DBU ved ikke, om de vil beholde U/21-landstræner

Danmark missede U21-EM for første gang i ti år, og nedturen skal nu evalueres grundigt, fastslår talentchef.



Jesper Sørensens fremtid som U21-landstræner er en del af den grundige evaluering, som DBU vil lave efter den mislykkede EM-kvalifikation.

49-årige Sørensens kontrakt løber således kun til sommeren 2023, hvor den næste EM-kvalifikation starter.

– Som altid mellem arbejdsgiver og arbejdstager skal begge være interesserede i at fortsætte, hvis det skal give mening, og det skal vi se på på et eller andet tidspunkt, siger talent- og udviklingschef i Dansk Boldspil-Union (DBU), Kenneth Heiner-Møller.

Sørensen tiltrådte i sommeren 2021 som afløser for Albert Capellas og helligede sig et halvt år senere fuldt ud jobbet, efter en periode hvor han også var assistenttræner i Brøndby IF.

Groft sagt tilspillede U21-landsholdet under Sørensens ledelse sig tre matchbolde i kvalifikationen, hvor Belgien snuppede førstepladsen og den direkte EM-billet i gruppespillet.

Første matchbold blev misset med 1-1 mod Skotland hjemme trods stor dansk dominans, og siden manglede et par mål i den afsluttende 3-2-sejr over Tyrkiet for at booke EM-billetten som bedste toer.

Endeligt førte Danmark tirsdag 3-2 over Kroatien samlet i playoffrunden, men kroatisk udligning syv minutter før tid gav en straffesparkskonkurrence, som danskerne trak det korteste strå i.

– Det var ikke held, men det var mange små marginaler, der gik os imod, som vi er nødt til at analysere nærmere på.

– Det kan godt være, at vi kommer frem til, at det var stolpe ud, men vi skal edderfløjteme være dygtige til at finde ud af, hvad vi skal være dygtigere til næste gang, siger Kenneth Heiner-Møller.

Danmark har været med ved de seneste fire EM-slutrunder for U21-landshold, og 18 af 26 spillere i Kasper Hjulmands seneste A-landsholdstrup har høstet slutrundeerfaring på holdet.

Efter U21-EM fra 2021 blev udvidet til 16 hold har DBU's målsætning været klar.

– Vi kunne godt sætte målet lavere og så være sikre på at indfri det, men med den talentmasse og talentudvikling, vi har i Danmark, så skal målet klart være at komme med hver gang, siger Heiner-Møller.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.

‘Det er et angreb på FCK’

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

Brøndby tæt på Superliga-profil

FC København i forhandlinger med svensk klub

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?



LIVE

VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

Medie: De lurer på FCM-profil

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Argentina – Kap Verde



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

Her er prisen på Aral Simsir

Otte tunesere testet positive for forbudt stof



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

FCK jagter Jacob Bruun Larsen

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans

Canada – Marokko

Nu er der nyt om Robert Skov

Real Madrid afviser køb af stjernespiller

David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’

Afviser monsterbud på Simsir

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: Lyngby henter FC Barcelona-målmand

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth