Direktøren for Dansk Boldspil-Union (DBU), Erik Brøgger, er i disse dage i Qatar for at følge op på, om forbundets kritiske dialog med sidste års VM-vært har ført til forandringer.
Det var blandt andet forhold for migrantarbejdere, homoseksuelle og andre ting, som hører under almindelige menneskerettigheder, der var fraværende i Qatar. Og det er en del af det stadig.
På et digitalt pressemøde fra Qatar siger Brøgger, at der er sket fremskridt, men at der også stadig er mange områder, hvor der ikke er sket meget.
– Det, vi har hørt i dag, er, at vi har været med til at gøre en forskel. Vi har været med til at skubbe forandring i gang sammen med en gang vestlige fodboldforbund, siger Brøgger.
Men han er også blevet bevidst om, at en håndfuld nationale forbund, som kommer og kræver forandring, har meget svært ved at trænge igennem.
Derfor vil han som DBU-direktør fremadrettet også prioritere at få sendt kritikken til de rette. I horisonten lurer nemlig også givetvis et VM i Saudi-Arabien i 2034, som allerede har rejst kritiske røster i Vesten mod Fifa.
– Uden at vi har lagt os fast på strategi, så bliver der nok en anderledes balance, hvor vi vil bruge mere krudt på Fifa og mindre krudt på bilateral kritisk dialog, siger Erik Brøgger.
– For det, vi får tilbage fra dem her i Qatar, er, at der forventeligt må være bedre resultater, hvis vi formår at skubbe til Fifa, end hvis vi selv skal skubbe til et land.
Ifølge Brøgger lyder tilbagemeldingen fra de organisationer, som han sammen med blandt andre Det Norske Fodboldforbunds formand, Lisa Klaveness, allerede har besøgt i Qatar, at de fandt det mærkeligt, at kravene om forandring kom fra enkelte lande og ikke Fifa.
Han har endnu ikke været til sin første Fifa-kongres, men har hørt fra kolleger, at verdensforbundet er en tung skude at vende. Ikke desto mindre ser han netop det som opgaven.
– Fremadrettet skal vi se, om vi kan få Fifa endnu mere til at tage det ansvar. For hvis ikke Fifa gør det, så bliver det igen de få forbund ligesom os, der skal løfte opgaven. Og den er svær. Vi er kun meget få forbund, som vil gøre det, lyder det fra DBU-direktøren.
Næste forsøg på at tale fornuft ind i Fifa kommer til at ske allerede om et par uger, når der afholdes VM for klubhold fra 12. december. Det har Fifa nemlig også placeret i Saudi-Arabien.
Her vil DBU dukke op og tage de første spadestik til at få lagt pres på Fifa for at sikre, at alle begivenhedsværter udpeget af Fifa skal overholde de regler, som Fifa selv har nedfældet, fortæller Brøgger.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
LIVE: FC København – FC Midtjylland
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
INTERVIEW
Rival sender stor ros til Bo Svensson
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
NYHEDER
Hård FCK-debat: ‘Én stor gang bavl!’
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
NYHEDER