DBU-direktør: Anførerbind må ikke koste sportsligt

DBU-direktør Jakob Jensen forstår ikke Fifas nøleri i spørgsmålet om One Love-anførerbind under VM.



Når England mandag eftermiddag spiller VM-gruppekamp mod Iran vil Harry Kanes anførerbind i kampen formentlig afgøre, om Danmark kommer til at spille med armbåndet eller ej.

Koster det en sportslig sanktion mod Kane – eksempelvis et gult kort – kommer Danmark ikke til at spille med det.

Det siger DBU's administrerende direktør, Jakob Jensen.

– Hvis Harry Kane går på banen med et One Love-anførerbind, så er vi syv nationer, der går på banen med det anførerbind, siger Jakob Jensen.

Spørgsmål: Også hvis det koster et gult kort?

– Så er situationen en anden. Det må Fifa fortælle os, og hvis de gør det, så er situationen en anden, siger DBU-direktøren.

One Love er en antidiskriminationskampagne, og kampagnens anførerbind bærer et regnbuefarvet hjerte.

Det Internationale Fodboldforbund (Fifa) ønsker, at alle lande bærer anførerbind med forbundets egne kampagner.

Det er en stor sportslig svækkelse at bede Simon Kjær om at tage et gult kort for at udbrede kampagnen, hvis det er sanktionen.

– Et gult kort er bestemt ikke nogen lille risiko. Det er et kæmpe pres at lægge over på spillerne, og det ønsker vi ikke. Simon Kjær er en fantastisk forsvarsspiller for Danmark, og han skal ikke løbe den risiko, at han ikke kan spille en kamp, fordi han får et gult kort mere.

– Så et gult kort er en kæmpe risiko. Og det er med meget stor skuffelse, hvis Fifa kommer ud med sådan en meddelelse.

– Fifa-sanktioner vil blive mødt med meget stor skuffelse i Danmark og de andre forbund, der har arbejdet med det her. Vi diskuterede det med Fifa så sent som i går (søndag, red.).

– Vi anerkender, at der er nogle turneringsregulativer, men vi mener ikke, at det her budskab kan støde nogen. Det supplerer Fifas egen kampagne. Vi er meget, meget frustrerede over, at Fifa reagerer så sent på en kampagne, de har kendt så længe, siger Jakob Jensen.

Danmark spillede med anførerbindet ved to Nations League-kampe i september.

Danmark åbner VM mod Tunesien tirsdag eftermiddag.

/ritzau/





Arsenal skal til Danmark




EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Viborg FF – Brøndby IF

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Supercomputer: De vinder Superligaen 



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!

FC København – OB

‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Afslører samtale med Roony Bardghji

Offentliggøres i dag

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM