– David Nielsen tillader ikke et Brøndby-skifte

Rosenborg-angriberen Noah Jean Holm har svært ved at forestille sig, at farmand David Nielsen ville tillade et skifte til Brøndby IF i fremtiden.



Fodboldens veje er som bekendt uransagelige. Man skal aldrig sige aldrig. Og alt det der.

Men Rosenborg-angriberen Noah Jean Holm, der er søn af David Nielsen, kommer næppe nogensinde til at optræde i en Brøndby-trøje. Det fastslår Holm i et interview med Campo.

David Nielsen tørnede som aktiv ud for FC København, og han har aldrig lagt skjul på, at det er en klub, der står hans hjerte nært. Det samme gør naturligvis AGF. Om det er grunden til, at Lillestrøm-træneren helst ikke ser sønnike på Vestegnen, melder historien ikke noget om, men det er altså sådan, det forholder sig ifølge Noah Jean Holm.

– Jeg tror ikke, at den ældste i huset (red. David Nielsen) vil give mig lov til at lave et skifte til Brøndby. Det vil han slet ikke være glad for, og det kunne jeg slet ikke forestille mig at sige ja til, fortæller Rosenborg-angriberen til Campo.

Umiddelbart er det da heller ikke en angriber, Brøndby IF står og mangler i øjeblikket. Efter tilgangen af Mileta Rajovic på sidstedagen af transfervinduet råder Brøndby foruden lejesvenden fra Watford over Ohi Omoijuanfo, Mathias Kvistgaarden og Filip Bundgaard. 

I weekenden tørnede Rosenborg med Noah Jean Holm i front i øvrigt sammen med David Nielsens Lillestrøm-mandskab i Eliteserien, og det opgør endte 1-1. Noah Jean Holm scorede for Trondheim-klubben. 







LIVE

TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig

Her er prisen på Aral Simsir

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Nu er der nyt om Robert Skov

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Dansk stjerne trænede hos Superliga-klub



LIVE

VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Et ‘angreb’ på Superligaen

– Schwartau-handel giver ingen mening

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen

Laudrup stopper på TV 2



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Forstår intet af Bisseck-beslutning



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud

Eksperter raser: Hvad med Messi?

Vil de købe rettighederne til Superligaen?

Afviser monsterbud på Simsir

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

Australien – Egypten

Her kan man se La Liga fremover

Premier League-klub giver cheftræneren sparket

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

AGF-scoop: Hijackede transfer

Argentina – Kap Verde