Meldte afbud til konfirmation efter Vejle-nederlag

Efter 30 år i ilden skal David Nielsen bruge tid på at opdatere sig på, hvordan fodbolden har udviklet sig. Og så skal han pleje nogle af de nære relationer.



Når David Nielsen for sidste gang har stået i spidsen for AGF efter opgøret mod FC Nordsjælland lørdag, så skal han holde pause fra fodbolden.

Det fortæller han på et pressemøde onsdag, efter at det tidligere på dagen blev afsløret, at han stopper som cheftræner i den aarhusianske superligaklub.

– Jeg blev professionel som 16-årig, og jeg har kørt på i 30 år i træk med kamp for livet hver weekend. Jeg blev træner i 2011, og jeg har ikke været så heldig – eller uheldig – at få en pause og samle tankerne, siger David Nielsen.

Derfor er det nu på tide at trække stikket i en periode. Hvor lang tid pausen skal vare, tør David Nielsen ikke spå om.

– Jeg skal bruge tiden på at blive opdateret og reflektere over, hvad det er for en slags fodbold, der skal spilles, siger David Nielsen.

– Det kan også være, at jeg ikke kan opdatere mig. Det ved man aldrig. Men jeg glæder mig til at få en pause. Jeg glæder mig til at blive nysgerrig og inspireret. Jeg har mange kontakter, jeg ikke har plejet i ti år, siger David Nielsen.

Han fortæller, at hans tanke om, hvordan fodbold skal spilles, ikke længere stemmer overens med, hvordan AGF skal spille i årene fremover.

Hvor David Nielsen har stået for stærk defensiv organisation, skal AGF fremover stå for boldbesiddende og dominerende fodbold, lyder det fra den afgående træner.

Den længe ventede pause skal i øvrigt bruges på at pleje nogle af de helt nære kontakter.

– Da vi tabte til Vejle, ringede jeg til min bror og meldte afbud til min nevøs konfirmation dagen efter. Derefter måtte jeg lige kigge mig selv i spejlet og spørge, hvad der lige foregår.

– Jeg tager nok min nevø med i Djurs Sommerland en af dagene, siger David Nielsen.

Han blev cheftræner i AGF i oktober 2017. Siden førte han klubben til de første medaljer siden 1997. I år har klubben været umådelig tæt på nedrykning, ligesom klubben røg ud af Conference League-kvalifikationen med et brag.

Når lørdagens kamp mod FC Nordsjælland er slut, har David Nielsen stået i spidsen for AGF i 184 kampe.

/ritzau/







LIVE

VM-LIVE: Dommerekspert – ‘det er horribelt’

Portugal kan sejre i iberisk nabodyst

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’

Scorer vanvittig løn i Premier League

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir



LIVE

TransferLIVE: Newcastle henter dyr profil

Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

Mexico – England

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Enige med Hjulmand – her er kontrakten



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

“Du er en fucking maskine!”

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

USA – Belgien

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub

FCK-direktør får job i West Ham

Stort FCK-talent er blevet solgt

USA-karantæne ophævet – nu siger Trump ‘tak’

Belgien i chok over Balogun-beslutning

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Skyder stor FCM-historie ned



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

‘Det er et angreb på FCK’

Storklub forhørte sig på FCK-boss