David Nielsen om profil: Han lå lidt på grænsen

AGF-træner David Nielsen vil tage en snak med kantspilleren Jon Thorsteinsson om hans skuespil mod Silkeborg.



Jon Thorsteinsson er en markant profil for AGF på godt og ondt.

For i gode perioder kan den 22-årige islænding være flyvende for AGF, mens han af og til gør sig uheldigt bemærket med kontroversielle episoder.

I mandagens 2-0-sejr ude over Silkeborg viste han sig fra begge sider, da han spillede godt, men også nemt kunne have modtaget sit andet gule kort for film i midten af anden halvleg.

Kort tid forinden havde han allerede fået sit første gule kort, da dommeren vurderede, at han prøvede at filme sig til et straffespark.

Derfor vil AGF-træner David Nielsen tage en snak med den farverige kantspiller om at ligge lige på grænsen.

– Han lå lidt på grænsen, og når jeg har fået set situationen igen, så tager vi en snak om det, siger han.

Cheftræneren forsvarer dog islændingen med, at temperamentet er en del af hans spillestil.

– Han er en spiller, der har behov for at spille med stor tænding, og han er en meget visuel spiller, som også gestikulerer en del med hænderne.

– Men han spillede også fremragende, og vi er generelt et hold, der spiller helt oppe på de store tangenter, siger cheftræneren.

Ud over situationen, hvor AGF kunne være blevet reduceret til ti mand, var der endnu en kontroversiel situation, som gik AGF’s vej i kampen.

Hjørnesparket, som førte til 2-0-målet, skulle nemlig måske slet ikke have været et hjørnespark. På tv-billederne lignede det, at bolden allerede var ude over mållinjen, før aarhusianerne blev tildelt hjørnesparket.

Det havde man godt bemærket i Silkeborg-lejren, hvor cheftræner Kent Nielsen ikke var helt tilfreds med den dom.

– Hurra for VAR, men jeg ved ikke, om den var inde eller ude, men det er en del af det. Det er dog ret godt set af linjedommeren, fordi han stod ret langt fra, siger Silkeborg-træneren med et glimt i øjet.

Han mener dog, at både det mistænkelige hjørnespark og Thorsteinssons mulige andet gule kort er en del af spillet.

– Jeg står ikke med følelsen af, at vi blev snydt, for sådan er det bare i fodbold. På sådanne dage har vi rigeligt at gøre med at evaluere os selv, og det har jeg også sagt til spillerne, siger han.

/ritzau/





EKSKLUSIVT

– Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!

Chido Obi var ustyrlig

Boilesen peger på FC København

FCK-bænken var rasende!

Viborg FF – Brøndby IF

FC Midtjylland plaget af skader før OB-brag

FC Fredericia – AGF

Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer



INTERVIEW

Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper

OB – FC Midtjylland

United fortryder: Stor uenighed om Rashford

‘Det var forfærdeligt at se på!’

‘Sexy football’: Store roser til Kvistgaarden



AVIS

Jagter Christian Nørgaard

Neestrup: ‘En lortesæson – vi pisser det væk!’

Thomas Delaney har aldrig oplevet lignende

Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham

Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber

Salah strålede for Liverpool



FANKLUBBEN

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’

Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper

Sønderjyske – Silkeborg IF

Dolberg åbner op: Man mærker magien overalt

Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen 

Kæmpe drama: Rødt, straffe og nederlag til FCK

Præsenterer Thomas Franks afløser

Et lyspunkt i kolossal Superliga-krise

‘Vi er favoritter mod Danmark!’

Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang 

Stort Brøndby-boost

For første gang siden 1999!

Det ligner et kæmpe Superliga-gennembrud!



FANKLUBBEN

Jeg er overrasket over, at han er den eneste

Real Madrid tæver Sociedad og snupper førsteplads

Scoring nummer 500! Kane bankede Werder Bremen

‘Jeg skammer mig’

‘Chokeret og rasende’ over viralt Højbjerg-klip

Afslører nye detaljer om stjernes Superliga-skifte

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel

Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank

Kryds i H.C. Andersens hjemby

Stor dramatik: Inter vinder Derby d’Italia

Stor interesse: Superliga-profil åben for transfer

FCK-FCN: Han er altid involveret i mål!

Tog Brøndby-spiller med på råd om transfer

‘Derfor forlod jeg Brøndby’

Har afvist kæmpe muligheder – nu forklarer agenten

Uafgjort i italiensk derby

Glimrende Yussuf Poulsen-nyhed

Madagasker på tavlen i Superliga-brag

Tidl. FCM-keeper skal spille i 4. division

Ny Superliga-spiller i venteposition i London

‘Peter Christiansen har vores fulde tillid’

FC København – FC Nordsjælland