DBU: Agenter hedder fremover “mellemmænd”

1. april 2015 kommer der nye regler for agenter – og det kommer blandt andet til at betyde, at agenterne skal registreres og kaldes “mellemmænd”.



DBU har vedtaget nye agentregler, og de regler træder i kraft pr. 1. april 2015. Det er FIFA, der har sat minimumsregler i spil, og dem skal de hjemlige forbund så forme eget regelsæt ud fra. De regler får stor betydning, for fremover skal der ikke længere udstedes deciderede licenser til agenter, som i stedet skal igennem en prøve, ligesom agenter fremover ikke skal kaldes, det de reelt er: Altså agenter.

Dansk Boldspil-Union vil i stedet katagorisere dem som “mellemmænd”, og foreslår altså, at man fremover titulerer Mads Bach Lund, Ivan Marko Benes, Søren Barslund og alle de andre agenter herhjemme som “mellemmænd”.

– Vi har været igennem en længere proces og det har været en stor, men også spændende opgavemed mange interessenter i spil. FIFA’s nye minimumsregler har efterladt mange uafklarede spørgsmål, fordi DBU og spilleragenterne mest af alt ønsker en reguleret branche. DBU´s lovgruppe har forsøgt at hjælpe agenterne, så overgangen til de nye regler bliver så ukompliceret, som muligt. For eksempel har vi for at beskytte de unge spillere bibeholdt aldersgrænsen fra de gamle regler på 15 år for, hvornår man kan indgå en repræsentationsaftale og som noget nyt har vi indført en regel om, at repræsentationsaftaler med spillere under 18 år altid skal kunne opsiges med maksimalt 3 måneders varsel, siger Jes Christian Fisker, jurist og sekretær for DBU´s lovgruppe, til forbundets hjemmeside.

Alle kan i princippet blive agenter nu, hvis man ellers har en ren straffeattest, klarer prøven og er vurderet egnet af DBU. Ligeledes er der nu fastsat en bestemt sum, som en agent kan få for en handel, hvor en spiller skifter klub. DBU har nemlig valgt at følge FIFA’s anbefaling om et honorar på tre procent af spillerens bruttogrundløn eller den samlede transfersum. Samtidig må agenten ikke tage penge, hvis spilleren ikke er fyldt 18 år på det tidspunkt, transferen eller kontrakten er signeret.





INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Leeds kan lege med mod Man City

Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren

Ekspert: De rykker op i Superligaen

Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig

Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’

Første gang nogensinde for Eriksen



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Helt sikker: ‘Uundgåeligt – det sker til sommer’

Kasper Hjulmand brager ind i Arsenal

Stort medie langer ud efter Jens Stage

Her er FCM’s vej til Europa League-finalen

Vil gøre det onde ved Brøndby



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Skrækkeligt af Dominik Sarapata

Henter 16-årig i FC København

Bekræfter kæmpe Brøndby-bud

Vallys jubler over mirakel: ‘Det er fedt!’

Kontant melding fra ny Spurs-boss



TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Ekspert: ‘Tror han kommer til at stå!’

Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson

Vild melding: City kan få fratrukket 60 point

Jesse Lingard tæt på eksotisk eventyr

Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen

Rørt Wass: ‘Det betyder rigtig meget for mig’

Afsløring: Brøndby forhandler om Lauritsen

Her er FC Midtjyllands modstander i Europa League

Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer

Stats til Superligaen: Kæmpe overpræstation

Officielt: Victor Lind i rekordhandel

FCM-profil – Riemer har ikke ringet



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Bekræfter: Afviser FC Nordsjælland

Stor overraskelse til FCM-træning

Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet

Dommerekspert om FCN-sag: Så er det en skandale

Lykkelige omstændigheder – 4 profiler tvivlsomme

Frimann i rørende farvel: ‘Utroligt trist dag’

Lyngby på jagt efter uventede spillersalg

Frimann: ‘Det er meget kritisabelt!’

Hvad i alverden foregår der, Brøndby IF?

– Det er en frustration for os alle

Skandale: Eliteserien-spillere anholdt

Raser over afgørelse: Himmelråbende og tåbeligt!

Dommerekspert rystet over Superliga-justitsmord

FC Nordsjælland reagerer på afvisning

Legender tager afsked med Sepp Piontek

Dansker i centrum for drama: ‘En skandale!’

Ikke i tvivl: ‘Ville være brutalt!’

Peger på FCK: ‘Det er pinligt’

Dem kan FCM trække i Europa League

Augsburg kan tæve Gedebukke

‘Jeg hadede verden’

Froholdt-video trækker overskrifter