FIFA-rapport roser Danmark: Jeg er begejstret

Fifa har lavet en stor tilstandsrapport om dansk fodbold, og der er både positive og negative konklusioner.



Dansk fodbold mangler et nationalt træningscenter, der bør investeres mere i præstationsanalyse, og der mangler nedskrevne strategier på flere områder.

Sådan lyder en del af kritikken af dansk fodbold i en ny, stor rapport fra Det Internationale Fodboldforbund (Fifa) med særlig fokus på talentudvikling.

Udviklingschef hos Dansk Boldspil-Union (DBU), Flemming Berg, er trods anmærkningerne svært tilfreds.

– Jeg er meget begejstret for Fifas grundighed i forhold til denne opgave, siger Berg.

Fifa har blandt andet gjort sig umage i forhold til interviews med relevante kilder, indsamling af data, perspektivering og opfølgende møder med DBU, understreger Berg.

– Det betyder, at vi kan bruge resultaterne i vores arbejde, fordi der er en meget solid validitet. Og timingen er rigtig, rigtig god for os, siger Berg.

Han henviser til, at DBU lige nu arbejder på en ny og frisk strategi for talentudviklingen i Danmark, der efter planen skal godkendes af unionens bestyrelse i midten af 2022.

Fifa har lavet sine tilstandsrapporter i 205 lande, og generelt er den danske version overvejende positiv læsning.

Både herre- og kvindelandsholdet var i top-20 på verdensranglisten, da rapporten blev lavet, og bliver derfor målt op mod en del større og mere ressourcestærke nationer.

I det perspektiv overstråler de positive konklusioner Fifas kritikpunkter.

Generelt skaber dansk fodbold nemlig bedre resultater, end man burde i forhold til for eksempel antallet af fuldtidsansatte. Og samarbejdet mellem DBU og klubberne er godt og tillidsfuldt sammenlignet med andre lande.

Flemming Berg glæder sig over rosen, men vil ikke hvile på laurbærrene.

– 95 procent af tingene i rapporten vidste vi godt i forvejen. Men Fifa formulerer måske tingene lidt anderledes end os, og det er altid godt med friske øjne.

– Vi har fået bekræftet, at vi bokser langt over vores vægtklasse på både A- og U-landsholdene. Men det kan man ikke blive ved med, medmindre man også laver investeringer, når det går godt. Vi skal undgå den bølgedal, der følger efter en bølgetop ved at investere klogt, siger Berg.

DBU har som et af indtil videre få forbund valgt at gøre sin rapport offentligt tilgængelig på gamechanger.nu.

I forhold til Fifas største kritikpunkter blev der allerede i 2020 sat gang i planer om et nationalt træningscenter i Odense.

Flemming Berg taler for større investeringer i præstationsanalyse snarest muligt, da der her er plads til store forbedringer. Og i forhold til de nedskrevne strategier har unionen også “fået en del af tænke over”.

Det drejer sig blandt andet om strategier for ungdomsturneringerne og træneruddannelserne samt scouting af trænertalenter.

Fifa vil efter udarbejdelsen af rapporterne nu komme med konkrete løsningsforslag på problemerne i de 205 lande.

Men Flemming Berg forventer, at der er i Danmarks tilfælde bliver tale om sparring og samspil snarere end direkte opfordringer.

/ritzau/





Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’




LIVE

LIVE: Viktor Dadason fåmæl om fremtiden

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Smider Salah-bombe

Afvist – Brøndby undrer sig

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Skidt nyt om Lukas Lerager

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Patrick Dorgu er med

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Husker FCK-tid: Grabara hjalp mig utrolig meget

Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller

Dalsgaard i DM-opråb: ‘Er jeg nødt til at tro på’

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Stjerne alvorligt skadet – misser VM

En voldsom ulighed

Ekstrem spiller kan skifte til FC København