Danmarks fodboldlandshold kan gøre en større forskel ved at møde op til VM i Qatar og forsøge at påvirke tingenes tilstand end at boykotte begivenheden i foragt over mangel på menneskerettigheder.
Det var budskabet, da Dansk Boldspil-Union (DBU) og dens Governance- og udviklingskomité med formand Helle Thorning-Schmidt i spidsen fredag inviterede til høring om menneske- og arbejdstagerrettigheder i Qatar.
Den havde ud over DBU blandt andet deltagelse af Danmarks Idrætsforbund, Amnesty International, Play The Game, der kæmper for gennemsigtighed i sport, og repræsentanter fra Det Internationale Fodboldforbund (Fifa).
Et borgerforslag opfordrer til dansk boykot af VM-slutrunden i 2022 i tilfælde af kvalifikation, men boykot kommer ikke på tale.
DBU-formand Jesper Møller slog fast, at det kun vil ske, hvis regeringen beslutter det, og på et samråd i Udenrigsudvalget i sidste uge lød det, at der ikke er planer om politiske initiativer i den retning.
– Vi truer ikke med at blive væk, men truer med at komme, sagde Jesper Møller med henvisning til, at man vil fortsætte med at rejse til Qatar for at besigtige landets forhold og gennem dialog påvirke til forbedringer.
For trods reformer bliver migrantarbejdere, der bygger stadioner og infrastruktur, stadig budt kummerlige forhold med tvangsarbejde, overgreb, udebleven løn og svære vilkår for at komme ud af aftalen igen, påpegede Amnesty International.
– Der er lavet reformer, men rapporter viser, at de er meget svagt implementerede, og overvågningen er utilstrækkelig. Det har Fifa også et ansvar for at monitorere, sagde Trine Christensen, Amnesty International Danmarks generalsekretær.
– VM er det bedste vindue til at gøre noget, så vi vil først anbefale en boykot, hvis vi vurderer, at man ikke kan afholde VM, uden vilkårene bliver værre, fortsatte hun.
Andreas Graf, der er Fifas chef for menneskerettigheder og antidiskrimination, forsikrede, at man tager problemstillingen meget alvorligt og holder skarpt øje med udviklingen i Qatar.
Direkte adspurgt kunne han ikke svare på, hvordan Fifa vil reagere, hvis deltagere boykotter VM, men tilføjede, at man i Fifa er blevet mere åben for ytringer af politiske budskaber og henviste til, at regnbueflag for homoseksuelles rettigheder blev tilladt ved VM i Rusland i 2018.
Tidligere i denne uge blev Hviderusland frataget værtskabet for dette års VM i ishockey blandt andet for brud på menneskerettigheder.
Derfor fandt Jens Sejer Andersen, der er international direktør for organisationen Play the Game, timingen for fredagens høring god.
Den slags konsekvenser kan være med til lægge yderligere pres på Qatar. Både på kort og længere sigt.
– VM er ikke det eneste vindue, hvor man kan påvirke. Qatar vil helt sikkert også ansøge om OL, og det vil blive meget svært at få, hvis der ikke bliver rettet op tingene, vurderede Jens Sejer Andersen.
DBU’s Governance- og udviklingskomité-formand Helle Thorning-Schmidt mener da også, at det bør være sidste gang, at man står med en problemstilling som den i forbindelse med VM i Qatar.
– Det bør aldrig ske igen, at man vælger en vært som Qatar, hvor der ikke er sikret gode forhold. Derfor skal vi blive ved med at presse på og holde dem oppe på forbedringer.
– Vi skal blive ved med at debattere og diskutere det i forsøget på at finde løsninger og påvirke til at skabe forandringer, lød den tidligere statsministers afslutningsreplik.
VM afvikles i Qatar fra 21. november til 18. december i 2022.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Andy Robertson tæt på ny klub
HELT VILDT
I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’
INTERVIEW
Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’
FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’
TOPNYHED
Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine
INTERVIEW
SMS fra træner – fortid i BIF halvanden uge efter
TIPSBLADETS DOM
Vild kamp! Han ligner guldkandidaternes mareridt
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
BIZART
Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo
Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
Tottenham under stregen
Esbjerg slår toprival og bejler til Superligaen
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TIPSBLADET SPECIAL
– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere
EKSKLUSIVT
Sten Grytebust kontaktet af dansk klub
DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken
Barcelona klager til UEFA
INTERVIEW
Cooper gav hård og ærlig besked
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
MEDIE
FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.
NYHEDER
– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?
AVIS
Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand
TOPNYHED
Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’
HELT VILDT
Vild opfordring: Hyr denne danske træner, Brøndby!
EKSKLUSIVT
– Det kommer til at gå fuldstændig amok!
TOPNYHED
Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’
Kenneth Emil Petersen: Helt vanvittig situation
MEDIE
Nu er han tilbage for Brøndby
TRANSFER
Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’
Medie afslører stort skænderi i Real Madrid
‘Jeg er rørt og glad’
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Sydamerika bakker op om fire år mere til Infantino
EKSKLUSIVT
Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’
STORT INTERVIEW
Stijn Spierings langer ud efter Frederik Birk
AGF snubler i guldkampen
TOPNYHED
Afslører dialog med Niels Frederiksen
Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop
EKSKLUSIVT
Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby
BIZART
Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt
TOPNYHED
Legende i stor kritik af Brøndby IF
Real Madrid med gave til Barcelona
NYHEDER
Hård kritik af FCM-profil
Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Milano
INTERVIEW
Sportschef teaser: Vil hente spiller i Danmark
MEDIE
Kompliceret situation: Constantin Galca på vej ud
NYHEDER
Brøndby-stjerne taget til nåde: Klaiber stadig ude
NYHEDER
Ændring i Superliga-klub: Scorer nyt job
OPTAKT
Chelsea – Manchester City
TOPNYHED
Berthel Askou kritiserer Superliga-strukturen
Afviser korruptionsanklager efter skandale
DAGENS SPILFORSLAG
Die Kraichgauer vinder i Augsburg
NYHEDER
