DBU har vedtaget nye agentregler, og de regler træder i kraft pr. 1. april 2015. Det er FIFA, der har sat minimumsregler i spil, og dem skal de hjemlige forbund så forme eget regelsæt ud fra. De regler får stor betydning, for fremover skal der ikke længere udstedes deciderede licenser til agenter, som i stedet skal igennem en prøve, ligesom agenter fremover ikke skal kaldes, det de reelt er: Altså agenter.
Dansk Boldspil-Union vil i stedet katagorisere dem som “mellemmænd”, og foreslår altså, at man fremover titulerer Mads Bach Lund, Ivan Marko Benes, Søren Barslund og alle de andre agenter herhjemme som “mellemmænd”.
– Vi har været igennem en længere proces og det har været en stor, men også spændende opgavemed mange interessenter i spil. FIFA’s nye minimumsregler har efterladt mange uafklarede spørgsmål, fordi DBU og spilleragenterne mest af alt ønsker en reguleret branche. DBU´s lovgruppe har forsøgt at hjælpe agenterne, så overgangen til de nye regler bliver så ukompliceret, som muligt. For eksempel har vi for at beskytte de unge spillere bibeholdt aldersgrænsen fra de gamle regler på 15 år for, hvornår man kan indgå en repræsentationsaftale og som noget nyt har vi indført en regel om, at repræsentationsaftaler med spillere under 18 år altid skal kunne opsiges med maksimalt 3 måneders varsel, siger Jes Christian Fisker, jurist og sekretær for DBU´s lovgruppe, til forbundets hjemmeside.
Alle kan i princippet blive agenter nu, hvis man ellers har en ren straffeattest, klarer prøven og er vurderet egnet af DBU. Ligeledes er der nu fastsat en bestemt sum, som en agent kan få for en handel, hvor en spiller skifter klub. DBU har nemlig valgt at følge FIFA’s anbefaling om et honorar på tre procent af spillerens bruttogrundløn eller den samlede transfersum. Samtidig må agenten ikke tage penge, hvis spilleren ikke er fyldt 18 år på det tidspunkt, transferen eller kontrakten er signeret.
TRANSFER
Overraskende nyt om Lukas Engel
AVIS
Højlund stjæler alle overskrifter i Italien
MEDIE
Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold
NYHEDER
– Han er fuldstændig vanvittig
Helt vildt: 60 millioner kroner mere
EKSKLUSIVT
Statsleder ejer AGF-halstørklæde – Elkjær måber
MEDIE
På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’
I chok over Nicolai Poulsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK detaljer fra Tristan Panduro-salg
AVIS
United vil gå all in på Premier League-stjerne
TOPNYHED
Tomas Rosicky utilfreds med Peter Vindahl
AVIS
Døren vil altid være åben for Andreas Christensen
NYHEDER
Anfører sur og skuffet over Silkeborg
TOPNYHED
Ole Palmå færdig i Brøndby IF
NYHEDER
Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby
EKSKLUSIVT
Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub
NYHEDER
Aldrig nogensinde FCK
NYHEDER
Antonsens drøm slukket
NYHEDER
Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’
FANKLUBBEN
Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’
NYHEDER
– Når jeg var alene, græd jeg
NYHEDER
– Lidt af en bombe
NYHEDER
FCK straffes – Sektion 12 lukkes
Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’
NYHEDER
Bliver dansker solgt? ‘Så skal han til FCK’
MEDIE
Klar med 5,5 millioner kroner i løn
NYHEDER
Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt
Har forsøgt at overtale Eric Kahl
NYHEDER
Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby
EKSKLUSIVT
Brøndby takker nej til to spillere
Kamil Grabara-opslag bemærkes
MEDIE
Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent
TRANSFER
FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud
MEDIE
Kan købe dansker for 97 millioner kroner
EKSKLUSIVT
Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’
TRANSFER
FC København nærmer sig Ilyas Houira
NYHEDER
Disse to AGF-profiler forlænger kontrakten
MEDIE
Jagtet af Brøndby – nu er der nyt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lerager på plads – her er den vilde løn
NYHEDER
Yussuf Poulsen scannet: ‘Hårde nyheder’
NYHEDER
DBU hylder Hareide
NYHEDER
Stort resultat af Brian Priske og Sparta Prag
DAGENS SPILFORSLAG
Braga brager derudad
Dansk juvel stråler – her overgår han alle
Højlund i hovedrolle
Ståle, Brøndby og mange flere mindes Åge Hareide
Åge Hareide er død
MEDIE
Han er IKKE i spil
TRANSFER
