DBU: Agenter hedder fremover “mellemmænd”

1. april 2015 kommer der nye regler for agenter – og det kommer blandt andet til at betyde, at agenterne skal registreres og kaldes “mellemmænd”.



DBU har vedtaget nye agentregler, og de regler træder i kraft pr. 1. april 2015. Det er FIFA, der har sat minimumsregler i spil, og dem skal de hjemlige forbund så forme eget regelsæt ud fra. De regler får stor betydning, for fremover skal der ikke længere udstedes deciderede licenser til agenter, som i stedet skal igennem en prøve, ligesom agenter fremover ikke skal kaldes, det de reelt er: Altså agenter.

Dansk Boldspil-Union vil i stedet katagorisere dem som “mellemmænd”, og foreslår altså, at man fremover titulerer Mads Bach Lund, Ivan Marko Benes, Søren Barslund og alle de andre agenter herhjemme som “mellemmænd”.

– Vi har været igennem en længere proces og det har været en stor, men også spændende opgavemed mange interessenter i spil. FIFA’s nye minimumsregler har efterladt mange uafklarede spørgsmål, fordi DBU og spilleragenterne mest af alt ønsker en reguleret branche. DBU´s lovgruppe har forsøgt at hjælpe agenterne, så overgangen til de nye regler bliver så ukompliceret, som muligt. For eksempel har vi for at beskytte de unge spillere bibeholdt aldersgrænsen fra de gamle regler på 15 år for, hvornår man kan indgå en repræsentationsaftale og som noget nyt har vi indført en regel om, at repræsentationsaftaler med spillere under 18 år altid skal kunne opsiges med maksimalt 3 måneders varsel, siger Jes Christian Fisker, jurist og sekretær for DBU´s lovgruppe, til forbundets hjemmeside.

Alle kan i princippet blive agenter nu, hvis man ellers har en ren straffeattest, klarer prøven og er vurderet egnet af DBU. Ligeledes er der nu fastsat en bestemt sum, som en agent kan få for en handel, hvor en spiller skifter klub. DBU har nemlig valgt at følge FIFA’s anbefaling om et honorar på tre procent af spillerens bruttogrundløn eller den samlede transfersum. Samtidig må agenten ikke tage penge, hvis spilleren ikke er fyldt 18 år på det tidspunkt, transferen eller kontrakten er signeret.







Kæmpe FC København-hovedpine før afgørende kamp

Thomas Frank-afløser fik stor øretæve

Storklub jagter Jacob Neestrup

Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’

Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år

Chokeret Tengstedt: Det havde jeg ikke forventet

Poulsen overrasket i interview: ‘Vidste jeg ikke’

Neestrup afslører reprimande



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned

Hylder Mads Hermansen

Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning

Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’

Fuldstændig vanvittigt – hvordan gør han det!?

Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé

Det har jeg ikke set før i Superligaen

‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Thomasberg “bidrager ikke til polsk fodbold”

Brøndby IF – Sønderjyske

Christian Eriksen er usikker på fremtiden

Barcelona generobrede førstepladsen

Det var absurd – de var fuldstændig forstenet

Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’

Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han

Tidligere FCN-spiller angriber Flemming Pedersen

AGF vandt vanvittig Superliga-kamp

Kæmpe optur for Orri Oskarsson

Stort slag for FC København

Overvejer at rive kontrakten i stykker



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

FCK i dialog med Zanka

Søndag modtager Jesper Hansen prestigefyldt pris

Vild udvikling for FC Københavns chancer

Færdig i Superligaen: Her er hans nye klub

Real Madrid taber

– Det gør ondt, siger Rasmus Falk

Alexander Bah tog beslutning for Mourinho

Tottenham Hotspur – Arsenal

Neestrup: ‘Fuck det!’

Stjerne tryller – FCM banker Silkeborg

– Det ser dystert ud!

Vild spænding venter: FC Fredericia slår Randers

Superliga-gennembrud? ‘Jeg er ikke i tvivl’

Må undvære mange profiler: ‘Hårdt ramt’

Giver unikt indblik: Sådan bliver en transfer til

Mareridtsdebut for dansker: ‘Trist’

Scoringsfattigt i Silkeborg

Tidl. Superliga-stjerne i hovedrolle på Netflix

Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!

AGF – Viborg FF

Stor OB-dramatik – Zorniger klapper i

1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr