Det danske fodboldlandshold er langt hjemmefra, når der søndag fløjtes op til EM-kvalifikationskampen mod Kasakhstan i Astana.
Hverken sprogligt eller geografisk rimer Kasakhstan på europamesterskab.
Kasakhstan er verdens niendestørste land målt på areal, men kun ti procent af landet ligger vest for Uralbjergene og dermed i Europa.
Foruden kystlinjen til Det Kaspiske Hav og en mere end 7500 kilometer lang grænse til Rusland grænser Kasakhstan op til Turkmenistan, Kirgisistan, Usbekistan og Kina.
100 danske fans har taget den lange tur mod øst for at overvære søndagens kamp.
Dansk Boldspil-Unions fodbolddirektør, Peter Møller, medgiver, at det er besynderligt at skulle krydse fem tidszoner for at spille en kvalifikationskamp til et europamesterskab.
– Det er en lang rejse over mange tidszoner, og når man så oveni skal spille en fodboldkamp på kunstgræs så langt væk bare 2,5 døgn efter sejren over Finland, så giver det da en naturlig udfordring, som ikke kun har sportslig karakter.
– Men Kasakhstan er medlem af Uefa, så det er jo bare et vilkår, vi indretter os efter, siger Peter Møller.
Da Kasakhstans Fodboldforbund genopstod efter Sovjetunionens fald, blev forbundet indlemmet i det asiatiske fodboldsystem og var tæt på at kvalificere sig til VM i 1998 og 2002.
Men med udsigten til at få en del af det lukrative europæiske fodboldmarked på både landsholds- og klubplan blev forbundet i 2002 fuldbyrdet medlem af Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) i stedet.
Sportsligt har skiftet ikke været en succes, for Kasakhstan er ikke i nærheden af at kæmpe med om slutrundebilletter.
DBU's formand, Jesper Møller, er medlem af Uefas magtfulde eksekutivkomité.
Han har ingen holdning til, om det gav mening at indlemme Kasakhstan i Uefa for 21 år siden.
– Jeg har ikke tænkt over, om det var en fejl, for det er et faktum, at de blev indlemmet. Og jeg tror også, at de synes, at der er langt til Danmark, siger DBU-formanden.
Det er heller ikke et spørgsmål, der har strejfet landstræner Kasper Hjulmand, der i stedet har haft travlt med at kigge på foranstaltninger til at undgå jetlag.
– Jeg har ingen holdning til, om Kasakhstan bør være en del af Uefa, for jeg har haft fokus på den kamp, vi skal spille, siger Hjulmand.
DBU's direktør, Jakob Jensen, minder om, at Danmark ofte har en gunstig placering på det europæiske landkort, mens lange rejser er et vilkår for andre modstandere.
– Det er klart nemmest sportsligt at spille mod nogen, der bor tæt på. Men i og med at der er 55 lande i Uefa, så er der nogen, der har større rejseudfordringer, end vi har – for eksempel hvis man kommer fra Island, siger han med henvisning til en anden afkrog af det europæiske fodboldkort.
Der er få andre eksempler på, at nationale fodboldforbund tilhører et andet kontinentalt fodboldforbund, end geografien lægger op til.
Israel er medlem af Uefa af politiske og sikkerhedsmæssige årsager, mens Australien i 2006 flyttede væk fra svage Oceanien til fordel for Asien af sportslige årsager.
Guyana og Surinam tilhører Nord- og Mellemamerikas fodboldforbund, selv om landene er en del af Sydamerikas fastland.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Presser på for at hente stjerne
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
MEDIE
Tæt på kæmpetransfer
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
Skifter til Rangers
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
TRANSFER
Spændende melding
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
MEDIE
Afslører vilde kontraktdetaljer
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
BIZART
Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt
OPTAKT
Brasilien – Japan
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TOPNYHED