Super League skal lukkes helt ned.
Kvindefodbolden skal udvikles.
Undgå intern splittelse.
Formanden for Dansk Boldspil-Union (DBU), Jesper Møller, havde inden sit stensikre genvalg til Det Europæiske Fodboldforbunds (Uefa) eksekutivkomité onsdag ikke sagt meget om sine mærkesager for de kommende fire år.
Ifølge eget udsagn blandt andet fordi han havde haft fuld fokus på det fælles nordiske bud på kvinde-EM i 2025.
Slutrunden gik til Schweiz, og Møller understregede flere gange, at skuffelsen stadig sidder i kroppen, da han onsdag på en online-presseseance løftede lidt af sløret, for hvad han vil bruge sit mandat i Uefas øverste og bestemmende organ på.
Han fremhævede især tre hovedpunkter plus “good governance”, som blandt andet er kampen for menneskerettigheder, solidaritet og mod diskrimination.
Den verserende retssag mellem det foreløbigt kuldsejlede European Super League-projekt står først for, mener Møller.
– Den skal helt i mål, for det har meget stor betydning for vores danske klubber. At vi får den afgørelse, som vi ønsker, i EU og de andre domstole, der er involveret, siger Jesper Møller.
DBU-chefen vil også holde Uefa i ørerne i forhold til, at indtægterne fra forbundets klubturneringer bliver fordelt solidarisk, så der kommer flere penge til de klubber, der ikke er med, proklamerer han.
Kvindefodboldens udvikling står næst på listen, og Møller opfodrer blandt andet de andre nordiske lande til som Danmark at gøre det til en “ekstrem høj prioritet” at få kvindeturneringer til Norden.
Han gentog også en tidligere fremført pointe om, at det kan blive nødvendigt med kvindekvoter i det organisatoriske arbejde i dansk fodbold.
Tredje hovedprioritet er at undgå en splittelse i Uefa. Der skal være en passende balance mellem nord, syd, øst og vest. Ifølge Møller er der fart på udviklingen i vest og nord, men øst og syd skal også være med.
Transparens eller gennemsigtighed var nævnt flere gange, da Møller i 2019 stillede op og blev valgt til eksekutivkomitéen for første gang, og det er stadig et fokuspunkt under “good governance”, understreger han.
Der er sket meget siden, mener Møller og nævner øget åbenhed om honorarer i Uefa, offentlige stemmetal i forbindelse med tildelingen af slutrunder og DBU’s offentliggørelse af klubbernes agenthonorarer som eksempler.
– Derudover er det en overvejelse, om vi skal flytte afstemningerne om slutrunderne fra eksekutivkomitéen til kongressen, som man har gjort i Fifa. Men jeg lytter også til eksperter og andre, der siger, at det måske ikke er en god idé, siger Møller.
Ifølge DBU-formand mangler der 70.000 dommere i Uefa-landene, og det vil sammen med breddefodbolden generelt ligeledes få en del af Møllers opmærksomhed i de kommende fire år.
Møller fik 42 stemmer fra 55 medlemslande – næstflest af de 11 kandidater – og han får ubetinget ros af DBU-direktør Jakob Jensen.
– Der har været en diskussion om usynlig valgkamp og alt muligt, men det her valgresultat bevidner om en mand, der har gjort sit arbejde, og som er påskønnet.
– Det er et meget klart resultat, og jeg er både stolt og glad på Jespers vegne, siger Jakob Jensen.
/ritzau/
FANKLUBBEN ‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
HELT VILDT
Lukas Lerager sammenlignes med verdensstjerner
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
NYHEDER
AGF og OB var enige om at spille søndag
TOPNYHED
Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet
NYHEDER
Viaplay-boss langer ud efter AGF
EKSKLUSIVT
Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: Han bliver Forårets Profil
EKSKLUSIVT Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
TOPNYHED
I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’
NYHEDER
Hylder Manchester United-stjerne
NYHEDER
FCK forventer kæmpe overskud i 2026
TOPNYHED
Brøndby henter stortalent i Superliga-klub
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
TOPNYHED
Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber
TOPNYHED
Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’
‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’
EKSKLUSIVT
Flere kampe i fare? Turneringschef med klart svar
Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’
AVIS Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen
NYHEDER
Ni danske byer står til at få fodboldcentre
TOPNYHED
Officielt: Her spilles AGF-OB
Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!
MEDIE
José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub
STORT INTERVIEW
Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney
EKSKLUSIVT
Zanka hjem til FCK? ‘Vil ikke udelukke det’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Malmö FF henter dansk stortalent
NYHEDER
Medier fælder hård dom
Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’
MEDIE
Tilbudt kontrakt: Er det en stor, fed løgn?
TOPNYHED
– Priserne er eksploderet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub
TOPNYHED FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’
OPTAKT
Brøndby IF – Randers FC
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
TOPNYHED
Ikke imponeret over FCK’s nye spiller
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: Han bliver SL-topscorer
MEDIE
Superliga-premiere aflyst
TRANSFER
Skal smadre transferrekord for FCK-spiller
Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark
NYHEDER
Superliga-stjerne: ‘Var i dialog med Brøndby’
TOPNYHED
Tror på overraskelse i startopstilling
MEDIE
Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer
EKSKLUSIVT
Fælder bekymrende dom efter chok
MEDIE
Brian Riemer på plads til topkamp
MEDIE
Tidligere United-stjerne øjner overraskende skifte
TOPNYHED
Ny kampdato? Det siger reglerne om udsættelse
NYHEDER
Superliga-profil skadet
TOPNYHED
Må undvære topspiller mod AGF: ‘Vil savne ham’
Victor Nelsson topper statistikker i Serie A
DAGENS SPILFORSLAG
Hurtig franskmand kan drille Rønnow
FANKLUBBEN
Transfers: Man har fået ilt til hjernen
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De får Superliga-gennembrud
Ramt af pointstraf
TRANSFER
