Det danske fodboldlandshold står i lørdagens EM-premiere over for Finland, der har hele ni spillere med en fortid i en dansk klub.
Blandt dem er holdets topscorer og måske største stjerne, Teemu Pukki, der i perioden 2014-2018 spillede for Brøndby med stor succes.
Det var DBU’s nuværende talentudviklingschef, Flemming Berg, der åbnede døren til Danmark for Pukki. Berg var chefscout i Brøndby i 2014 og hjalp daværende sportsdirektør Per Rud med at få finnen ind som afløser for Simon Makienok.
Berg brugte sit netværk og mange års kendskab til Teemu Pukki for at lokke den dengang 24-årige finne til Danmark.
Allerede otte år tidligere havde Berg i sin rolle som talentspejder for Chelsea stiftet bekendtskab med den lovende finske angriber, som dog i første omgang havnede i den spanske storklub Sevilla.
– Han var ikke Chelsea-materiale på det tidspunkt. Vi havde haft ham til prøvetræning, men vurderede han ville få det svært, siger Flemming Berg.
Trods sit uomtvistelige potentiale og status som stortalent, fik Pukki aldrig noget nævneværdigt gennembrud i hverken Sevilla, Schalke 04 eller Celtic.
Sideløbende fulgte Flemming Berg finnen og var jævnligt i kontakt med finnens rådgiver.
Derfor var Pukki pludselig indenfor Brøndbys rækkevidde, selv om den danske klub i første omgang kun kunne hente Pukki på en lejeaftale.
– Jeg havde aldrig troet, at det kunne lade sig gøre at hente ham til Danmark, og det var heller aldrig lykkedes uden forbindelserne til hans netværk.
– For mig at se var Pukki alt for god til at spille i Brøndby, sådan havde jeg i hvert fald set ham. For os ville han være et scoop, fordi han var så dygtig en presspiller og passede ind i den måde, Thomas Frank gerne ville spille.
– Pukkis første periode i Brøndby var ikke fantastisk. Thomas Frank var bundet af, at han havde Johan Elmander, og Thomas ville kun spille med en angriber. Så Elmander spillede angriber, selv om han ikke var i nærheden af Pukkis niveau, mener jeg, og Pukki spillede så på kanten, siger Flemming Berg.
Det var først i løbet af sine sidste to sæsoner i Brøndby under en anden træner, at Pukki for alvor blev farlig med henholdsvis 20 og 17 superligamål og en lang række måloplæg. Siden fortsatte Pukki målfrekvensen hos Norwich i England.
– Han passede perfekt ind i måden, som Alexander Zorniger gerne vil have sine angribere til at spille på i Brøndby.
– Pukki har aldrig været doven, men han fik en større forståelse for, at hårdt arbejde betaler sig, og derfor blev han i mine øjne en af de allerbedste angribere, der nogensinde har været i Superligaen, siger Flemming Berg.
Fodboldfagmanden giver sit bud på, hvorfor Pukki trods en halvlang vej til toppen jævnligt viser, at han kan score mål på højeste niveau.
– Jeg kan rigtig godt lide timingen i hans dybe løb og hans presspil. De ting gør ham til noget specielt. Han ser tingene ske før andre spillere.
– Han er eksplosiv, og selv om han ikke er den allerhurtigste, opfatter han og timer tingene, sådan at han ser rigtig hurtig ud, siger Flemming Berg.
31-årige Teemu Pukki har scoret 30 mål på det finske landshold. Scorer han to gange under EM, tangerer han landsmanden Jari Litmanens målrekord.
EM-premieren mellem Danmark og Finland begynder lørdag klokken 18.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Afbud til landsholdet – så længe er han ude
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes færdig i Norwich
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
NYHEDER
‘Mathias Jensen har grund til at være sur’
INTERVIEW
Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet
INTERVIEW
Mike Tullberg: Vi er ramt i øjeblikket
INTERVIEW
Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien
Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
MEDIE
Det kommer formentlig til at ske
EKSKLUSIVT
Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel
Lars Jacobsen scorer landsholdsjob
MEDIE
– De spiller hasard med Narteys kontrakt
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
Morten Bruun med dyster spådom
NYHEDER
FC København-talent har truffet stor beslutning
TIPSBLADETS DOM
Drama – noget af det dårligste under Mike Tullberg
MEDIE
Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner
INTERVIEW
Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
OPTAKT
Vejle Boldklub – OB
TOPNYHED
TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen
NYHEDER
‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’
INTERVIEW
Er FCK Danmarks førende klub? – Nu svarer Neestrup
CUSTOM
Brighton – Liverpool
MEDIE
Færdig? Manchester City har udset afløser
INTERVIEW
Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper
Jubler over ny Brøndby-chef
Benhård Brian Riemer-melding
NYHEDER
Moukoko trækker overskrifter i Tyskland
NYHEDER
– Så har han ikke en fremtid som landstræner
‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
INTERVIEW
Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer
INTERVIEW
Stolt Steinlein: ‘Jeg er sindssygt skuffet!’
INTERVIEW
Andreas Bjelland elsker det og har klart mål
OPTAKT
Barcelona – Rayo Vallecano
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest
Live: Nej, nej, nej – ren elendighed for FCM
INTERVIEW
Jubler over David Nielsen og Bo Henriksen
NYHEDER
I svime over Morten Hjulmand
NYHEDER
Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’
NYHEDER
Stor dramatik: FCM er ude af Europa League
DAGENS SPILFORSLAG
Lens reagerer mod impotente Angers
Messi rammer gyldent tal
NYHEDER
‘Jeg har fået kærligheden til fodbolden tilbage’
LIGE NU
Kæmpe FCM-boost – Her er truppen til Europa-brag
NYHEDER
Stjerner rammer eksklusiv klub
Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter
HELT VILDT
Peger på toptræner: Han forkæler sin danske sjæl
Liverpool vender dobbeltopgøret
Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter
INTERVIEW
– Jeg er en markant bedre cheftræner for FCK i dag
DAGENS SPILFORSLAG
