DBU har vedtaget nye agentregler, og de regler træder i kraft pr. 1. april 2015. Det er FIFA, der har sat minimumsregler i spil, og dem skal de hjemlige forbund så forme eget regelsæt ud fra. De regler får stor betydning, for fremover skal der ikke længere udstedes deciderede licenser til agenter, som i stedet skal igennem en prøve, ligesom agenter fremover ikke skal kaldes, det de reelt er: Altså agenter.
Dansk Boldspil-Union vil i stedet katagorisere dem som “mellemmænd”, og foreslår altså, at man fremover titulerer Mads Bach Lund, Ivan Marko Benes, Søren Barslund og alle de andre agenter herhjemme som “mellemmænd”.
– Vi har været igennem en længere proces og det har været en stor, men også spændende opgavemed mange interessenter i spil. FIFA’s nye minimumsregler har efterladt mange uafklarede spørgsmål, fordi DBU og spilleragenterne mest af alt ønsker en reguleret branche. DBU´s lovgruppe har forsøgt at hjælpe agenterne, så overgangen til de nye regler bliver så ukompliceret, som muligt. For eksempel har vi for at beskytte de unge spillere bibeholdt aldersgrænsen fra de gamle regler på 15 år for, hvornår man kan indgå en repræsentationsaftale og som noget nyt har vi indført en regel om, at repræsentationsaftaler med spillere under 18 år altid skal kunne opsiges med maksimalt 3 måneders varsel, siger Jes Christian Fisker, jurist og sekretær for DBU´s lovgruppe, til forbundets hjemmeside.
Alle kan i princippet blive agenter nu, hvis man ellers har en ren straffeattest, klarer prøven og er vurderet egnet af DBU. Ligeledes er der nu fastsat en bestemt sum, som en agent kan få for en handel, hvor en spiller skifter klub. DBU har nemlig valgt at følge FIFA’s anbefaling om et honorar på tre procent af spillerens bruttogrundløn eller den samlede transfersum. Samtidig må agenten ikke tage penge, hvis spilleren ikke er fyldt 18 år på det tidspunkt, transferen eller kontrakten er signeret.
LIVE
LIVE: Ifenna Dorgu i overraskende transfer
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
EKSKLUSIVT
Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
HELT VILDT
På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’
EKSKLUSIVT
– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
Norge holder vejret: Må han ikke spille til VM?
TRANSFER
Osula til storklub for vildt millionbeløb?
OPTAKT
Viborg FF – Sønderjyske
NYHEDER
– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
FANKLUBBEN
Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!
STORT INTERVIEW
Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
INTERVIEW
1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’
AVIS
Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
EKSKLUSIVT
Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’
Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom
NYHEDER
Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’
INTERVIEW
– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..
TIPSBLADET SPECIAL
Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
TOPNYHED
– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
MEDIE
FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub
TRANSFER
Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte
OPTAKT
Wolfsburg – Bayern
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Køber snart Brøndby-angriber
AVIS
