DBU forklarer banner-epsiode – men modsiges af fan

DBU forklarer, at en dansk fan blev beordret til at fjerne sit Qatar-kritiske banner grundet FIFA’s regler.



En dansk fan fik tirsdag aften fjernet et banner, han havde medbragt til Danmarks VM-kvalifikationskamp mod Østrig i Parken.

Den danske fan hedder Daniel Niebuhr, og han har på Twitter forklaret, at en sikkerhedsvagt og en tribuneleder bad ham om at få banneret af vejen. Det skulle være sket på ordre fra Dansk Boldspil-Union (DBU).

På banneret stod skrevet: Boycott Qatar 2022. Det henviste til et ønske om at boykotte VM-slutrunden i Qatar næste år.

Jakob Høyer, kommunikationschef i DBU, bekræfter episoden og forklarer baggrunden, som skyldes reglerne hos Det Internationale Fodboldforbund (FIFA).

– FIFA’s regler er jo, at man ikke må have politiske budskaber på bannere og flag til kampene. Det blev vurderet til at være et politisk budskab.

– Så er det underordnet, om der står boykot Qatar eller boykot Israel, Sverige, England eller noget, der ligger tættere på os, siger Jakob Høyer.

Der er andre bannere, som er tilladt hos FIFA. Men FIFA forbyder politiske budskaber på bannere og flag.

Et gult banner med påskriften “Human rights for migrant workers” blev tilladt i et aftalt tidsrum i Parken.

Det skete i samarbejde mellem danske fans og menneskerettighedsorganisationen Amnesty International, forklarer DBU.

– Det glæder mig at se, at der var et andet flag derinde, hvor nogle fans var gået sammen med Amnesty om at støtte migrantarbejderne. Budskabet var ikke at boykotte eller bekæmpe nogen.

– Det var at støtte forholdene for nogen. Det stod som et stort gult flag på fantribunen, påpeger Jakob Høyer.

Han nævner et andet eksempel under en landskamp mod Israel.

– En anden sammenligning var, da Danmarks herrelandshold for en måned siden mødte Israel, hvor der var en del palæstinensiske flag.

– Det kan der sagtens være, hvorimod at hvis du skriver noget hen over det palæstinensiske flag med at boykotte eller bekæmpe Israel, så bliver det vurderet til at være et politisk flag og et politisk budskab.

– Dermed kan det ikke være på stadion, forklarer Jakob Høyer.

Danmark vandt tirsdagens kamp over Østrig med 1-0 og sikrede sig billetten til VM i Qatar.

Daniel Niebuhr, der havde banneret med “Boycott Qatar 2022” med i Parken, slår fast, at hans banner ikke var politisk motiveret. Han slår over for tipsbladet.dk fast, at budskabet om boykot var rettet mod VM-slutrunden, ikke landet Qatar som sådan.

Vi har også spurgt FIFA til episoden, men verdensforbundet er ikke vendt tilbage.

Jakob Høyer afviser over for tipsbladet.dk at svare på Niebuhrs udlægning, før FIFA er vendt retur med et svar.






Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet




FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

FCK forventer kæmpe overskud i 2026

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Viaplay-boss langer ud efter AGF

Brøndby henter stortalent i Superliga-klub

Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen

I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’

‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’

Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

Røven i klaskehøjde: Han bliver SL-topscorer



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Flere kampe i fare? Turneringschef med klart svar

Officielt: Her spilles AGF-OB

Ni danske byer står til at få fodboldcentre

Zanka hjem til FCK? ‘Vil ikke udelukke det’

Tilbudt kontrakt: Er det en stor, fed løgn?



AVIS

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!

Superliga-premiere aflyst

José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub

Afsløring: Malmö FF henter dansk stortalent

Medier fælder hård dom

Brøndby IF – Randers FC

Spændende OB-nyhed

Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’

FC Midtjylland – FC København

Tror på overraskelse i startopstilling

Ny kampdato? Det siger reglerne om udsættelse



TOPNYHED

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer

Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney

Røven i klaskehøjde: De får Superliga-gennembrud

FC Nordsjælland – Sønderjyske

Hertha Berlin jubler over dansk transfer

Bekræfter: Godt nyt for FC København

‘Han skulle nok have holdt sin kæft’

– Priserne er eksploderet

Fælder bekymrende dom efter chok

126 millioner kroner! Afslører transfer-tallene

Skal smadre transferrekord for FCK-spiller

Tidligere United-stjerne øjner overraskende skifte

Superliga-profil skadet

Brian Riemer på plads til topkamp

Må undvære topspiller mod AGF: ‘Vil savne ham’

Victor Nelsson topper statistikker i Serie A

Hurtig franskmand kan drille Rønnow

Transfers: Man har fået ilt til hjernen

Ramt af pointstraf

Hylder ny stjerne: ‘Han er a pain in the ass’

Må undvære profil til AGF-brag: Kan påvirke holdet

Superliga-stjerne: ‘Var i dialog med Brøndby’