Som tidligt kvalificeret nation til næste års VM i fodbold har Danmark nu en endnu større forpligtelse til at lægge pres på værtsnationen, Qatar.
Det siger Jakob Jensen, direktør i Dansk Boldspil-Union (DBU), på et pressemøde, efter at de nordiske fodboldforbund fra Island, Færøerne, Finland, Norge, Sverige og Danmark torsdag holdt møde i København.
– Som det andet kvalificerede land har vi en endnu større forpligtelse til at lægge et endnu større pres og gøre vores til, at VM bliver så godt som muligt på alle parametre, herunder også menneskerettigheder.
– Der er mulighed for at intensivere presset i det sidste år, når alle øjne hviler på Qatar, siger Jakob Jensen.
Han fortæller, at Amnesty Internationals norske afdeling også tog del i torsdagens møde, og organisationen anerkender, at der er sket forbedringer – det går bare ikke tilstrækkeligt hurtigt.
Regler for hvornår på dagen man må arbejde i Qatar, har skabt forbedringer for migrantarbejdere, anerkender Amnesty International ifølge Jakob Jensen.
Samtidig går det for langsomt med at udrydde det såkaldte Kafala-system, der gør det svært for gæstearbejdere at skifte job og rejse ud af landet.
På torsdagens møde sagde generalsekretæren for Fifa World Cup 2022, Hassan Al-Thawadi, der var med på en linje til København, at man er opmærksom på, at det går for langsomt med at implementere forbedringer.
Ifølge Jakob Jensen påpegede Hassan Al-Thawadi dog, at en række store firmaer er blevet blacklistede for ikke at overholde lovgivningen, og flere personer er blevet straffede.
DBU-direktøren fortæller, at han spurgte Hassan Al-Thawadi til, om danske fans kan færdes frit i Qatar uanset seksualitet og religion, og han var tilfreds med de svar, han fik.
Han fik desuden garanti for, at danske journalister roligt kan rejse til Qatar og producere kritisk journalistik, så længe de holder sig inden for lovgivningen.
– Al-Thawadi understregede, at alle fans og journalister er velkomne, og der kan skrives kritiske historier fra Qatar. Vi fik gode svar, som vi vil holde dem op på, siger Jakob Jensen.
Han fortæller, at DBU endnu ikke er klar til at guide fans i forhold til at rejse til Qatar, men forventningen er, at mange danskere vil rejse dertil for at støtte landsholdet
Fredag mødes de nordiske fodboldforbund til endnu et møde, hvor temaer som VM hvert andet år, Super League og et fælles bud på en kommende international fodboldslutrunde for kvinder er på dagsordenen.
/ritzau/
TRANSFER
På vej til Superligaen? Har vild målnæse
TRANSFER
Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
FCK-boss kan snart præsentere noget
TRANSFER
Afviser millionbud fra Brøndby
MEDIE
Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker
TRANSFER
Meldes på vej mod nyt skifte
Ekene Chukwuani imponerer i Monaco
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren
TOPNYHED
Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon
AVIS
Mesterklub viser interesse for AGF-flop
Peter Schmeichel taget på sengen
TOPNYHED
Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance
Steve Cooper giver ingen fribilletter
MEDIE
Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker
TOPNYHED
Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’
INTERVIEW
Fra den ene dag til den anden ændrede det sig
TOPNYHED
Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne
MEDIE
Pione Sisto giver ikke en krone i rabat
STORT INTERVIEW
Interview i Brøndby: ‘Vi er meget forskellige’
TOPNYHED
Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur
TOPNYHED
Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken
MEDIE
Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’
NYHEDER
Bach Bak i svime over Uhre
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter nyt kæmpetalent
TRANSFER
Storklub meldes i forhandlinger om Skov Olsen
TOPNYHED
Raser over Rasmus Højlund-episode
Mareridt for FC Augsburg
EKSKLUSIVT
Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’
TOPNYHED
Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’
NYHEDER
Antonio Conte så rødt i Serie A-topbrag
EKSKLUSIVT
Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit
INTERVIEW
Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’
TRANSFER
Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale
Her kan du se lodtrækningen til FA Cup
NYHEDER
Går langt ned i løn
MEDIE
Afviser utroligt tilbud
NYHEDER
Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg
TOPNYHED
Mohamed Daramy vender tilbage
EKSKLUSIVT
Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk
INTERVIEW
Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’
NYHEDER
Rådførte sig hos Kamil Grabara
DAGENS SPILFORSLAG
Galiciere kan vinde i Andalusien
TOPNYHED
Rødt kort og fem mål i dramatisk El Clásico
TRANSFER
Benjamin Schmedes: ‘En win-win-win-situation’
NYHEDER
Stor nedtur for Patrick Dorgu og Manchester United
TOPNYHED
Gigantisk nedslagtning
NYHEDER
Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud
EKSKLUSIVT
Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Afviser ny OB-kontrakt – Elfsborg lurer
