Brøndby IF‘s mangeårige kommunikationschef, Christian Schultz, stopper i Superliga-klubben efter denne sæson – han får ikke langt til sin nye arbejdsplads.
Christian Schultz skal nemlig være ny kommunikationschef i DBU, hvis hovedkvarter ligger en spytklat fra Brøndby Stadion.
I DBU afløser Schultz Jakob Høyer, der har valgt at søge nye udfordringer.
– Jeg er først og fremmest meget taknemmelig for de 10 år, jeg har haft i Brøndby IF. Det har været en stor fornøjelse at have bidraget til den udvikling, klubben har gennemgået, heriblandt fået bygget vores kommunikationsafdeling op og øget vores digitale tilstedeværelse. Jeg er samtidig meget taknemmelig for de tætte og tillidsfyldte relationer, der gennem årene er blevet opbygget til dygtige kollegaer, både i administrationen og i den sportslige sektor, samt til bestyrelsen, journalister og kollegaer i branchen. Nu ser jeg frem til at gøre sæsonen færdig her i Brøndby IF, siger Christian Schultz.
I DBU er man meget tilfredse med ansættelsen af Christian Schultz.
– Vi er meget glade for at kunne byde Christian velkommen til DBU. Med hans omfattende erfaring, vindende væsen og stort kendskab til den danske fodboldverden glæder jeg mig virkelig meget til at få Christian på holdet.Christian har gennem sin tid i Brøndby IF vist en imponerende evne til at være en dygtig leder, der leverer resultater og som kan sit kommunikative kram i tæt samarbejde på tværs af afdelinger og med mange eksterne og interne stakeholders, siger Andreas Høj, der er direktør for Kommunikation & Governance.
Christian Schultz tiltræder i DBU 1. juli, og Brøndby oplyser, at processen med at finde hans afløser er i gang.
LIVE
TransferLIVE: Host op, Man City – koster 950 mio.!
MEDIE
Han bliver cheftræner i Brøndby
NYHEDER
Storklub har kontaktet Brøndby
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
TRANSFER
Afslører: Storklub missede Højlund
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
TOPNYHED
Klubpræsident udtaler sig om Simsir
Han afløser Mourinho
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
NYHEDER
Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
FCK henter svensk talent
TOPNYHED
Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år
Supercomputer: De vinder VM
TOPNYHED
Bud på 1,12 milliard afvist
MEDIE
Jagter rekorddyr Premier League-stjerne
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
NYHEDER
Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning
EKSKLUSIVT
Erstatter han Kent Nielsen? Alt kan lade sig gøre
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
MEDIE
Dialog om dansk profil – koster 105 mio.
DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM
MEDIE
Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
TOPNYHED