Som tidligt kvalificeret nation til næste års VM i fodbold har Danmark nu en endnu større forpligtelse til at lægge pres på værtsnationen, Qatar.
Det siger Jakob Jensen, direktør i Dansk Boldspil-Union (DBU), på et pressemøde, efter at de nordiske fodboldforbund fra Island, Færøerne, Finland, Norge, Sverige og Danmark torsdag holdt møde i København.
– Som det andet kvalificerede land har vi en endnu større forpligtelse til at lægge et endnu større pres og gøre vores til, at VM bliver så godt som muligt på alle parametre, herunder også menneskerettigheder.
– Der er mulighed for at intensivere presset i det sidste år, når alle øjne hviler på Qatar, siger Jakob Jensen.
Han fortæller, at Amnesty Internationals norske afdeling også tog del i torsdagens møde, og organisationen anerkender, at der er sket forbedringer – det går bare ikke tilstrækkeligt hurtigt.
Regler for hvornår på dagen man må arbejde i Qatar, har skabt forbedringer for migrantarbejdere, anerkender Amnesty International ifølge Jakob Jensen.
Samtidig går det for langsomt med at udrydde det såkaldte Kafala-system, der gør det svært for gæstearbejdere at skifte job og rejse ud af landet.
På torsdagens møde sagde generalsekretæren for Fifa World Cup 2022, Hassan Al-Thawadi, der var med på en linje til København, at man er opmærksom på, at det går for langsomt med at implementere forbedringer.
Ifølge Jakob Jensen påpegede Hassan Al-Thawadi dog, at en række store firmaer er blevet blacklistede for ikke at overholde lovgivningen, og flere personer er blevet straffede.
DBU-direktøren fortæller, at han spurgte Hassan Al-Thawadi til, om danske fans kan færdes frit i Qatar uanset seksualitet og religion, og han var tilfreds med de svar, han fik.
Han fik desuden garanti for, at danske journalister roligt kan rejse til Qatar og producere kritisk journalistik, så længe de holder sig inden for lovgivningen.
– Al-Thawadi understregede, at alle fans og journalister er velkomne, og der kan skrives kritiske historier fra Qatar. Vi fik gode svar, som vi vil holde dem op på, siger Jakob Jensen.
Han fortæller, at DBU endnu ikke er klar til at guide fans i forhold til at rejse til Qatar, men forventningen er, at mange danskere vil rejse dertil for at støtte landsholdet
Fredag mødes de nordiske fodboldforbund til endnu et møde, hvor temaer som VM hvert andet år, Super League og et fælles bud på en kommende international fodboldslutrunde for kvinder er på dagsordenen.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller
MEDIE
Er det Clement Bischoffs nye klub?
HELT VILDT
Flere slagter dansker efter grim aktion
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
TOPNYHED
Klar for FC København
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TRANSFER
Brøndby har været i dialog med VM-profil
TRANSFER
Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne
TOPNYHED
Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
INTERVIEW
Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’
TOPNYHED
Daniel Wass får ny Brøndby-rolle
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Smadrer transferrekord
NYHEDER
FCM-profiler skadet inden Superliga-start
Agent om millionhonorarer: ‘Ude af kontekst’
EKSKLUSIVT
FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid
NYHEDER
Frankrig – England
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
MEDIE
Fransk klub overvejer Victor Bak
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby i dialog om Musa Jatta
TRANSFER
Snød FC København for keeper
MEDIE
Derfor trækker FC København-transfer ud
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
Maximilian Ibrahimovic får chancen i Alkmaar
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
TOPNYHED
FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
EKSKLUSIVT
Transferchok på Amager: Er det 1. april?
INTERVIEW
FCK-boss åben for lejeaftaler
EKSKLUSIVT