DBU forklarer banner-epsiode – men modsiges af fan

DBU forklarer, at en dansk fan blev beordret til at fjerne sit Qatar-kritiske banner grundet FIFA’s regler.



En dansk fan fik tirsdag aften fjernet et banner, han havde medbragt til Danmarks VM-kvalifikationskamp mod Østrig i Parken.

Den danske fan hedder Daniel Niebuhr, og han har på Twitter forklaret, at en sikkerhedsvagt og en tribuneleder bad ham om at få banneret af vejen. Det skulle være sket på ordre fra Dansk Boldspil-Union (DBU).

På banneret stod skrevet: Boycott Qatar 2022. Det henviste til et ønske om at boykotte VM-slutrunden i Qatar næste år.

Jakob Høyer, kommunikationschef i DBU, bekræfter episoden og forklarer baggrunden, som skyldes reglerne hos Det Internationale Fodboldforbund (FIFA).

– FIFA’s regler er jo, at man ikke må have politiske budskaber på bannere og flag til kampene. Det blev vurderet til at være et politisk budskab.

– Så er det underordnet, om der står boykot Qatar eller boykot Israel, Sverige, England eller noget, der ligger tættere på os, siger Jakob Høyer.

Der er andre bannere, som er tilladt hos FIFA. Men FIFA forbyder politiske budskaber på bannere og flag.

Et gult banner med påskriften “Human rights for migrant workers” blev tilladt i et aftalt tidsrum i Parken.

Det skete i samarbejde mellem danske fans og menneskerettighedsorganisationen Amnesty International, forklarer DBU.

– Det glæder mig at se, at der var et andet flag derinde, hvor nogle fans var gået sammen med Amnesty om at støtte migrantarbejderne. Budskabet var ikke at boykotte eller bekæmpe nogen.

– Det var at støtte forholdene for nogen. Det stod som et stort gult flag på fantribunen, påpeger Jakob Høyer.

Han nævner et andet eksempel under en landskamp mod Israel.

– En anden sammenligning var, da Danmarks herrelandshold for en måned siden mødte Israel, hvor der var en del palæstinensiske flag.

– Det kan der sagtens være, hvorimod at hvis du skriver noget hen over det palæstinensiske flag med at boykotte eller bekæmpe Israel, så bliver det vurderet til at være et politisk flag og et politisk budskab.

– Dermed kan det ikke være på stadion, forklarer Jakob Høyer.

Danmark vandt tirsdagens kamp over Østrig med 1-0 og sikrede sig billetten til VM i Qatar.

Daniel Niebuhr, der havde banneret med “Boycott Qatar 2022” med i Parken, slår fast, at hans banner ikke var politisk motiveret. Han slår over for tipsbladet.dk fast, at budskabet om boykot var rettet mod VM-slutrunden, ikke landet Qatar som sådan.

Vi har også spurgt FIFA til episoden, men verdensforbundet er ikke vendt tilbage.

Jakob Høyer afviser over for tipsbladet.dk at svare på Niebuhrs udlægning, før FIFA er vendt retur med et svar.





Mikael Uhre: Derfor skifter jeg til FC Midtjylland

Brentford har gjort det igen

– Lange forhandlinger med FC København

Bach Bak i svime over Uhre

Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’

Superliga-exit – fans i chok over hans kongeløn

Raser over Rasmus Højlund-episode

Superliga-klub tæt på salg til Japan

Kæmpetransfer i Brøndby? Her er de vilde historier

Afsløring: Godt Brøndby-nyt – tæt på lang kontrakt

Forhandler med Brøndby: ‘Jeg vil IKKE miste ham!’

Afsløring: Westergaard har skiftet klub

Amorim-frustration: Blev nægtet dansk stjerne

Slagter United: ‘Det er pinligt’

Bekræfter: FC København får svar meget snart

Afsløring: Aston Villa-talent spøger i Superligaen

Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’

Storklub vil have Filip Jörgensen

Tæt på kæmpe Brøndby-skifte – var i dialog med FCK

Husker du Mini-Ronaldinho? – På vej til denne klub

Amorim-exit: ‘Han må være en af de lykkeligste’

Stjerne til Brøndby – alle kan se hans millionløn

Chok: Lassen stopper – stor post til Retov

Real Madrid satte Atlético på plads

Superliga-klub i forhandlinger om salg

Schmedes roser ny transfer

På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’

Afsløring: FCN udlejer stort målmandstalent

Brøndby meldes i dialog om salg af profil

Ny Brøndby-stjerne? ‘En åbenbaring!’

Liverpool-træner er ked af prædikat

– Så kan det ikke være et svært valg

Roony Bardghji med drømmekamp

‘Kontraktbombe’: Bayern München tilbyder kongeløn

Storklub vil købe Tochi Chukwuani

Røverkøb? Så billig er AGF-profil

‘Så er Daramy nytteløs for FCK’

Afsløring: Brøndby forlænger med fremtidens keeper

En vaskeægte “driblekonge” på vej til Brøndby

Dronningens Don Quixote får tæv på Tenerife

Afsløring: Mikael Uhre er FC Midtjylland-spiller

Afsløring: Bombe – FCM slår AGF i kamp om Uhre

Brøndby henter Bartosz Slisz: En stærk mentalitet

Afsløring: Belgisk klub lurer på Adam Ahmad

Tottenham-anfører: ‘Vi bærer ansvaret’

Fodboldstjerner strømmer til Hareides bisættelse

Superliga-bombe? ‘Fint at have Uhre i truppen’

Afsløring: AGF og FCM kæmper om Mikael Uhre

Barcelona-boss bekræfter – henter stjerne

Thomas Franks Arsenal-kop stjæler overskrifter