Vil lukke Super League: Vigtigt for danske klubber

Super League-projektet skal lukkes ned. Det er en hovedprioritet for Jesper Møller i Uefas eksekutivkomité.



Super League skal lukkes helt ned.

Kvindefodbolden skal udvikles.

Undgå intern splittelse.

Formanden for Dansk Boldspil-Union (DBU), Jesper Møller, havde inden sit stensikre genvalg til Det Europæiske Fodboldforbunds (Uefa) eksekutivkomité onsdag ikke sagt meget om sine mærkesager for de kommende fire år.

Ifølge eget udsagn blandt andet fordi han havde haft fuld fokus på det fælles nordiske bud på kvinde-EM i 2025.

Slutrunden gik til Schweiz, og Møller understregede flere gange, at skuffelsen stadig sidder i kroppen, da han onsdag på en online-presseseance løftede lidt af sløret, for hvad han vil bruge sit mandat i Uefas øverste og bestemmende organ på.

Han fremhævede især tre hovedpunkter plus “good governance”, som blandt andet er kampen for menneskerettigheder, solidaritet og mod diskrimination.

Den verserende retssag mellem det foreløbigt kuldsejlede European Super League-projekt står først for, mener Møller.

– Den skal helt i mål, for det har meget stor betydning for vores danske klubber. At vi får den afgørelse, som vi ønsker, i EU og de andre domstole, der er involveret, siger Jesper Møller.

DBU-chefen vil også holde Uefa i ørerne i forhold til, at indtægterne fra forbundets klubturneringer bliver fordelt solidarisk, så der kommer flere penge til de klubber, der ikke er med, proklamerer han.

Kvindefodboldens udvikling står næst på listen, og Møller opfodrer blandt andet de andre nordiske lande til som Danmark at gøre det til en “ekstrem høj prioritet” at få kvindeturneringer til Norden.

Han gentog også en tidligere fremført pointe om, at det kan blive nødvendigt med kvindekvoter i det organisatoriske arbejde i dansk fodbold.

Tredje hovedprioritet er at undgå en splittelse i Uefa. Der skal være en passende balance mellem nord, syd, øst og vest. Ifølge Møller er der fart på udviklingen i vest og nord, men øst og syd skal også være med.

Transparens eller gennemsigtighed var nævnt flere gange, da Møller i 2019 stillede op og blev valgt til eksekutivkomitéen for første gang, og det er stadig et fokuspunkt under “good governance”, understreger han.

Der er sket meget siden, mener Møller og nævner øget åbenhed om honorarer i Uefa, offentlige stemmetal i forbindelse med tildelingen af slutrunder og DBU’s offentliggørelse af klubbernes agenthonorarer som eksempler.

– Derudover er det en overvejelse, om vi skal flytte afstemningerne om slutrunderne fra eksekutivkomitéen til kongressen, som man har gjort i Fifa. Men jeg lytter også til eksperter og andre, der siger, at det måske ikke er en god idé, siger Møller.

Ifølge DBU-formand mangler der 70.000 dommere i Uefa-landene, og det vil sammen med breddefodbolden generelt ligeledes få en del af Møllers opmærksomhed i de kommende fire år.

Møller fik 42 stemmer fra 55 medlemslande – næstflest af de 11 kandidater – og han får ubetinget ros af DBU-direktør Jakob Jensen.

– Der har været en diskussion om usynlig valgkamp og alt muligt, men det her valgresultat bevidner om en mand, der har gjort sit arbejde, og som er påskønnet.

– Det er et meget klart resultat, og jeg er både stolt og glad på Jespers vegne, siger Jakob Jensen.

/ritzau/






Kenneth Perez raser: Det skal stoppe nu




LIVE

TransferLIVE: Brøndby-spiller helt ude i kulden

Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde

I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’

Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?

Rasede mod Felix Horn Myhre efter “chokbud”

Toptræner er helt vild med Victor Froholdt

Afslører: Brøndby jagter Superliga-stjerne

Millionhandel – her er prisen på Superliga-bomber



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub

Bringer Thomas Frank i spil til nyt job

‘Skal nok komme i dialog med Brøndby’

Afsløring: FC Midtjylland henter Junior Zé



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Hylder Superliga-scoop: ‘Aldrig set en som ham!’

‘Ærligt – FC København og Brøndby har reddet os’

Forsvarer FCK: De har ikke brudt nogen regler

Superliga-scoop: ‘De får ham for en slik!’

Brøndby-fan har fået unik indsigt i transfer



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’

Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!

Foreslår topklub at hente Oliver Sonne

‘Thomas Frank løber tør for tid’

Varsler store ændringer i Superliga-klub

– Tror de skal slå deres transferrekord for ham

Kommende storsalg? ‘Mange er nysgerrige’

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte

FCK-boss reagerer på Daramy-historie

Heftig kritik af dansker – Priske svarer igen

Superliga-stjerne med stor transfer-beslutning

Ser stort potentiale i ung Brøndby-duo



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB

Kristall Mani Ingason tæt på stort skifte

Lamine Yamal stjæler overskrifterne i Barca-sejr

Afsløring: Hvid røg – har bestået sit lægetjek

Millardærer hjalp til med dansk milliontransfer

Dansker var tæt på ny klub – handlen er kollapset

Nedtur for Mikkel Damsgaard

Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’

Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’

Frederik Rønnow skudt i sænk af Dortmund

Afsløring: AGF sælger Leopold Wahlstedt

Froholdt & Co rister hanekyllinger

United dukker Arsenal efter Dorgu-drømmekasse

Officielt: Stijn Spierings færdig i Brøndby

Officielt: AGF sælger Wahlstedt

Dansk toptræner stifter agentfirma

Røde Djævle kan udfordre på Emirates

Farzams Fanzone: De sælger kun for rekordbeløb

Virgil van Dijk skuffet over nederlag

Bournemouth knækker Liverpool

Yousef Salech udskrevet fra hospitalet

Thomas Frank og co. skuffer på ny