DBU: Agenter hedder fremover “mellemmænd”

1. april 2015 kommer der nye regler for agenter – og det kommer blandt andet til at betyde, at agenterne skal registreres og kaldes “mellemmænd”.



DBU har vedtaget nye agentregler, og de regler træder i kraft pr. 1. april 2015. Det er FIFA, der har sat minimumsregler i spil, og dem skal de hjemlige forbund så forme eget regelsæt ud fra. De regler får stor betydning, for fremover skal der ikke længere udstedes deciderede licenser til agenter, som i stedet skal igennem en prøve, ligesom agenter fremover ikke skal kaldes, det de reelt er: Altså agenter.

Dansk Boldspil-Union vil i stedet katagorisere dem som “mellemmænd”, og foreslår altså, at man fremover titulerer Mads Bach Lund, Ivan Marko Benes, Søren Barslund og alle de andre agenter herhjemme som “mellemmænd”.

– Vi har været igennem en længere proces og det har været en stor, men også spændende opgavemed mange interessenter i spil. FIFA’s nye minimumsregler har efterladt mange uafklarede spørgsmål, fordi DBU og spilleragenterne mest af alt ønsker en reguleret branche. DBU´s lovgruppe har forsøgt at hjælpe agenterne, så overgangen til de nye regler bliver så ukompliceret, som muligt. For eksempel har vi for at beskytte de unge spillere bibeholdt aldersgrænsen fra de gamle regler på 15 år for, hvornår man kan indgå en repræsentationsaftale og som noget nyt har vi indført en regel om, at repræsentationsaftaler med spillere under 18 år altid skal kunne opsiges med maksimalt 3 måneders varsel, siger Jes Christian Fisker, jurist og sekretær for DBU´s lovgruppe, til forbundets hjemmeside.

Alle kan i princippet blive agenter nu, hvis man ellers har en ren straffeattest, klarer prøven og er vurderet egnet af DBU. Ligeledes er der nu fastsat en bestemt sum, som en agent kan få for en handel, hvor en spiller skifter klub. DBU har nemlig valgt at følge FIFA’s anbefaling om et honorar på tre procent af spillerens bruttogrundløn eller den samlede transfersum. Samtidig må agenten ikke tage penge, hvis spilleren ikke er fyldt 18 år på det tidspunkt, transferen eller kontrakten er signeret.





På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”




LIVE

LIVE: Dansker sætter negativ rekord

Sky Blues deprimererer Blues på Broen

Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind

Laver aftale med Frederik Birk

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet

Superliga-debut i går – i dag bankede han Brøndby

Bayern slår rekord i ny storsejr



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Thomas Frank-melding skaber overskrifter

Brøndby IF – FC Midtjylland

I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’

Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’

– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Berthel Askou kritiserer Superliga-strukturen

Randers FC – FC København

– Han ender i Premier League

På besøg i AGF – skifter til Bodø/Glimt

Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Afliver AGF-myte: Det er simpelthen ikke rigtigt

Højlund forværrede Wolfsburg-krisen

SMS fra træner – fortid i BIF halvanden uge efter

– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?

AGF snubler i guldkampen

Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime

Sønderjyske – Viborg FF

Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne

Silkeborg IF – OB

Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo

Flere ændringer kan være på vej i FC København

Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Cooper gav hård og ærlig besked

Tottenham under stregen

Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby

– Det kommer til at gå fuldstændig amok!

Arsenal snublede i guldkampen

Vild kamp! Han ligner guldkandidaternes mareridt

Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs

Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner

Mikkel Rygaard chokeret: Det er svært at forstå

Raser efter Slimane-dom: Han snyder!

Gytkjær sikrer Lyngby vital sejr i overtiden

Brøndby-fans sender åbent brev

Sydamerika bakker op om fire år mere til Infantino

‘Jeg er rørt og glad’

Real Madrid med gave til Barcelona

Mål i Milano

FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’

Esbjerg slår toprival og bejler til Superligaen

Sten Grytebust kontaktet af dansk klub

Kenneth Emil Petersen: Helt vanvittig situation

Sportschef teaser: Vil hente spiller i Danmark

Kompliceret situation: Constantin Galca på vej ud