Det danske fodboldlandshold står i lørdagens EM-premiere over for Finland, der har hele ni spillere med en fortid i en dansk klub.
Blandt dem er holdets topscorer og måske største stjerne, Teemu Pukki, der i perioden 2014-2018 spillede for Brøndby med stor succes.
Det var DBU’s nuværende talentudviklingschef, Flemming Berg, der åbnede døren til Danmark for Pukki. Berg var chefscout i Brøndby i 2014 og hjalp daværende sportsdirektør Per Rud med at få finnen ind som afløser for Simon Makienok.
Berg brugte sit netværk og mange års kendskab til Teemu Pukki for at lokke den dengang 24-årige finne til Danmark.
Allerede otte år tidligere havde Berg i sin rolle som talentspejder for Chelsea stiftet bekendtskab med den lovende finske angriber, som dog i første omgang havnede i den spanske storklub Sevilla.
– Han var ikke Chelsea-materiale på det tidspunkt. Vi havde haft ham til prøvetræning, men vurderede han ville få det svært, siger Flemming Berg.
Trods sit uomtvistelige potentiale og status som stortalent, fik Pukki aldrig noget nævneværdigt gennembrud i hverken Sevilla, Schalke 04 eller Celtic.
Sideløbende fulgte Flemming Berg finnen og var jævnligt i kontakt med finnens rådgiver.
Derfor var Pukki pludselig indenfor Brøndbys rækkevidde, selv om den danske klub i første omgang kun kunne hente Pukki på en lejeaftale.
– Jeg havde aldrig troet, at det kunne lade sig gøre at hente ham til Danmark, og det var heller aldrig lykkedes uden forbindelserne til hans netværk.
– For mig at se var Pukki alt for god til at spille i Brøndby, sådan havde jeg i hvert fald set ham. For os ville han være et scoop, fordi han var så dygtig en presspiller og passede ind i den måde, Thomas Frank gerne ville spille.
– Pukkis første periode i Brøndby var ikke fantastisk. Thomas Frank var bundet af, at han havde Johan Elmander, og Thomas ville kun spille med en angriber. Så Elmander spillede angriber, selv om han ikke var i nærheden af Pukkis niveau, mener jeg, og Pukki spillede så på kanten, siger Flemming Berg.
Det var først i løbet af sine sidste to sæsoner i Brøndby under en anden træner, at Pukki for alvor blev farlig med henholdsvis 20 og 17 superligamål og en lang række måloplæg. Siden fortsatte Pukki målfrekvensen hos Norwich i England.
– Han passede perfekt ind i måden, som Alexander Zorniger gerne vil have sine angribere til at spille på i Brøndby.
– Pukki har aldrig været doven, men han fik en større forståelse for, at hårdt arbejde betaler sig, og derfor blev han i mine øjne en af de allerbedste angribere, der nogensinde har været i Superligaen, siger Flemming Berg.
Fodboldfagmanden giver sit bud på, hvorfor Pukki trods en halvlang vej til toppen jævnligt viser, at han kan score mål på højeste niveau.
– Jeg kan rigtig godt lide timingen i hans dybe løb og hans presspil. De ting gør ham til noget specielt. Han ser tingene ske før andre spillere.
– Han er eksplosiv, og selv om han ikke er den allerhurtigste, opfatter han og timer tingene, sådan at han ser rigtig hurtig ud, siger Flemming Berg.
31-årige Teemu Pukki har scoret 30 mål på det finske landshold. Scorer han to gange under EM, tangerer han landsmanden Jari Litmanens målrekord.
EM-premieren mellem Danmark og Finland begynder lørdag klokken 18.
/ritzau/
LIVE
Superliga-LIVE: Her er den første startopstilling
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København afviser millionbud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Belgisk klub jagter ubrugt Noah Sahsah
LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!
LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!
EKSKLUSIVT
Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd
LIVE
TransferLIVE: West Ham vil have tidl. SL-profil
LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!
OPTAKT
OB – Sønderjyske
INTERVIEW
“Jeg kunne godt mærke, Thomas blev lidt irriteret”
TOPNYHED
– FCK-stjerne er ‘helt ved siden af sig selv’
TRANSFER
Ny FCK-stjerne er “klog, smuk og god til engelsk”
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM sælger Han-beom Lee i kæmpehandel
TOPNYHED
Ekstraregning på 441.942,58 kroner
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København får Markgraf til spotpris
BIZART
Gravesen slagter FCK-spiller: Han skal have hjælp
AVIS
Kæmpe drama: Bombe i Lindstrøm-transfer
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
TRANSFER
Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen
EKSKLUSIVT
Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
TOPNYHED
Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel
TOPNYHED
Her er AGF, FCK, FCN og FCM’s mulige modstandere
TIPSBLADET SPECIAL
Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF køber Colin Rösler fra Malmö FF
INTERVIEW
BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!
TIPSBLADETS DOM
Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!
NYHEDER
Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid
TOPNYHED
Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul
TIPSBLADET SPECIAL
