Vil lukke Super League: Vigtigt for danske klubber

Super League-projektet skal lukkes ned. Det er en hovedprioritet for Jesper Møller i Uefas eksekutivkomité.



Super League skal lukkes helt ned.

Kvindefodbolden skal udvikles.

Undgå intern splittelse.

Formanden for Dansk Boldspil-Union (DBU), Jesper Møller, havde inden sit stensikre genvalg til Det Europæiske Fodboldforbunds (Uefa) eksekutivkomité onsdag ikke sagt meget om sine mærkesager for de kommende fire år.

Ifølge eget udsagn blandt andet fordi han havde haft fuld fokus på det fælles nordiske bud på kvinde-EM i 2025.

Slutrunden gik til Schweiz, og Møller understregede flere gange, at skuffelsen stadig sidder i kroppen, da han onsdag på en online-presseseance løftede lidt af sløret, for hvad han vil bruge sit mandat i Uefas øverste og bestemmende organ på.

Han fremhævede især tre hovedpunkter plus “good governance”, som blandt andet er kampen for menneskerettigheder, solidaritet og mod diskrimination.

Den verserende retssag mellem det foreløbigt kuldsejlede European Super League-projekt står først for, mener Møller.

– Den skal helt i mål, for det har meget stor betydning for vores danske klubber. At vi får den afgørelse, som vi ønsker, i EU og de andre domstole, der er involveret, siger Jesper Møller.

DBU-chefen vil også holde Uefa i ørerne i forhold til, at indtægterne fra forbundets klubturneringer bliver fordelt solidarisk, så der kommer flere penge til de klubber, der ikke er med, proklamerer han.

Kvindefodboldens udvikling står næst på listen, og Møller opfodrer blandt andet de andre nordiske lande til som Danmark at gøre det til en “ekstrem høj prioritet” at få kvindeturneringer til Norden.

Han gentog også en tidligere fremført pointe om, at det kan blive nødvendigt med kvindekvoter i det organisatoriske arbejde i dansk fodbold.

Tredje hovedprioritet er at undgå en splittelse i Uefa. Der skal være en passende balance mellem nord, syd, øst og vest. Ifølge Møller er der fart på udviklingen i vest og nord, men øst og syd skal også være med.

Transparens eller gennemsigtighed var nævnt flere gange, da Møller i 2019 stillede op og blev valgt til eksekutivkomitéen for første gang, og det er stadig et fokuspunkt under “good governance”, understreger han.

Der er sket meget siden, mener Møller og nævner øget åbenhed om honorarer i Uefa, offentlige stemmetal i forbindelse med tildelingen af slutrunder og DBU’s offentliggørelse af klubbernes agenthonorarer som eksempler.

– Derudover er det en overvejelse, om vi skal flytte afstemningerne om slutrunderne fra eksekutivkomitéen til kongressen, som man har gjort i Fifa. Men jeg lytter også til eksperter og andre, der siger, at det måske ikke er en god idé, siger Møller.

Ifølge DBU-formand mangler der 70.000 dommere i Uefa-landene, og det vil sammen med breddefodbolden generelt ligeledes få en del af Møllers opmærksomhed i de kommende fire år.

Møller fik 42 stemmer fra 55 medlemslande – næstflest af de 11 kandidater – og han får ubetinget ros af DBU-direktør Jakob Jensen.

– Der har været en diskussion om usynlig valgkamp og alt muligt, men det her valgresultat bevidner om en mand, der har gjort sit arbejde, og som er påskønnet.

– Det er et meget klart resultat, og jeg er både stolt og glad på Jespers vegne, siger Jakob Jensen.

/ritzau/



Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!

Stor debat: Nu kommenterer DBU derby-straffe

Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso

På røven over dansk stjerne: Havde brækspand med

Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe

Mulig straf til Steve Cooper: DBU lukker i

Brøndby straffet – får stor bøde

Monstersalg? ‘Mange vil godt se ham i FCK’

Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar

AGF på rov i Hobro IK

Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker

Satme godt set, Jacob Neestrup!

Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra

FCM fyrer sportschef og træner på kvindeholdet

Snart færdig i Brøndby? ‘Er simpelthen for god’

Viaplay henter ny Superliga-chef hos DR

Randers FC – OB

Et sjældent syn i FC Midtjylland

Andreas Christensen i chokskifte?

Nicolai Vallys: Vi har pisse ondt i røven

I kødet på Cooper: Sorry, men hvad fanden er det?

“Har set ham fra OB få karantæne”

Her er listen: De bruger mest tid på dødbolde

Diskuteres heftigt – her er Neestrups svar

Voldsomt hård Thomas Frank-kritik

Varme rygter – nu kommenterer Steve Cooper

Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf

Lars Friis får ikke stort job

‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’

Det peger mod udlandet for Thomas Jørgensen

Tullberg raser: ‘Det er i øst og vest’

FC Midtjylland kan score gode penge

Neestrup: ‘Det er et rigtig godt Brøndby-hold’

Skørt optrin i Superliga-kamp: ‘Ikke så meget pis’

Neestrup slår fast: ‘Hans bedste kamp i FCK’

Bedøm selv: Var der straffespark til FC København?

“Det gider vi overhovedet ikke at snakke om”

Vender hjem til AaB

Guardiola frygter ikke stramt kampprogram

– Det havde været en større katastrofe

Fandt sig selv i derbykaos efter måneders modvind

Thomas Frank siger undskyld

Uhre kom på banen i stor skuffelse

Miserabelt i Manchester

‘Tæt på ren elendighed’

Sønderjyske slår FCM i sent drama

Franks tabte transferdrøm bomber Spurs i sænk

Var på vej ud inden afgørende derby-mål

FCN ydmyger Fredericia i offensiv opvisning

Horsens sniger sig opad efter sejr i topkamp