Det danske fodboldlandshold er langt hjemmefra, når der søndag fløjtes op til EM-kvalifikationskampen mod Kasakhstan i Astana.
Hverken sprogligt eller geografisk rimer Kasakhstan på europamesterskab.
Kasakhstan er verdens niendestørste land målt på areal, men kun ti procent af landet ligger vest for Uralbjergene og dermed i Europa.
Foruden kystlinjen til Det Kaspiske Hav og en mere end 7500 kilometer lang grænse til Rusland grænser Kasakhstan op til Turkmenistan, Kirgisistan, Usbekistan og Kina.
100 danske fans har taget den lange tur mod øst for at overvære søndagens kamp.
Dansk Boldspil-Unions fodbolddirektør, Peter Møller, medgiver, at det er besynderligt at skulle krydse fem tidszoner for at spille en kvalifikationskamp til et europamesterskab.
– Det er en lang rejse over mange tidszoner, og når man så oveni skal spille en fodboldkamp på kunstgræs så langt væk bare 2,5 døgn efter sejren over Finland, så giver det da en naturlig udfordring, som ikke kun har sportslig karakter.
– Men Kasakhstan er medlem af Uefa, så det er jo bare et vilkår, vi indretter os efter, siger Peter Møller.
Da Kasakhstans Fodboldforbund genopstod efter Sovjetunionens fald, blev forbundet indlemmet i det asiatiske fodboldsystem og var tæt på at kvalificere sig til VM i 1998 og 2002.
Men med udsigten til at få en del af det lukrative europæiske fodboldmarked på både landsholds- og klubplan blev forbundet i 2002 fuldbyrdet medlem af Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) i stedet.
Sportsligt har skiftet ikke været en succes, for Kasakhstan er ikke i nærheden af at kæmpe med om slutrundebilletter.
DBU's formand, Jesper Møller, er medlem af Uefas magtfulde eksekutivkomité.
Han har ingen holdning til, om det gav mening at indlemme Kasakhstan i Uefa for 21 år siden.
– Jeg har ikke tænkt over, om det var en fejl, for det er et faktum, at de blev indlemmet. Og jeg tror også, at de synes, at der er langt til Danmark, siger DBU-formanden.
Det er heller ikke et spørgsmål, der har strejfet landstræner Kasper Hjulmand, der i stedet har haft travlt med at kigge på foranstaltninger til at undgå jetlag.
– Jeg har ingen holdning til, om Kasakhstan bør være en del af Uefa, for jeg har haft fokus på den kamp, vi skal spille, siger Hjulmand.
DBU's direktør, Jakob Jensen, minder om, at Danmark ofte har en gunstig placering på det europæiske landkort, mens lange rejser er et vilkår for andre modstandere.
– Det er klart nemmest sportsligt at spille mod nogen, der bor tæt på. Men i og med at der er 55 lande i Uefa, så er der nogen, der har større rejseudfordringer, end vi har – for eksempel hvis man kommer fra Island, siger han med henvisning til en anden afkrog af det europæiske fodboldkort.
Der er få andre eksempler på, at nationale fodboldforbund tilhører et andet kontinentalt fodboldforbund, end geografien lægger op til.
Israel er medlem af Uefa af politiske og sikkerhedsmæssige årsager, mens Australien i 2006 flyttede væk fra svage Oceanien til fordel for Asien af sportslige årsager.
Guyana og Surinam tilhører Nord- og Mellemamerikas fodboldforbund, selv om landene er en del af Sydamerikas fastland.
/ritzau/
TIPSBLADET I EUROPA
Jacob Neestrup: ‘Forfærdeligt – under al kritik!’
TIPSBLADET I EUROPA
‘Kæmpe historie’ – dét afslørede Frank mandag
TOPNYHED
Michael Laudrup i FCK-chok: ‘Hovedløst’
EKSKLUSIVT
Helt vilde rygter om dansker – klubben afviser
TOPNYHED
Kæmpe ros: ‘En af de mest spektakulære spillere’
TOPNYHED
Advarer Celtic mod FCM: ‘Han kan alt’
TIPSBLADET I EUROPA
Vanvid: 30 millioner grunde til at bruge ham, FCK!
TIPSBLADET I EUROPA
Preben Elkjær fælder hård dom: Håbløst, FCK!
Liverpool satte Real Madrid på plads
NYHEDER
Mageløse München fortsætter vanvidssæson
TOPNYHED
Tidligere FCK-boss: Det koster Franculino
TRANSFER
Klubboss: Bomber var millimeter fra dansk klub
EKSKLUSIVT
Dansk klub fyrer hele trænerstaben
MEDIE
I spil til stort job? Peger på danskere
NYHEDER
Ekspert peger på stort Brøndby-problem
NYHEDER
Afslører: Det sværeste var, da han forlod FCK
INTERVIEW
Glen Riddersholm blev tilbudt Brøndby-job
EKSKLUSIVT
Tilbage i Brøndby – skal snart væk igen
TOPNYHED
Enig med Michael Laudrup: ‘Latterligt’
NYHEDER
Tottenham uddeler tørre tæsk til FCK
TIPSBLADETS DOM
Han er en vanvittig spiller – men blev FCM snydt?
TOPNYHED
‘Total skændsel’ – kræver strafaktion før FCK-kamp
AVIS
Peger på FC København-stjerne som ‘drømmetransfer’
NYHEDER
I kæmpe forsvar af Amorim
INTERVIEW
Superliga-stjerne ser ud til at smutte gratis
AVIS
Kæmpe kovending: Forhandler med dansker
Prøver at lokke FC København-stjerne
INTERVIEW
Hylder ‘flyvende’ Brøndby-profil: ‘Han banker på’
TOPNYHED
David Nielsen, den er til dig!
NYHEDER
Christian Nørgaard fik sikker sejr i CL-startdebut
NYHEDER
FCM jagter Franculino-erstatning
INTERVIEW
Thomas Frank har fået en undskyldning
TOPNYHED
Eksperter ikke i tvivl: Han er færdig i Brøndby
NYHEDER
Landstræner overrasker: Her er VM-truppen
TOPNYHED
– Ellers får jeg nok karantæne i rigtig lang tid
TOPNYHED
Nyt kæmpe comeback for FCM-stjerne
Jacob Neestrup storroser Nicklas Bendtner
TIPSBLADET I EUROPA
Jonathan Moalem: ‘Det betyder alt!’
NYHEDER
Zorniger chokerer: Vil han overhovedet være der?
HELT VILDT
Holdt hemmeligt for alle: Var helt gal med Pogacar
TOPNYHED
Kritiserer Superliga-klub: – Anerkend jeres fejl!
DAGENS SPILFORSLAG
Gudesønner kan greje Gala igen
TOPNYHED
Sådan starter FCK og Tottenham
TOPNYHED
Riemer vil gå langt for at råde over frisk ‘AC’
TOPNYHED
Jubler over Isaksen: Sæsonens åbenbaring
Her kan du se Tottenham mod FC København
NYHEDER
Advarer FCK: Det må ikke ske!
INTERVIEW
Riemer vil bruge Billing anderledes end FCM
TOPNYHED
Riemer har valgt Nartey: Kiggede også på FCM’er
TOPNYHED