DBU forklarer banner-epsiode – men modsiges af fan

DBU forklarer, at en dansk fan blev beordret til at fjerne sit Qatar-kritiske banner grundet FIFA’s regler.



En dansk fan fik tirsdag aften fjernet et banner, han havde medbragt til Danmarks VM-kvalifikationskamp mod Østrig i Parken.

Den danske fan hedder Daniel Niebuhr, og han har på Twitter forklaret, at en sikkerhedsvagt og en tribuneleder bad ham om at få banneret af vejen. Det skulle være sket på ordre fra Dansk Boldspil-Union (DBU).

På banneret stod skrevet: Boycott Qatar 2022. Det henviste til et ønske om at boykotte VM-slutrunden i Qatar næste år.

Jakob Høyer, kommunikationschef i DBU, bekræfter episoden og forklarer baggrunden, som skyldes reglerne hos Det Internationale Fodboldforbund (FIFA).

– FIFA’s regler er jo, at man ikke må have politiske budskaber på bannere og flag til kampene. Det blev vurderet til at være et politisk budskab.

– Så er det underordnet, om der står boykot Qatar eller boykot Israel, Sverige, England eller noget, der ligger tættere på os, siger Jakob Høyer.

Der er andre bannere, som er tilladt hos FIFA. Men FIFA forbyder politiske budskaber på bannere og flag.

Et gult banner med påskriften “Human rights for migrant workers” blev tilladt i et aftalt tidsrum i Parken.

Det skete i samarbejde mellem danske fans og menneskerettighedsorganisationen Amnesty International, forklarer DBU.

– Det glæder mig at se, at der var et andet flag derinde, hvor nogle fans var gået sammen med Amnesty om at støtte migrantarbejderne. Budskabet var ikke at boykotte eller bekæmpe nogen.

– Det var at støtte forholdene for nogen. Det stod som et stort gult flag på fantribunen, påpeger Jakob Høyer.

Han nævner et andet eksempel under en landskamp mod Israel.

– En anden sammenligning var, da Danmarks herrelandshold for en måned siden mødte Israel, hvor der var en del palæstinensiske flag.

– Det kan der sagtens være, hvorimod at hvis du skriver noget hen over det palæstinensiske flag med at boykotte eller bekæmpe Israel, så bliver det vurderet til at være et politisk flag og et politisk budskab.

– Dermed kan det ikke være på stadion, forklarer Jakob Høyer.

Danmark vandt tirsdagens kamp over Østrig med 1-0 og sikrede sig billetten til VM i Qatar.

Daniel Niebuhr, der havde banneret med “Boycott Qatar 2022” med i Parken, slår fast, at hans banner ikke var politisk motiveret. Han slår over for tipsbladet.dk fast, at budskabet om boykot var rettet mod VM-slutrunden, ikke landet Qatar som sådan.

Vi har også spurgt FIFA til episoden, men verdensforbundet er ikke vendt tilbage.

Jakob Høyer afviser over for tipsbladet.dk at svare på Niebuhrs udlægning, før FIFA er vendt retur med et svar.



AGF nærmer sig angriber

Zorniger-fyring påvirker tysk klub

Brøndby-talent har fået særligt råd fra Cooper

To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub

Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’

Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski

Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’

Lukas Lerager: Det var kravet til FCK

Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund

– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive

FC København scorer 16 millioner kroner

FCK melder ud: Dominik Kotarski truet på livet

Tidligere AGF-bomber ophæver kontrakten

Vanvittig Victor Froholdt-historie

Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning

Bliver spurgt, om han vil købe Superliga-topscorer

Her er de smarteste SL-klubber på transfermarkedet

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!

Jacob Neestrup: ‘Jeg har gemt ham væk’

Kørt med politieskorte: ‘En voldsom tur’

Problemer inden brag: Flyet måtte vende om

Guardiola tabte til Hjulmand: Det var for meget

Gidsel afslører: Spillede med brækket brystben

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

FC København-bosser scorer kæmpe millionbeløb

Danmarks landskamp slog særlig rekord

Sædet brænder – her er Arne Slots svar

Her kan du se AS Roma mod FC Midtjylland

FCM mister 25.000 – Billing skal afsone karantæne

Dansk stjernes nye kapitel: Har været udfordrende

Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC

Brøndby straffet – får stor bøde

I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse

Ydmygelse: Dansk stjerne stjæler opmærksomheden

Danmark smadrer Japan i VM-premiere

FCM taber til AS Roma i Europa League

Klar til Roma-brag: Tullberg skifter fire

Newcastle rejser klage mod fransk politi

Gartenmann vil ikke afvise retur til denne klub

Mike Tullberg: ‘Alt at vinde’

Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’

Thomas Frank efter nederlag: ‘Det elskede jeg’

Les Dogues kvæler kroater

Kæmpe krise! Første gang i 118 år

Så du det? FCK-komet kopierede verdensstjerne

‘Jeg tænker, der er tale om freak accidents’

Vildt! Slår Champions League-rekord

Lerager overrasket på tv: Vidste det ikke

Drama til sidst: FCK slår Kairat i Parken