David Nielsen storroser: Han har været vores MVP

David Nielsen var efter 3-1-sejren over Viborg klar med en stor ros til matchvinder Sævar Magnusson, der har scoret fire mål i de seneste fem kampe.



Det så længe sort ud, men til sidst endte det med eufori og forløsning for Lyngby Boldklub i dagens bundbrag mod Viborg. 

Indskiftede Sævar Magnusson blev den store helt med to scoringer i slutfasen, hvor Lyngby vendte 0-1 til 3-1. Og efter slutfløjtet var cheftræner David Nielsen selvsagt begejstret over det sene comeback, da han blev interviewet af Discovery. 

– Vi har hele tiden snakket om, at vi skulle kunne levere, når det blev svært. Det er klart, at vi kommer uheldigt fra start, da vi kommer bagud. Det, vi laver derfra, synes jeg er on point, specielt mentalt, i sådan en situation, som vi er i, lød det fra David Nielsen.

Lyngby-bossen blev herefter spurgt, om han nåede at blive nervøs undervejs i anden halvleg. 

– Ja, men det er jo derfor, at vi prøver at sætte noget andet ind. Sævar (Magnusson, red.) er jo tæt på at være vores MVP i det her nedrykningsspil (Magnusson scorede også mod Vejle og OB, red.). Vi vælger at starte med ham på bænken, og vi er selvfølgelig ekstra heldige, fordi han kommer ind og laver to mål, men idéen var, at vi gerne ville kunne bringe ham i spil undervejs, fordi han er så svær at lukke ned for, på grund af hans løb.

– Han løber nogle andre steder hen inde i feltet, end de fleste andre midtbanespillere. Så han blev x-faktoren i dag, og så var det dejligt at få det 3-1-mål, for vi vidste godt, hvad der var i gang på det tidspunkt (hvor Viborg var ved at lægge pres på, red.), lød det fra David Nielsen. 

Overlevelsen er endnu ikke en realitet for Lyngby endnu, men et enkelt point i udekampen mod Hvidovre på lørdag vil være nok for David Nielsens mandskab. 

– For os var det en vigtig sejr, men vi er jo ikke i mål endnu. Men derfor er det alligevel dejligt at kunne slutte af med en sejr i den sidste hjemmekamp foran vores fans. Og så skal vi have så mange som muligt til Hvidovre på lørdag, lød det afslutningsvist fra David Nielsen. 

Det er på lørdag klokken 15, at Lyngby møder Hvidovre.  



Transferplan: Hent denne Brøndby-spiller, Randers!

På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?

Brøndby-stjerne sættes i forbindelse med tysk klub

Afsløring: Kolding sælger profil i millionhandel

‘Har lukket munden på kritikerne’

Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub

En kæmpe sejr

Afsløring: Thomas Santos tæt på græsk skifte

‘FCM lærte os en hård og meget smertefuld lektie’

I dialog med Brøndby

Fælder dom over dansker: ‘Det største flop’

Jagtes af FCK – nu blander flere klubber sig

Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk

Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte

Fortæller overraskende historie om Vingegaard

PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.

Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub

Opløftende melding for ‘AC’

Graulund sviner dansker: Det er håbløst jo

Tidl. FCK-flop spiller ikke: Jeg er ligeglad

Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?

Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit

Helt vild med Oscar Schwartau

Her er Superligaens 5 bedste spillere 

Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro

Har opgivet Pierre-Emile Højbjerg

Historisk triumf: ‘Jeg har hørt meget for det!’

Medier i ekstase: ‘Fuldstændig ustoppelig’

De er 2025-mestre i Superligaen

Jens Jønsson på blokken i Champions League-klub

Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk

Tæt løb: Jesper Hansen vinder Det Gyldne Bur

Meget tæt på at hente Pione Sisto

Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten

Jubler over dansker: Dette er bare starten

Spår triumf efter 22 år: ‘Det er helt uhørt’

Eriksen ude med hård kritik

Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”

– Det vil være fuldstændigt magisk

“Sportschefer drømmer om at hente ham”

Mål i Sherwood-skoven

Nyt saksespark spiller Marokko i himlen

Isaksens træner hjerteopereret – vil hurtigt retur

Her er tallene bag Jesper Hansens kæmpe triumf

“Der er mange klubber, der kunne bruge ham”

150 millioner ansøgninger til VM-billetter

Hoff Thorup er favorit til jobbet, men…

Vanvittigt imponerende – du kan gøre det igen!

Cristiano Ronaldo har sat jagten ind

‘PC’ rasende over falske historier