DBU: Agenter hedder fremover “mellemmænd”

1. april 2015 kommer der nye regler for agenter – og det kommer blandt andet til at betyde, at agenterne skal registreres og kaldes “mellemmænd”.



DBU har vedtaget nye agentregler, og de regler træder i kraft pr. 1. april 2015. Det er FIFA, der har sat minimumsregler i spil, og dem skal de hjemlige forbund så forme eget regelsæt ud fra. De regler får stor betydning, for fremover skal der ikke længere udstedes deciderede licenser til agenter, som i stedet skal igennem en prøve, ligesom agenter fremover ikke skal kaldes, det de reelt er: Altså agenter.

Dansk Boldspil-Union vil i stedet katagorisere dem som “mellemmænd”, og foreslår altså, at man fremover titulerer Mads Bach Lund, Ivan Marko Benes, Søren Barslund og alle de andre agenter herhjemme som “mellemmænd”.

– Vi har været igennem en længere proces og det har været en stor, men også spændende opgavemed mange interessenter i spil. FIFA’s nye minimumsregler har efterladt mange uafklarede spørgsmål, fordi DBU og spilleragenterne mest af alt ønsker en reguleret branche. DBU´s lovgruppe har forsøgt at hjælpe agenterne, så overgangen til de nye regler bliver så ukompliceret, som muligt. For eksempel har vi for at beskytte de unge spillere bibeholdt aldersgrænsen fra de gamle regler på 15 år for, hvornår man kan indgå en repræsentationsaftale og som noget nyt har vi indført en regel om, at repræsentationsaftaler med spillere under 18 år altid skal kunne opsiges med maksimalt 3 måneders varsel, siger Jes Christian Fisker, jurist og sekretær for DBU´s lovgruppe, til forbundets hjemmeside.

Alle kan i princippet blive agenter nu, hvis man ellers har en ren straffeattest, klarer prøven og er vurderet egnet af DBU. Ligeledes er der nu fastsat en bestemt sum, som en agent kan få for en handel, hvor en spiller skifter klub. DBU har nemlig valgt at følge FIFA’s anbefaling om et honorar på tre procent af spillerens bruttogrundløn eller den samlede transfersum. Samtidig må agenten ikke tage penge, hvis spilleren ikke er fyldt 18 år på det tidspunkt, transferen eller kontrakten er signeret.





TOPNYHED

Stjerne er født – på landsholdet med ham

Nægtet Brøndby-skifte

Bekræfter dialog med Brøndby om transfer

Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?

Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er

Mohamed Salah forhandler med ny klub

Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub



TOPNYHED

Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste

‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’

Det er mesterskabsklasse, AGF!

Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’

Dansk målsluger skifter til topklub

‘Det er ærgerligt og lidt overraskende’



TOPNYHED

Dansk agentfirma opkøbt af gigant

Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp

Forventer kæmpe jobtilbud

Skrækmelding: Så længe er FCM-profil ude

‘Det kan du ikke sige, Thomas!’

Neestrup fremhæver tre spillere inden Pokal-brag



TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Rundens Hold i Superligaen – 19. runde

Ser I med, AGF? Drømmedebut!

Mathias Zanka deler nyt om fremtiden

Færdig i Real Madrid? Stjerne er ‘pissesur’

Stor danskerduel – Froholdt er skuffet

‘Ronaldo vinder kampen’

Waow! Han bliver et stort Superliga-salg

Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!

Vild kamp – et hold kæft-bolsje fra AGF’erne!

Uforstående Zorniger: Hvorfor fik han ikke rødt?

Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?

– Alt for meget kaos i Horsens



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Avis melder rød alarm – Kasper Hjulmand sur

Viaplay-boss langer ud efter AGF

Lagde du mærke til det? ‘Jeg får et hvert 3. år’

Venter på tilbud: ‘Jeg elsker Brøndby’

AGF-transfers: Det overrasker mig en smule

Katastrofe for Jack Grealish

Desperat Frank – favorit til trænerfyring

‘Det er vigtigt for landsholdet’

Ekspert advarer FCK: Dét kan blive katastrofalt

Legender overrasker på Ceres Park Vejlby

Randers-frygt: ‘Han bliver renset fuldstændigt’

Næsten 500 dage – i dag kan det “umulige” ske

Populære Chelsea – køb billetter her!

På vild liste med Lionel Messi

Como kan vinde i Napoli

Riemers hovedpine: ‘Ved at være et problem nu’

Gravesen kritiserer Brøndby: Vakkelvornt!

‘Hvad fanden kan man gøre?’

AGF mangler flere profiler mod OB

Manchester United kan afslutte viral gimmick 

Viaplay hæver priserne

Røven i klaskehøjde: De skuffer i Superligaen