DBU: Derfor er deltagelse i Qatar-event i orden

DBU forbeholder sig retten til at deltage i events i Qatar, der har et tilstrækkeligt stort fagligt indhold.



En repræsentant fra Dansk Boldspil-Union (DBU) har de seneste dage deltaget i et event i Qatar, der har fokus på data og analyse.

Det bliver kritiseret af Stanis Elsborg, senioranalytiker hos Play the Game, der arbejder for gennemsigtighed og demokrati i sport, men DBU mener, at det faglige indhold berettiger deltagelsen.

– Vi fik en invitation fra Fifa til et arrangement med program med oplæg om data, analyse, restitution og andre elementer i moderne fodbold. Det var vores vurdering, at det har faglig relevans for DBU og dansk fodbold, siger DBU's kommunikationschef, Jakob Høyer.

Når DBU vælger at deltage, bliver unionen indsmurt i Qatars PR-propaganda på de sociale medier, mener Stanis Elsborg.

Han henviser blandt andet til, at Christian Kejser, faglig leder af præstationsanalyse hos DBU, kan ses på flere opslag på Twitter, hvor han holder oplæg om dataanalyse ved begivenheden i Qatar.

– Vi kan ikke stå til ansvar for, hvad andre bruger vores deltagelse til. Men vi er meget opmærksomme på, hvad vi selv bidrager til.

– Vi stiller ikke op til aktiviteter, fotos eller optagelser, der kan bruges i markedsføring for Qatars VM-værtskab, siger Jakob Høyer.

Kommunikationschefen understreger, at han generelt er enig med Elsborg og Play the Games kritik af Qatars PR-maskine.

– Jeg forstår kritikken og er enig i, at der op til VM er masser af former for reklame og profilering af værtskabet. Derfor siger vi også nej til en række aktiviteter.

– Der er også arrangementer som den her konference, som har så stort fagligt indhold, at det er relevant, at vi deltager på vegne af dansk fodbold. Vi mener, at vi bør kunne deltage i workshops, der har et fagligt og sportsligt fokus, siger Jakob Høyer.

Det er organisationen Aspire Academy, der står som arrangør af det event, som Christian Kejser har deltaget i.

Aspire Academy blev oprettet i 2004 og kalder sig selv "en uafhængig regeringsstøttet" organisation, der refererer direkte til emiren. Det oplyser organisationen på sin hjemmeside.

Alene på grund af støtten fra emiren kan organisationen ikke være uafhængig, mener man i Play the Game.

– Men Qatar har nok en anden opfattelse af uafhængighed end i Danmark. Aspire er en stor satsning og har været en del af Qatars VM-kampagne, konstaterer Stanis Elsborg.

/ritzau/





Nicolai Vallys BIF Broendby-IF LIVE

TransferLIVE: Teaser for skifte?

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker

Fraværende til træning – meldes tæt på klubskifte

Transferbombe i Manchester United

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’



LIVE

VM-LIVE: Vil de ændre VM igen?

Færdig i Superligaen: Nu lander han lang kontrakt

Frankrig – Spanien

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Bekræfter jagt på FCK-stjerne

‘Det er et større problem for os’

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

FC København i intense transferforhandlinger

Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik

Tæt på gennembrud? ‘Han er sindssygt direkte’

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Kjell Wätjen: Derfor skifter jeg til FCM

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

Jess Thorup på vej til denne klub

Patrick Olsen: Derfor forlader jeg AC Horsens

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte

Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss

FCM-flop i chokskifte

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Hylder FC København og Brøndby

Norge overhaler Danmark på verdensranglisten

Mysteriet Bardghji – har et hav af tilbud

Afsløring: David Stückler forlænger med Cremonese