Ny DBU-kurs: Vil presse FIFA hårdere end VM-værten

DBU vil fremover bruge mere tid på at holde Fifa op på egne regler, siger direktøren under Qatar-besøg.



Direktøren for Dansk Boldspil-Union (DBU), Erik Brøgger, er i disse dage i Qatar for at følge op på, om forbundets kritiske dialog med sidste års VM-vært har ført til forandringer.

Det var blandt andet forhold for migrantarbejdere, homoseksuelle og andre ting, som hører under almindelige menneskerettigheder, der var fraværende i Qatar. Og det er en del af det stadig.

På et digitalt pressemøde fra Qatar siger Brøgger, at der er sket fremskridt, men at der også stadig er mange områder, hvor der ikke er sket meget.

– Det, vi har hørt i dag, er, at vi har været med til at gøre en forskel. Vi har været med til at skubbe forandring i gang sammen med en gang vestlige fodboldforbund, siger Brøgger.

Men han er også blevet bevidst om, at en håndfuld nationale forbund, som kommer og kræver forandring, har meget svært ved at trænge igennem.

Derfor vil han som DBU-direktør fremadrettet også prioritere at få sendt kritikken til de rette. I horisonten lurer nemlig også givetvis et VM i Saudi-Arabien i 2034, som allerede har rejst kritiske røster i Vesten mod Fifa.

– Uden at vi har lagt os fast på strategi, så bliver der nok en anderledes balance, hvor vi vil bruge mere krudt på Fifa og mindre krudt på bilateral kritisk dialog, siger Erik Brøgger.

– For det, vi får tilbage fra dem her i Qatar, er, at der forventeligt må være bedre resultater, hvis vi formår at skubbe til Fifa, end hvis vi selv skal skubbe til et land.

Ifølge Brøgger lyder tilbagemeldingen fra de organisationer, som han sammen med blandt andre Det Norske Fodboldforbunds formand, Lisa Klaveness, allerede har besøgt i Qatar, at de fandt det mærkeligt, at kravene om forandring kom fra enkelte lande og ikke Fifa.

Han har endnu ikke været til sin første Fifa-kongres, men har hørt fra kolleger, at verdensforbundet er en tung skude at vende. Ikke desto mindre ser han netop det som opgaven.

– Fremadrettet skal vi se, om vi kan få Fifa endnu mere til at tage det ansvar. For hvis ikke Fifa gør det, så bliver det igen de få forbund ligesom os, der skal løfte opgaven. Og den er svær. Vi er kun meget få forbund, som vil gøre det, lyder det fra DBU-direktøren.

Næste forsøg på at tale fornuft ind i Fifa kommer til at ske allerede om et par uger, når der afholdes VM for klubhold fra 12. december. Det har Fifa nemlig også placeret i Saudi-Arabien.

Her vil DBU dukke op og tage de første spadestik til at få lagt pres på Fifa for at sikre, at alle begivenhedsværter udpeget af Fifa skal overholde de regler, som Fifa selv har nedfældet, fortæller Brøgger.

/ritzau/





Blev tilbudt ny FCK-kontrakt: Fokus på andre ting




FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’

Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?

Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere

‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’

Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Bekymring: Rasmus Højlund er syg

Skadeshelvede – nu melder Kent Nielsen ud

Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’

Newcastle-træner fælder dom over William Osula

Ekspert: ‘Det er jo en forfærdelig historie’



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit

Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’

Tullberg tror på overraskelsen

Pas på, FC Midtjylland: Han er pivfarlig!



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl

FCK trækker pludselig overskrifter i Holland

Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub

Liverpool-skuffelse: Ekspert er bekymret

Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback

AGF tager pis på FC Midtjylland

‘Jeg kan ikke forestille mig, at PC er afvisende’

Sænker prisen mod Midtjylland

Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup

– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet

Fem bud på David Nielsens afløser



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Monstertransfer? Melder om ‘done deal’

Kæmpe protester – nu reagerer Isaksen

Store spillersalg sikrer AaB overskud

Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog

Afsløring: Brøndby i dialog med Søren Pedersen

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

Brian Riemer giver klar besked

Kasper Hjulmand og co. smider drømmeresultat

Skidt dansker-nyt: ‘Skaber stor bekymring’

Neestrups svar: Hvem så?

Her kan du se Real Madrid mod Manchester City

Sportsminister udelukker Irans deltagelse ved VM

Hylder Osula: ‘Rigtig mange penge værd!’

– Så kan jeg blive rigtig sur!

Tottenham-træner forsvarer udskiftning

Norske favoritdræbere marcherer videre

Iran sår endnu engang tvivl om VM

Tyrkere tager første stik mod Liverpool

Hjulmand i tvivl: Er det ‘lovligt’?

Ser du med Riemer? Godt Mæhle-nyt

Her kan du se Newcastle mod FC Barcelona

I forhandlinger med Nartey