DBU slår fast: Qatar-forbedringer går for langsomt

Der sker forbedringer i Qatar, men ikke nok, og det går for langsomt, siger Jakob Jensen efter nordisk møde.



Som tidligt kvalificeret nation til næste års VM i fodbold har Danmark nu en endnu større forpligtelse til at lægge pres på værtsnationen, Qatar.

Det siger Jakob Jensen, direktør i Dansk Boldspil-Union (DBU), på et pressemøde, efter at de nordiske fodboldforbund fra Island, Færøerne, Finland, Norge, Sverige og Danmark torsdag holdt møde i København.

– Som det andet kvalificerede land har vi en endnu større forpligtelse til at lægge et endnu større pres og gøre vores til, at VM bliver så godt som muligt på alle parametre, herunder også menneskerettigheder.

– Der er mulighed for at intensivere presset i det sidste år, når alle øjne hviler på Qatar, siger Jakob Jensen.

Han fortæller, at Amnesty Internationals norske afdeling også tog del i torsdagens møde, og organisationen anerkender, at der er sket forbedringer – det går bare ikke tilstrækkeligt hurtigt.

Regler for hvornår på dagen man må arbejde i Qatar, har skabt forbedringer for migrantarbejdere, anerkender Amnesty International ifølge Jakob Jensen.

Samtidig går det for langsomt med at udrydde det såkaldte Kafala-system, der gør det svært for gæstearbejdere at skifte job og rejse ud af landet.

På torsdagens møde sagde generalsekretæren for Fifa World Cup 2022, Hassan Al-Thawadi, der var med på en linje til København, at man er opmærksom på, at det går for langsomt med at implementere forbedringer.

Ifølge Jakob Jensen påpegede Hassan Al-Thawadi dog, at en række store firmaer er blevet blacklistede for ikke at overholde lovgivningen, og flere personer er blevet straffede.

DBU-direktøren fortæller, at han spurgte Hassan Al-Thawadi til, om danske fans kan færdes frit i Qatar uanset seksualitet og religion, og han var tilfreds med de svar, han fik.

Han fik desuden garanti for, at danske journalister roligt kan rejse til Qatar og producere kritisk journalistik, så længe de holder sig inden for lovgivningen.

– Al-Thawadi understregede, at alle fans og journalister er velkomne, og der kan skrives kritiske historier fra Qatar. Vi fik gode svar, som vi vil holde dem op på, siger Jakob Jensen.

Han fortæller, at DBU endnu ikke er klar til at guide fans i forhold til at rejse til Qatar, men forventningen er, at mange danskere vil rejse dertil for at støtte landsholdet

Fredag mødes de nordiske fodboldforbund til endnu et møde, hvor temaer som VM hvert andet år, Super League og et fælles bud på en kommende international fodboldslutrunde for kvinder er på dagsordenen.

/ritzau/





LIVE: AGF mangler to profiler




TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Schelderup får USA-visum trods dansk dom

Kalder tronskifte i Danmark

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

FC Nordsjælland – AGF

Bombe på vej i Real Madrid?

Sønderjyske – FC Midtjylland

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Mulig Kasper Schmeichel-kovending



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

Kæmpekøb retur til FC København?

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Arsenal skal til Danmark

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Randers FC – FC Fredericia

Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?

Så du det? Wass i helt vild aktion

Supercomputer: De vinder Superligaen 



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’