Han fik Pukki til BIF: Troede ikke det kunne ske

Finlands farligste våben har en fortid i dansk fodbold, og det kan tilskrives DBU’s talentudviklingschef.



Det danske fodboldlandshold står i lørdagens EM-premiere over for Finland, der har hele ni spillere med en fortid i en dansk klub.

Blandt dem er holdets topscorer og måske største stjerne, Teemu Pukki, der i perioden 2014-2018 spillede for Brøndby med stor succes.

Det var DBU’s nuværende talentudviklingschef, Flemming Berg, der åbnede døren til Danmark for Pukki. Berg var chefscout i Brøndby i 2014 og hjalp daværende sportsdirektør Per Rud med at få finnen ind som afløser for Simon Makienok.

Berg brugte sit netværk og mange års kendskab til Teemu Pukki for at lokke den dengang 24-årige finne til Danmark.

Allerede otte år tidligere havde Berg i sin rolle som talentspejder for Chelsea stiftet bekendtskab med den lovende finske angriber, som dog i første omgang havnede i den spanske storklub Sevilla.

– Han var ikke Chelsea-materiale på det tidspunkt. Vi havde haft ham til prøvetræning, men vurderede han ville få det svært, siger Flemming Berg.

Trods sit uomtvistelige potentiale og status som stortalent, fik Pukki aldrig noget nævneværdigt gennembrud i hverken Sevilla, Schalke 04 eller Celtic.

Sideløbende fulgte Flemming Berg finnen og var jævnligt i kontakt med finnens rådgiver.

Derfor var Pukki pludselig indenfor Brøndbys rækkevidde, selv om den danske klub i første omgang kun kunne hente Pukki på en lejeaftale.

– Jeg havde aldrig troet, at det kunne lade sig gøre at hente ham til Danmark, og det var heller aldrig lykkedes uden forbindelserne til hans netværk.

– For mig at se var Pukki alt for god til at spille i Brøndby, sådan havde jeg i hvert fald set ham. For os ville han være et scoop, fordi han var så dygtig en presspiller og passede ind i den måde, Thomas Frank gerne ville spille.

– Pukkis første periode i Brøndby var ikke fantastisk. Thomas Frank var bundet af, at han havde Johan Elmander, og Thomas ville kun spille med en angriber. Så Elmander spillede angriber, selv om han ikke var i nærheden af Pukkis niveau, mener jeg, og Pukki spillede så på kanten, siger Flemming Berg.

Det var først i løbet af sine sidste to sæsoner i Brøndby under en anden træner, at Pukki for alvor blev farlig med henholdsvis 20 og 17 superligamål og en lang række måloplæg. Siden fortsatte Pukki målfrekvensen hos Norwich i England.

– Han passede perfekt ind i måden, som Alexander Zorniger gerne vil have sine angribere til at spille på i Brøndby.

– Pukki har aldrig været doven, men han fik en større forståelse for, at hårdt arbejde betaler sig, og derfor blev han i mine øjne en af de allerbedste angribere, der nogensinde har været i Superligaen, siger Flemming Berg.

Fodboldfagmanden giver sit bud på, hvorfor Pukki trods en halvlang vej til toppen jævnligt viser, at han kan score mål på højeste niveau.

– Jeg kan rigtig godt lide timingen i hans dybe løb og hans presspil. De ting gør ham til noget specielt. Han ser tingene ske før andre spillere.

– Han er eksplosiv, og selv om han ikke er den allerhurtigste, opfatter han og timer tingene, sådan at han ser rigtig hurtig ud, siger Flemming Berg.

31-årige Teemu Pukki har scoret 30 mål på det finske landshold. Scorer han to gange under EM, tangerer han landsmanden Jari Litmanens målrekord.

EM-premieren mellem Danmark og Finland begynder lørdag klokken 18.

/ritzau/






Forarget: – Der er ingen, der er gode!




LIVE

LIVE: Neestrup efter ny nedtur: ‘Prøv at hør her!’

Forarget: – Der er ingen, der er gode!

Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’

TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’

Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste

Blev informeret om mulig fyring onsdag

Vildt drama i Herning – hvad tænkte han dog på?



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’

– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig

Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’

Vild spådom om FC Midtjylland

Voldsom udmelding om Froholdt



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde

Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli

Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub

Barcelona i kæmpesejr

Klart svar, Riemer: Han bør stå for Danmark



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’

AGF-fans raser over Superliga-klub

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern

Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson

AGF smider sejren i de døende sekunder

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

‘De har gjort det modsatte af, hvad FCK har gjort’

Knuste dem på en halvleg – så var FCM overbevist

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

Silkeborg IF – Vejle Boldklub

FCK-boss melder klar målsætning ud



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

– Vidste det ikke for tre dage siden!

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til

Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros

Her kan du se Brøndby IF mod Viborg FF

United overvejer disse fem managers

Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’

Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte

Frøkjær: ‘Ikke det, jeg eller Brøndby havde håbet’

Manchester United – Aston Villa

Her kan du se Liverpool mod Tottenham

Supercomputer spår FCM-nedtur

Markant transfermelding om Højlund

Nu bekræfter de: Storkamp aflyst

Fans presser på: Vil se FCN-komet på landsholdet

Sønderjyske – AGF

Han har været en åbenbaring!

FC Midtjylland – FC Nordsjælland

OB – FC København

Endnu en pointdeling i Odense

Brøndby IF – Viborg FF

Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet