David Nielsen om profil: Han lå lidt på grænsen

AGF-træner David Nielsen vil tage en snak med kantspilleren Jon Thorsteinsson om hans skuespil mod Silkeborg.



Jon Thorsteinsson er en markant profil for AGF på godt og ondt.

For i gode perioder kan den 22-årige islænding være flyvende for AGF, mens han af og til gør sig uheldigt bemærket med kontroversielle episoder.

I mandagens 2-0-sejr ude over Silkeborg viste han sig fra begge sider, da han spillede godt, men også nemt kunne have modtaget sit andet gule kort for film i midten af anden halvleg.

Kort tid forinden havde han allerede fået sit første gule kort, da dommeren vurderede, at han prøvede at filme sig til et straffespark.

Derfor vil AGF-træner David Nielsen tage en snak med den farverige kantspiller om at ligge lige på grænsen.

– Han lå lidt på grænsen, og når jeg har fået set situationen igen, så tager vi en snak om det, siger han.

Cheftræneren forsvarer dog islændingen med, at temperamentet er en del af hans spillestil.

– Han er en spiller, der har behov for at spille med stor tænding, og han er en meget visuel spiller, som også gestikulerer en del med hænderne.

– Men han spillede også fremragende, og vi er generelt et hold, der spiller helt oppe på de store tangenter, siger cheftræneren.

Ud over situationen, hvor AGF kunne være blevet reduceret til ti mand, var der endnu en kontroversiel situation, som gik AGF’s vej i kampen.

Hjørnesparket, som førte til 2-0-målet, skulle nemlig måske slet ikke have været et hjørnespark. På tv-billederne lignede det, at bolden allerede var ude over mållinjen, før aarhusianerne blev tildelt hjørnesparket.

Det havde man godt bemærket i Silkeborg-lejren, hvor cheftræner Kent Nielsen ikke var helt tilfreds med den dom.

– Hurra for VAR, men jeg ved ikke, om den var inde eller ude, men det er en del af det. Det er dog ret godt set af linjedommeren, fordi han stod ret langt fra, siger Silkeborg-træneren med et glimt i øjet.

Han mener dog, at både det mistænkelige hjørnespark og Thorsteinssons mulige andet gule kort er en del af spillet.

– Jeg står ikke med følelsen af, at vi blev snydt, for sådan er det bare i fodbold. På sådanne dage har vi rigeligt at gøre med at evaluere os selv, og det har jeg også sagt til spillerne, siger han.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Aral Simsir er landet

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Supercomputer: De vinder VM

Knuser transferrekord

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’



LIVE

VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Her er danskers millionløn i Lazio

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dybt forundret over Superliga-flop

VM-spiller alvorligt skadet

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Kæmpe flop: Brøndby sælger Yeboah

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus

Medier jubler over USA’s nedtur

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’

Stor nedtur for Superliga-komet

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb

Cornelius: ‘Jeg skal kunne spille hver tredje dag’

Stort FCK-talent er blevet solgt



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Her er 1/8-finalerne ved VM

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr