Fodboldlandsholdets markering om forhold for migrantarbejdere i Qatar er med til at skabe synlighed og debat om problematikken.
Det mener Dansk Boldspil-Unions (DBU) direktør, Jakob Jensen, som ikke er enig i en kritisk meddelelse fra Danske Fodboldfans oven på spillernes trøjeprotest søndag aften før kampen mod Moldova.
– Vi er ikke nødvendigvis enige i alt, hvad de skriver, men det er helt fint, at fansene tager stilling, siger han.
– Jeg synes, at den aktion, der blev lavet fra spillernes side i går (søndag, red.), var rigtig god. Det er en bevægelse hen imod, at flere forbund og landshold kommer med.
– Hollænderne har været ude med samme udtryk, som vi har. Og det, at spillerne på tværs af lande stiller sig sammen, vil styrke fokus på de kritisable forhold, der er i Qatar, siger direktøren.
Danske Fodboldfans, der repræsenterer tilhængere af danske klubber og landshold, retter kritik af landsholdets markering, som i en pressemeddelelse bliver kaldt “en ommer”.
Før kampen bar spillerne T-shirts med beskeden “football supports change” (fodbold støtter forandringer). Men fansene savner blandt andet konkrete krav til Det Internationale Fodboldforbund (Fifa) og Qatar.
DBU har gennem en lang periode været kritisk, påpeger Jakob Jensen.
– Vi har formuleret en række forskellige kritikpunkter, som vi har rejst i forskellige sammenhænge.
– Det har vi gjort de seneste fem år, og at spillerne nu har været fremme med trøjen, sætter fokus på det. Det viser, hvad fodbolden kan, når spillerne stiller sig samlet frem.
– Så kommer der fokus, som vi sådan set ønsker, og som gør, at folk i Fifa og Qatar er nødt til at forholde sig til den kritik, som vi fra DBU har rejst gennem fem år på en række punkter, siger han.
Idéen er, at trøjerne skal signeres og bortauktioneres. Pengene skal gå til de organisationer, som hjælper med at forbedre forholdene for migrantarbejdere i Qatar.
Ifølge Danske Fodboldfans er det kritisabelt, at det ender med at være de interesserede fans, som skal betale for trøjerne og dermed støtten til migrantarbejderne.
– Det står enhver frit for, om de ønsker at bære den samme trøje, lyder det fra direktøren.
– Vi synes, at det har været væsentligt at sende som signal, at hvis nogen ønsker at støtte det fine budskab, som spillerne gik ud med i går (søndag, red.), og hollænderne gik ud med i forgårs, og som andre også kommer til at gå ud med, så har vi mulighed for at støtte det ved at købe en trøje, hvor det samlede beløb går direkte til at hjælpe de organisationer, der hjælper migrantarbejdere.
Debatten om næste års VM-slutrunde i Qatar har været stor, siden den britiske avis The Guardian for nylig regnede sig frem til, at mindst 6500 gæstearbejdere har mistet livet i Qatar, siden landet fik tildelt VM i 2010.
I løbet af den seneste uge har landsholdene fra Holland, Tyskland og Norge sat fokus på migrantarbejdernes forhold i Qatar med forskellige trøjer.
DBU-direktøren kan ikke svare på, om der kommer flere markeringer fra danskerne.
– Man kan forvente, at vi fastholder den kritiske linje, vi har haft fra DBU’s side hele tiden. Vi intensiverer den og fortsætter med at kritisere de forfærdelige forhold, vi ser i Qatar.
– Hvad spillerne gør, er op til spillerne. Men jeg ved, at de er optagede af det, og vi er glade for, at de stiller sig frem. Vi tror på, at når de som rollemodeller stiller sig frem, kommer det til at skabe en endnu større forandring, siger han.
DBU vil ikke boykotte VM i Qatar, men har ved flere lejligheder pointeret, at “kritisk dialog” og “tilstedeværelse” er vejen frem.
/ritzau/
INTERVIEW
Noah Nartey bekræfter: De har henvendt sig
TOPNYHED
Nævner Jacob Neestrup som mulig afløser
TOPNYHED
Stor Brøndby-stjerne skadet
NYHEDER
Rune deler nyt efter mareridt
TOPNYHED
Sonne dropper landshold: Vil ikke spille i Rusland
TOPNYHED
SL-sensation på vej? ‘Hvor kunne det være vildt’
NYHEDER
Fanfavorit på besøg i Brøndby IF
EKSKLUSIVT
Leder efter ny angriber – vender han hjem til FCK?
INTERVIEW
Valgte Manchester United over Real Madrid
NYHEDER
To direktører færdige i Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Kan ikke kalde FC København-profil tilbage
INTERVIEW
Stor interesse for AGF-stjerne: Ingen har råd
TOPNYHED
Klar Zorniger-besked: ‘Det er ikke mit problem’
NYHEDER
Sen OB-forløsning sørger for point mod Silkeborg
NYHEDER
United-legende jubler over Patrick Dorgu
TOPNYHED
– Cooper skyder på Schmedes
TIPSBLADETS DOM
Provokerende FCM – snart vil millionerne vælte ind
TOPNYHED
Udpeger tre mulige destinationer for Chido Obi
Dramatisk triumf for Bo Henriksen
INTERVIEW
Står han mod Belarus? ‘Noget vi må tænke over’
EKSKLUSIVT
Dansk bomber forventer sommertransfer
NYHEDER
Verdensstjerne har sendt besked til Billing
NYHEDER
– Fuldstændig svigtet
TOPNYHED
FCK-angriber: Parken larmer meget mere
NYHEDER
Efter nederlag til Hjulmand: Det bedste hold tabte
AVIS
Ud med Kamil Grabara og Christian Eriksen!
NYHEDER
Thomas Frank beundrer Ruben Amorim for svært år
AVIS
Tidligere AGF-stjerne fristet af Tottenham-skifte
LIGE NU
OB ansætter tidligere spiller i chefstilling
NYHEDER
Tak for indsatsen – nu skal han til Superligaen
TOPNYHED
Mange islændinge kan slet ikke forstå det
INTERVIEW
Mbabu afviser: ‘Så bliver vi dræbt!’
NYHEDER
Eriksens agent: ‘Ikke interesseret!’
NYHEDER
Amorim svarer efter Ronaldos udtalelser
TIPSBLADETS DOM
En kold spand vand direkte i hovedet!
NYHEDER
Det er gået fuldstændig fløjten for Emre Mor
INTERVIEW
FCM-dominans overrasker ikke Celtic-profil
TOPNYHED
Landstræner hylder OB-komet
TOPNYHED
FCK-stjerne kan misse Vejle-kamp
NYHEDER
Ikke slut for FCK-stjerne – forbund anker
NYHEDER
Nedtur for OB: Falk ude
NYHEDER
Troede ikke på ham: ‘Helt ærligt – nej’
NYHEDER
Skidt nyt til Brian Riemer?
NYHEDER
Dårligt nyt om AGF-stjerne
TRANSFER
AGF-profil til ny klub? ‘Tænker lidt på det’
Dansk verdensmester stopper karrieren til sommer
TOPNYHED
Niels Frederiksen er stiktosset: ‘Aldrig set før’
NYHEDER
Super Bowl-vinder tiltalt for drabsforsøg
DAGENS SPILFORSLAG
Stage slagter Ulve i danskerdyst
INTERVIEW
