Det danske fodboldlandshold er langt hjemmefra, når der søndag fløjtes op til EM-kvalifikationskampen mod Kasakhstan i Astana.
Hverken sprogligt eller geografisk rimer Kasakhstan på europamesterskab.
Kasakhstan er verdens niendestørste land målt på areal, men kun ti procent af landet ligger vest for Uralbjergene og dermed i Europa.
Foruden kystlinjen til Det Kaspiske Hav og en mere end 7500 kilometer lang grænse til Rusland grænser Kasakhstan op til Turkmenistan, Kirgisistan, Usbekistan og Kina.
100 danske fans har taget den lange tur mod øst for at overvære søndagens kamp.
Dansk Boldspil-Unions fodbolddirektør, Peter Møller, medgiver, at det er besynderligt at skulle krydse fem tidszoner for at spille en kvalifikationskamp til et europamesterskab.
– Det er en lang rejse over mange tidszoner, og når man så oveni skal spille en fodboldkamp på kunstgræs så langt væk bare 2,5 døgn efter sejren over Finland, så giver det da en naturlig udfordring, som ikke kun har sportslig karakter.
– Men Kasakhstan er medlem af Uefa, så det er jo bare et vilkår, vi indretter os efter, siger Peter Møller.
Da Kasakhstans Fodboldforbund genopstod efter Sovjetunionens fald, blev forbundet indlemmet i det asiatiske fodboldsystem og var tæt på at kvalificere sig til VM i 1998 og 2002.
Men med udsigten til at få en del af det lukrative europæiske fodboldmarked på både landsholds- og klubplan blev forbundet i 2002 fuldbyrdet medlem af Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) i stedet.
Sportsligt har skiftet ikke været en succes, for Kasakhstan er ikke i nærheden af at kæmpe med om slutrundebilletter.
DBU's formand, Jesper Møller, er medlem af Uefas magtfulde eksekutivkomité.
Han har ingen holdning til, om det gav mening at indlemme Kasakhstan i Uefa for 21 år siden.
– Jeg har ikke tænkt over, om det var en fejl, for det er et faktum, at de blev indlemmet. Og jeg tror også, at de synes, at der er langt til Danmark, siger DBU-formanden.
Det er heller ikke et spørgsmål, der har strejfet landstræner Kasper Hjulmand, der i stedet har haft travlt med at kigge på foranstaltninger til at undgå jetlag.
– Jeg har ingen holdning til, om Kasakhstan bør være en del af Uefa, for jeg har haft fokus på den kamp, vi skal spille, siger Hjulmand.
DBU's direktør, Jakob Jensen, minder om, at Danmark ofte har en gunstig placering på det europæiske landkort, mens lange rejser er et vilkår for andre modstandere.
– Det er klart nemmest sportsligt at spille mod nogen, der bor tæt på. Men i og med at der er 55 lande i Uefa, så er der nogen, der har større rejseudfordringer, end vi har – for eksempel hvis man kommer fra Island, siger han med henvisning til en anden afkrog af det europæiske fodboldkort.
Der er få andre eksempler på, at nationale fodboldforbund tilhører et andet kontinentalt fodboldforbund, end geografien lægger op til.
Israel er medlem af Uefa af politiske og sikkerhedsmæssige årsager, mens Australien i 2006 flyttede væk fra svage Oceanien til fordel for Asien af sportslige årsager.
Guyana og Surinam tilhører Nord- og Mellemamerikas fodboldforbund, selv om landene er en del af Sydamerikas fastland.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: BIF-emne skifter til Drakes klub
Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde
Medier raser efter FC Midtjylland-kamp
TRANSFER
Jacob Rasmussen i chokskifte
TIPSBLADETS DOM
– Så I det? Han var rasende – gik helt amok!
NYHEDER
Hvis VM glipper, skal de begge fyres!
TRANSFER
Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo
TOPNYHED
Froholdt med klar transfermelding
NYHEDER
Farzams fanzone: Det kræver et større bud, Brøndby
HELT VILDT
Dansk klub i kæmpe transferscoop
TOPNYHED
Brøndby forsøgte – nu koster han 430 millioner
TOPNYHED
Stjerne flirter med Brøndby
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
EKSKLUSIVT
Afsløring: Store klubber flokkes om FCK-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter Mayckel Lahdo
AVIS
Kan købes til spotpris
Brøndby-spiller fremhæver kæmpe FCM-transfer
NYHEDER
Ingen Neestrup – han er ny Frankfurt-træner
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
EKSKLUSIVT
‘Han ligner en spiller for FC København’
TOPNYHED
Spillerne måber: Her er Brøndbys nye faciliteter
NYHEDER
Chok – forlænger med Brøndby
MEDIE
Kræver fuldstændig vanvittig løn
TOPNYHED
På vej til Superligaen – her er hans millionløn
Lodtrækning: FCM’s skrækmodstandere trak hinanden
MEDIE
Skifte på plads – Pione Sisto til lægetjek i dag
NYHEDER
Helt vildt: Gidsel kan skrive historie
LIGE NU
Brian Riemer med dansk skrækmelding
MEDIE
Brøndby sender nyt stort bud på stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB og Rosenborg tæt på stor handel
INTERVIEW
Ekspert om Superliga-transfer: Brøndby sov i timen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
– Det er et jordskælv i fodboldverdenen
LIGE NU
Drama! Bliver historisk FCM-handel kuppet?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Djurgården byder millioner på Langhoff
Medie: Betaler 11 millioner kroner
AVIS
Marc Overmars vil købe stor dansk profil
NYHEDER
Svær besked til stjerne: ‘En hård melding’
EKSKLUSIVT
Kæreste med hovedrolle i vild dansk transfer
MEDIE
Husker du ham fra Superligaen? Jagtes af giganter
NYHEDER
Spottet i lufthavnen – dansker til lægetjek
EKSKLUSIVT
Dansker ophæver i Italien – danske klubber på tale
NYHEDER
Nedslående Dorgu-melding
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 henter Wilhelm Nilsson
TRANSFER
Premier League-bomber på vej til storklub
Dansk rekordtransfer på La Liga-kurs
Her er kampene i Champions League
TOPNYHED
Aurelio Buta: Derfor skifter jeg til FC København
FCM vil spotte ledere på tur med B.S. Christiansen
Reagerer på Ajax-historie
MEDIE
Opsigtsvækkende kæmpebud på varmt FCM-emne
DAGENS SPILFORSLAG
Danskerklub i målrig kamp i Köln
NYHEDER
Stor dansk Champions League-nyhed
EKSKLUSIVT