DBU: Derfor er deltagelse i Qatar-event i orden

DBU forbeholder sig retten til at deltage i events i Qatar, der har et tilstrækkeligt stort fagligt indhold.



En repræsentant fra Dansk Boldspil-Union (DBU) har de seneste dage deltaget i et event i Qatar, der har fokus på data og analyse.

Det bliver kritiseret af Stanis Elsborg, senioranalytiker hos Play the Game, der arbejder for gennemsigtighed og demokrati i sport, men DBU mener, at det faglige indhold berettiger deltagelsen.

– Vi fik en invitation fra Fifa til et arrangement med program med oplæg om data, analyse, restitution og andre elementer i moderne fodbold. Det var vores vurdering, at det har faglig relevans for DBU og dansk fodbold, siger DBU's kommunikationschef, Jakob Høyer.

Når DBU vælger at deltage, bliver unionen indsmurt i Qatars PR-propaganda på de sociale medier, mener Stanis Elsborg.

Han henviser blandt andet til, at Christian Kejser, faglig leder af præstationsanalyse hos DBU, kan ses på flere opslag på Twitter, hvor han holder oplæg om dataanalyse ved begivenheden i Qatar.

– Vi kan ikke stå til ansvar for, hvad andre bruger vores deltagelse til. Men vi er meget opmærksomme på, hvad vi selv bidrager til.

– Vi stiller ikke op til aktiviteter, fotos eller optagelser, der kan bruges i markedsføring for Qatars VM-værtskab, siger Jakob Høyer.

Kommunikationschefen understreger, at han generelt er enig med Elsborg og Play the Games kritik af Qatars PR-maskine.

– Jeg forstår kritikken og er enig i, at der op til VM er masser af former for reklame og profilering af værtskabet. Derfor siger vi også nej til en række aktiviteter.

– Der er også arrangementer som den her konference, som har så stort fagligt indhold, at det er relevant, at vi deltager på vegne af dansk fodbold. Vi mener, at vi bør kunne deltage i workshops, der har et fagligt og sportsligt fokus, siger Jakob Høyer.

Det er organisationen Aspire Academy, der står som arrangør af det event, som Christian Kejser har deltaget i.

Aspire Academy blev oprettet i 2004 og kalder sig selv "en uafhængig regeringsstøttet" organisation, der refererer direkte til emiren. Det oplyser organisationen på sin hjemmeside.

Alene på grund af støtten fra emiren kan organisationen ikke være uafhængig, mener man i Play the Game.

– Men Qatar har nok en anden opfattelse af uafhængighed end i Danmark. Aspire er en stor satsning og har været en del af Qatars VM-kampagne, konstaterer Stanis Elsborg.

/ritzau/



Zorniger-fyring påvirker tysk klub

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

Stor ros til FC Midtjylland

Bekræftet: Færdig

Lerager overrasket på tv: Vidste det ikke

Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC

Fem bud på Brøndbys nye Head of Recruitment

FC København-bosser scorer kæmpe millionbeløb

Belønnes af FC København

Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’

Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin

Vanvittig Victor Froholdt-historie

Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning

Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA

Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren

I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper

Sådan starter FCK – stjerne udgået i 11.time

Dansk EM-vinder hylder FC Midtjylland

Vildt! Slår Champions League-rekord

AGF kan hente forsvarsspiller hjem

– Det her gør ondt for at være ærlig

Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund

Højlund brænder straffe i Napoli-sejr

Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg

Tidligere Brøndby-profil i kødet på Ajax-stjerne

Revser Dorgu: Bliver erstattet

Monstersalg? ‘Mange vil godt se ham i FCK’

Wind ude på ubestemt tid – er blevet opereret

– Det er lidt kaotisk

Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner

Spørger på Jonas Wind

Nye VM-problemer: Danmarks anfører misser kamp

Stjerne til dansker: ‘Jeg slår dig ihjel’

Ronaldo slipper for VM-karantæne efter rødt kort

Drama til sidst: FCK slår Kairat i Parken

Hylder Frank: ‘Et dårligt minde’

Debatten raser: Skal Slot fyres?

Her kan du se FC København mod Kairat Almaty

Thomas Frank: ‘Jeg er 100 procent sikker på det’

Guardiola tabte til Hjulmand: Det var for meget

Holger Rune og Mathias Gidsel nomineret

Har ikke spillet kamp i tre uger

Kasper Hjulmand: ‘Vi er så glade for denne sejr’

Chelsea tæver FC Barcelona

Tale of Two Cities: Spurs får stryg igen

Hjulmand og co. med mesterstykke mod Man City

Ryster på hovedet af stjerne: ‘Må du aldrig gøre!’

Ekspert advarer: Pas på ham, FCK!