DBU ved ikke, om de vil beholde U/21-landstræner

Danmark missede U21-EM for første gang i ti år, og nedturen skal nu evalueres grundigt, fastslår talentchef.



Jesper Sørensens fremtid som U21-landstræner er en del af den grundige evaluering, som DBU vil lave efter den mislykkede EM-kvalifikation.

49-årige Sørensens kontrakt løber således kun til sommeren 2023, hvor den næste EM-kvalifikation starter.

– Som altid mellem arbejdsgiver og arbejdstager skal begge være interesserede i at fortsætte, hvis det skal give mening, og det skal vi se på på et eller andet tidspunkt, siger talent- og udviklingschef i Dansk Boldspil-Union (DBU), Kenneth Heiner-Møller.

Sørensen tiltrådte i sommeren 2021 som afløser for Albert Capellas og helligede sig et halvt år senere fuldt ud jobbet, efter en periode hvor han også var assistenttræner i Brøndby IF.

Groft sagt tilspillede U21-landsholdet under Sørensens ledelse sig tre matchbolde i kvalifikationen, hvor Belgien snuppede førstepladsen og den direkte EM-billet i gruppespillet.

Første matchbold blev misset med 1-1 mod Skotland hjemme trods stor dansk dominans, og siden manglede et par mål i den afsluttende 3-2-sejr over Tyrkiet for at booke EM-billetten som bedste toer.

Endeligt førte Danmark tirsdag 3-2 over Kroatien samlet i playoffrunden, men kroatisk udligning syv minutter før tid gav en straffesparkskonkurrence, som danskerne trak det korteste strå i.

– Det var ikke held, men det var mange små marginaler, der gik os imod, som vi er nødt til at analysere nærmere på.

– Det kan godt være, at vi kommer frem til, at det var stolpe ud, men vi skal edderfløjteme være dygtige til at finde ud af, hvad vi skal være dygtigere til næste gang, siger Kenneth Heiner-Møller.

Danmark har været med ved de seneste fire EM-slutrunder for U21-landshold, og 18 af 26 spillere i Kasper Hjulmands seneste A-landsholdstrup har høstet slutrundeerfaring på holdet.

Efter U21-EM fra 2021 blev udvidet til 16 hold har DBU's målsætning været klar.

– Vi kunne godt sætte målet lavere og så være sikre på at indfri det, men med den talentmasse og talentudvikling, vi har i Danmark, så skal målet klart være at komme med hver gang, siger Heiner-Møller.

/ritzau/





Højlund får ny stjernetræner i Napoli




LIVE

TransferLIVE: Medie melder Hjulmand-afløser tæt på

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

Legende om Stage-transfer: ‘Ville være brutalt’

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!

Her er FCKs mulige modstandere i Conference League

– Ja, der var dialog med Brøndby

FCN bør hente disse to tidl. landsholdsspillere

Slut med Slot? Han er favorit til at overtage



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’

Brøndby-profil kan være på vej til Celtic

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Kristoffer Lund færdig i Bundesliga-klub

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog

Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Derfor kommer han IKKE til FC København

Forhandler om Albert Grønbæk

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne

Her er FCNs mulige modstandere i Conference League

Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard

Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud

FCM-profil drømmer om Manchester City

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

FC Barcelona får bud på over 600 mio. accepteret

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF

I svime over Froholdt – får ny hæder

Bombe: Hjulmand-afløser siger ja til anden klub



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Bundesliga-klub kommer fire dage til Sjælland

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby