David Nielsen med kæmpe opsang: De har ødelagt det

Spillerne skal ikke drages til ansvar for fans, der skaber problemer, mener TV 2-ekspert David Nielsen, der dog samtidig er færdig med at holde hånden over de fans, der ifølge angriberen har ødelagt den største kamp i dansk fodbold.



Søndagens imødesete derby endte som en fodboldmæssig fuser, mens balladen omkring kampen har medført en kæmpe debat om stadionsikkerhed og hooliganisme. 

I TV 2-programmet 'Tirsdagstrænerne' blev emnet selvfølgelig analyseret, og her fremhævede vært Carsten Werge to interviews med Brøndby-stjernerne Mathias Kvistgaarden og Nicolai Vallys og spurgte, om ikke spillerne også har et ansvar for at kritisere ballademagerne. 

For ekspert David Nielsen er svaret dog et klart og tydeligt 'nej'. 

– Vi sidder og snakker om spillerne og hiver de her to Brøndby-spillere frem, der selvfølgelig ikke står og begynder at tage bladet fra munden i forhold til at kritisere deres egne fans… hvis du har den holdning, på baggrund af de her to interviews, som Mathias Kvistgaarden og Nicolai Vallys giver, så rynker du på næsen over spillernes holdning og spillernes rolle i det her.

– Pressecheferne har én opgave, og det er at sørge for, at når der sker sådan noget her, så er der ikke én spiller, der udtaler sig til hverken TV 2 eller andre kanaler omkring ting, der ikke har med fodbold at gøre, når der er ballade på spil. Fordi spillerne kan aldrig, som i aldrig nogensinde, blive holdt til ansvar for de her ting, lød det fra David Nielsen. 

Den tidligere AGF- og Lyngby-træner var dog klar med en stor opsang til de fans, der skabte problemer på Brøndby Stadion. 

– Nu har jeg siddet som den sidste person og holdt hånden over de stemningsskabende fans i forbindelse med det sidste derby. Når det her så sker nu, så har de mistet deres sidste stemme, der overhovedet kunne have talt deres sag i forbindelse med deres opførsel i de derbyer her.

– At man løber ned og begynder at kaste med romerlys, når alle øjnene er rettet mod Brøndby Stadion, så snakker vi ikke længere om problemer. Vi er ude i nogle afkroge nu, hvor der ikke er nogen vej tilbage.

Ifølge David Nielsen har ballademagerne reelt ødelagt Superligaens største kamp. 

– Nu kommer sanktionerne, og man har ødelagt den største kamp i dansk fodbold. For jeg mener, at den kamp, fodboldmæssigt, var så dårlig, og én af grundene til det var, at den bliver spillet klokken 12 om formiddagen. Hvorfor bliver den spillet der? Fordi vi ikke kan spille på nogle andre tidspunkter, fordi der skal være politi og sikkerhedsvagter og alt muligt.

– Den her kamp burde blive spillet klokken otte om aftenen som den sidste i Superliga-runden, hvor vi alle havde gået og set frem til den her fodboldkamp. Det kan vi ikke, og jeg tror ikke, at vi kommer dertil nu. For mig er der nogle få idioter, der har ødelagt den fodboldkamp for alle os, der elsker fodbold, lød det fra David Nielsen. 

En af konsekvenserne ved optøjerne i søndags der, at der til fremtidige derbier vil være forbud mod udebanefans. Det besluttede Divisionsforeningen allerede få timer efter slutfløjtet.



Fodboldlegenden Kevin Keegan har fået kræft

Liverpool-træner er ked af prædikat

Chok: Lassen stopper – stor post til Retov

Opfordrer Brøndby: Hent denne Superliga-stjerne

Shopamok! Brøndby køber dyr midtbanestjerne

‘Kontraktbombe’: Bayern München tilbyder kongeløn

Slagter United: ‘Det er pinligt’

Brøndby meldes i dialog om salg af profil

En vaskeægte “driblekonge” på vej til Brøndby

På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’

Slagter Man Utd: ‘En fiasko – han knækkede!’

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

Har talt med Ferguson om United-job

Blæst bagover: ‘Jeg vil aldrig glemme det’

Røverkøb? Så billig er AGF-profil

Rigtig skidt transfermelding for Hermansen

Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri

‘Så er Daramy nytteløs for FCK’

‘I skal have mindst 100 mio. for ham, Brøndby!’

Eriksen og Kjær tager afsted

Chok! Vingegaards nøglehjælper stopper karrieren

Milliontransfer – penge på vej til Superliga-klub

Kæmpetransfer i Brøndby? Her er de vilde historier

Manchester United overvejer ham

Her er Ajax-danskers millionløn

TV-kendis er Brøndby-fan – søn skriver med FCK

FCK-retur? Her er Mohamed Daramys løn i Frankrig

Brøndby tæt på angriber – har budt 22,5 millioner

Manchester United sure over Dorgu-kommentarer

Schmedes melder ud: Stjerne vil ikke forlænge

Rygter om AC Horsens-legende

Hvad nu, Kent Nielsen? – Silkeborg-spiller skadet

Kæmpe lønnedgang for FC Barcelona-skifte

Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub

Klar på Superliga-skifte: ‘Jeg elsker Danmark!’

Afsløring: Magnus Westergaard tæt på Vålerenga

Medie med “chok”-melding – det siger Wolfsburg

Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’

Henter ham foran FCK – betaler 12,5 millioner

Afslører: Amorim i skænderi med United-spiller

Derfor udlejer Brøndby Gregoritsch

Køb billetter til Real Madrid i La Liga og CL

Schmedes jubler: ‘Et symbol på Brøndby’

Neymar tager en tørn mere

Brøndby-flop klar for karrierens 10. klub

Tauson er færdig i Brisbane

Puster til bålet under West Ham-træners sæde

Ulve æder Karameller i Liverpool

Sportsøkonom: Det kan gavne Strasbourg

Rollen som søsterklub kan være en fordel