DBU efterlyser tilskuere på stadion i genåbning

DBU vil have tilskuerne tilbage på stadion i de professionelle rækker og til sommerens EM-slutrunde.



Mens der var godt nyt til deltagere og arrangører af udendørs idrætsaktiviteter onsdag, var der ikke noget nyt om tilskuere i den første del af den gradvise genåbning, som regeringen præsenterede i Folketinget.

Dermed er der ikke udsigt til tilskuere på lægterne til fodboldkampe på dansk jord i den kommende tid, og det ærgrer Dansk Boldspil-Unions (DBU) direktør, Jakob Jensen.

– Der er brug for yderligere lempelser, så vi kan få tilskuere på stadion. Fodbold uden fans og fællesskab er et dårligt match, siger DBU-direktøren til forbundets hjemmeside.

Parken i København skal efter planen lægge græs til Danmarks tre gruppekampe og en ottendedelsfinale ved sommeren EM i fodbold.

Det vides endnu ikke, om det bliver med fans på tribunerne.

DBU havde sammen med Divisionsforeningen håbet på opbakning til et forsøg, hvor tilskuere lyntestes for coronavirus før og efter kampe i Superligaen.

– Vi har vist, at vi kan håndtere fans på stadion uden konstateret smittespredning og håber derfor fortsat på, at det også kan lade sig gøre i de professionelle rækker og til sommerens EM-slutrunde på hjemmebane, siger han.

Den indledende del af genåbningen gælder fra 1. marts.

Den hæver forsamlingsloftet ved udendørs idrætsbegivenheder fra 5 til 25.

Dermed kan mange danskere igen begynde at spille fodbold i organiseret regi, og det er vigtigt, mener Jakob Jensen.

– Det er glædeligt, at vi igen kan åbne fodboldbanerne og få sat gang i træning for store og små. Det betyder meget for danskernes trivsel og fysiske sundhed.

– Derfor vil vi gerne takke regeringen og aftalepartierne for at prioritere udendørsfodbold og foreningslivet. Vi håber, de er opmærksomme på at give endnu flere muligheden for at være med på banerne i næste runde, siger han.

/ritzau/





Afsløring: FCM køber Nordin Bakker




LIVE

VM-LIVE: Surt show

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby med transferscoop?

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Kryptisk transfermelding

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Hård dom over Kvistgaarden



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Superliga-klub tæt på FCK’er

Tyskland – Paraguay

FC København-farvel rykker nærmere

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

TransferLIVE: Lewandowski skifter klub

Afviste Premier League-klubber

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Frankrig – Sverige

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Her er Tysklands vej til VM-finalen

Storroser 18-årig FCK-spiller

Holland – Marokko

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’