Han fik Pukki til BIF: Troede ikke det kunne ske

Finlands farligste våben har en fortid i dansk fodbold, og det kan tilskrives DBU’s talentudviklingschef.



Det danske fodboldlandshold står i lørdagens EM-premiere over for Finland, der har hele ni spillere med en fortid i en dansk klub.

Blandt dem er holdets topscorer og måske største stjerne, Teemu Pukki, der i perioden 2014-2018 spillede for Brøndby med stor succes.

Det var DBU’s nuværende talentudviklingschef, Flemming Berg, der åbnede døren til Danmark for Pukki. Berg var chefscout i Brøndby i 2014 og hjalp daværende sportsdirektør Per Rud med at få finnen ind som afløser for Simon Makienok.

Berg brugte sit netværk og mange års kendskab til Teemu Pukki for at lokke den dengang 24-årige finne til Danmark.

Allerede otte år tidligere havde Berg i sin rolle som talentspejder for Chelsea stiftet bekendtskab med den lovende finske angriber, som dog i første omgang havnede i den spanske storklub Sevilla.

– Han var ikke Chelsea-materiale på det tidspunkt. Vi havde haft ham til prøvetræning, men vurderede han ville få det svært, siger Flemming Berg.

Trods sit uomtvistelige potentiale og status som stortalent, fik Pukki aldrig noget nævneværdigt gennembrud i hverken Sevilla, Schalke 04 eller Celtic.

Sideløbende fulgte Flemming Berg finnen og var jævnligt i kontakt med finnens rådgiver.

Derfor var Pukki pludselig indenfor Brøndbys rækkevidde, selv om den danske klub i første omgang kun kunne hente Pukki på en lejeaftale.

– Jeg havde aldrig troet, at det kunne lade sig gøre at hente ham til Danmark, og det var heller aldrig lykkedes uden forbindelserne til hans netværk.

– For mig at se var Pukki alt for god til at spille i Brøndby, sådan havde jeg i hvert fald set ham. For os ville han være et scoop, fordi han var så dygtig en presspiller og passede ind i den måde, Thomas Frank gerne ville spille.

– Pukkis første periode i Brøndby var ikke fantastisk. Thomas Frank var bundet af, at han havde Johan Elmander, og Thomas ville kun spille med en angriber. Så Elmander spillede angriber, selv om han ikke var i nærheden af Pukkis niveau, mener jeg, og Pukki spillede så på kanten, siger Flemming Berg.

Det var først i løbet af sine sidste to sæsoner i Brøndby under en anden træner, at Pukki for alvor blev farlig med henholdsvis 20 og 17 superligamål og en lang række måloplæg. Siden fortsatte Pukki målfrekvensen hos Norwich i England.

– Han passede perfekt ind i måden, som Alexander Zorniger gerne vil have sine angribere til at spille på i Brøndby.

– Pukki har aldrig været doven, men han fik en større forståelse for, at hårdt arbejde betaler sig, og derfor blev han i mine øjne en af de allerbedste angribere, der nogensinde har været i Superligaen, siger Flemming Berg.

Fodboldfagmanden giver sit bud på, hvorfor Pukki trods en halvlang vej til toppen jævnligt viser, at han kan score mål på højeste niveau.

– Jeg kan rigtig godt lide timingen i hans dybe løb og hans presspil. De ting gør ham til noget specielt. Han ser tingene ske før andre spillere.

– Han er eksplosiv, og selv om han ikke er den allerhurtigste, opfatter han og timer tingene, sådan at han ser rigtig hurtig ud, siger Flemming Berg.

31-årige Teemu Pukki har scoret 30 mål på det finske landshold. Scorer han to gange under EM, tangerer han landsmanden Jari Litmanens målrekord.

EM-premieren mellem Danmark og Finland begynder lørdag klokken 18.

/ritzau/





Dropper fodbold – toptræner får job på McDonald’s

Drama i Man Utd – slagter Ruben Amorim

Filip Jørgensen fremhæves af engelske medier

Pilen peger i den helt forkerte retning for ham

Her er Ajax-danskers millionløn

AGF binder stortalent på lang kontrakt

Hård udmelding fra Thomas Frank

Nu kan han spille for FC København

‘FCK overrasker – de går all in på denne stjerne’

Målkongen Biereth på vild liste

Brøndby-stjerne på vej til Tyskland

Kæmpe forløsning for Orri Oskarsson

Falske Brøndby-rygter i omløb

Victor Froholdt på “urørlig” liste

Medier fælder dom over Dorgu

Siger op i Jyske Bank – de henter dansk angriber

Tv-ekspert: ‘Kasper Schmeichel chokerer’

Højlund og Napoli slår bovlamt Lazio-hold

‘En katastrofe’: Celtic-fans buher af Schmeichel

Trist melding om Emil Højlund

Bendtner boykottede dansk medie ved DR-show

Alle kender danskers millionløn: Det er da spøjst

Filip Jørgensen med nøglerolle mod City

Avis: Uret tikker – Barcelona har seks dage

De vil købe FC Midtjylland-profil

Hansi Flick: ‘Han er en af verdens bedste målmænd’

Massivt FCK-flop søger karrierens tiende klub

Afsløring: Superliga-klub køber Valdemar Birksø

Stor hæder til Suzuki

Fansene kræver tidligere FCK’er på banen

Bekræfter “meget seriøst bud” på Carlo Holse

Afviser Victor Osimhen – Superliga-profil aktuel

Chok: Michael Gregoritsch-handel er kollapset

Her er Superligaens bedste stadion

Råder danskerklub: Hent denne stjerne i AGF! 

Mbappé-afløser med hattrick for Real Madrid

Tidligere Superliga-profil har fremtiden på plads

‘Usandsynlig genopstandelse’

Nordfransk point i Sydfrankrig

Sindssyg afslutning! Fulham får 2-2 mod Liverpool

Ny stor skuffelse for Thomas Frank

Manchester United må nøjes med uafgjort mod Leeds

Barcelona sejrer i lokalopgør

Baskere basker afmægtige asturianere

Disse storklubber vil købe Denis Vavro

Forfærdeligt uheld for Lukas Hradecky

Declan Rice-kasser sikrer Arsenal sejr

Endelig! Første sæsonsejr til Wolverhampton

1. div-profil tæt på millionskifte til Italien

Aston Villa sejrer og fastholder topplacering