DBU ansætter Jan Michaelsen til to poster

Jan Michaelsen skal fremover både stå i spidsen for U23-kvindelandsholdet og U20-herrelandsholdet.



Den tidligere landsholdsspiller Jan Michaelsen skal fra 1. januar stå i spidsen for danske fodboldtalenter på både kvinde- og herresiden.

Dansk Boldspil-Union (DBU) oplyser således, at 51-årige Michaelsen er blevet ansat i en kombineret stilling som landstræner for både U23-kvindelandsholdet og U20-herrelandsholdet.

– Det er en utroligt spændende stilling. Jeg glæder mig enormt meget til at blive et bindeled i transitionsfasen og hjælpe de unge, dygtige spillere, der ikke klarer det store skridt direkte til kvindelandsholdet eller U21-herrelandsholdet.

– Jeg glæder mig også til være en vigtig brik i at dele viden herre- og kvindesiden imellem. Derudover ser jeg frem til et tæt samarbejde med både de øvrige landstrænere og klubberne, siger Michaelsen i en pressemeddelelse fra DBU.

Ansættelsen af Jan Michaelsen i den kombinerede stilling kommer i forlængelse af, at DBU har lagt sin talentafdeling, DBU Talent, sammen til at være en samlet enhed på tværs af køn.

Jan Michaelsen var aktiv som fodboldspiller fra 1990 til 2008 og spillede undervejs i blandt andre AB, græske Panathinaikos og HamKam i Norge. Fra 2000 til 2004 optrådte han i 19 landskampe for Danmark.

Som træner har han tidligere været ungdomstræner i FC København, U17-landstræner, cheftræner for Fremad Amager og assistenttræner i Vendsyssel. Fra 2019 til maj i år var han teknisk chef i Nykøbing FC.

Det danske U20-herrelandshold var senest i aktion i juni sidste år og skal spille to testkampe senere i november. U23-kvindelandsholdet har ikke været samlet siden november 2019.

Både U23-kvindelandsholdet og U20-herrelandsholdet skal fremover samles tre gange årligt, hvor der i hver termin forventes to landskampe per landshold.

Første opgave bliver med U23-kvinderne i februar, hvor to venskabskampe venter for den nyudnævnte landstræner og hans team.

/ritzau/





LIVE

Superliga-LIVE: Tidl. Randers-stjerne overfaldet

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Rundens hold i Superligaen – 1. runde

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

Transferjournalist med Nørgaard-melding

‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer



LIVE

TransferLIVE: Filip Jørgensen tæt på denne klub

Tonni Adamsen stjæler overskrifter

‘Hele Europa længes efter dette supertalent’

Har budt en milliard

FCK misser landsholdsspiller

‘Flere Superliga-klubber har ringet om ham’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub

Bekræfter: Salah-transfer droppet

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

Brøndby jagter ny Superliga-profil

Zinedine Zidane præsenteret



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dortmund tæt på transferrekord – køber supertalent

‘Ejerne skal vise, at de vil vinde mesterskabet’

Felix Beijmo revser FCK-mentalitet

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Han kan blive det næste store Superliga-salg!

Salg på vej? Brøndby-stjerne skifter agent

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

Gift Links sætter ord på AGF-forlængelse



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez

Forhandlinger i hårdknude: SL-profil skal sælges

Vil lokke superstjerne med monsterløn

Gaveregn over FC Midtjylland