Når David Nielsen for sidste gang har stået i spidsen for AGF efter opgøret mod FC Nordsjælland lørdag, så skal han holde pause fra fodbolden.
Det fortæller han på et pressemøde onsdag, efter at det tidligere på dagen blev afsløret, at han stopper som cheftræner i den aarhusianske superligaklub.
– Jeg blev professionel som 16-årig, og jeg har kørt på i 30 år i træk med kamp for livet hver weekend. Jeg blev træner i 2011, og jeg har ikke været så heldig – eller uheldig – at få en pause og samle tankerne, siger David Nielsen.
Derfor er det nu på tide at trække stikket i en periode. Hvor lang tid pausen skal vare, tør David Nielsen ikke spå om.
– Jeg skal bruge tiden på at blive opdateret og reflektere over, hvad det er for en slags fodbold, der skal spilles, siger David Nielsen.
– Det kan også være, at jeg ikke kan opdatere mig. Det ved man aldrig. Men jeg glæder mig til at få en pause. Jeg glæder mig til at blive nysgerrig og inspireret. Jeg har mange kontakter, jeg ikke har plejet i ti år, siger David Nielsen.
Han fortæller, at hans tanke om, hvordan fodbold skal spilles, ikke længere stemmer overens med, hvordan AGF skal spille i årene fremover.
Hvor David Nielsen har stået for stærk defensiv organisation, skal AGF fremover stå for boldbesiddende og dominerende fodbold, lyder det fra den afgående træner.
Den længe ventede pause skal i øvrigt bruges på at pleje nogle af de helt nære kontakter.
– Da vi tabte til Vejle, ringede jeg til min bror og meldte afbud til min nevøs konfirmation dagen efter. Derefter måtte jeg lige kigge mig selv i spejlet og spørge, hvad der lige foregår.
– Jeg tager nok min nevø med i Djurs Sommerland en af dagene, siger David Nielsen.
Han blev cheftræner i AGF i oktober 2017. Siden førte han klubben til de første medaljer siden 1997. I år har klubben været umådelig tæt på nedrykning, ligesom klubben røg ud af Conference League-kvalifikationen med et brag.
Når lørdagens kamp mod FC Nordsjælland er slut, har David Nielsen stået i spidsen for AGF i 184 kampe.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Aral Simsir forlader landsholdslejr
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
City med vildt rekordbud
EKSKLUSIVT
Superliga-boss teaser: ‘Meget tæt på’
AVIS
Bayern München i ‘megatransfer’ – betaler 485 mio.
NYHEDER
Kasper Schmeichel scorer stort tv-job
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
Kent Nielsen sætter ord på jobskifte
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
MEDIE
Han bliver ny cheftræner i Silkeborg
MEDIE
Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
Her kan du se Mexico mod Sydafrika
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
NYHEDER
Jens Jønsson flirter med dansk retur
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sturm Graz jagter ‘den næste Højlund’
NYHEDER
Peger på ham som ny Superliga-træner
INTERVIEW
Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben
NYHEDER
VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav
EKSKLUSIVT
Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’
Tip hele VM: Hvem ender som verdensmester?
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med Superliga-spiller
EKSKLUSIVT
Tæt på vild Superliga-handel – får option
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
STORT INTERVIEW
Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan
TIPSBLADET SPECIAL
