillet klokken 12 om formiddagen. Hvorfor bliver den spillet der? Fordi vi ikke kan spille på nogle andre tidspunkter, fordi der skal være politi og sikkerhedsvagter og alt muligt.
– Den her kamp burde blive spillet klokken otte om aftenen som den sidste i Superliga-runden, hvor vi alle havde gået og set frem til den her fodboldkamp. Det kan vi ikke, og jeg tror ikke, at vi kommer dertil nu. For mig er der nogle få idioter, der har ødelagt den fodboldkamp for alle os, der elsker fodbold, lød det fra David Nielsen.
En af konsekvenserne ved optøjerne i søndags der, at der til fremtidige derbier vil være forbud mod udebanefans. Det besluttede Divisionsforeningen allerede få timer efter slutfløjtet.
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
AVIS
Voldsomt skænderi i FC København
TRANSFER
Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis
Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
OPTAKT
FC Midtjylland – Brøndby IF
MEDIE
Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
‘Zanka’ med – men profil er ikke klar for FCK
HELT VILDT
Chokpris på Victor Froholdt
TRANSFER
Henter kæmpe Superliga-flop
OPTAKT
Vejle Boldklub – AGF
OPTAKT
FC Fredericia – Silkeborg IF
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham
OPTAKT
FC København – Randers FC
OPTAKT
Sønderjyske – OB
EKSKLUSIVT
Helt sikker: ‘Uundgåeligt – det sker til sommer’
Lamine Yamal med karrierens første
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
NYHEDER
Vil gøre det onde ved Brøndby
Björn Wesström overrasker – scorer nyt job
AGF’er med transferanbefaling: ‘Kig på ham i FCK’
AGF-juvel stempler ind – scorer mod FCK
NYHEDER
Farzam: Så havde Maxsø været Brøndby-spiller nu
MEDIE
Barcelona køber Rashford – her er prisen
NYHEDER
Frimann i rørende farvel: ‘Utroligt trist dag’
Stats til Superligaen: Kæmpe overpræstation
Hjulmands Leverkusen dummer sig igen
TOPNYHED
Jubler over transfer: God dialog med FC København
HELT VILDT
Vilde Mikkel Damsgaard i hopla
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
Bayern München besejrer Dortmund i drama
EKSKLUSIVT
Superliga-guf: Hold øje med disse 1. div-stjerner
HELT VILDT
Dansker i kæmpe skifte? ‘Hent ham nu!’
Kasper Hjulmand brager ind i Arsenal
Sådan fik de mistanke om norsk matchfixing
EKSKLUSIVT
Ekspert: De rykker op i Superligaen
OPTAKT
Arsenal – Chelsea
Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren
EKSKLUSIVT
FC Nordsjælland reagerer på afvisning
STORT INTERVIEW
Slår fast: ‘Med længder den bedste i Danmark!’
DAGENS SPILFORSLAG
Leeds kan lege med mod Man City
MEDIE
Jesse Lingard tæt på eksotisk eventyr
INTERVIEW
– Det er en frustration for os alle
NYHEDER
Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig
NYHEDER
Traditionsklub henter Stephen Odey
MEDIE
Skandale: Eliteserien-spillere anholdt
FANKLUBBEN
Raser over afgørelse: Himmelråbende og tåbeligt!
HELT VILDT
Dommerekspert rystet over Superliga-justitsmord
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Afviser FC Nordsjælland
NYHEDER
Her er FC Midtjyllands modstander i Europa League
Legender tager afsked med Sepp Piontek
TRANSFER