David Nielsen om profil: Han lå lidt på grænsen

AGF-træner David Nielsen vil tage en snak med kantspilleren Jon Thorsteinsson om hans skuespil mod Silkeborg.



Jon Thorsteinsson er en markant profil for AGF på godt og ondt.

For i gode perioder kan den 22-årige islænding være flyvende for AGF, mens han af og til gør sig uheldigt bemærket med kontroversielle episoder.

I mandagens 2-0-sejr ude over Silkeborg viste han sig fra begge sider, da han spillede godt, men også nemt kunne have modtaget sit andet gule kort for film i midten af anden halvleg.

Kort tid forinden havde han allerede fået sit første gule kort, da dommeren vurderede, at han prøvede at filme sig til et straffespark.

Derfor vil AGF-træner David Nielsen tage en snak med den farverige kantspiller om at ligge lige på grænsen.

– Han lå lidt på grænsen, og når jeg har fået set situationen igen, så tager vi en snak om det, siger han.

Cheftræneren forsvarer dog islændingen med, at temperamentet er en del af hans spillestil.

– Han er en spiller, der har behov for at spille med stor tænding, og han er en meget visuel spiller, som også gestikulerer en del med hænderne.

– Men han spillede også fremragende, og vi er generelt et hold, der spiller helt oppe på de store tangenter, siger cheftræneren.

Ud over situationen, hvor AGF kunne være blevet reduceret til ti mand, var der endnu en kontroversiel situation, som gik AGF’s vej i kampen.

Hjørnesparket, som førte til 2-0-målet, skulle nemlig måske slet ikke have været et hjørnespark. På tv-billederne lignede det, at bolden allerede var ude over mållinjen, før aarhusianerne blev tildelt hjørnesparket.

Det havde man godt bemærket i Silkeborg-lejren, hvor cheftræner Kent Nielsen ikke var helt tilfreds med den dom.

– Hurra for VAR, men jeg ved ikke, om den var inde eller ude, men det er en del af det. Det er dog ret godt set af linjedommeren, fordi han stod ret langt fra, siger Silkeborg-træneren med et glimt i øjet.

Han mener dog, at både det mistænkelige hjørnespark og Thorsteinssons mulige andet gule kort er en del af spillet.

– Jeg står ikke med følelsen af, at vi blev snydt, for sådan er det bare i fodbold. På sådanne dage har vi rigeligt at gøre med at evaluere os selv, og det har jeg også sagt til spillerne, siger han.

/ritzau/



Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

Er det nu? Storklub mener det seriøst med dansker

– Den her sidder dybt i sjælen

Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse

– Korthuset er væltet

Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper

Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne

Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien

Derfor har Lerager takket nej til FC København

Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne

Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan

FCK-lejesvend med fantastisk landsholdstermin

Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag

Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller

Av, Danmark! Største tab i hele verden

Afsløring: Per Frandsen henter dansker

Dansk cykelrytter stopper karrieren

DBU går på jagt efter fans bag banner

Han skal dømme FCK mod Brøndby på søndag

Mike Tullberg foretrækker at sælge til denne klub

Kæmpe slag for Danmark – stjerner misser VM

Bedste i 10 år – imponerende Superliga-udvikling

Danmark imponerer på talentliste

Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?

Afslører Superliga-transfer med særlig klausul

FC Barcelona med chokerende besked til stjerne

Kæmpe omvæltning for Frank: ‘Læser ikke noget’

EM i fare: Dansk stjerne har brækket skinnebenet

Stor bekymring inden VM

Tre landsholdsstjerner nomineret til stor pris

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’

Dansk milliontransfer? ‘Kæmpe salgspotentiale!’

Overtidsmål sikrer Hvidovre sejr i langgaber

Danmark favoritter – men én ting bekymrer ekspert

AGF-stjerne i smerter: ‘Har været et mørkt sted’

Lettet over at møde Danmark: ‘På papiret nemmere’

VM-playoff: Drømmelodtrækning for Danmark!

Superliga-klub ude efter Maurice Boakye

Kommentator ser skrækmønster på landsholdet

Lokalderby i Valencia lugter af mål

Danmark udspiller Sverige i VM-optakt

Dansk-makedoner advarer Danmark: Værd at huske på!

– Det er en fin lodtrækning

Lodtrækning slut: Her er Danmarks vej til VM

Vild melding: Stjerner kan ikke spille sammen

Skidt nyt: Danmark kan ende i skrækpulje

Hjulmand erkender smertefuldt hul til Bayern

Blev Jon Dahl tilbudt jobbet? Chefen ikke enig

– En humørdræber