Der skal fortsat kigges nærmere på menneskerettighederne i Qatar, som er vært for VM i fodbold næste år.
Det er en af årsagerne til, at Dansk Boldspil-Union (DBU) for tredje gang besøger Qatar. Besøget varer fra tirsdag til fredag i denne uge.
Besøget byder på møder med Det Internationale Fodboldforbund, Fifa, og den organisation, der arrangerer VM-slutrunden.
Der er behov for kritisk dialog, lyder det fra DBU-direktør Jakob Jensen, der har fokus på øget pres på Qatar og opfølgning på reformer i VM-værtslandet.
– Menneskerettighedssituationen i Qatar er fortsat meget alvorlig.
– Besøget kommer på et vigtigt tidspunkt – særligt med den seneste tids debat, der omhandler pressefrihed, lige rettigheder for alle på stadion og ikke mindst implementering af reformerne for migrantarbejderne.
– Derfor har vi fortsat behov for kritisk dialog og ønsker svar på en række spørgsmål, siger Jakob Jensen.
DBU oplyser, at unionen skal deltage i politiske møder og besigtige forholdene forud for Danmarks deltagelse ved VM.
Besøget er blevet udskudt flere gange på grund af coronapandemien og består af to dele.
I den første del af turen skal der kigges på arbejdstagernes forhold og rettigheder for mulige leverandører, mens den næste del af turen foregår via Det Europæiske Fodboldforbund, Uefa.
Her deltager DBU i Uefas program, hvor der blandt andet er møder med repræsentanter fra Fifa, den internationale fagforening BWI samt ILO, der er FN’s organisation for arbejdstageres rettigheder.
Jakob Jensen håber, at besøget er med til at sikre optimale forhold for de personer, der skal arbejde omkring herrelandsholdet under VM.
– Det er vigtigt, at der er ordnede forhold hos vores mulige leverandører under slutrunden.
– Det betyder blandt andet, at de bliver behandlet ordentligt i fuld respekt for deres grundlæggende rettigheder, forklarer Jakob Jensen.
VM i Qatar afholdes fra 21. november til 18. december 2022.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
MEDIE
Transferbombe på vej
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
EKSKLUSIVT
Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
NYHEDER
Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender
OPTAKT
Colombia – Portugal
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
TOPNYHED
FCK-profil med hattrick i målfest
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
HELT VILDT
Graulund chokeret: Ingen havde set det komme
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
NYHEDER
Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
MEDIE
På vej til storklub?
NYHEDER
Casper Højer er færdig i tyrkisk klub
OPTAKT
DR Congo – Uzbekistan
Supercomputer: Her er VM-finalen
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
Algeriet – Østrig
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
OPTAKT
Jordan – Argentina
