Den tidligere landsholdsspiller Jan Michaelsen skal fra 1. januar stå i spidsen for danske fodboldtalenter på både kvinde- og herresiden.
Dansk Boldspil-Union (DBU) oplyser således, at 51-årige Michaelsen er blevet ansat i en kombineret stilling som landstræner for både U23-kvindelandsholdet og U20-herrelandsholdet.
– Det er en utroligt spændende stilling. Jeg glæder mig enormt meget til at blive et bindeled i transitionsfasen og hjælpe de unge, dygtige spillere, der ikke klarer det store skridt direkte til kvindelandsholdet eller U21-herrelandsholdet.
– Jeg glæder mig også til være en vigtig brik i at dele viden herre- og kvindesiden imellem. Derudover ser jeg frem til et tæt samarbejde med både de øvrige landstrænere og klubberne, siger Michaelsen i en pressemeddelelse fra DBU.
Ansættelsen af Jan Michaelsen i den kombinerede stilling kommer i forlængelse af, at DBU har lagt sin talentafdeling, DBU Talent, sammen til at være en samlet enhed på tværs af køn.
Jan Michaelsen var aktiv som fodboldspiller fra 1990 til 2008 og spillede undervejs i blandt andre AB, græske Panathinaikos og HamKam i Norge. Fra 2000 til 2004 optrådte han i 19 landskampe for Danmark.
Som træner har han tidligere været ungdomstræner i FC København, U17-landstræner, cheftræner for Fremad Amager og assistenttræner i Vendsyssel. Fra 2019 til maj i år var han teknisk chef i Nykøbing FC.
Det danske U20-herrelandshold var senest i aktion i juni sidste år og skal spille to testkampe senere i november. U23-kvindelandsholdet har ikke været samlet siden november 2019.
Både U23-kvindelandsholdet og U20-herrelandsholdet skal fremover samles tre gange årligt, hvor der i hver termin forventes to landskampe per landshold.
Første opgave bliver med U23-kvinderne i februar, hvor to venskabskampe venter for den nyudnævnte landstræner og hans team.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Vallys debuterer på dansk tv
NYHEDER
Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring
Stjerne på plads i Chelsea
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
TRANSFER
Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han
Hylder FCK-spiller: ‘Har jeg ikke set mange gange’
Her kan du se FC Midtjylland mod Besiktas
LIVE
Superliga-LIVE: Cornelius: ‘En cola og et isbad’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind
TOPNYHED
Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle
TOPNYHED
AGF i Europa: De venter i næste runde
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
AVIS
De vil have Jelert
TIPSBLADETS DOM
Hvor er I vilde, AGF!
NYHEDER
Nærmer sig vild FCK-præstation
MEDIE
Tottenham-flop i stor transfer
HELT VILDT
FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT
Stort nedbrud: Chefredaktør siger undskyld
TOPNYHED
‘Han er et af Europas største angrebstalenter’
Kulturministeren vil til kamp mod FIFA
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lee til lægetjek i kæmpe FCM-salg
NYHEDER
Vildt Superliga-rygte afvises
MEDIE
FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen
INTERVIEW
Ny FC København-stjerne imponerer
TOPNYHED
‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’
Danmark har solidt koefficient-udgangspunkt
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
FCK-træner: ‘Alle fik set det i dag’
BIZART
Færdig i dansk klub efter 55 dage
OB indkalder pressen til nyt om cheftræneren
NYHEDER