DBU prøver igen: Vil have EM-slutrunde til Danmark

I samarbejde med Sverige melder DBU sig interesseret i at blive vært for fodbold-EM for kvinder i 2029.



Det glippede med slutrunden i 2025, men Dansk Boldspil-Union har ikke opgivet tanken om et nordisk fodbold-EM for kvinder.

DBU melder sig i fællesskab med Sveriges Fodboldforbund (SvFF) nu interesseret i et fælles dansk-svensk værtskab for kvindernes EM i 2029.

Det oplyser de to forbund i en pressemeddelelse.

I modsætning til buddet på EM i 2025 er Norge og Finland denne gang ikke en del af projektet. Analysen er, at sandsynligheden for at vinde værtskabet bliver forøget med kun to værter.

Det skyldes hensyn til logistisk, lange rejseafstande og øget fokus på bæredygtighed.

– Fodbold for piger og kvinder i Danmark og Europa er i rivende udvikling med stigende interesse og flere piger og kvinder, der spiller fodbold. Det var en kæmpe skuffelse, at vi ikke fik lov til at afvikle et EM for kvinder i 2025 sammen med vores nordiske venner, siger DBU-formand Jesper Møller i pressemeddelelsen.

– Vores landshold skal opleve en stor turnering på hjemmebane. Derfor forsøger vi nu igen i et samarbejde med Sverige. Det har langt større chance, end hvis vi igen ville være fire lande, lyder det fra formanden.

Uefa forventes senere på året at offentliggøre kriterierne for værtskabet. Først når de er på plads, vil de to fodboldforbund endegyldigt beslutte, om de skal afgive et egentligt bud.

Derfor vil eventuelle værtsbyer også først blive fremlagt senere. I pressemeddelelsen nævnes Parken i København, Brøndby Stadion og det kommende stadion i Aarhus som danske muligheder.

EM i 2025 skal afvikles i Schweiz, som Uefas eksekutivkomité foretrak frem for Polen, Frankrig og et fællesnordisk bud fra Danmark, Sverige, Finland og Norge.

/ritzau/





FCM var interesseret – nu er han på vej hjem




LIVE

LIVE: Medie: Flere storklubber jagter O’Riley

Her kan du se Freiburg mod Aston Villa

Fantastisk – han kan blive det næste store salg!

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

José Mourinho vil have dansk stjerne

Sats på disse ni spillere, FCK!

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’

Felix Beijmo er færdig i AGF

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Afsløring: De er færdige i Randers

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

FCK langer ud efter Brøndby: ‘Dybt kritisabelt’

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Tiden er ved at rinde ud

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

AGF jagter hollandsk talent

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Thomas Delaney teaser



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Vil hente FC Midtjylland-profil

Napoli-chok på vej