Danmarks fodboldlandshold kan gøre en større forskel ved at møde op til VM i Qatar og forsøge at påvirke tingenes tilstand end at boykotte begivenheden i foragt over mangel på menneskerettigheder.
Det var budskabet, da Dansk Boldspil-Union (DBU) og dens Governance- og udviklingskomité med formand Helle Thorning-Schmidt i spidsen fredag inviterede til høring om menneske- og arbejdstagerrettigheder i Qatar.
Den havde ud over DBU blandt andet deltagelse af Danmarks Idrætsforbund, Amnesty International, Play The Game, der kæmper for gennemsigtighed i sport, og repræsentanter fra Det Internationale Fodboldforbund (Fifa).
Et borgerforslag opfordrer til dansk boykot af VM-slutrunden i 2022 i tilfælde af kvalifikation, men boykot kommer ikke på tale.
DBU-formand Jesper Møller slog fast, at det kun vil ske, hvis regeringen beslutter det, og på et samråd i Udenrigsudvalget i sidste uge lød det, at der ikke er planer om politiske initiativer i den retning.
– Vi truer ikke med at blive væk, men truer med at komme, sagde Jesper Møller med henvisning til, at man vil fortsætte med at rejse til Qatar for at besigtige landets forhold og gennem dialog påvirke til forbedringer.
For trods reformer bliver migrantarbejdere, der bygger stadioner og infrastruktur, stadig budt kummerlige forhold med tvangsarbejde, overgreb, udebleven løn og svære vilkår for at komme ud af aftalen igen, påpegede Amnesty International.
– Der er lavet reformer, men rapporter viser, at de er meget svagt implementerede, og overvågningen er utilstrækkelig. Det har Fifa også et ansvar for at monitorere, sagde Trine Christensen, Amnesty International Danmarks generalsekretær.
– VM er det bedste vindue til at gøre noget, så vi vil først anbefale en boykot, hvis vi vurderer, at man ikke kan afholde VM, uden vilkårene bliver værre, fortsatte hun.
Andreas Graf, der er Fifas chef for menneskerettigheder og antidiskrimination, forsikrede, at man tager problemstillingen meget alvorligt og holder skarpt øje med udviklingen i Qatar.
Direkte adspurgt kunne han ikke svare på, hvordan Fifa vil reagere, hvis deltagere boykotter VM, men tilføjede, at man i Fifa er blevet mere åben for ytringer af politiske budskaber og henviste til, at regnbueflag for homoseksuelles rettigheder blev tilladt ved VM i Rusland i 2018.
Tidligere i denne uge blev Hviderusland frataget værtskabet for dette års VM i ishockey blandt andet for brud på menneskerettigheder.
Derfor fandt Jens Sejer Andersen, der er international direktør for organisationen Play the Game, timingen for fredagens høring god.
Den slags konsekvenser kan være med til lægge yderligere pres på Qatar. Både på kort og længere sigt.
– VM er ikke det eneste vindue, hvor man kan påvirke. Qatar vil helt sikkert også ansøge om OL, og det vil blive meget svært at få, hvis der ikke bliver rettet op tingene, vurderede Jens Sejer Andersen.
DBU’s Governance- og udviklingskomité-formand Helle Thorning-Schmidt mener da også, at det bør være sidste gang, at man står med en problemstilling som den i forbindelse med VM i Qatar.
– Det bør aldrig ske igen, at man vælger en vært som Qatar, hvor der ikke er sikret gode forhold. Derfor skal vi blive ved med at presse på og holde dem oppe på forbedringer.
– Vi skal blive ved med at debattere og diskutere det i forsøget på at finde løsninger og påvirke til at skabe forandringer, lød den tidligere statsministers afslutningsreplik.
VM afvikles i Qatar fra 21. november til 18. december i 2022.
/ritzau/
NYHEDER
Aldrig nogensinde FCK
MEDIE
På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’
AVIS
Døren vil altid være åben for Andreas Christensen
FANKLUBBEN
Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’
MEDIE
Han er IKKE i spil
Kamil Grabara-opslag bemærkes
NYHEDER
Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby
NYHEDER
Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt
TRANSFER
FC København nærmer sig Ilyas Houira
NYHEDER
Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’
NYHEDER
Stort Yussuf Poulsen-chok
NYHEDER
– Han er fuldstændig vanvittig
MEDIE
Klar med 5,5 millioner kroner i løn
TRANSFER
Medie opfordrer: Glemt FCK’er skal skifte væk
Har forsøgt at overtale Eric Kahl
TRANSFER
FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud
EKSKLUSIVT
Brøndby takker nej til to spillere
Åge Hareide er død
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent
NYHEDER
AGF med banebrydende tilskuertiltag
MEDIE
Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson
TRANSFER
Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel
NYHEDER
– Lidt af en bombe
NYHEDER
Han er ny cheftræner i Vejle Boldklub
Storklub trak sig – så mange millioner krævede FCK
MEDIE
Jagtet af Brøndby – nu er der nyt
AVIS
Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber
NYHEDER
Her er AGF’s transferplaner
Dansk juvel stråler – her overgår han alle
NYHEDER
Historisk: Victor Froholdt vinder stor pris
NYHEDER
Kæmpe gennembrud af Mattsson
HELT VILDT
Medier i svime: Den bedste!
TOPNYHED
Afslører drøm: ‘Det kunne være meget sjovt!’
MEDIE
Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League
TOPNYHED
‘En af sæsonens bedste transfers’
EKSKLUSIVT
Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’
Anders Antonsen begræder Axelsen-skade
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lerager på plads – her er den vilde løn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF
NYHEDER
Kæmpe brag venter fredag
NYHEDER
Her er Danmarks EM-trup
EKSKLUSIVT
Stor tvivl om Frederik Holsts fremtid
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med Stephen Acquah
Manchester City klar til semifinale
EKSKLUSIVT
Dansk talent nyder stor succes – enorm interesse
DAGENS SPILFORSLAG
Mens vi venter på Godo
FANKLUBBEN
Drømmer om Andreas Maxsø, men…
TOPNYHED
FCK-direktør: ‘Ikke et stolt øjeblik af mig’
MEDIE
Kan købe dansker for 97 millioner kroner
