Ny DBU-kurs: Vil presse FIFA hårdere end VM-værten

DBU vil fremover bruge mere tid på at holde Fifa op på egne regler, siger direktøren under Qatar-besøg.



Direktøren for Dansk Boldspil-Union (DBU), Erik Brøgger, er i disse dage i Qatar for at følge op på, om forbundets kritiske dialog med sidste års VM-vært har ført til forandringer.

Det var blandt andet forhold for migrantarbejdere, homoseksuelle og andre ting, som hører under almindelige menneskerettigheder, der var fraværende i Qatar. Og det er en del af det stadig.

På et digitalt pressemøde fra Qatar siger Brøgger, at der er sket fremskridt, men at der også stadig er mange områder, hvor der ikke er sket meget.

– Det, vi har hørt i dag, er, at vi har været med til at gøre en forskel. Vi har været med til at skubbe forandring i gang sammen med en gang vestlige fodboldforbund, siger Brøgger.

Men han er også blevet bevidst om, at en håndfuld nationale forbund, som kommer og kræver forandring, har meget svært ved at trænge igennem.

Derfor vil han som DBU-direktør fremadrettet også prioritere at få sendt kritikken til de rette. I horisonten lurer nemlig også givetvis et VM i Saudi-Arabien i 2034, som allerede har rejst kritiske røster i Vesten mod Fifa.

– Uden at vi har lagt os fast på strategi, så bliver der nok en anderledes balance, hvor vi vil bruge mere krudt på Fifa og mindre krudt på bilateral kritisk dialog, siger Erik Brøgger.

– For det, vi får tilbage fra dem her i Qatar, er, at der forventeligt må være bedre resultater, hvis vi formår at skubbe til Fifa, end hvis vi selv skal skubbe til et land.

Ifølge Brøgger lyder tilbagemeldingen fra de organisationer, som han sammen med blandt andre Det Norske Fodboldforbunds formand, Lisa Klaveness, allerede har besøgt i Qatar, at de fandt det mærkeligt, at kravene om forandring kom fra enkelte lande og ikke Fifa.

Han har endnu ikke været til sin første Fifa-kongres, men har hørt fra kolleger, at verdensforbundet er en tung skude at vende. Ikke desto mindre ser han netop det som opgaven.

– Fremadrettet skal vi se, om vi kan få Fifa endnu mere til at tage det ansvar. For hvis ikke Fifa gør det, så bliver det igen de få forbund ligesom os, der skal løfte opgaven. Og den er svær. Vi er kun meget få forbund, som vil gøre det, lyder det fra DBU-direktøren.

Næste forsøg på at tale fornuft ind i Fifa kommer til at ske allerede om et par uger, når der afholdes VM for klubhold fra 12. december. Det har Fifa nemlig også placeret i Saudi-Arabien.

Her vil DBU dukke op og tage de første spadestik til at få lagt pres på Fifa for at sikre, at alle begivenhedsværter udpeget af Fifa skal overholde de regler, som Fifa selv har nedfældet, fortæller Brøgger.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Henter AGF-keeper

Gidsel om skrækskade: ‘Nærmest det værste’

Ruben Amorim på vej til ny storklub?

Brøndby vil holde på stjerne

Neestrup roser: Godt gået – glad på hans vegne

Kommer til AGF efter monstersæson

Afgørende detalje i stor FCK-transfer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Storklub forhandler om Oscar Højlund

Dansk klub i dialog med Mathias Jensen

Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland

Kongeløn – scorer 730 millioner kroner

Afsløring: Anderlecht sælger Mads Kikkenborg



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Brøndby har IKKE budt

Afsløring: Forhandlingerne om Amin Chiakha i gang

Afsløring: Mathias Sauer på plads i stort skifte

Han bliver ny Superliga-kommentator på Viaplay

United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Nartey sender flot hilsen til Brøndby-fans

Mulig FC København-signing er søn af superstjerne

Højlund roser FC Københavns fans

FC København byder på kantspiller

Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag

Han er tæt på at forlade Brøndby IF

Pione Sisto går 48 dramatiske timer i møde

Han skal væk fra FC Midtjylland 

Afsløring: AGF tæt på salg af Leopold Wahlstedt

Stærk FCK-trup – han må ikke spille

FCK-emne smidt af holdet efter interview

Afsløring: Stor interesse for AC Horsens-bomber



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Brøndby opjusterer efter kæmpe salg

Vanvittigt: FCM kan måske sælge for halv milliard

Voldsom lønnedgang i Brøndby

Farzams fanzone: Det jagter OB i transfervinduet

I chok over Tottenham

– Jeg var meget, meget tæt på anden klub

– Det er forfærdeligt

Pytlick var vild – men Danmark havde stort problem

Chok: Han kan erstatte Thomas Frank

Tyskere blitzer Nordlondon

‘Det er ret let at se’

Manchester City køber landsholdsspiller

Stor Brøndby-nedtur: Filip Bundgaard slemt skadet

AGF henter 25-årige Mads Hedenstad Christiansen

Frank synes færdig: Er det hans afløser?

Brøndby forhandler om stor transfer

Dansker i ‘sensationel choktransfer’

Stjerne på vej: Her er han i særklasse

Afsløring: August Priske sælges til Birmingham

Senegal er afrikansk mester efter skandaløs finale

Como indtager hovedstaden

Farzams Fanzone: ‘Mange tilbud på ung dansker’