AGF tabte søndag for anden gang i træk på hjemmebane, da mestrene fra FC Midtjylland triumferede med en 2-1-sejr. Sidst var det sølvvinderne fra FC København, der sejrede med 1-0 i Aarhus.
Det er to meget fysiske mandskaber, som AGF har tabt tætte kampe til. I begge opgør er aarhusianerne blot lykkedes med at sende to skudforsøg afsted, som er havnet inden for målrammen.
Derfor erkender David Nielsen også efter søndagens nederlag, at der skal justeringer til, hvis man vil skabe flere chancer mod de gode hold.
– Vi mangler nogle nøgler for at skabe flere chancer og låse fysiske hold op.
– Dem må vi enten finde i vores måde, vi sætter tingene op på, eller måden vi sætter holdet op på, siger AGF-træneren.
Patrick Olsen, der spillede hele kampen på AGF’s centrale midtbane, mente, at hjemmeholdet skabte rigeligt med chancer mod midtjyderne.
– Jeg synes da, at vi fik skabt mange chancer. Det var bare med at få den prikket ind.
– Omvendt lavede Midtjylland to mål på bare tre chancer, så jeg er ikke helt enig i, at vi ikke skabte nok, siger han.
Han mente, at de små ting, der søndag var til forskel på de to hold, var forskellen på en mester og en bronzevinder.
– Jeg synes, det var marginaler, der adskilte os. Det var bare forskellen på et tophold og et hold, der gerne vil være et tophold, mener midtbanekreatøren.
Den holdning delte AGF-topscorer Patrick Mortensen, som dog også kunne se, at der var noget at arbejde med for holdet.
– FCM havde marginalerne. Det har vi måske haft i nogle af vores andre kampe, hvor vi har været vanvittigt kyniske og scoret på vores chancer.
– Vi manglede at sætte det sidste aftryk og være endnu mere dominerende i anden halvleg. Det er noget, vi skal arbejde med, for det synes jeg ikke, vi var gode nok til, siger Mortensen.
AGF dumpede senere søndag ned på fjerdepladsen med 15 point efter Brøndbys 2-0-sejr i Vejle. Det er fire point efter FCM, som aarhusianerne skal forsøge at hente ind på i næste runde. Her venter FC Nordsjælland på udebane.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Går på rov i FC Nordsjælland
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
MEDIE
Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
AVIS
Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig
TRANSFER
Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
TOPNYHED
VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
OPTAKT
Elfenbenskysten – Ecuador
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
Roser Superliga-klub: Godt set!
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
MEDIE
AGF køber ham
MEDIE
Storklubber i kø for et af VM’s største talenter
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
OPTAKT
Saudi-Arabien – Uruguay
TOPNYHED
Raser over VM-tiltag
TRANSFER
Bekræfter interesse for Superliga-stjerne
OPTAKT
Spanien – Kap Verde
OPTAKT
Sverige – Tunesien
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
OPTAKT
Belgien – Egypten
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
MEDIE
