DBU efterlyser tilskuere på stadion i genåbning

DBU vil have tilskuerne tilbage på stadion i de professionelle rækker og til sommerens EM-slutrunde.



Mens der var godt nyt til deltagere og arrangører af udendørs idrætsaktiviteter onsdag, var der ikke noget nyt om tilskuere i den første del af den gradvise genåbning, som regeringen præsenterede i Folketinget.

Dermed er der ikke udsigt til tilskuere på lægterne til fodboldkampe på dansk jord i den kommende tid, og det ærgrer Dansk Boldspil-Unions (DBU) direktør, Jakob Jensen.

– Der er brug for yderligere lempelser, så vi kan få tilskuere på stadion. Fodbold uden fans og fællesskab er et dårligt match, siger DBU-direktøren til forbundets hjemmeside.

Parken i København skal efter planen lægge græs til Danmarks tre gruppekampe og en ottendedelsfinale ved sommeren EM i fodbold.

Det vides endnu ikke, om det bliver med fans på tribunerne.

DBU havde sammen med Divisionsforeningen håbet på opbakning til et forsøg, hvor tilskuere lyntestes for coronavirus før og efter kampe i Superligaen.

– Vi har vist, at vi kan håndtere fans på stadion uden konstateret smittespredning og håber derfor fortsat på, at det også kan lade sig gøre i de professionelle rækker og til sommerens EM-slutrunde på hjemmebane, siger han.

Den indledende del af genåbningen gælder fra 1. marts.

Den hæver forsamlingsloftet ved udendørs idrætsbegivenheder fra 5 til 25.

Dermed kan mange danskere igen begynde at spille fodbold i organiseret regi, og det er vigtigt, mener Jakob Jensen.

– Det er glædeligt, at vi igen kan åbne fodboldbanerne og få sat gang i træning for store og små. Det betyder meget for danskernes trivsel og fysiske sundhed.

– Derfor vil vi gerne takke regeringen og aftalepartierne for at prioritere udendørsfodbold og foreningslivet. Vi håber, de er opmærksomme på at give endnu flere muligheden for at være med på banerne i næste runde, siger han.

/ritzau/







Odds og spilforslag til Oviedo - Real Madrid LIVE

TransferLIVE: Stjerne klarer Chelsea-lægetjek

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud

Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb

Dansk duo trækker overskrifter i Italien



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner

Viborg FF – OB

Her er VM-turneringens hold

Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning

Bassel Jradi præsenteret i B.93

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Skandaløse scener: Han er en skændsel!

Fodboldlegenden Kevin Keegan er død

Sønderjyske – FC Midtjylland

Søgte råd hos tidligere FCK-stjerner

Svensson giver status på Huescas

Svensson om sommervinduet: ‘Det er ikke optimalt’

Fin lodtrækning for FCK

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg

Han er VM’s bedste spiller



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England

Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget

FC København kan miste endnu en stjerne