Det danske fodboldlandshold er langt hjemmefra, når der søndag fløjtes op til EM-kvalifikationskampen mod Kasakhstan i Astana.
Hverken sprogligt eller geografisk rimer Kasakhstan på europamesterskab.
Kasakhstan er verdens niendestørste land målt på areal, men kun ti procent af landet ligger vest for Uralbjergene og dermed i Europa.
Foruden kystlinjen til Det Kaspiske Hav og en mere end 7500 kilometer lang grænse til Rusland grænser Kasakhstan op til Turkmenistan, Kirgisistan, Usbekistan og Kina.
100 danske fans har taget den lange tur mod øst for at overvære søndagens kamp.
Dansk Boldspil-Unions fodbolddirektør, Peter Møller, medgiver, at det er besynderligt at skulle krydse fem tidszoner for at spille en kvalifikationskamp til et europamesterskab.
– Det er en lang rejse over mange tidszoner, og når man så oveni skal spille en fodboldkamp på kunstgræs så langt væk bare 2,5 døgn efter sejren over Finland, så giver det da en naturlig udfordring, som ikke kun har sportslig karakter.
– Men Kasakhstan er medlem af Uefa, så det er jo bare et vilkår, vi indretter os efter, siger Peter Møller.
Da Kasakhstans Fodboldforbund genopstod efter Sovjetunionens fald, blev forbundet indlemmet i det asiatiske fodboldsystem og var tæt på at kvalificere sig til VM i 1998 og 2002.
Men med udsigten til at få en del af det lukrative europæiske fodboldmarked på både landsholds- og klubplan blev forbundet i 2002 fuldbyrdet medlem af Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) i stedet.
Sportsligt har skiftet ikke været en succes, for Kasakhstan er ikke i nærheden af at kæmpe med om slutrundebilletter.
DBU's formand, Jesper Møller, er medlem af Uefas magtfulde eksekutivkomité.
Han har ingen holdning til, om det gav mening at indlemme Kasakhstan i Uefa for 21 år siden.
– Jeg har ikke tænkt over, om det var en fejl, for det er et faktum, at de blev indlemmet. Og jeg tror også, at de synes, at der er langt til Danmark, siger DBU-formanden.
Det er heller ikke et spørgsmål, der har strejfet landstræner Kasper Hjulmand, der i stedet har haft travlt med at kigge på foranstaltninger til at undgå jetlag.
– Jeg har ingen holdning til, om Kasakhstan bør være en del af Uefa, for jeg har haft fokus på den kamp, vi skal spille, siger Hjulmand.
DBU's direktør, Jakob Jensen, minder om, at Danmark ofte har en gunstig placering på det europæiske landkort, mens lange rejser er et vilkår for andre modstandere.
– Det er klart nemmest sportsligt at spille mod nogen, der bor tæt på. Men i og med at der er 55 lande i Uefa, så er der nogen, der har større rejseudfordringer, end vi har – for eksempel hvis man kommer fra Island, siger han med henvisning til en anden afkrog af det europæiske fodboldkort.
Der er få andre eksempler på, at nationale fodboldforbund tilhører et andet kontinentalt fodboldforbund, end geografien lægger op til.
Israel er medlem af Uefa af politiske og sikkerhedsmæssige årsager, mens Australien i 2006 flyttede væk fra svage Oceanien til fordel for Asien af sportslige årsager.
Guyana og Surinam tilhører Nord- og Mellemamerikas fodboldforbund, selv om landene er en del af Sydamerikas fastland.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Vil med til VM
AVIS
Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt
NYHEDER
Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland
NYHEDER
Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’
HELT VILDT
Josip Radošević på samtlige forsider
OPTAKT
Viborg FF – FC Midtjylland
Vild start: Han er deres Rasmus Højlund
TOPNYHED
Rasmus Højlund revser konkurrent
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
MEDIE
Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn
OPTAKT
FC København – FC Fredericia
NYHEDER
– Han er den værste træner, jeg har haft!
EKSKLUSIVT
Superliga-boss: ‘Dén gjorde virkelig nas’
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
TIPSBLADETS DOM
Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!
EKSKLUSIVT
Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!
TOPNYHED
‘Ingen i Danmark kan hente ham’
EKSKLUSIVT
Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’
Benhård Brian Riemer-melding
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
OPTAKT
Optakt: FC Nordsjælland – Sønderjyske
NYHEDER
Modtager stor ros fra Højbjerg
HELT VILDT
Protesterer efter dansk drømmekamp
NYHEDER
Topchef får nyt job i FCK
TOPNYHED
Millionregn over FC Midtjylland
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
NYHEDER
Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB
STORT INTERVIEW
Afslører vild transfer-historie
NYHEDER
Dårlig optakt for Frederik Rønnow
TOPNYHED
Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’
Schmeichel trækker overskrifter i hele verden
INTERVIEW
‘Han kan producere helt vanvittige tal’
Så blev det officielt
TOPNYHED
Dansker sammenlignes med Paul Pogba
Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Marokko udtager talentet Bilali
INTERVIEW
Voldsomt syn mødte pressen: ‘Det er ikke farligt’
OPTAKT
Barcelona – Rayo Vallecano
MEDIE
FCK-stjerne roses i hjemlandet
DAGENS SPILFORSLAG
Randers vinder Gudenå-derby
NYHEDER
Flot comeback af Dortmund mod HSV
EKSKLUSIVT
Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’
NYHEDER
Ekene Chukwuani igen på måltavlen
TOPNYHED
“Ingen er uerstattelige”
Vild afslutning: Man United og Bournemouth deler
Her kan du se 22. runde i den danske 1. division
DAGENS SPILFORSLAG
Langgaber mellem Blå og Blå
EKSKLUSIVT
Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss
TOPNYHED
FCM-keeper med flest redninger i Europa League
Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’
EKSKLUSIVT