DBU: FIFA og Qatar må forholde sig til kritik

Landsholdets markering er med til at skabe større opmærksomhed om forhold i Qatar, mener DBU’s Jakob Jensen.



Fodboldlandsholdets markering om forhold for migrantarbejdere i Qatar er med til at skabe synlighed og debat om problematikken.

Det mener Dansk Boldspil-Unions (DBU) direktør, Jakob Jensen, som ikke er enig i en kritisk meddelelse fra Danske Fodboldfans oven på spillernes trøjeprotest søndag aften før kampen mod Moldova.

– Vi er ikke nødvendigvis enige i alt, hvad de skriver, men det er helt fint, at fansene tager stilling, siger han.

– Jeg synes, at den aktion, der blev lavet fra spillernes side i går (søndag, red.), var rigtig god. Det er en bevægelse hen imod, at flere forbund og landshold kommer med.

– Hollænderne har været ude med samme udtryk, som vi har. Og det, at spillerne på tværs af lande stiller sig sammen, vil styrke fokus på de kritisable forhold, der er i Qatar, siger direktøren.

Danske Fodboldfans, der repræsenterer tilhængere af danske klubber og landshold, retter kritik af landsholdets markering, som i en pressemeddelelse bliver kaldt “en ommer”.

Før kampen bar spillerne T-shirts med beskeden “football supports change” (fodbold støtter forandringer). Men fansene savner blandt andet konkrete krav til Det Internationale Fodboldforbund (Fifa) og Qatar.

DBU har gennem en lang periode været kritisk, påpeger Jakob Jensen.

– Vi har formuleret en række forskellige kritikpunkter, som vi har rejst i forskellige sammenhænge.

– Det har vi gjort de seneste fem år, og at spillerne nu har været fremme med trøjen, sætter fokus på det. Det viser, hvad fodbolden kan, når spillerne stiller sig samlet frem.

– Så kommer der fokus, som vi sådan set ønsker, og som gør, at folk i Fifa og Qatar er nødt til at forholde sig til den kritik, som vi fra DBU har rejst gennem fem år på en række punkter, siger han.

Idéen er, at trøjerne skal signeres og bortauktioneres. Pengene skal gå til de organisationer, som hjælper med at forbedre forholdene for migrantarbejdere i Qatar.

Ifølge Danske Fodboldfans er det kritisabelt, at det ender med at være de interesserede fans, som skal betale for trøjerne og dermed støtten til migrantarbejderne.

– Det står enhver frit for, om de ønsker at bære den samme trøje, lyder det fra direktøren.

– Vi synes, at det har været væsentligt at sende som signal, at hvis nogen ønsker at støtte det fine budskab, som spillerne gik ud med i går (søndag, red.), og hollænderne gik ud med i forgårs, og som andre også kommer til at gå ud med, så har vi mulighed for at støtte det ved at købe en trøje, hvor det samlede beløb går direkte til at hjælpe de organisationer, der hjælper migrantarbejdere.

Debatten om næste års VM-slutrunde i Qatar har været stor, siden den britiske avis The Guardian for nylig regnede sig frem til, at mindst 6500 gæstearbejdere har mistet livet i Qatar, siden landet fik tildelt VM i 2010.

I løbet af den seneste uge har landsholdene fra Holland, Tyskland og Norge sat fokus på migrantarbejdernes forhold i Qatar med forskellige trøjer.

DBU-direktøren kan ikke svare på, om der kommer flere markeringer fra danskerne.

– Man kan forvente, at vi fastholder den kritiske linje, vi har haft fra DBU’s side hele tiden. Vi intensiverer den og fortsætter med at kritisere de forfærdelige forhold, vi ser i Qatar.

– Hvad spillerne gør, er op til spillerne. Men jeg ved, at de er optagede af det, og vi er glade for, at de stiller sig frem. Vi tror på, at når de som rollemodeller stiller sig frem, kommer det til at skabe en endnu større forandring, siger han.

DBU vil ikke boykotte VM i Qatar, men har ved flere lejligheder pointeret, at “kritisk dialog” og “tilstedeværelse” er vejen frem.

/ritzau/





Kæmpe FC København-hovedpine før afgørende kamp

Scoringsfattigt i Silkeborg

Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’

Vild udvikling for FC Københavns chancer

Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning

Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!

Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han

‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse

Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale

Hele verden i chok: ‘Han kan sende Danmark til VM’

Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Totalt ufortjent: ‘Det er ikke kunstskøjteløb’

Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes

AGF – Viborg FF

Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé

Overvejer at rive kontrakten i stykker



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’

Dansk PL-profil: ‘Den bedste tid i mit liv’

Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’

Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt

Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem

Neestrup: ‘Fuck det!’

Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner

Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’

Cooper afslører: Han starter inde

– Pinligt for rigtig mange at se

O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Silkeborg IF – FC Midtjylland

Deler særligt minde: ‘Så sprang han i luften!’

‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund

FCK afværger historisk nederlag

Alexander Lind revser Superliga-profil

‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’

Randers FC – FC Fredericia

FC Nordsjælland – Vejle Boldklub

På tribunen i fem måneder – nu er der nyt om Skov

Stort slag for FC København

Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’

Real Madrid taber

1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr

Aston Villa og Chelsea smider point

Det var absurd – de var fuldstændig forstenet

Dansk sportschef om rekordtransfer: ‘Modbydeligt’

Sådan starter FCK i livsvigtig kamp

Tottenham Hotspur – Arsenal

Færdig i Superligaen: Her er hans nye klub

– Det gør ondt, siger Rasmus Falk

Neymar overvejer karrierestop

Brøndby-stjerne med særligt FC København-ønske