Dansk fodbold mangler et nationalt træningscenter, der bør investeres mere i præstationsanalyse, og der mangler nedskrevne strategier på flere områder.
Sådan lyder en del af kritikken af dansk fodbold i en ny, stor rapport fra Det Internationale Fodboldforbund (Fifa) med særlig fokus på talentudvikling.
Udviklingschef hos Dansk Boldspil-Union (DBU), Flemming Berg, er trods anmærkningerne svært tilfreds.
– Jeg er meget begejstret for Fifas grundighed i forhold til denne opgave, siger Berg.
Fifa har blandt andet gjort sig umage i forhold til interviews med relevante kilder, indsamling af data, perspektivering og opfølgende møder med DBU, understreger Berg.
– Det betyder, at vi kan bruge resultaterne i vores arbejde, fordi der er en meget solid validitet. Og timingen er rigtig, rigtig god for os, siger Berg.
Han henviser til, at DBU lige nu arbejder på en ny og frisk strategi for talentudviklingen i Danmark, der efter planen skal godkendes af unionens bestyrelse i midten af 2022.
Fifa har lavet sine tilstandsrapporter i 205 lande, og generelt er den danske version overvejende positiv læsning.
Både herre- og kvindelandsholdet var i top-20 på verdensranglisten, da rapporten blev lavet, og bliver derfor målt op mod en del større og mere ressourcestærke nationer.
I det perspektiv overstråler de positive konklusioner Fifas kritikpunkter.
Generelt skaber dansk fodbold nemlig bedre resultater, end man burde i forhold til for eksempel antallet af fuldtidsansatte. Og samarbejdet mellem DBU og klubberne er godt og tillidsfuldt sammenlignet med andre lande.
Flemming Berg glæder sig over rosen, men vil ikke hvile på laurbærrene.
– 95 procent af tingene i rapporten vidste vi godt i forvejen. Men Fifa formulerer måske tingene lidt anderledes end os, og det er altid godt med friske øjne.
– Vi har fået bekræftet, at vi bokser langt over vores vægtklasse på både A- og U-landsholdene. Men det kan man ikke blive ved med, medmindre man også laver investeringer, når det går godt. Vi skal undgå den bølgedal, der følger efter en bølgetop ved at investere klogt, siger Berg.
DBU har som et af indtil videre få forbund valgt at gøre sin rapport offentligt tilgængelig på gamechanger.nu.
I forhold til Fifas største kritikpunkter blev der allerede i 2020 sat gang i planer om et nationalt træningscenter i Odense.
Flemming Berg taler for større investeringer i præstationsanalyse snarest muligt, da der her er plads til store forbedringer. Og i forhold til de nedskrevne strategier har unionen også “fået en del af tænke over”.
Det drejer sig blandt andet om strategier for ungdomsturneringerne og træneruddannelserne samt scouting af trænertalenter.
Fifa vil efter udarbejdelsen af rapporterne nu komme med konkrete løsningsforslag på problemerne i de 205 lande.
Men Flemming Berg forventer, at der er i Danmarks tilfælde bliver tale om sparring og samspil snarere end direkte opfordringer.
/ritzau/
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
Her skal Sepp Piontek begraves
‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’
MEDIE
Kæmpe transferbombe: Han overgår Lukas Lerager
Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’
Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
NYHEDER
I chok over Zorniger: ‘Jeg ville blive rasende!’
INTERVIEW
– Det var det værste Sune Smith-Nielsen kunne gøre
NYHEDER
Laudrup hylder tidligere Superliga-stjerne
HELT VILDT
Kæmpe mirakel: 330 millioner kroner!
INTERVIEW
Deler godt Brøndby-nyt
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
EKSKLUSIVT
Afsløring: Victor Lind tæt på rekordtransfer
TRANSFER
Historisk transfer i dansk klub: En af de største
Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’
Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
Neestrup: Derfor henter vi Zanka
NYHEDER
Riemer afslører: Han er inde i billedet til marts
NYHEDER
Udenlandsk medie forventer AGF-transfer
MEDIE
Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?
NYHEDER
FCM afslører: Han ‘skal sælges til sommer hvis..’
NYHEDER
– Vil være den ringeste præstation i SL-historien
NYHEDER
Ekspert med dyster FCK-dom
Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb
HELT VILDT
Mislykkedes i Brøndby – nu står han bag kæmpe chok
NYHEDER
Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring
MEDIE
Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’
INTERVIEW
Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 21. runde
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
INTERVIEW
Ny Superliga-stjerne? ‘Han er fucking god!’
Hovedrysten i Brøndby – men profil slipper heldigt
Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner
INTERVIEW
Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!
‘Den største klubpræstation gennem tiderne’
NYHEDER
Fransk verdensmester saver Real Madrid ned
‘Tæt på et rædselskabinet’
MEDIE
Flere ændringer på vej i FC København
TIPSBLADET SPECIAL
Grundspillet afgøres – hvad er på spil i din klub?
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser
INTERVIEW
Ser Brøndby-kvalitet: ‘Giv dem 25 kampe’
Kasper Høgh om triumf: ‘Vi er lidt i chok’
NYHEDER
Vanvittigt! Bodø/Glimt fuldender sensation
NYHEDER
Tidligere Superliga-stjerne brillerer
Giver VM-garanti
I tvivl – er Steve Cooper den rette?
TOPNYHED
– Der er ingen, der sover godt i FCK i øjeblikket
NYHEDER
PSG-stjerne tiltalt for voldtægt
OPTAKT
Real Madrid – Benfica
CHEFENS DOM
Hvad i alverden foregår der, Brøndby IF?
EKSKLUSIVT
Derfor vises Superliga-kamp kun på streaming
