Søndagens imødesete derby endte som en fodboldmæssig fuser, mens balladen omkring kampen har medført en kæmpe debat om stadionsikkerhed og hooliganisme.
I TV 2-programmet 'Tirsdagstrænerne' blev emnet selvfølgelig analyseret, og her fremhævede vært Carsten Werge to interviews med Brøndby-stjernerne Mathias Kvistgaarden og Nicolai Vallys og spurgte, om ikke spillerne også har et ansvar for at kritisere ballademagerne.
For ekspert David Nielsen er svaret dog et klart og tydeligt 'nej'.
– Vi sidder og snakker om spillerne og hiver de her to Brøndby-spillere frem, der selvfølgelig ikke står og begynder at tage bladet fra munden i forhold til at kritisere deres egne fans… hvis du har den holdning, på baggrund af de her to interviews, som Mathias Kvistgaarden og Nicolai Vallys giver, så rynker du på næsen over spillernes holdning og spillernes rolle i det her.
– Pressecheferne har én opgave, og det er at sørge for, at når der sker sådan noget her, så er der ikke én spiller, der udtaler sig til hverken TV 2 eller andre kanaler omkring ting, der ikke har med fodbold at gøre, når der er ballade på spil. Fordi spillerne kan aldrig, som i aldrig nogensinde, blive holdt til ansvar for de her ting, lød det fra David Nielsen.
Den tidligere AGF- og Lyngby-træner var dog klar med en stor opsang til de fans, der skabte problemer på Brøndby Stadion.
– Nu har jeg siddet som den sidste person og holdt hånden over de stemningsskabende fans i forbindelse med det sidste derby. Når det her så sker nu, så har de mistet deres sidste stemme, der overhovedet kunne have talt deres sag i forbindelse med deres opførsel i de derbyer her.
– At man løber ned og begynder at kaste med romerlys, når alle øjnene er rettet mod Brøndby Stadion, så snakker vi ikke længere om problemer. Vi er ude i nogle afkroge nu, hvor der ikke er nogen vej tilbage.
Ifølge David Nielsen har ballademagerne reelt ødelagt Superligaens største kamp.
– Nu kommer sanktionerne, og man har ødelagt den største kamp i dansk fodbold. For jeg mener, at den kamp, fodboldmæssigt, var så dårlig, og én af grundene til det var, at den bliver spillet klokken 12 om formiddagen. Hvorfor bliver den spillet der? Fordi vi ikke kan spille på nogle andre tidspunkter, fordi der skal være politi og sikkerhedsvagter og alt muligt.
– Den her kamp burde blive spillet klokken otte om aftenen som den sidste i Superliga-runden, hvor vi alle havde gået og set frem til den her fodboldkamp. Det kan vi ikke, og jeg tror ikke, at vi kommer dertil nu. For mig er der nogle få idioter, der har ødelagt den fodboldkamp for alle os, der elsker fodbold, lød det fra David Nielsen.
En af konsekvenserne ved optøjerne i søndags der, at der til fremtidige derbier vil være forbud mod udebanefans. Det besluttede Divisionsforeningen allerede få timer efter slutfløjtet.
MEDIE
Købt for en slik: Nu er danskers værdi eksploderet
Her kan du se FC København mod Brøndby IF
Cooper overrasker – bænker to profiler til derby
MEDIE
Andreas Christensen i chokskifte?
Her er FC Københavns startopstilling mod Brøndby
Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard
Streaminggigant vælger FCK mod Brøndby
MEDIE
FC Midtjylland kan score gode penge
NYHEDER
Yuito Suzuki chokerer Bayern München
Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf
OPTAKT
FC København – Brøndby IF
NYHEDER
FC København er uden fem spillere mod Brøndby IF
MEDIE
Derfor har Lerager takket nej til FC København
HELT VILDT
Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet
Biereth og Dolberg bryder måltørke
INTERVIEW
Neestrup: ‘Jeg har presset på for en afklaring’
TOPNYHED
Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
NYHEDER
– Korthuset er væltet
Dolberg på tavlen: Jeg føler mig meget ansvarlig
HELT VILDT
Superliga-legende stråler som 41-årig
NYHEDER
Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo
Dansk klub snydt af dommeren? Ekspert vurderer
LIGE NU
Kæmpe nedtur for AaB
MEDIE
‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’
TOPNYHED
Ekspert undrer sig over dommervalg til derby
TRANSFER
Kongesæson – de køber Pep Biel
TOPNYHED
I svime over German Onugkha
OPTAKT
Viborg FF – Vejle Boldklub
TRANSFER
Ekspert med vildt bud på Lerager-afløser i FCK
NYHEDER
Brøndby-truppen er udtaget: Mangler kun én spiller
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Fredericia
INTERVIEW
Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog
INTERVIEW
Neestrup: ‘Det er et rigtig godt Brøndby-hold’
– Den her sidder dybt i sjælen
NYHEDER
Hjulmand advarer: ‘Man skal passe på!’
Hjulmand forlænger Wolfsburg-krisen
HELT VILDT
Franculino med 6. flest mål i verden i denne sæson
Liverpool ydmyget
DAGENS SPILFORSLAG
Lillebror kan drille i Madrid-derby
INTERVIEW
Frank afviste flere
Newcastle spænder ben for Manchester City
Krise i Liverpool: ‘Det fungerer ikke for tiden’
INTERVIEW
Brøndby-spiller afviser
Barcelonas stjerner bankede Athletic Club
OPTAKT
Randers FC – OB
Pogba kan få comeback
TOPNYHED
Bizart: Dansk stjernes klub har fået stjålet trofæ
Brøndby-stjerne: ‘Han er en helt i hele landet!’
TOPNYHED