DBU efterlyser tilskuere på stadion i genåbning

DBU vil have tilskuerne tilbage på stadion i de professionelle rækker og til sommerens EM-slutrunde.



Mens der var godt nyt til deltagere og arrangører af udendørs idrætsaktiviteter onsdag, var der ikke noget nyt om tilskuere i den første del af den gradvise genåbning, som regeringen præsenterede i Folketinget.

Dermed er der ikke udsigt til tilskuere på lægterne til fodboldkampe på dansk jord i den kommende tid, og det ærgrer Dansk Boldspil-Unions (DBU) direktør, Jakob Jensen.

– Der er brug for yderligere lempelser, så vi kan få tilskuere på stadion. Fodbold uden fans og fællesskab er et dårligt match, siger DBU-direktøren til forbundets hjemmeside.

Parken i København skal efter planen lægge græs til Danmarks tre gruppekampe og en ottendedelsfinale ved sommeren EM i fodbold.

Det vides endnu ikke, om det bliver med fans på tribunerne.

DBU havde sammen med Divisionsforeningen håbet på opbakning til et forsøg, hvor tilskuere lyntestes for coronavirus før og efter kampe i Superligaen.

– Vi har vist, at vi kan håndtere fans på stadion uden konstateret smittespredning og håber derfor fortsat på, at det også kan lade sig gøre i de professionelle rækker og til sommerens EM-slutrunde på hjemmebane, siger han.

Den indledende del af genåbningen gælder fra 1. marts.

Den hæver forsamlingsloftet ved udendørs idrætsbegivenheder fra 5 til 25.

Dermed kan mange danskere igen begynde at spille fodbold i organiseret regi, og det er vigtigt, mener Jakob Jensen.

– Det er glædeligt, at vi igen kan åbne fodboldbanerne og få sat gang i træning for store og små. Det betyder meget for danskernes trivsel og fysiske sundhed.

– Derfor vil vi gerne takke regeringen og aftalepartierne for at prioritere udendørsfodbold og foreningslivet. Vi håber, de er opmærksomme på at give endnu flere muligheden for at være med på banerne i næste runde, siger han.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

FCK-momentum moser midtjyder

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

De overvejer Christian Eriksen

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Thomas Frank scorer sommerjob

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Sker for første gang i 20 år for Real Betis



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Stor hyldest af Mike Tullberg

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg