DBU henter ny topchef i Brøndby

DBU henter ny kommunikationschef i Brøndby IF.



Brøndby IF‘s mangeårige kommunikationschef, Christian Schultz, stopper i Superliga-klubben efter denne sæson – han får ikke langt til sin nye arbejdsplads.

Christian Schultz skal nemlig være ny kommunikationschef i DBU, hvis hovedkvarter ligger en spytklat fra Brøndby Stadion.

I DBU afløser Schultz Jakob Høyer, der har valgt at søge nye udfordringer.

– Jeg er først og fremmest meget taknemmelig for de 10 år, jeg har haft i Brøndby IF. Det har været en stor fornøjelse at have bidraget til den udvikling, klubben har gennemgået, heriblandt fået bygget vores kommunikationsafdeling op og øget vores digitale tilstedeværelse. Jeg er samtidig meget taknemmelig for de tætte og tillidsfyldte relationer, der gennem årene er blevet opbygget til dygtige kollegaer, både i administrationen og i den sportslige sektor, samt til bestyrelsen, journalister og kollegaer i branchen. Nu ser jeg frem til at gøre sæsonen færdig her i Brøndby IF, siger Christian Schultz.

I DBU er man meget tilfredse med ansættelsen af Christian Schultz.

– Vi er meget glade for at kunne byde Christian velkommen til DBU. Med hans omfattende erfaring, vindende væsen og stort kendskab til den danske fodboldverden glæder jeg mig virkelig meget til at få Christian på holdet.Christian har gennem sin tid i Brøndby IF vist en imponerende evne til at være en dygtig leder, der leverer resultater og som kan sit kommunikative kram i tæt samarbejde på tværs af afdelinger og med mange eksterne og interne stakeholders, siger Andreas Høj, der er direktør for Kommunikation & Governance.

Christian Schultz tiltræder i DBU 1. juli, og Brøndby oplyser, at processen med at finde hans afløser er i gang.





‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’




LIVE

VM-LIVE: Frygter Dame N’Doye-bombardement

FCK går på rov i Viborg

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Storklubber kæmper om danskers underskrift

Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt

Regler for at begrænse tidsudtræk indføres i SL

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil

– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Her kan du se Argentina mod Østrig

Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 

Norge – Senegal



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris

Frankrig – Irak

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Derfor trækker stor dansk transfer ud

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Nådesløs Schmeichel slagter Sverige

Sender opfordring til Superliga-træner

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Argentina – Østrig



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Jürgen Klopp sviner Van der Vaart