Fodboldlandsholdets markering om forhold for migrantarbejdere i Qatar er med til at skabe synlighed og debat om problematikken.
Det mener Dansk Boldspil-Unions (DBU) direktør, Jakob Jensen, som ikke er enig i en kritisk meddelelse fra Danske Fodboldfans oven på spillernes trøjeprotest søndag aften før kampen mod Moldova.
– Vi er ikke nødvendigvis enige i alt, hvad de skriver, men det er helt fint, at fansene tager stilling, siger han.
– Jeg synes, at den aktion, der blev lavet fra spillernes side i går (søndag, red.), var rigtig god. Det er en bevægelse hen imod, at flere forbund og landshold kommer med.
– Hollænderne har været ude med samme udtryk, som vi har. Og det, at spillerne på tværs af lande stiller sig sammen, vil styrke fokus på de kritisable forhold, der er i Qatar, siger direktøren.
Danske Fodboldfans, der repræsenterer tilhængere af danske klubber og landshold, retter kritik af landsholdets markering, som i en pressemeddelelse bliver kaldt “en ommer”.
Før kampen bar spillerne T-shirts med beskeden “football supports change” (fodbold støtter forandringer). Men fansene savner blandt andet konkrete krav til Det Internationale Fodboldforbund (Fifa) og Qatar.
DBU har gennem en lang periode været kritisk, påpeger Jakob Jensen.
– Vi har formuleret en række forskellige kritikpunkter, som vi har rejst i forskellige sammenhænge.
– Det har vi gjort de seneste fem år, og at spillerne nu har været fremme med trøjen, sætter fokus på det. Det viser, hvad fodbolden kan, når spillerne stiller sig samlet frem.
– Så kommer der fokus, som vi sådan set ønsker, og som gør, at folk i Fifa og Qatar er nødt til at forholde sig til den kritik, som vi fra DBU har rejst gennem fem år på en række punkter, siger han.
Idéen er, at trøjerne skal signeres og bortauktioneres. Pengene skal gå til de organisationer, som hjælper med at forbedre forholdene for migrantarbejdere i Qatar.
Ifølge Danske Fodboldfans er det kritisabelt, at det ender med at være de interesserede fans, som skal betale for trøjerne og dermed støtten til migrantarbejderne.
– Det står enhver frit for, om de ønsker at bære den samme trøje, lyder det fra direktøren.
– Vi synes, at det har været væsentligt at sende som signal, at hvis nogen ønsker at støtte det fine budskab, som spillerne gik ud med i går (søndag, red.), og hollænderne gik ud med i forgårs, og som andre også kommer til at gå ud med, så har vi mulighed for at støtte det ved at købe en trøje, hvor det samlede beløb går direkte til at hjælpe de organisationer, der hjælper migrantarbejdere.
Debatten om næste års VM-slutrunde i Qatar har været stor, siden den britiske avis The Guardian for nylig regnede sig frem til, at mindst 6500 gæstearbejdere har mistet livet i Qatar, siden landet fik tildelt VM i 2010.
I løbet af den seneste uge har landsholdene fra Holland, Tyskland og Norge sat fokus på migrantarbejdernes forhold i Qatar med forskellige trøjer.
DBU-direktøren kan ikke svare på, om der kommer flere markeringer fra danskerne.
– Man kan forvente, at vi fastholder den kritiske linje, vi har haft fra DBU’s side hele tiden. Vi intensiverer den og fortsætter med at kritisere de forfærdelige forhold, vi ser i Qatar.
– Hvad spillerne gør, er op til spillerne. Men jeg ved, at de er optagede af det, og vi er glade for, at de stiller sig frem. Vi tror på, at når de som rollemodeller stiller sig frem, kommer det til at skabe en endnu større forandring, siger han.
DBU vil ikke boykotte VM i Qatar, men har ved flere lejligheder pointeret, at “kritisk dialog” og “tilstedeværelse” er vejen frem.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Rezan Corlu træner med i dansk klub
MEDIE
Skifte på plads – Pione Sisto til lægetjek i dag
Stor Barcelona-avis kritiserer FC København-fans
FCM-profil tabte 14 kilo – frygtede at miste benet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oliver Sonne får kongeløn i Sparta Prag
INTERVIEW
Søgte på Brøndby-stjerne: ‘En hård, hård negl’
TOPNYHED
Superliga-profil reagerer på Brøndby-interesse
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo
På vej til FCK? Revses efter mulig afskedskamp
EKSKLUSIVT
Afsløring: Drama – AGF vil kapre Tonni Adamsen
Her kan du se FC Midtjylland mod GNK Dinamo Zagreb
Benhård besked i sommer – nu er han tæt på Brøndby
HELT VILDT
Transferdrama – byder 10 kroner for stjernespiller
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
KARAKTERER
Døde med støvlerne på – stor genistreg, Neestrup!
INTERVIEW
Kontant transfermelding fra FCK
MEDIE
Han kan erstatte Patrick Dorgu
MEDIE
Afskedskamp i Danmark – kæmpeskifte til 37,5 mio.
MEDIE
Premier League-stjerne knuser transferrekord
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
AVIS
Ingen kontakt med AGF
NYHEDER
Jordan Larsson trækker pludselig overskrifter
NYHEDER
Spottet i lufthavnen – dansker til lægetjek
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland tæt på køb af Noah Eile
Medie: Betaler 11 millioner kroner
Skoldhed dansker fuldender norsk mirakel i Madrid
TOPNYHED
Monstertransfer til FCM? Han græd i nat
TOPNYHED
Åben for FCK – nu er der frygteligt nyt
NYHEDER
Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt
EKSKLUSIVT
‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’
HELT VILDT
Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket
– God idé, Brøndby – han koster over 20 millioner!
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
AVIS
Kæmpetransfer – AGF betaler en formue
TRANSFER
– Et kanon sted for ham
HELT VILDT
Hylder historiske Dadason: ‘Han kan erobre verden’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Næstved henter to spændende talenter
TOPNYHED
AGF-juvel er stemplet ind: Hattrick i første kamp
TOPNYHED
Blev røvrendt i sommer – nu er han på vej til FCK
LIVE: FCK taber i Barcelona
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM bokser om historisk handel
NYHEDER
Dadason: ‘Min telefon er blown up’
HELT VILDT
Drama – monsterdyre Karim Benzema nægter at spille
MEDIE
Kræver fuldstændig vanvittig løn
NYHEDER
Mourinho hylder sin helt efter vanvidsscoring
NYHEDER
Den norske statsminister i himlen over Bodø/Glimt
DAGENS SPILFORSLAG
Brugbar pointdeling i Herning
EKSKLUSIVT
Afsløring: Albert Grønbæk skifter til HSV
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Aktivitet omkring Randers-stjerne
Engelsk dominans i toppen af Champions League
FCK færdige i Champions League
TIPSBLADETS DOM
Han var HELT væk – men så stak det af!
Superliga-transfer på vej – konkret dialog om løn
AVIS
Kæmpe Superliga-salg ude i kulden – nu skifter han
TRANSFERPLANEN
