DBU forklarer banner-epsiode – men modsiges af fan

DBU forklarer, at en dansk fan blev beordret til at fjerne sit Qatar-kritiske banner grundet FIFA’s regler.



En dansk fan fik tirsdag aften fjernet et banner, han havde medbragt til Danmarks VM-kvalifikationskamp mod Østrig i Parken.

Den danske fan hedder Daniel Niebuhr, og han har på Twitter forklaret, at en sikkerhedsvagt og en tribuneleder bad ham om at få banneret af vejen. Det skulle være sket på ordre fra Dansk Boldspil-Union (DBU).

På banneret stod skrevet: Boycott Qatar 2022. Det henviste til et ønske om at boykotte VM-slutrunden i Qatar næste år.

Jakob Høyer, kommunikationschef i DBU, bekræfter episoden og forklarer baggrunden, som skyldes reglerne hos Det Internationale Fodboldforbund (FIFA).

– FIFA’s regler er jo, at man ikke må have politiske budskaber på bannere og flag til kampene. Det blev vurderet til at være et politisk budskab.

– Så er det underordnet, om der står boykot Qatar eller boykot Israel, Sverige, England eller noget, der ligger tættere på os, siger Jakob Høyer.

Der er andre bannere, som er tilladt hos FIFA. Men FIFA forbyder politiske budskaber på bannere og flag.

Et gult banner med påskriften “Human rights for migrant workers” blev tilladt i et aftalt tidsrum i Parken.

Det skete i samarbejde mellem danske fans og menneskerettighedsorganisationen Amnesty International, forklarer DBU.

– Det glæder mig at se, at der var et andet flag derinde, hvor nogle fans var gået sammen med Amnesty om at støtte migrantarbejderne. Budskabet var ikke at boykotte eller bekæmpe nogen.

– Det var at støtte forholdene for nogen. Det stod som et stort gult flag på fantribunen, påpeger Jakob Høyer.

Han nævner et andet eksempel under en landskamp mod Israel.

– En anden sammenligning var, da Danmarks herrelandshold for en måned siden mødte Israel, hvor der var en del palæstinensiske flag.

– Det kan der sagtens være, hvorimod at hvis du skriver noget hen over det palæstinensiske flag med at boykotte eller bekæmpe Israel, så bliver det vurderet til at være et politisk flag og et politisk budskab.

– Dermed kan det ikke være på stadion, forklarer Jakob Høyer.

Danmark vandt tirsdagens kamp over Østrig med 1-0 og sikrede sig billetten til VM i Qatar.

Daniel Niebuhr, der havde banneret med “Boycott Qatar 2022” med i Parken, slår fast, at hans banner ikke var politisk motiveret. Han slår over for tipsbladet.dk fast, at budskabet om boykot var rettet mod VM-slutrunden, ikke landet Qatar som sådan.

Vi har også spurgt FIFA til episoden, men verdensforbundet er ikke vendt tilbage.

Jakob Høyer afviser over for tipsbladet.dk at svare på Niebuhrs udlægning, før FIFA er vendt retur med et svar.





LIVE

LIVE: Gerrard så gerne denne stjerne i Liverpool

Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres

– Derfor bør Patrick Dorgu sælges

Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver

Nu er han pludselig syg

Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret

I chok: Hvor er Rasmus Højlund?



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Peter Schmeichel hylder superstjerner

Brøndby må jo overveje at trykke på knappen

Har været uenig med Steve Cooper

Thomas Frank er favorit til jobbet

Gift Links hylder FCK-legende



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’

Danmark har aldrig haft så mange før

Ekspert hylder Høgh-beslutning

FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb

PSG – Liverpool



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Tøfting lægger hånden på kogepladen

‘Thomas Delaney er fortid’

Han er Superligaens ringeste målmand!

Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub

Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!

Denne dansker skal erstatte Schmeichel

Nu åbner Wind op for fremtiden

Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’

Mathias Zanka går viralt

Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt

‘Jeg brækker dine ben, Carlito’



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’

Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse

Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote

Det betyder intet mod Liverpool

Barcelona – Atletico

‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’

KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’

Tullberg uenig med TV 2-ekspert

Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’

Han kan meget vel ende som en lille legende

FIFA åbner sag mod Spanien

Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer

Parisere får Reds til at rødme

Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN

Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’

Sporting CP – Arsenal

Real Madrid – Bayern

DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’

Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet

Ambæk brager ind blandt Superliga-stjerner

Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan

Jakob Poulsen maner til ro

‘Det har irriteret mig helt vildt’