DBU er isoleret i kampen mod FIFA

Formand Jesper Møller fortæller, at mange andre lande undrer sig over DBU's kritik af Gianni Infantino.



Det var ikke engang nødvendigt at stemme.

Gianni Infantino har så stor opbakning i Det Internationale Fodboldforbund (Fifa), at han torsdag blev genvalgt som præsident uden modkandidat.

Derfor var stemmeurnerne gemt væk, og schweizeren fik stående applaus af delegationerne fra langt størstedelen af de 208 medlemslande, der havde taget turen til Fifa-kongressen i Rwandas hovedstad, Kigali.

Og så var han ellers klar til fire år mere på præsidentposten.

I delegationen fra Dansk Boldspil-Union (DBU) havde formand Jesper Møller og administrerende direktør Jakob Jensen besluttet sig for ikke at klappe. Under VM i Qatar slog DBU nemlig fast, at man ikke bakker op om Infantino.

– Jeg har det sådan, at hvis man er demokrat, så anerkender man og viser respekt, når en kongres har valgt en præsident. Så vi rejste os naturligvis op, men vi var ikke indstillede på at klappe, for hvis vi skulle have stemt, ville vi ikke have stemt for ham, siger Jesper Møller på et videopressemøde.

Kun en håndfuld andre lande fra Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) undlod at klappe af den genvalgte præsident, og det er ganske sigende for, hvordan det er at være dansk delegation til en Fifa-kongres.

– Det er ikke mange, jeg møder, der er kritiske over for Infantino. Der er mange, der har spurgt mig, hvorfor vi er så kritiske, siger Jesper Møller.

Mens Norges fodboldpræsident, Lise Klaveness, i de seneste dage, uger og måneder har været meget åbenmundet i sin kritik af Gianni Infantino, har DBU-formanden været anderledes usynlig.

Men det er ikke, fordi han ikke fortsat holder fast i sin utilfredshed med schweizeren, der har enorm opbakning i langt størstedelen af verden.

– Men vi skal også videre. Vi er nogle få lande, der står isoleret og alene i vores kritik. Selv i Norden er der nogen, der har givet Infantino en støtteerklæring. I Uefa har mindst 45 af 55 lande afgivet en støtteerklæring.

– Derfor er vi på et tidspunkt nødt til at erkende, at nu kan vi ikke gøre mere. Nu er han genvalgt, og så må vi ud fra en demokratisk synsvinkel gå i dialog. Det er alles holdning, siger Jesper Møller.

Helt konkret er DBU utilfreds med Infantino, fordi han i de seneste år har lanceret en række forslag, som den danske union slet ikke er enig i.

– Det startede med, at vi ikke kunne få at vide, hvordan turneringerne ser ud for kvinder, mænd og klubber. Så kom der pludselig et forslag ind fra siden om VM hvert andet år, en stor og jævnligt afholdt klubturnering, og så har der været nogle utilfredsstillende episoder ved VM i Qatar, siger Jesper Møller.

Det er altså flere episoder, der har udløst den danske utilfredshed, og Jesper Møller fortæller, at han i meget klare vendinger over for Gianni Infantino har gjort det klart, hvad han mener om ham.

Men hvorfor finder DBU og de andre utilfredse lande så ikke bare en kandidat, der kan tage kampen med Infantino? Det er der et kort svar på.

– Det er simpelthen håbløst, siger Jesper Møller, inden han dog uddyber.

– Det er umuligt at finde nogen. Der er jo ingen, der vil stille op og få fem stemmer, mens præsidenten så får 200.

– Infantino skal miste opbakning i løbet af de næste fire år, for at vi kan overbevise nogen om, at det er en god idé. Ikke ret mange vil stille op til et nederlag, siger Jesper Møller.

Gianni Infantino blev valgt som præsident på en ekstraordinær kongres i 2016, efter at Fifa havde været igennem en periode med flere skandaler.

Han blev genvalgt i 2019 og altså igen i år, hvor han samtidig præsenterede et rekordstort økonomisk resultat, som er til gavn for mange små forbund.

Fifa-præsidenter kan sidde i tre perioder, men fordi Infantino første gang blev valgt på en ekstraordinær kongres, så gør han meget ud af at understrege, at han først nu går i gang med sin anden periode som præsident.

Derfor er det svært at forestille sig, at Infantino ikke er på stemmesedlen igen om fire år, hvis der da overhovedet skal stemmes om det.

/ritzau/





Optakt til Randers FC - OB LIVE

LIVE: ‘Han er ikke okay’

Andreas Christensen i nye forhandlinger

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’

FC Midtjylland – AGF

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Riemer reagerer på stor landsholdschok

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Den største genistreg i Superligaen?



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

Ny storklub jagter Roony Bardghji



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes

Er det Dolbergs vilde millionløn?

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

Tøfting: Good on paper – shit on grass

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland

Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden

Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Unge FCK-talenter sender Vejle mod 1. Division

Steve Cooper storroser stjerne



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie

I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?

Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning

Nedtur for Højlund og Napoli

Dansk komet i vildt inferno – gik fuldstændig amok

Afsløring: AC Horsens forhandler om stort talent

‘Så brænder hele København ned’

Vejle Boldklub – FC København

Manchester United sætter Chelsea på plads

Kan koste Brøndby flere millioner

Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud

OB – Randers FC

Smider de det hele igen? Arsenal taber til City

Få mål i Herning

FCN vinder brag om bronzemedaljer

Stor dramatik: Liverpool slår Everton

Superliga-helt: ‘Det er magisk’

Kæmpe Silkeborg-kollaps

Hvad sker der, Randers? Nedrykningen truer

Chelsea-boss peger på ‘underliggende faktorer’

FC Nordsjælland – Viborg FF

Silkeborg IF – FC Fredericia

12.000 i Parken: DBU accepterer underskud