Direktøren for Dansk Boldspil-Union (DBU), Erik Brøgger, er i disse dage i Qatar for at følge op på, om forbundets kritiske dialog med sidste års VM-vært har ført til forandringer.
Det var blandt andet forhold for migrantarbejdere, homoseksuelle og andre ting, som hører under almindelige menneskerettigheder, der var fraværende i Qatar. Og det er en del af det stadig.
På et digitalt pressemøde fra Qatar siger Brøgger, at der er sket fremskridt, men at der også stadig er mange områder, hvor der ikke er sket meget.
– Det, vi har hørt i dag, er, at vi har været med til at gøre en forskel. Vi har været med til at skubbe forandring i gang sammen med en gang vestlige fodboldforbund, siger Brøgger.
Men han er også blevet bevidst om, at en håndfuld nationale forbund, som kommer og kræver forandring, har meget svært ved at trænge igennem.
Derfor vil han som DBU-direktør fremadrettet også prioritere at få sendt kritikken til de rette. I horisonten lurer nemlig også givetvis et VM i Saudi-Arabien i 2034, som allerede har rejst kritiske røster i Vesten mod Fifa.
– Uden at vi har lagt os fast på strategi, så bliver der nok en anderledes balance, hvor vi vil bruge mere krudt på Fifa og mindre krudt på bilateral kritisk dialog, siger Erik Brøgger.
– For det, vi får tilbage fra dem her i Qatar, er, at der forventeligt må være bedre resultater, hvis vi formår at skubbe til Fifa, end hvis vi selv skal skubbe til et land.
Ifølge Brøgger lyder tilbagemeldingen fra de organisationer, som han sammen med blandt andre Det Norske Fodboldforbunds formand, Lisa Klaveness, allerede har besøgt i Qatar, at de fandt det mærkeligt, at kravene om forandring kom fra enkelte lande og ikke Fifa.
Han har endnu ikke været til sin første Fifa-kongres, men har hørt fra kolleger, at verdensforbundet er en tung skude at vende. Ikke desto mindre ser han netop det som opgaven.
– Fremadrettet skal vi se, om vi kan få Fifa endnu mere til at tage det ansvar. For hvis ikke Fifa gør det, så bliver det igen de få forbund ligesom os, der skal løfte opgaven. Og den er svær. Vi er kun meget få forbund, som vil gøre det, lyder det fra DBU-direktøren.
Næste forsøg på at tale fornuft ind i Fifa kommer til at ske allerede om et par uger, når der afholdes VM for klubhold fra 12. december. Det har Fifa nemlig også placeret i Saudi-Arabien.
Her vil DBU dukke op og tage de første spadestik til at få lagt pres på Fifa for at sikre, at alle begivenhedsværter udpeget af Fifa skal overholde de regler, som Fifa selv har nedfældet, fortæller Brøgger.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Giver skadesupdate i FCK
MEDIE
FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.
TOPNYHED
Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’
Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring
TOPNYHED
Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’
Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres
NYHEDER
– Det er en katastrofe for Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL Rundens hold i Superligaen – 25. runde
NYHEDER
Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt
NYHEDER
– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!
– Derfor bør Patrick Dorgu sælges
TOPNYHED
Revser landsholdsspiller: Kan ikke spille fodbold
NYHEDER
Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs
NYHEDER
Hård kritik af FCM-profil
MEDIE
Ny kontrakt – her er hans historiske løn
HELT VILDT
Superliga-klub bedst i hele verden
TOPNYHED
Nu er han pludselig syg
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
OPTAKT
Liverpool – Fulham
‘De har grinet deres røv i laser’
NYHEDER
Robert trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
NYHEDER
I chok: Hvor er Rasmus Højlund?
Hansi Flick føler sig snydt i nedtur
NYHEDER
Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren
NYHEDER
Gift Links hylder FCK-legende
EKSKLUSIVT
Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’
Mathias Zanka går viralt
NYHEDER
Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret
‘Jeg brækker dine ben, Carlito’
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TIPSBLADET SPECIAL
Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld
TIPSBLADETS DOM
Brøndby må jo overveje at trykke på knappen
NYHEDER
Bekymrende melding om FCM-stjerner
NYHEDER
Tøfting lægger hånden på kogepladen
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil raser over dansker
MEDIE
Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt
NYHEDER
‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’
NYHEDER
Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!
NYHEDER
Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver
EKSKLUSIVT
Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen
DAGENS SPILFORSLAG
Tung torsdagskamp i Porto
NYHEDER
Glem det, Leicester!
Liverpool-chef sætter pris på ny chance
NYHEDER
Peter Schmeichel hylder superstjerner
OPTAKT
PSG – Liverpool
OPTAKT
Barcelona – Atletico
TOPNYHED
Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’
DAGENS SPILFORSLAG
Parisere får Reds til at rødme
TOPNYHED
Har været uenig med Steve Cooper
NYHEDER
Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN
NYHEDER
FIFA åbner sag mod Spanien
NYHEDER