Brøndby IF‘s mangeårige kommunikationschef, Christian Schultz, stopper i Superliga-klubben efter denne sæson – han får ikke langt til sin nye arbejdsplads.
Christian Schultz skal nemlig være ny kommunikationschef i DBU, hvis hovedkvarter ligger en spytklat fra Brøndby Stadion.
I DBU afløser Schultz Jakob Høyer, der har valgt at søge nye udfordringer.
– Jeg er først og fremmest meget taknemmelig for de 10 år, jeg har haft i Brøndby IF. Det har været en stor fornøjelse at have bidraget til den udvikling, klubben har gennemgået, heriblandt fået bygget vores kommunikationsafdeling op og øget vores digitale tilstedeværelse. Jeg er samtidig meget taknemmelig for de tætte og tillidsfyldte relationer, der gennem årene er blevet opbygget til dygtige kollegaer, både i administrationen og i den sportslige sektor, samt til bestyrelsen, journalister og kollegaer i branchen. Nu ser jeg frem til at gøre sæsonen færdig her i Brøndby IF, siger Christian Schultz.
I DBU er man meget tilfredse med ansættelsen af Christian Schultz.
– Vi er meget glade for at kunne byde Christian velkommen til DBU. Med hans omfattende erfaring, vindende væsen og stort kendskab til den danske fodboldverden glæder jeg mig virkelig meget til at få Christian på holdet.Christian har gennem sin tid i Brøndby IF vist en imponerende evne til at være en dygtig leder, der leverer resultater og som kan sit kommunikative kram i tæt samarbejde på tværs af afdelinger og med mange eksterne og interne stakeholders, siger Andreas Høj, der er direktør for Kommunikation & Governance.
Christian Schultz tiltræder i DBU 1. juli, og Brøndby oplyser, at processen med at finde hans afløser er i gang.
LIVE
LIVE: Tæt på vild Superliga-rekord
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
Kæmpekøb retur til FC København?
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
MEDIE
‘Nervøs’ Thomasberg klapper i
Oddset styrtdykker
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
EKSKLUSIVT
Dansk rekordtransfer taler ud om skrækskade
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk
MEDIE
Flere problemer – FCK jagter ny keeper
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
TIPSBLADETS DOM
Det dufter af guld – Superligaen er galimatias
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
Ståle Solbakken overvejede at sige op
EKSKLUSIVT