DBU-direktør: Det er selve fodboldens dna der lider

De fortsat manglende tilskuere til fodboldkampe har konsekvenser for mere end økonomien ifølge Jakob Jensen.



På et pressemøde fredag forlængede statsminister Mette Frederiksen en lang række coronarestriktioner.

Det gjaldt blandt andet suspendering af superligaordningen, som nu ikke tages i brug før tidligst i 2021.

Hos DBU er direktør Jakob Jensen ærgerlig over, at regeringen ikke har tillid til, at klubberne kan håndtere tilskuere på en coronasikker måde.

– På den ene side har jeg fuld forståelse for, at vi står i en vanskelig situation, hvor regering må træffe nogle beslutninger.

– På den anden side mener jeg ikke, man i tilstrækkelig grad har taget højde for de resultater, vi har lavet med superligaordningen, siger Jakob Jensen.

Han er bekymret for mere end blot de økonomiske konsekvenser, som den forlængede suspendering af superligaordningen kan få.

– Det er selve fodboldens dna, der lider. Fodbold lever og ånder for dens fans. Begejstringen og sorgerne man får, får man, fordi man er en del af noget større og en del af et fællesskab.

– Så jeg tror, man skal være opmærksom på, at et sundhedsbegreb både er fysisk og mentalt, siger han.

Superligaordningen tillader klubberne at inddele stadion i sektioner med 500 personer i hver. På den måde kan man fylde stadion delvist op med tilskuere.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Senegal tager første stik

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

AGF-scoop: Hijackede transfer

Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Steve Cooper med stor beslutning



LIVE

TransferLIVE: Spurs betaler 804 millioner kroner

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Brøndby bekræfter: Køber stortalent

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Tullberg teaser for transfer

USA – Bosnien-Hercegovina

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Her er Jonas Winds nye klub

De tager ikke med FC København på træningslejr

Højbjerg har fået ny cheftræner i Marseille

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Dårligt nyt for Isaksen

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Andreas Christensen forlænger med FC Barcelona

Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Brøndby tæt på denne keeper



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Spanien – Østrig

FCK-stjerne ikke med på træningslejr