Som tidligt kvalificeret nation til næste års VM i fodbold har Danmark nu en endnu større forpligtelse til at lægge pres på værtsnationen, Qatar.
Det siger Jakob Jensen, direktør i Dansk Boldspil-Union (DBU), på et pressemøde, efter at de nordiske fodboldforbund fra Island, Færøerne, Finland, Norge, Sverige og Danmark torsdag holdt møde i København.
– Som det andet kvalificerede land har vi en endnu større forpligtelse til at lægge et endnu større pres og gøre vores til, at VM bliver så godt som muligt på alle parametre, herunder også menneskerettigheder.
– Der er mulighed for at intensivere presset i det sidste år, når alle øjne hviler på Qatar, siger Jakob Jensen.
Han fortæller, at Amnesty Internationals norske afdeling også tog del i torsdagens møde, og organisationen anerkender, at der er sket forbedringer – det går bare ikke tilstrækkeligt hurtigt.
Regler for hvornår på dagen man må arbejde i Qatar, har skabt forbedringer for migrantarbejdere, anerkender Amnesty International ifølge Jakob Jensen.
Samtidig går det for langsomt med at udrydde det såkaldte Kafala-system, der gør det svært for gæstearbejdere at skifte job og rejse ud af landet.
På torsdagens møde sagde generalsekretæren for Fifa World Cup 2022, Hassan Al-Thawadi, der var med på en linje til København, at man er opmærksom på, at det går for langsomt med at implementere forbedringer.
Ifølge Jakob Jensen påpegede Hassan Al-Thawadi dog, at en række store firmaer er blevet blacklistede for ikke at overholde lovgivningen, og flere personer er blevet straffede.
DBU-direktøren fortæller, at han spurgte Hassan Al-Thawadi til, om danske fans kan færdes frit i Qatar uanset seksualitet og religion, og han var tilfreds med de svar, han fik.
Han fik desuden garanti for, at danske journalister roligt kan rejse til Qatar og producere kritisk journalistik, så længe de holder sig inden for lovgivningen.
– Al-Thawadi understregede, at alle fans og journalister er velkomne, og der kan skrives kritiske historier fra Qatar. Vi fik gode svar, som vi vil holde dem op på, siger Jakob Jensen.
Han fortæller, at DBU endnu ikke er klar til at guide fans i forhold til at rejse til Qatar, men forventningen er, at mange danskere vil rejse dertil for at støtte landsholdet
Fredag mødes de nordiske fodboldforbund til endnu et møde, hvor temaer som VM hvert andet år, Super League og et fælles bud på en kommende international fodboldslutrunde for kvinder er på dagsordenen.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Viborg bekræfter
Schweizisk kaptajn er stolt af VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
NYHEDER
Afslører detaljer om Brøndby-skifte
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
LIVE
VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
Knuser transferrekord
NYHEDER
‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
MEDIE
Her er danskers millionløn i Lazio
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
EKSKLUSIVT
Forventer klubskifte
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
De meldes interesseret i Orri Oskarsson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah
Raser: ‘Argentina får støtte på alle niveauer!’
EKSKLUSIVT
Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’
Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’
TOPNYHED
Dybt forundret over Superliga-flop
TOPNYHED
‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
NYHEDER
Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
NYHEDER
Ekspert om Svensson: ‘En presbold’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb
NYHEDER
Stor nedtur for Superliga-komet
TOPNYHED