Brøndby IF‘s mangeårige kommunikationschef, Christian Schultz, stopper i Superliga-klubben efter denne sæson – han får ikke langt til sin nye arbejdsplads.
Christian Schultz skal nemlig være ny kommunikationschef i DBU, hvis hovedkvarter ligger en spytklat fra Brøndby Stadion.
I DBU afløser Schultz Jakob Høyer, der har valgt at søge nye udfordringer.
– Jeg er først og fremmest meget taknemmelig for de 10 år, jeg har haft i Brøndby IF. Det har været en stor fornøjelse at have bidraget til den udvikling, klubben har gennemgået, heriblandt fået bygget vores kommunikationsafdeling op og øget vores digitale tilstedeværelse. Jeg er samtidig meget taknemmelig for de tætte og tillidsfyldte relationer, der gennem årene er blevet opbygget til dygtige kollegaer, både i administrationen og i den sportslige sektor, samt til bestyrelsen, journalister og kollegaer i branchen. Nu ser jeg frem til at gøre sæsonen færdig her i Brøndby IF, siger Christian Schultz.
I DBU er man meget tilfredse med ansættelsen af Christian Schultz.
– Vi er meget glade for at kunne byde Christian velkommen til DBU. Med hans omfattende erfaring, vindende væsen og stort kendskab til den danske fodboldverden glæder jeg mig virkelig meget til at få Christian på holdet.Christian har gennem sin tid i Brøndby IF vist en imponerende evne til at være en dygtig leder, der leverer resultater og som kan sit kommunikative kram i tæt samarbejde på tværs af afdelinger og med mange eksterne og interne stakeholders, siger Andreas Høj, der er direktør for Kommunikation & Governance.
Christian Schultz tiltræder i DBU 1. juli, og Brøndby oplyser, at processen med at finde hans afløser er i gang.
LIVE
TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
MEDIE
Monsterbud på vej
MEDIE
Bekymrende transfermelding for Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
NYHEDER
Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
Afslører dansk toptræners millionløn
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
MEDIE
De jagter Henrik Meister
TRANSFERPLAN
De burde drømme om denne Brøndby-spiller
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock
MEDIE
De lurer på Vejle-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent
NYHEDER
Tysk komet skadet – risikerer at misse VM
NYHEDER
Tottenham henter Liverpool-profil
EKSKLUSIVT
Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
NYHEDER
Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden
MEDIE
Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret
AVIS
Han var i spil som Brøndby-træner
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Barcelona-stjerne får stor hæder
MEDIE