DBU ansætter Jan Michaelsen til to poster

Jan Michaelsen skal fremover både stå i spidsen for U23-kvindelandsholdet og U20-herrelandsholdet.



Den tidligere landsholdsspiller Jan Michaelsen skal fra 1. januar stå i spidsen for danske fodboldtalenter på både kvinde- og herresiden.

Dansk Boldspil-Union (DBU) oplyser således, at 51-årige Michaelsen er blevet ansat i en kombineret stilling som landstræner for både U23-kvindelandsholdet og U20-herrelandsholdet.

– Det er en utroligt spændende stilling. Jeg glæder mig enormt meget til at blive et bindeled i transitionsfasen og hjælpe de unge, dygtige spillere, der ikke klarer det store skridt direkte til kvindelandsholdet eller U21-herrelandsholdet.

– Jeg glæder mig også til være en vigtig brik i at dele viden herre- og kvindesiden imellem. Derudover ser jeg frem til et tæt samarbejde med både de øvrige landstrænere og klubberne, siger Michaelsen i en pressemeddelelse fra DBU.

Ansættelsen af Jan Michaelsen i den kombinerede stilling kommer i forlængelse af, at DBU har lagt sin talentafdeling, DBU Talent, sammen til at være en samlet enhed på tværs af køn.

Jan Michaelsen var aktiv som fodboldspiller fra 1990 til 2008 og spillede undervejs i blandt andre AB, græske Panathinaikos og HamKam i Norge. Fra 2000 til 2004 optrådte han i 19 landskampe for Danmark.

Som træner har han tidligere været ungdomstræner i FC København, U17-landstræner, cheftræner for Fremad Amager og assistenttræner i Vendsyssel. Fra 2019 til maj i år var han teknisk chef i Nykøbing FC.

Det danske U20-herrelandshold var senest i aktion i juni sidste år og skal spille to testkampe senere i november. U23-kvindelandsholdet har ikke været samlet siden november 2019.

Både U23-kvindelandsholdet og U20-herrelandsholdet skal fremover samles tre gange årligt, hvor der i hver termin forventes to landskampe per landshold.

Første opgave bliver med U23-kvinderne i februar, hvor to venskabskampe venter for den nyudnævnte landstræner og hans team.

/ritzau/





LIVE

Superliga-LIVE: Mulig FCK-debutant mod Lyngby

Det tyder på en FCK-ydmygelse

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Det må være den dummeste beslutning nogensinde!



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Nørgaard om Binks: Han afdramatiserede på det hele

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh

Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio

Supercomputer: De vinder Superligaen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

I kødet på Rajovic: Det går over i historien



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen

Flere store Brøndby-navne vraget til AGF-brag

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Afslører Brøndbys transferplaner

Bjelland medgiver: ‘Ikke dumt at møde FCK nu’

Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge

Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek

Djukic raser: ‘Af helvedes til’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FC København – Lyngby BK

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se