Dansk fodbold mangler et nationalt træningscenter, der bør investeres mere i præstationsanalyse, og der mangler nedskrevne strategier på flere områder.
Sådan lyder en del af kritikken af dansk fodbold i en ny, stor rapport fra Det Internationale Fodboldforbund (Fifa) med særlig fokus på talentudvikling.
Udviklingschef hos Dansk Boldspil-Union (DBU), Flemming Berg, er trods anmærkningerne svært tilfreds.
– Jeg er meget begejstret for Fifas grundighed i forhold til denne opgave, siger Berg.
Fifa har blandt andet gjort sig umage i forhold til interviews med relevante kilder, indsamling af data, perspektivering og opfølgende møder med DBU, understreger Berg.
– Det betyder, at vi kan bruge resultaterne i vores arbejde, fordi der er en meget solid validitet. Og timingen er rigtig, rigtig god for os, siger Berg.
Han henviser til, at DBU lige nu arbejder på en ny og frisk strategi for talentudviklingen i Danmark, der efter planen skal godkendes af unionens bestyrelse i midten af 2022.
Fifa har lavet sine tilstandsrapporter i 205 lande, og generelt er den danske version overvejende positiv læsning.
Både herre- og kvindelandsholdet var i top-20 på verdensranglisten, da rapporten blev lavet, og bliver derfor målt op mod en del større og mere ressourcestærke nationer.
I det perspektiv overstråler de positive konklusioner Fifas kritikpunkter.
Generelt skaber dansk fodbold nemlig bedre resultater, end man burde i forhold til for eksempel antallet af fuldtidsansatte. Og samarbejdet mellem DBU og klubberne er godt og tillidsfuldt sammenlignet med andre lande.
Flemming Berg glæder sig over rosen, men vil ikke hvile på laurbærrene.
– 95 procent af tingene i rapporten vidste vi godt i forvejen. Men Fifa formulerer måske tingene lidt anderledes end os, og det er altid godt med friske øjne.
– Vi har fået bekræftet, at vi bokser langt over vores vægtklasse på både A- og U-landsholdene. Men det kan man ikke blive ved med, medmindre man også laver investeringer, når det går godt. Vi skal undgå den bølgedal, der følger efter en bølgetop ved at investere klogt, siger Berg.
DBU har som et af indtil videre få forbund valgt at gøre sin rapport offentligt tilgængelig på gamechanger.nu.
I forhold til Fifas største kritikpunkter blev der allerede i 2020 sat gang i planer om et nationalt træningscenter i Odense.
Flemming Berg taler for større investeringer i præstationsanalyse snarest muligt, da der her er plads til store forbedringer. Og i forhold til de nedskrevne strategier har unionen også “fået en del af tænke over”.
Det drejer sig blandt andet om strategier for ungdomsturneringerne og træneruddannelserne samt scouting af trænertalenter.
Fifa vil efter udarbejdelsen af rapporterne nu komme med konkrete løsningsforslag på problemerne i de 205 lande.
Men Flemming Berg forventer, at der er i Danmarks tilfælde bliver tale om sparring og samspil snarere end direkte opfordringer.
/ritzau/
Steve Cooper giver ingen fribilletter
TRANSFER
Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren
FCK-boss kan snart præsentere noget
TRANSFER
Meldes på vej mod nyt skifte
MEDIE
Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker
TOPNYHED
Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon
AVIS
Mesterklub viser interesse for AGF-flop
Peter Schmeichel taget på sengen
TOPNYHED
Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance
MEDIE
Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker
TOPNYHED
Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne
NYHEDER
Bach Bak i svime over Uhre
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter nyt kæmpetalent
Her kan du se lodtrækningen til FA Cup
MEDIE
Pione Sisto giver ikke en krone i rabat
TOPNYHED
Raser over Rasmus Højlund-episode
TOPNYHED
Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur
MEDIE
Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’
NYHEDER
Går langt ned i løn
TOPNYHED
Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken
EKSKLUSIVT
Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk
EKSKLUSIVT
Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’
TOPNYHED
Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’
NYHEDER
Antonio Conte så rødt i Serie A-topbrag
INTERVIEW
Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’
TOPNYHED
Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler
TRANSFER
Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale
TOPNYHED
Dansk Brann-profil revser FCK-stjerne: Idioti!
TOPNYHED
FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt
TRANSFER
Storklub meldes i forhandlinger om Skov Olsen
INTERVIEW
Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Afviser ny OB-kontrakt – Elfsborg lurer
TOPNYHED
Gigantisk nedslagtning
TRANSFER
Benjamin Schmedes: ‘En win-win-win-situation’
TOPNYHED
Mohamed Daramy vender tilbage
Mareridt for FC Augsburg
TOPNYHED
Dansk bomber med vildt mål i England
EKSKLUSIVT
Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit
EKSKLUSIVT
Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing
NYHEDER
Rådførte sig hos Kamil Grabara
DAGENS SPILFORSLAG
Galiciere kan vinde i Andalusien
TOPNYHED
Rødt kort og fem mål i dramatisk El Clásico
NYHEDER
Stor nedtur for Patrick Dorgu og Manchester United
NYHEDER
Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud
MEDIE
Afviser utroligt tilbud
EKSKLUSIVT
Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen
Niels Frederiksen med “chok-beslutning”
NYHEDER
