Jesper Sørensens fremtid som U21-landstræner er en del af den grundige evaluering, som DBU vil lave efter den mislykkede EM-kvalifikation.
49-årige Sørensens kontrakt løber således kun til sommeren 2023, hvor den næste EM-kvalifikation starter.
– Som altid mellem arbejdsgiver og arbejdstager skal begge være interesserede i at fortsætte, hvis det skal give mening, og det skal vi se på på et eller andet tidspunkt, siger talent- og udviklingschef i Dansk Boldspil-Union (DBU), Kenneth Heiner-Møller.
Sørensen tiltrådte i sommeren 2021 som afløser for Albert Capellas og helligede sig et halvt år senere fuldt ud jobbet, efter en periode hvor han også var assistenttræner i Brøndby IF.
Groft sagt tilspillede U21-landsholdet under Sørensens ledelse sig tre matchbolde i kvalifikationen, hvor Belgien snuppede førstepladsen og den direkte EM-billet i gruppespillet.
Første matchbold blev misset med 1-1 mod Skotland hjemme trods stor dansk dominans, og siden manglede et par mål i den afsluttende 3-2-sejr over Tyrkiet for at booke EM-billetten som bedste toer.
Endeligt førte Danmark tirsdag 3-2 over Kroatien samlet i playoffrunden, men kroatisk udligning syv minutter før tid gav en straffesparkskonkurrence, som danskerne trak det korteste strå i.
– Det var ikke held, men det var mange små marginaler, der gik os imod, som vi er nødt til at analysere nærmere på.
– Det kan godt være, at vi kommer frem til, at det var stolpe ud, men vi skal edderfløjteme være dygtige til at finde ud af, hvad vi skal være dygtigere til næste gang, siger Kenneth Heiner-Møller.
Danmark har været med ved de seneste fire EM-slutrunder for U21-landshold, og 18 af 26 spillere i Kasper Hjulmands seneste A-landsholdstrup har høstet slutrundeerfaring på holdet.
Efter U21-EM fra 2021 blev udvidet til 16 hold har DBU's målsætning været klar.
– Vi kunne godt sætte målet lavere og så være sikre på at indfri det, men med den talentmasse og talentudvikling, vi har i Danmark, så skal målet klart være at komme med hver gang, siger Heiner-Møller.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Vallys er rejst til Japan
INTERVIEW
Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind
TOPNYHED
Stortalent skriver under med FC Midtjylland
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta
LIVE
VM-LIVE: Messi fremhæver England
EKSKLUSIVT
Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent
INTERVIEW
‘Ingen forventer FCK bliver mestre’
MEDIE
Guldregn over Superliga-klub? Han koster en formue
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen
MEDIE
FC København-transfer bremses af denne årsag
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
AVIS
De har spurgt på Gustav Isaksen
INTERVIEW
17-årig som starter? ‘Super spændende’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys
INTERVIEW
Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’
INTERVIEW
‘Jeg savner at være med på landsholdet’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
Jagter VM-profil med voldsomt prisskilt
TOPNYHED
Maxsø træner med i Brøndby
NYHEDER
Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl
MEDIE
Amir Richardson meldes tæt på skifte
Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show
MEDIE
De vil ansætte Guardiola som landstræner
MEDIE
Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker
NYHEDER
Melder ud om Mbappé
NYHEDER
Senegal: Landstrænerens lønkrav kostede VM
Frankrig – Spanien
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
TRANSFER
Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 henter ny profil i Bassel Jradi
INTERVIEW