Lad være med at tale italiensk, hvis du er i nærheden af David Nielsen. Sådan må den velmenende advarsel lyde på baggrund af angriberens egne erindringer om angrebet på Allan Gaarde under en indendørs træning med AaB.
– Næste gang du snakker italiensk, så flækker jeg dig midt over. Jeg gider simpelthen ikke at høre på det. Du er da for helvede ikke italiener, fordi du har været dernede i otte måneder, sagde David Nielsen efter eget udsagn til Allan Gaarde, der netop var vendt hjem til AaB efter otte måneder i Udinese.
Herefter fortæller David Nielsen om sit nøje planlagte angreb på midtbanespilleren:
– Jeg zoomer ind på Allans lange, blege stænger, der på afstand ligner to trækrykker, der har fået en omgang hvid maling. Jeg har lyst til at knække dem, som man knækker et stykke træ, hvor lyden et kort sekund er så skarp, at man et kort sekund føler sig døv.
Som en VM-sværvægter
-Jeg løber lige stå stille og venter. Lusker rundt fem meter fra Allan og lader som om, at jeg ikke rigtig er med, fordi jeg har ondt i foden. Endelig får han bolden. Han har ikke set mig. Mit syn er knivskarpt. Indstillet på hans knæhaser. Det føles som om, at det hele går i slow motion, da jeg løber de sidste meter hen mod ham. Jeg springer ind i ham, og hamer ham ned i knæhøjde. Fuldt skrald. Begge ben. Klask. Jeg kan mæske, hvordan jeg bare fortsætter gennem ham, mens han knækker sammen og braser som en skyskraber, beskriver David Nielsen i bogen, men hermed var han endnu ikke færdig.
De to holdkammerater kom i håndgemæng og råbte ad hinanden, indtil David Nielsen overgik til en mere hårdtslående argumentationsform.
– Jeg behøver bare at trække tanker tilbage til de nætter, hvor jeg har siddet og set Mike Tysons kampe i fjernsynet. Så jeg træder et skridt frem, lægger hele vægten på mit højre ben, mens jeg går lidt ned i knæ og trækker hånden helt nede fra knæhøjde og affyrer skråt op. Allan Gaarde er slet ikke klar. Slet ikke forberedt på, hvad der kommer. Al den vrede og irritation, jeg har i min krop kommer i ét nådesløst hug direkte til kæben af ham. Det er ikke bare et hug, men et slag med en sådan kraft, at den er en VM-sværvægtskamp værdig, forklarer David Nielsen i det uddrag, der i dag står at læse i Ekstra Bladet.
Den meget omtalte bog er på gaden den 6. november.

Nyt Superliga-stadion skal udvides markant

Netmasker blafrer på Wembley

Vendsyssel rykker ud af 1. division

AGF-krisen fortsætter

Fans i kras FCK-kritik – får konsekvenser

AGF-salg? – Ikke hvis det står til mig

Jess Thorup færdig?

DBU-boss udvandrede i protest

Pønser på at købe Vavro – FCK scorer millioner

Efter ni år – dansker forlader engelsk klub

Daniel Agger rejser til England

FCM-profil: Så ved alle, at man lyver!

Tidligere AGF-profil vil til Superligaen

Heftig sommer i vente: Vil hente FCM-trio

Færdig i AaB

Chokerende kollaps: ‘Har vi været for offensive?’

Martin Retov lander nyt trænerjob

Han forlader AaB

FCK-stjerner roser Superliga-konkurrent

Brøndby-ejer får milliard-beløb i klubsalg

Får 25 millioner kroner og håber på yderligere 10

Choktransfer? Liverpool i dialog med rivals profil

Afsløring: Falkesgaard afviste B.93 – har tilbud

Forfalsket underskrift kan fælde fodboldboss

FCM-boss vil have ændret udskældt Superliga-regel

Cristiano Ronaldo tjener milliardbeløb

Medier i svime over Barcelona – ét sats storhyldes

Åben for Superliga-skifte: Jeg elsker Danmark

Barcelona-træner blæst bagover: ‘Unikt’

FC Barcelona er spanske mestre

Aston Villa rundbarberer hanekyllinger

FC Nordsjælland – AGF

Afsløring: Så lang kontrakt får Köhlert i Brøndby

Brøndby-duo topper liste – overgår kæmpenavne

FCK-stjerne: Det er en fordel for FC Midtjylland

Vil ødelægge det for Brøndby

Pokalfinale-mystik: ‘Det er mega mærkeligt’

– Jeg skal være et røvhul

Brøndby risikerer at miste teenagebomber

På vej til Danmark: ‘Brøndby får en god spiller’

Dansk stortalent stortrives i Tyskland

Frederik Birk: ‘En personlig skuffelse’

En lækkerbisken til et ledigt Superliga-sæde

Huijsen i hus: Er han næste mand i Real Madrid?

Afviser rekordhandel

Lars Friis fyret i Sparta Prag

Talent på vej til Brøndby? På besøg for anden gang

Klausul afsløret: ‘Har sikkert givet nogle kliks’

Uventet FCK-boost? Stor profil pludselig på græs

FCK-bøddel vil købe Brøndby-spiller

Arbejder på at hente Kasper Dolbergs afløser

Transfer på plads: Real Madrid bruger 440 mio.

Bundesliga-træner roser dansker, men…

Fnyser ad Real Madrid: Liverpool afviser

Hylder tidl. BIF-træner: Elskede at spille for ham