DBU-boss besøger Qatar: Behov for kritisk dialog

DBU besøger for tredje gang Qatar forud for VM næste år. Der er behov for kritisk dialog, lyder det fra DBU.



Der skal fortsat kigges nærmere på menneskerettighederne i Qatar, som er vært for VM i fodbold næste år.

Det er en af årsagerne til, at Dansk Boldspil-Union (DBU) for tredje gang besøger Qatar. Besøget varer fra tirsdag til fredag i denne uge.

Besøget byder på møder med Det Internationale Fodboldforbund, Fifa, og den organisation, der arrangerer VM-slutrunden.

Der er behov for kritisk dialog, lyder det fra DBU-direktør Jakob Jensen, der har fokus på øget pres på Qatar og opfølgning på reformer i VM-værtslandet.

– Menneskerettighedssituationen i Qatar er fortsat meget alvorlig.

– Besøget kommer på et vigtigt tidspunkt – særligt med den seneste tids debat, der omhandler pressefrihed, lige rettigheder for alle på stadion og ikke mindst implementering af reformerne for migrantarbejderne.

– Derfor har vi fortsat behov for kritisk dialog og ønsker svar på en række spørgsmål, siger Jakob Jensen.

DBU oplyser, at unionen skal deltage i politiske møder og besigtige forholdene forud for Danmarks deltagelse ved VM.

Besøget er blevet udskudt flere gange på grund af coronapandemien og består af to dele.

I den første del af turen skal der kigges på arbejdstagernes forhold og rettigheder for mulige leverandører, mens den næste del af turen foregår via Det Europæiske Fodboldforbund, Uefa.

Her deltager DBU i Uefas program, hvor der blandt andet er møder med repræsentanter fra Fifa, den internationale fagforening BWI samt ILO, der er FN’s organisation for arbejdstageres rettigheder.

Jakob Jensen håber, at besøget er med til at sikre optimale forhold for de personer, der skal arbejde omkring herrelandsholdet under VM.

– Det er vigtigt, at der er ordnede forhold hos vores mulige leverandører under slutrunden.

– Det betyder blandt andet, at de bliver behandlet ordentligt i fuld respekt for deres grundlæggende rettigheder, forklarer Jakob Jensen.

VM i Qatar afholdes fra 21. november til 18. december 2022.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Slår transferrekord

Benhård kritik af Danmark

Dansker tæt på kæmpetransfer? ‘Kan ikke love…’

Gab! Danmark spiller 0-0 mod DR Congo

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Manchester United afbryder forhandlingerne

Færdig i Brøndby – træner med i denne klub



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Superligaen dropper det

Guf for Superligaen? Gartenmann færdig



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Medie: FC København jagter Michael Parker

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Vildt transferrygte skydes ned

Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

LIVE: Sådan gik det, da DR Congo og Danmark delte

Afsløring: HSV køber Albert Grønbæk

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner

Henrik Dalsgaard stopper karrieren

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir

De 10 største stjerner, der misser VM

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte