DBU ved ikke, om de vil beholde U/21-landstræner

Danmark missede U21-EM for første gang i ti år, og nedturen skal nu evalueres grundigt, fastslår talentchef.



Jesper Sørensens fremtid som U21-landstræner er en del af den grundige evaluering, som DBU vil lave efter den mislykkede EM-kvalifikation.

49-årige Sørensens kontrakt løber således kun til sommeren 2023, hvor den næste EM-kvalifikation starter.

– Som altid mellem arbejdsgiver og arbejdstager skal begge være interesserede i at fortsætte, hvis det skal give mening, og det skal vi se på på et eller andet tidspunkt, siger talent- og udviklingschef i Dansk Boldspil-Union (DBU), Kenneth Heiner-Møller.

Sørensen tiltrådte i sommeren 2021 som afløser for Albert Capellas og helligede sig et halvt år senere fuldt ud jobbet, efter en periode hvor han også var assistenttræner i Brøndby IF.

Groft sagt tilspillede U21-landsholdet under Sørensens ledelse sig tre matchbolde i kvalifikationen, hvor Belgien snuppede førstepladsen og den direkte EM-billet i gruppespillet.

Første matchbold blev misset med 1-1 mod Skotland hjemme trods stor dansk dominans, og siden manglede et par mål i den afsluttende 3-2-sejr over Tyrkiet for at booke EM-billetten som bedste toer.

Endeligt førte Danmark tirsdag 3-2 over Kroatien samlet i playoffrunden, men kroatisk udligning syv minutter før tid gav en straffesparkskonkurrence, som danskerne trak det korteste strå i.

– Det var ikke held, men det var mange små marginaler, der gik os imod, som vi er nødt til at analysere nærmere på.

– Det kan godt være, at vi kommer frem til, at det var stolpe ud, men vi skal edderfløjteme være dygtige til at finde ud af, hvad vi skal være dygtigere til næste gang, siger Kenneth Heiner-Møller.

Danmark har været med ved de seneste fire EM-slutrunder for U21-landshold, og 18 af 26 spillere i Kasper Hjulmands seneste A-landsholdstrup har høstet slutrundeerfaring på holdet.

Efter U21-EM fra 2021 blev udvidet til 16 hold har DBU's målsætning været klar.

– Vi kunne godt sætte målet lavere og så være sikre på at indfri det, men med den talentmasse og talentudvikling, vi har i Danmark, så skal målet klart være at komme med hver gang, siger Heiner-Møller.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Surt show

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Afviste Premier League-klubber

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

FC København-farvel rykker nærmere

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Kryptisk transfermelding

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Brasilien – Japan

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Spændende melding

Tyskland – Paraguay

Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek 

Holland – Marokko

Tæt på kæmpetransfer

Hård dom over Kvistgaarden

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Zorniger fremhæver transfervindue

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

– Ekstremt tilfredsstillende, siger Brøndby-træner