DBU-bosser accepterer Kasakhstans Uefa-status

Kasakhstan grænser op til Kina, men det centralasiatiske lands fodboldforbund har tilhørt Europa siden 2002.



Det danske fodboldlandshold er langt hjemmefra, når der søndag fløjtes op til EM-kvalifikationskampen mod Kasakhstan i Astana.

Hverken sprogligt eller geografisk rimer Kasakhstan på europamesterskab.

Kasakhstan er verdens niendestørste land målt på areal, men kun ti procent af landet ligger vest for Uralbjergene og dermed i Europa.

Foruden kystlinjen til Det Kaspiske Hav og en mere end 7500 kilometer lang grænse til Rusland grænser Kasakhstan op til Turkmenistan, Kirgisistan, Usbekistan og Kina.

100 danske fans har taget den lange tur mod øst for at overvære søndagens kamp.

Dansk Boldspil-Unions fodbolddirektør, Peter Møller, medgiver, at det er besynderligt at skulle krydse fem tidszoner for at spille en kvalifikationskamp til et europamesterskab.

– Det er en lang rejse over mange tidszoner, og når man så oveni skal spille en fodboldkamp på kunstgræs så langt væk bare 2,5 døgn efter sejren over Finland, så giver det da en naturlig udfordring, som ikke kun har sportslig karakter.

– Men Kasakhstan er medlem af Uefa, så det er jo bare et vilkår, vi indretter os efter, siger Peter Møller.

Da Kasakhstans Fodboldforbund genopstod efter Sovjetunionens fald, blev forbundet indlemmet i det asiatiske fodboldsystem og var tæt på at kvalificere sig til VM i 1998 og 2002.

Men med udsigten til at få en del af det lukrative europæiske fodboldmarked på både landsholds- og klubplan blev forbundet i 2002 fuldbyrdet medlem af Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) i stedet.

Sportsligt har skiftet ikke været en succes, for Kasakhstan er ikke i nærheden af at kæmpe med om slutrundebilletter.

DBU's formand, Jesper Møller, er medlem af Uefas magtfulde eksekutivkomité.

Han har ingen holdning til, om det gav mening at indlemme Kasakhstan i Uefa for 21 år siden.

– Jeg har ikke tænkt over, om det var en fejl, for det er et faktum, at de blev indlemmet. Og jeg tror også, at de synes, at der er langt til Danmark, siger DBU-formanden.

Det er heller ikke et spørgsmål, der har strejfet landstræner Kasper Hjulmand, der i stedet har haft travlt med at kigge på foranstaltninger til at undgå jetlag.

– Jeg har ingen holdning til, om Kasakhstan bør være en del af Uefa, for jeg har haft fokus på den kamp, vi skal spille, siger Hjulmand.

DBU's direktør, Jakob Jensen, minder om, at Danmark ofte har en gunstig placering på det europæiske landkort, mens lange rejser er et vilkår for andre modstandere.

– Det er klart nemmest sportsligt at spille mod nogen, der bor tæt på. Men i og med at der er 55 lande i Uefa, så er der nogen, der har større rejseudfordringer, end vi har – for eksempel hvis man kommer fra Island, siger han med henvisning til en anden afkrog af det europæiske fodboldkort.

Der er få andre eksempler på, at nationale fodboldforbund tilhører et andet kontinentalt fodboldforbund, end geografien lægger op til.

Israel er medlem af Uefa af politiske og sikkerhedsmæssige årsager, mens Australien i 2006 flyttede væk fra svage Oceanien til fordel for Asien af sportslige årsager.

Guyana og Surinam tilhører Nord- og Mellemamerikas fodboldforbund, selv om landene er en del af Sydamerikas fastland.

/ritzau/





FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’

FCK trækker pludselig overskrifter i Holland

Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland

Ekspert: ‘Det er jo en forfærdelig historie’

Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback

– Så kan jeg blive rigtig sur!



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup

Sænker prisen mod Midtjylland

– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet

Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub

‘Jeg kan ikke forestille mig, at PC er afvisende’



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Fem bud på David Nielsens afløser

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit

Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog

Hjulmand i tvivl: Er det ‘lovligt’?

Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl

Liverpool-skuffelse: Ekspert er bekymret

Afsløring: Brøndby i dialog med Søren Pedersen

10 spillere nægtet indrejse til USA

Giver to spillere livstidskarantæne

AGF tager pis på FC Midtjylland

Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’

Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt

David Nielsen har sagt op

FC København skriver kontrakt med juvel

Vil have ham væk fra FC København

I forhandlinger med Nartey



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’

FCM jagtede ham – nu vil tysk topklub købe ham

To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller

Han bliver midlertidig træner i AC Horsens

Ser du med Riemer? Godt Mæhle-nyt

Kæmpe protester – nu reagerer Isaksen

Tottenham-træner forsvarer udskiftning

Norske favoritdræbere marcherer videre

Iran sår endnu engang tvivl om VM

Tyrkere tager første stik mod Liverpool

Her kan du se Newcastle mod FC Barcelona

Her kan du se Galatasaray mod Liverpool

Krig komplicerer Iraks VM-jagt

Pinligt: Panenka-forsøg sender Brentford ud

Italiensk Zlatan kan zappe Bayern

Smed FC Barcelona-bombe – nu er der nyt

Betyder det David Nielsen-fyring?

Real Madrid – Manchester City

Mileta Rajovic i stor optur

Blev fundet bevidstløs – kunne være gået helt galt

‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’

Paris Saint-Germain – Chelsea