DBU-direktør: Det er selve fodboldens dna der lider

De fortsat manglende tilskuere til fodboldkampe har konsekvenser for mere end økonomien ifølge Jakob Jensen.



På et pressemøde fredag forlængede statsminister Mette Frederiksen en lang række coronarestriktioner.

Det gjaldt blandt andet suspendering af superligaordningen, som nu ikke tages i brug før tidligst i 2021.

Hos DBU er direktør Jakob Jensen ærgerlig over, at regeringen ikke har tillid til, at klubberne kan håndtere tilskuere på en coronasikker måde.

– På den ene side har jeg fuld forståelse for, at vi står i en vanskelig situation, hvor regering må træffe nogle beslutninger.

– På den anden side mener jeg ikke, man i tilstrækkelig grad har taget højde for de resultater, vi har lavet med superligaordningen, siger Jakob Jensen.

Han er bekymret for mere end blot de økonomiske konsekvenser, som den forlængede suspendering af superligaordningen kan få.

– Det er selve fodboldens dna, der lider. Fodbold lever og ånder for dens fans. Begejstringen og sorgerne man får, får man, fordi man er en del af noget større og en del af et fællesskab.

– Så jeg tror, man skal være opmærksom på, at et sundhedsbegreb både er fysisk og mentalt, siger han.

Superligaordningen tillader klubberne at inddele stadion i sektioner med 500 personer i hver. På den måde kan man fylde stadion delvist op med tilskuere.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen

Færdig i Real Madrid

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

AGF – Sønderjyske

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

Enorm interesse – millionregn over FCK?



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League

FCK lurer på landsholdsspiller

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

OB – Silkeborg IF

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

10. gang i træk

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

Randers FC – Vejle Boldklub

Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’

Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent

Superliga-komet overgår flere monstersalg

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

Kultklub jagtede Brøndby-flop

Manchester United – Liverpool



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Emre Mor færdig

Stor Yussuf Poulsen-hyldest