DBU: Agenter hedder fremover “mellemmænd”

1. april 2015 kommer der nye regler for agenter – og det kommer blandt andet til at betyde, at agenterne skal registreres og kaldes “mellemmænd”.



DBU har vedtaget nye agentregler, og de regler træder i kraft pr. 1. april 2015. Det er FIFA, der har sat minimumsregler i spil, og dem skal de hjemlige forbund så forme eget regelsæt ud fra. De regler får stor betydning, for fremover skal der ikke længere udstedes deciderede licenser til agenter, som i stedet skal igennem en prøve, ligesom agenter fremover ikke skal kaldes, det de reelt er: Altså agenter.

Dansk Boldspil-Union vil i stedet katagorisere dem som “mellemmænd”, og foreslår altså, at man fremover titulerer Mads Bach Lund, Ivan Marko Benes, Søren Barslund og alle de andre agenter herhjemme som “mellemmænd”.

– Vi har været igennem en længere proces og det har været en stor, men også spændende opgavemed mange interessenter i spil. FIFA’s nye minimumsregler har efterladt mange uafklarede spørgsmål, fordi DBU og spilleragenterne mest af alt ønsker en reguleret branche. DBU´s lovgruppe har forsøgt at hjælpe agenterne, så overgangen til de nye regler bliver så ukompliceret, som muligt. For eksempel har vi for at beskytte de unge spillere bibeholdt aldersgrænsen fra de gamle regler på 15 år for, hvornår man kan indgå en repræsentationsaftale og som noget nyt har vi indført en regel om, at repræsentationsaftaler med spillere under 18 år altid skal kunne opsiges med maksimalt 3 måneders varsel, siger Jes Christian Fisker, jurist og sekretær for DBU´s lovgruppe, til forbundets hjemmeside.

Alle kan i princippet blive agenter nu, hvis man ellers har en ren straffeattest, klarer prøven og er vurderet egnet af DBU. Ligeledes er der nu fastsat en bestemt sum, som en agent kan få for en handel, hvor en spiller skifter klub. DBU har nemlig valgt at følge FIFA’s anbefaling om et honorar på tre procent af spillerens bruttogrundløn eller den samlede transfersum. Samtidig må agenten ikke tage penge, hvis spilleren ikke er fyldt 18 år på det tidspunkt, transferen eller kontrakten er signeret.







LIVE

LIVE: Skrækskade til dansk bomber

Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer

Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen 

Den bedste handel i Superligaen!

Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage

‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Voldsom straf til Clement Bischoff

KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’

Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning

‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’

Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning

Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering

1. divisionsstjerne med voldsomme tal

Blæst fuldstændig omkuld

Stjerne peger på Højlund



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’

– Han bliver en vigtig spiller for FCK!

I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’

– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det

Enighed – Toni Kroos tæt på stort job

Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet

Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret

Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen

Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb

Thomas Frank-melding skaber overskrifter

Vild udvikling: ‘Det er SÅ fedt!’



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Revser FCM-stjerne: ‘Fuldstændig utilgiveligt!’

Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre

Laver aftale med Frederik Birk

Storklub lurer på Superliga-profil

Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub

Afslører: Skred efter Lars Olsen-ansættelse

Storroser dansk super-talent

Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne

Flere ændringer kan være på vej i FC København

Salah scorer på Anfield

Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’

Afviser mesterskabssnak

Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’ 

Har ondt af Steve Cooper

Gil Vicente tryner Tondela

Revser Brøndby-stjerne: ‘Kan ikke følge med’

FC København med overtidssejr over Randers

Som forandret: FCK-stjerne storskuffede trods sejr

Nu forklarer han batalje med Brøndby-træner

Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne

FCM sejrede over Brøndby i ond kamp

Ondt blod – de 2 fik Brøndby Stadion på nakken!