Super League skal lukkes helt ned.
Kvindefodbolden skal udvikles.
Undgå intern splittelse.
Formanden for Dansk Boldspil-Union (DBU), Jesper Møller, havde inden sit stensikre genvalg til Det Europæiske Fodboldforbunds (Uefa) eksekutivkomité onsdag ikke sagt meget om sine mærkesager for de kommende fire år.
Ifølge eget udsagn blandt andet fordi han havde haft fuld fokus på det fælles nordiske bud på kvinde-EM i 2025.
Slutrunden gik til Schweiz, og Møller understregede flere gange, at skuffelsen stadig sidder i kroppen, da han onsdag på en online-presseseance løftede lidt af sløret, for hvad han vil bruge sit mandat i Uefas øverste og bestemmende organ på.
Han fremhævede især tre hovedpunkter plus “good governance”, som blandt andet er kampen for menneskerettigheder, solidaritet og mod diskrimination.
Den verserende retssag mellem det foreløbigt kuldsejlede European Super League-projekt står først for, mener Møller.
– Den skal helt i mål, for det har meget stor betydning for vores danske klubber. At vi får den afgørelse, som vi ønsker, i EU og de andre domstole, der er involveret, siger Jesper Møller.
DBU-chefen vil også holde Uefa i ørerne i forhold til, at indtægterne fra forbundets klubturneringer bliver fordelt solidarisk, så der kommer flere penge til de klubber, der ikke er med, proklamerer han.
Kvindefodboldens udvikling står næst på listen, og Møller opfodrer blandt andet de andre nordiske lande til som Danmark at gøre det til en “ekstrem høj prioritet” at få kvindeturneringer til Norden.
Han gentog også en tidligere fremført pointe om, at det kan blive nødvendigt med kvindekvoter i det organisatoriske arbejde i dansk fodbold.
Tredje hovedprioritet er at undgå en splittelse i Uefa. Der skal være en passende balance mellem nord, syd, øst og vest. Ifølge Møller er der fart på udviklingen i vest og nord, men øst og syd skal også være med.
Transparens eller gennemsigtighed var nævnt flere gange, da Møller i 2019 stillede op og blev valgt til eksekutivkomitéen for første gang, og det er stadig et fokuspunkt under “good governance”, understreger han.
Der er sket meget siden, mener Møller og nævner øget åbenhed om honorarer i Uefa, offentlige stemmetal i forbindelse med tildelingen af slutrunder og DBU’s offentliggørelse af klubbernes agenthonorarer som eksempler.
– Derudover er det en overvejelse, om vi skal flytte afstemningerne om slutrunderne fra eksekutivkomitéen til kongressen, som man har gjort i Fifa. Men jeg lytter også til eksperter og andre, der siger, at det måske ikke er en god idé, siger Møller.
Ifølge DBU-formand mangler der 70.000 dommere i Uefa-landene, og det vil sammen med breddefodbolden generelt ligeledes få en del af Møllers opmærksomhed i de kommende fire år.
Møller fik 42 stemmer fra 55 medlemslande – næstflest af de 11 kandidater – og han får ubetinget ros af DBU-direktør Jakob Jensen.
– Der har været en diskussion om usynlig valgkamp og alt muligt, men det her valgresultat bevidner om en mand, der har gjort sit arbejde, og som er påskønnet.
– Det er et meget klart resultat, og jeg er både stolt og glad på Jespers vegne, siger Jakob Jensen.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Dommerekspert – ‘det er horribelt’
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
INTERVIEW
Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
NYHEDER
Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
LIVE
TransferLIVE: Newcastle henter dyr profil
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
INTERVIEW
“Du er en fucking maskine!”
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
INTERVIEW
Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’
MEDIE
På vej til Danmark – koster 880.000 kroner
NYHEDER
Belgien i chok over Balogun-beslutning
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’
INTERVIEW
Klapper i om stor Superliga-transfer
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
CUSTOM
Mexico – England
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
INTERVIEW
Superliga-træner forbereder sig på stjernetransfer
MEDIE
Stort FCK-talent er blevet solgt
OPTAKT
USA – Belgien
OPTAKT
Portugal – Spanien
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub
MEDIE
Storklub forhørte sig på FCK-boss
TOPNYHED
Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?
