DBU har vedtaget nye agentregler, og de regler træder i kraft pr. 1. april 2015. Det er FIFA, der har sat minimumsregler i spil, og dem skal de hjemlige forbund så forme eget regelsæt ud fra. De regler får stor betydning, for fremover skal der ikke længere udstedes deciderede licenser til agenter, som i stedet skal igennem en prøve, ligesom agenter fremover ikke skal kaldes, det de reelt er: Altså agenter.
Dansk Boldspil-Union vil i stedet katagorisere dem som “mellemmænd”, og foreslår altså, at man fremover titulerer Mads Bach Lund, Ivan Marko Benes, Søren Barslund og alle de andre agenter herhjemme som “mellemmænd”.
– Vi har været igennem en længere proces og det har været en stor, men også spændende opgavemed mange interessenter i spil. FIFA’s nye minimumsregler har efterladt mange uafklarede spørgsmål, fordi DBU og spilleragenterne mest af alt ønsker en reguleret branche. DBU´s lovgruppe har forsøgt at hjælpe agenterne, så overgangen til de nye regler bliver så ukompliceret, som muligt. For eksempel har vi for at beskytte de unge spillere bibeholdt aldersgrænsen fra de gamle regler på 15 år for, hvornår man kan indgå en repræsentationsaftale og som noget nyt har vi indført en regel om, at repræsentationsaftaler med spillere under 18 år altid skal kunne opsiges med maksimalt 3 måneders varsel, siger Jes Christian Fisker, jurist og sekretær for DBU´s lovgruppe, til forbundets hjemmeside.
Alle kan i princippet blive agenter nu, hvis man ellers har en ren straffeattest, klarer prøven og er vurderet egnet af DBU. Ligeledes er der nu fastsat en bestemt sum, som en agent kan få for en handel, hvor en spiller skifter klub. DBU har nemlig valgt at følge FIFA’s anbefaling om et honorar på tre procent af spillerens bruttogrundløn eller den samlede transfersum. Samtidig må agenten ikke tage penge, hvis spilleren ikke er fyldt 18 år på det tidspunkt, transferen eller kontrakten er signeret.
LIVE
LIVE: Endnu en City-stjerne forlader klubben
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
MEDIE
Offentliggøres i dag
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
EKSKLUSIVT
Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
Froholdt sparker FC Porto på guldkurs
EKSKLUSIVT
Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
NYHEDER
Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’
NYHEDER
Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’
NYHEDER
I svime over Froholdt: ‘Startede i København’
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
TIPSBLADETS DOM
Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
NYHEDER
Roser FCK’er: De kunne ikke kontrollere ham
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
EKSKLUSIVT
