Søndagens imødesete derby endte som en fodboldmæssig fuser, mens balladen omkring kampen har medført en kæmpe debat om stadionsikkerhed og hooliganisme.
I TV 2-programmet 'Tirsdagstrænerne' blev emnet selvfølgelig analyseret, og her fremhævede vært Carsten Werge to interviews med Brøndby-stjernerne Mathias Kvistgaarden og Nicolai Vallys og spurgte, om ikke spillerne også har et ansvar for at kritisere ballademagerne.
For ekspert David Nielsen er svaret dog et klart og tydeligt 'nej'.
– Vi sidder og snakker om spillerne og hiver de her to Brøndby-spillere frem, der selvfølgelig ikke står og begynder at tage bladet fra munden i forhold til at kritisere deres egne fans… hvis du har den holdning, på baggrund af de her to interviews, som Mathias Kvistgaarden og Nicolai Vallys giver, så rynker du på næsen over spillernes holdning og spillernes rolle i det her.
– Pressecheferne har én opgave, og det er at sørge for, at når der sker sådan noget her, så er der ikke én spiller, der udtaler sig til hverken TV 2 eller andre kanaler omkring ting, der ikke har med fodbold at gøre, når der er ballade på spil. Fordi spillerne kan aldrig, som i aldrig nogensinde, blive holdt til ansvar for de her ting, lød det fra David Nielsen.
Den tidligere AGF- og Lyngby-træner var dog klar med en stor opsang til de fans, der skabte problemer på Brøndby Stadion.
– Nu har jeg siddet som den sidste person og holdt hånden over de stemningsskabende fans i forbindelse med det sidste derby. Når det her så sker nu, så har de mistet deres sidste stemme, der overhovedet kunne have talt deres sag i forbindelse med deres opførsel i de derbyer her.
– At man løber ned og begynder at kaste med romerlys, når alle øjnene er rettet mod Brøndby Stadion, så snakker vi ikke længere om problemer. Vi er ude i nogle afkroge nu, hvor der ikke er nogen vej tilbage.
Ifølge David Nielsen har ballademagerne reelt ødelagt Superligaens største kamp.
– Nu kommer sanktionerne, og man har ødelagt den største kamp i dansk fodbold. For jeg mener, at den kamp, fodboldmæssigt, var så dårlig, og én af grundene til det var, at den bliver spillet klokken 12 om formiddagen. Hvorfor bliver den spillet der? Fordi vi ikke kan spille på nogle andre tidspunkter, fordi der skal være politi og sikkerhedsvagter og alt muligt.
– Den her kamp burde blive spillet klokken otte om aftenen som den sidste i Superliga-runden, hvor vi alle havde gået og set frem til den her fodboldkamp. Det kan vi ikke, og jeg tror ikke, at vi kommer dertil nu. For mig er der nogle få idioter, der har ødelagt den fodboldkamp for alle os, der elsker fodbold, lød det fra David Nielsen.
En af konsekvenserne ved optøjerne i søndags der, at der til fremtidige derbier vil være forbud mod udebanefans. Det besluttede Divisionsforeningen allerede få timer efter slutfløjtet.
DAGENS SPILFORSLAG
Målmandsreserve kastes for løverne i Rom
AVIS
Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte
TRANSFER
Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit
TOPNYHED
Spår triumf efter 22 år: ‘Det er helt uhørt’
MEDIE
Dansk kæmpetransfer kan kollapse
Tidl. FCK-flop spiller ikke: Jeg er ligeglad
MEDIE
PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.
MEDIE
Meget tæt på at hente Pione Sisto
EKSKLUSIVT
Afsløring: Store klubber forbereder bud på Iqbal
Graulund sviner dansker: Det er håbløst jo
TOPNYHED
Jan Mølby kritisk: De har gamblet og ramt forbi
NYHEDER
Mads Pedersen slår Vingegaard i kamp om cykelhæder
TOPNYHED
Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?
Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten
TOPNYHED
Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’
NYHEDER
Forløsende sejr for Thomas Frank og Tottenham
Ingen Bo Henriksen – har truffet stor beslutning
TOPNYHED
– Froholdt skifter helt sikkert dertil
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem
Tidl. BIF-spiller afslører langt sygdomsforløb
TOPNYHED
Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk
TOPNYHED
Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk
Spansk fodboldtræner og hans tre børn dør i ulykke
TOPNYHED
Hylder dansker: ‘Den største lige nu’
TIPSBLADET SPECIAL
Disse målmænd har tidligere vundet Det Gyldne Bur
TRANSFER
Forsøgte at hente ham i FC Nordsjælland
TOPNYHED
“Sportschefer drømmer om at hente ham”
Mourinho bekymret for Bah: Det er ikke godt
TOPNYHED
Ny Superliga-komet: Jeg har en stor fremtid
TOPNYHED
Peter Møller svarer på kritik: Rolig nu
NYHEDER
Conte ser enormt potentiale hos Højlund
TOPNYHED
Fælder hård Schmeichel-dom
TOPNYHED
Blæst bagover af dansker: ‘Ødelægger modstanderne’
Eriksen ude med hård kritik
BIZART
Rygter chokerer Laudrup: Det er helt vildt
AVIS
Bo Henriksen bringes i spil til nyt job
TOPNYHED
Italienske medier hylder ham
TOPNYHED
Kritisk FCK-interview: Det smarteste jeg har gjort
NYHEDER
Fransk pletskud holder liv i Citys sejrsstime
TOPNYHED
Thomas Frank ser mange Brøndby-paralleller
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Her skal de forstærke sig
Højlund joker: Det sker ikke så ofte!
AVIS
Tidl. SL-profils situation er “temmelig håbløs”
MEDIE
Erstatter han Andreas Christensen?
NYHEDER
Forlænger med stort angriber-talent
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste U21-spillere
DAGENS SPILFORSLAG
Ørkenræv og Hingst scorer begge i Rabat
Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel
Arteta kan godt lide Arsenals “mange problemer”
TRANSFER