DBU-bosser accepterer Kasakhstans Uefa-status

Kasakhstan grænser op til Kina, men det centralasiatiske lands fodboldforbund har tilhørt Europa siden 2002.



Det danske fodboldlandshold er langt hjemmefra, når der søndag fløjtes op til EM-kvalifikationskampen mod Kasakhstan i Astana.

Hverken sprogligt eller geografisk rimer Kasakhstan på europamesterskab.

Kasakhstan er verdens niendestørste land målt på areal, men kun ti procent af landet ligger vest for Uralbjergene og dermed i Europa.

Foruden kystlinjen til Det Kaspiske Hav og en mere end 7500 kilometer lang grænse til Rusland grænser Kasakhstan op til Turkmenistan, Kirgisistan, Usbekistan og Kina.

100 danske fans har taget den lange tur mod øst for at overvære søndagens kamp.

Dansk Boldspil-Unions fodbolddirektør, Peter Møller, medgiver, at det er besynderligt at skulle krydse fem tidszoner for at spille en kvalifikationskamp til et europamesterskab.

– Det er en lang rejse over mange tidszoner, og når man så oveni skal spille en fodboldkamp på kunstgræs så langt væk bare 2,5 døgn efter sejren over Finland, så giver det da en naturlig udfordring, som ikke kun har sportslig karakter.

– Men Kasakhstan er medlem af Uefa, så det er jo bare et vilkår, vi indretter os efter, siger Peter Møller.

Da Kasakhstans Fodboldforbund genopstod efter Sovjetunionens fald, blev forbundet indlemmet i det asiatiske fodboldsystem og var tæt på at kvalificere sig til VM i 1998 og 2002.

Men med udsigten til at få en del af det lukrative europæiske fodboldmarked på både landsholds- og klubplan blev forbundet i 2002 fuldbyrdet medlem af Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) i stedet.

Sportsligt har skiftet ikke været en succes, for Kasakhstan er ikke i nærheden af at kæmpe med om slutrundebilletter.

DBU's formand, Jesper Møller, er medlem af Uefas magtfulde eksekutivkomité.

Han har ingen holdning til, om det gav mening at indlemme Kasakhstan i Uefa for 21 år siden.

– Jeg har ikke tænkt over, om det var en fejl, for det er et faktum, at de blev indlemmet. Og jeg tror også, at de synes, at der er langt til Danmark, siger DBU-formanden.

Det er heller ikke et spørgsmål, der har strejfet landstræner Kasper Hjulmand, der i stedet har haft travlt med at kigge på foranstaltninger til at undgå jetlag.

– Jeg har ingen holdning til, om Kasakhstan bør være en del af Uefa, for jeg har haft fokus på den kamp, vi skal spille, siger Hjulmand.

DBU's direktør, Jakob Jensen, minder om, at Danmark ofte har en gunstig placering på det europæiske landkort, mens lange rejser er et vilkår for andre modstandere.

– Det er klart nemmest sportsligt at spille mod nogen, der bor tæt på. Men i og med at der er 55 lande i Uefa, så er der nogen, der har større rejseudfordringer, end vi har – for eksempel hvis man kommer fra Island, siger han med henvisning til en anden afkrog af det europæiske fodboldkort.

Der er få andre eksempler på, at nationale fodboldforbund tilhører et andet kontinentalt fodboldforbund, end geografien lægger op til.

Israel er medlem af Uefa af politiske og sikkerhedsmæssige årsager, mens Australien i 2006 flyttede væk fra svage Oceanien til fordel for Asien af sportslige årsager.

Guyana og Surinam tilhører Nord- og Mellemamerikas fodboldforbund, selv om landene er en del af Sydamerikas fastland.

/ritzau/





Ny cheftræner stort set på plads i United


Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby

På vej væk? Højbjerg meldes frustreret

Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller

Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Liverpool vinder trods gigantisk brøler

Han er ny cheftræner for Real Madrid

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

På vej til Superligaen? Har vild målnæse

Mohamed Daramy vender tilbage

Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne

Meldes på vej mod nyt skifte

Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker

Mareridt for FC Augsburg

Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren

Xabi Alonso stopper i Real Madrid

Afsløring: Jagter dansk angriber – koster kassen

Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk

Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’

Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’

Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance

Interview i Brøndby: ‘Vi er meget forskellige’

Her kan du se lodtrækningen til FA Cup

Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg

FC København-boss i smuttur

Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken

Farzams Fanzone: ‘De kan ryge for gode penge’

Afviser utroligt tilbud

Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

FCK-stjerne i opråb: ‘Vil ikke være tavs om det’

Thomas Frank mærker fuld opbakning

Arsenal ansætter dansk toptræner

Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur

Frendrup scorer for første gang i et år

Zanka meldes færdig i LA Galaxy

Kræver 100.000 fra tidligere FCK-stjerne

Antonio Conte så rødt i Serie A-topbrag

Dansk bomber med vildt mål i England

Peter Schmeichel taget på sengen

Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker

Superliga-anfører forlænger – får lang kontrakt

Køb billetter til Barcelona i La Liga og CL

Tidligere Superliga-profil i klubskifte

Fra den ene dag til den anden ændrede det sig

Steve Cooper giver ingen fribilletter

Ekene Chukwuani imponerer i Monaco

Afviser millionbud fra Brøndby