Super League skal lukkes helt ned.
Kvindefodbolden skal udvikles.
Undgå intern splittelse.
Formanden for Dansk Boldspil-Union (DBU), Jesper Møller, havde inden sit stensikre genvalg til Det Europæiske Fodboldforbunds (Uefa) eksekutivkomité onsdag ikke sagt meget om sine mærkesager for de kommende fire år.
Ifølge eget udsagn blandt andet fordi han havde haft fuld fokus på det fælles nordiske bud på kvinde-EM i 2025.
Slutrunden gik til Schweiz, og Møller understregede flere gange, at skuffelsen stadig sidder i kroppen, da han onsdag på en online-presseseance løftede lidt af sløret, for hvad han vil bruge sit mandat i Uefas øverste og bestemmende organ på.
Han fremhævede især tre hovedpunkter plus “good governance”, som blandt andet er kampen for menneskerettigheder, solidaritet og mod diskrimination.
Den verserende retssag mellem det foreløbigt kuldsejlede European Super League-projekt står først for, mener Møller.
– Den skal helt i mål, for det har meget stor betydning for vores danske klubber. At vi får den afgørelse, som vi ønsker, i EU og de andre domstole, der er involveret, siger Jesper Møller.
DBU-chefen vil også holde Uefa i ørerne i forhold til, at indtægterne fra forbundets klubturneringer bliver fordelt solidarisk, så der kommer flere penge til de klubber, der ikke er med, proklamerer han.
Kvindefodboldens udvikling står næst på listen, og Møller opfodrer blandt andet de andre nordiske lande til som Danmark at gøre det til en “ekstrem høj prioritet” at få kvindeturneringer til Norden.
Han gentog også en tidligere fremført pointe om, at det kan blive nødvendigt med kvindekvoter i det organisatoriske arbejde i dansk fodbold.
Tredje hovedprioritet er at undgå en splittelse i Uefa. Der skal være en passende balance mellem nord, syd, øst og vest. Ifølge Møller er der fart på udviklingen i vest og nord, men øst og syd skal også være med.
Transparens eller gennemsigtighed var nævnt flere gange, da Møller i 2019 stillede op og blev valgt til eksekutivkomitéen for første gang, og det er stadig et fokuspunkt under “good governance”, understreger han.
Der er sket meget siden, mener Møller og nævner øget åbenhed om honorarer i Uefa, offentlige stemmetal i forbindelse med tildelingen af slutrunder og DBU’s offentliggørelse af klubbernes agenthonorarer som eksempler.
– Derudover er det en overvejelse, om vi skal flytte afstemningerne om slutrunderne fra eksekutivkomitéen til kongressen, som man har gjort i Fifa. Men jeg lytter også til eksperter og andre, der siger, at det måske ikke er en god idé, siger Møller.
Ifølge DBU-formand mangler der 70.000 dommere i Uefa-landene, og det vil sammen med breddefodbolden generelt ligeledes få en del af Møllers opmærksomhed i de kommende fire år.
Møller fik 42 stemmer fra 55 medlemslande – næstflest af de 11 kandidater – og han får ubetinget ros af DBU-direktør Jakob Jensen.
– Der har været en diskussion om usynlig valgkamp og alt muligt, men det her valgresultat bevidner om en mand, der har gjort sit arbejde, og som er påskønnet.
– Det er et meget klart resultat, og jeg er både stolt og glad på Jespers vegne, siger Jakob Jensen.
/ritzau/
FCKs søsterklub henter sportschef i Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt
EKSKLUSIVT
Farzams fanzone: ‘Jeg tror, Brøndby køber ham’
TIPSBLADET SPECIAL
Ny Brøndby-spiller? En håbløst umoderne stopper
MEDIE
Her er prisen på Skov Olsen
‘Sur over Brøndby-transfer’
EKSKLUSIVT
Brøndby er tit på stadion – men har ikke budt
TOPNYHED
Medie med dyster Dorgu-melding
AVIS
Stort medie fremhæver FCM-flop
Legende med chokmelding
LIGE NU
FCK i vanvittig testkamp – slutter 4-4
MEDIE
Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid
MEDIE
Skidt nyt, Danmark: Landsholdsprofil opereret igen
NYHEDER
Eriksen og Daghim strålede for Wolfsburg
TRANSFER
FCK bød: ‘Det bliver et rekordsalg’
TOPNYHED
Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller
TOPNYHED
Intet bud fra Brøndby (opdat.)
HELT VILDT
– De lignede lort!
MEDIE
Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb
MEDIE
Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’
TOPNYHED
Stjernetræner til Real Madrid? ‘Ingen hemmelighed’
HELT VILDT
Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp
NYHEDER
Antonsen bliver væk – får stor bøde
TOPNYHED
Bekræfter FC København-historie
TOPNYHED
Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen
AVIS
Brøndby interesseret i tårnhøj tysk angriber
Arsenal nærmer sig finale efter brag mod Chelsea
Nicklas Bendtner deler ‘upopulær fodboldholdning’
TOPNYHED
Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd
EKSKLUSIVT
FCK kobles til brasilianer – ikke aktuel længere
TOPNYHED
Brøndby-emne var genstand for vildt rygte
‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København køber Kenay Myrie
NYHEDER
Klar besked: ‘Ellers er det ligegyldigt’
TOPNYHED
Stort problem: ‘Gået direkte mod helvede’
EKSKLUSIVT
Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’
Her er Tausons vej i Australian Open
TRANSFER
Transfer på vej? AaB spørger på profil
NYHEDER
Delaney sætter ord på kontraktsituation
EKSKLUSIVT
Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø
NYHEDER
FCK og FCM interesseret – ny klub på banen
DAGENS SPILFORSLAG
Rønnows berlinere på rov i Sydtyskland
NYHEDER
Stor skuffelse
NYHEDER
Vingegaard afslører: ‘Var tæt på at brænde ud’
NYHEDER
Godt nyt for FCK – får grønt lys
TRANSFER
Premier League-klub meldes varm på Filip Jörgensen
TOPNYHED
– Klart en af de værste oplevelser, jeg har haft
NYHEDER
Rune afslører ‘brutal snak’ med sit team
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Skov Olsen skifter til Rangers
