Super League skal lukkes helt ned.
Kvindefodbolden skal udvikles.
Undgå intern splittelse.
Formanden for Dansk Boldspil-Union (DBU), Jesper Møller, havde inden sit stensikre genvalg til Det Europæiske Fodboldforbunds (Uefa) eksekutivkomité onsdag ikke sagt meget om sine mærkesager for de kommende fire år.
Ifølge eget udsagn blandt andet fordi han havde haft fuld fokus på det fælles nordiske bud på kvinde-EM i 2025.
Slutrunden gik til Schweiz, og Møller understregede flere gange, at skuffelsen stadig sidder i kroppen, da han onsdag på en online-presseseance løftede lidt af sløret, for hvad han vil bruge sit mandat i Uefas øverste og bestemmende organ på.
Han fremhævede især tre hovedpunkter plus “good governance”, som blandt andet er kampen for menneskerettigheder, solidaritet og mod diskrimination.
Den verserende retssag mellem det foreløbigt kuldsejlede European Super League-projekt står først for, mener Møller.
– Den skal helt i mål, for det har meget stor betydning for vores danske klubber. At vi får den afgørelse, som vi ønsker, i EU og de andre domstole, der er involveret, siger Jesper Møller.
DBU-chefen vil også holde Uefa i ørerne i forhold til, at indtægterne fra forbundets klubturneringer bliver fordelt solidarisk, så der kommer flere penge til de klubber, der ikke er med, proklamerer han.
Kvindefodboldens udvikling står næst på listen, og Møller opfodrer blandt andet de andre nordiske lande til som Danmark at gøre det til en “ekstrem høj prioritet” at få kvindeturneringer til Norden.
Han gentog også en tidligere fremført pointe om, at det kan blive nødvendigt med kvindekvoter i det organisatoriske arbejde i dansk fodbold.
Tredje hovedprioritet er at undgå en splittelse i Uefa. Der skal være en passende balance mellem nord, syd, øst og vest. Ifølge Møller er der fart på udviklingen i vest og nord, men øst og syd skal også være med.
Transparens eller gennemsigtighed var nævnt flere gange, da Møller i 2019 stillede op og blev valgt til eksekutivkomitéen for første gang, og det er stadig et fokuspunkt under “good governance”, understreger han.
Der er sket meget siden, mener Møller og nævner øget åbenhed om honorarer i Uefa, offentlige stemmetal i forbindelse med tildelingen af slutrunder og DBU’s offentliggørelse af klubbernes agenthonorarer som eksempler.
– Derudover er det en overvejelse, om vi skal flytte afstemningerne om slutrunderne fra eksekutivkomitéen til kongressen, som man har gjort i Fifa. Men jeg lytter også til eksperter og andre, der siger, at det måske ikke er en god idé, siger Møller.
Ifølge DBU-formand mangler der 70.000 dommere i Uefa-landene, og det vil sammen med breddefodbolden generelt ligeledes få en del af Møllers opmærksomhed i de kommende fire år.
Møller fik 42 stemmer fra 55 medlemslande – næstflest af de 11 kandidater – og han får ubetinget ros af DBU-direktør Jakob Jensen.
– Der har været en diskussion om usynlig valgkamp og alt muligt, men det her valgresultat bevidner om en mand, der har gjort sit arbejde, og som er påskønnet.
– Det er et meget klart resultat, og jeg er både stolt og glad på Jespers vegne, siger Jakob Jensen.
/ritzau/
MEDIE
Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn
AVIS
Ikke FCM – Dortmund-talent tæt på ny klub
EKSKLUSIVT
Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag
MEDIE
De vil hente Andreas Maxsø
BIZART
Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job
TOPNYHED
Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’
NYHEDER
– Ville være godt med en mere pålidelig målmand
MEDIE
Rigtig dårlig melding
INTERVIEW
Cooper har italesat stort Ambæk- og Nartey-dilemma
TOPNYHED
Brøndbys store karantænemareridt
Medie: Her skal Mikael Uhre sandsynligvis hen
NYHEDER
Køber sig ind i dansk klub
TOPNYHED
Lothar Matthaüs storroser dansker
Roony Bardghji overrasker Michael Laudrup
MEDIE
Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil
Her kan du se Villarreal mod FC København
HELT VILDT
Thomas Thomasberg: Det koster Franculino
TRANSFER
AGF præsenterer James Bogere og Hamuza Sengooba
INTERVIEW
Skal Chiakha hjem til FCK? Vejle-boss melder ud
EKSKLUSIVT
Vil hente FCK-spiller: ‘Bolden ligger hos dem’
TOPNYHED
Dansk dominans: Ikke sket i 70 år
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stortalent til prøvetræning hos FCM
TIPSBLADET SPECIAL
Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil
MEDIE
Mohamed Salah på vej til danskerklub?
STORT INTERVIEW
Store ændringer: Her er Coopers transferplan
NYHEDER
Frank ser stærke muligheder for CL-avancement
INTERVIEW
‘Jeg har det ikke særlig godt’
TRANSFER
“Han bør følges af de største klubber i Danmark”
MEDIE
Coopers krav: Disse ændringer meldes på vej
TOPNYHED
Bekræfter millionbud på dansker
Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’
FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ali Almosawe skifter til HIK
TOPNYHED
Frank fortryder opsigtsvækkende beslutning
STORT INTERVIEW
Coopers reformation: Her er ændringerne i Brøndby
INTERVIEW
Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked
NYHEDER
Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz
NYHEDER
Giver opdatering på skadet Brøndby-keeper
NYHEDER
Dansk stjerne kan vinde stor pris
TOPNYHED
Dumper FCK-indkøb: ‘Tankevækkende’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 18. runde
NYHEDER
Slot: Internt opgør med Salah påvirker holdet
NYHEDER
Salah-løse Liverpool snupper sen sejr i Milano
DAGENS SPILFORSLAG
Man City erobrer Madrid
– Vi tror på et godt resultat
Bayern München sejrer over Sporting CP
TOPNYHED
Tænker ikke på Danmarks landshold
NYHEDER
Drikkepauser til VM kan ødelægge rytmen i spillet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Svenske mestre lægger millionbud
MEDIE
