Meldte afbud til konfirmation efter Vejle-nederlag

Efter 30 år i ilden skal David Nielsen bruge tid på at opdatere sig på, hvordan fodbolden har udviklet sig. Og så skal han pleje nogle af de nære relationer.



Når David Nielsen for sidste gang har stået i spidsen for AGF efter opgøret mod FC Nordsjælland lørdag, så skal han holde pause fra fodbolden.

Det fortæller han på et pressemøde onsdag, efter at det tidligere på dagen blev afsløret, at han stopper som cheftræner i den aarhusianske superligaklub.

– Jeg blev professionel som 16-årig, og jeg har kørt på i 30 år i træk med kamp for livet hver weekend. Jeg blev træner i 2011, og jeg har ikke været så heldig – eller uheldig – at få en pause og samle tankerne, siger David Nielsen.

Derfor er det nu på tide at trække stikket i en periode. Hvor lang tid pausen skal vare, tør David Nielsen ikke spå om.

– Jeg skal bruge tiden på at blive opdateret og reflektere over, hvad det er for en slags fodbold, der skal spilles, siger David Nielsen.

– Det kan også være, at jeg ikke kan opdatere mig. Det ved man aldrig. Men jeg glæder mig til at få en pause. Jeg glæder mig til at blive nysgerrig og inspireret. Jeg har mange kontakter, jeg ikke har plejet i ti år, siger David Nielsen.

Han fortæller, at hans tanke om, hvordan fodbold skal spilles, ikke længere stemmer overens med, hvordan AGF skal spille i årene fremover.

Hvor David Nielsen har stået for stærk defensiv organisation, skal AGF fremover stå for boldbesiddende og dominerende fodbold, lyder det fra den afgående træner.

Den længe ventede pause skal i øvrigt bruges på at pleje nogle af de helt nære kontakter.

– Da vi tabte til Vejle, ringede jeg til min bror og meldte afbud til min nevøs konfirmation dagen efter. Derefter måtte jeg lige kigge mig selv i spejlet og spørge, hvad der lige foregår.

– Jeg tager nok min nevø med i Djurs Sommerland en af dagene, siger David Nielsen.

Han blev cheftræner i AGF i oktober 2017. Siden førte han klubben til de første medaljer siden 1997. I år har klubben været umådelig tæt på nedrykning, ligesom klubben røg ud af Conference League-kvalifikationen med et brag.

Når lørdagens kamp mod FC Nordsjælland er slut, har David Nielsen stået i spidsen for AGF i 184 kampe.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Liverpool afviser bud

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Jürgen Klopp sviner Van der Vaart

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Sunderland jagter dansk guldfugl

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Halmstads vil have dansk Arsenal-keeper

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

I dialog med Steve Cooper

Sender opfordring til Superliga-træner



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Nådesløs Schmeichel slagter Sverige

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Iransk keeper holder Belgien fra fadet

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Argentina – Østrig

Norge – Senegal

Afsløring: Tobias Storm får fire år i NEC Nijmegen

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Thomas Frank med interessant Danmark-melding 



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Tvivler på Morten Hjulmand-transfer

– Han besidder de kvaliteter, vi har brug for