Den tidligere landsholdsspiller Jan Michaelsen skal fra 1. januar stå i spidsen for danske fodboldtalenter på både kvinde- og herresiden.
Dansk Boldspil-Union (DBU) oplyser således, at 51-årige Michaelsen er blevet ansat i en kombineret stilling som landstræner for både U23-kvindelandsholdet og U20-herrelandsholdet.
– Det er en utroligt spændende stilling. Jeg glæder mig enormt meget til at blive et bindeled i transitionsfasen og hjælpe de unge, dygtige spillere, der ikke klarer det store skridt direkte til kvindelandsholdet eller U21-herrelandsholdet.
– Jeg glæder mig også til være en vigtig brik i at dele viden herre- og kvindesiden imellem. Derudover ser jeg frem til et tæt samarbejde med både de øvrige landstrænere og klubberne, siger Michaelsen i en pressemeddelelse fra DBU.
Ansættelsen af Jan Michaelsen i den kombinerede stilling kommer i forlængelse af, at DBU har lagt sin talentafdeling, DBU Talent, sammen til at være en samlet enhed på tværs af køn.
Jan Michaelsen var aktiv som fodboldspiller fra 1990 til 2008 og spillede undervejs i blandt andre AB, græske Panathinaikos og HamKam i Norge. Fra 2000 til 2004 optrådte han i 19 landskampe for Danmark.
Som træner har han tidligere været ungdomstræner i FC København, U17-landstræner, cheftræner for Fremad Amager og assistenttræner i Vendsyssel. Fra 2019 til maj i år var han teknisk chef i Nykøbing FC.
Det danske U20-herrelandshold var senest i aktion i juni sidste år og skal spille to testkampe senere i november. U23-kvindelandsholdet har ikke været samlet siden november 2019.
Både U23-kvindelandsholdet og U20-herrelandsholdet skal fremover samles tre gange årligt, hvor der i hver termin forventes to landskampe per landshold.
Første opgave bliver med U23-kvinderne i februar, hvor to venskabskampe venter for den nyudnævnte landstræner og hans team.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Man. Utd.-stjerne misser VM
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
NYHEDER
Markus Solbakken har fået konstateret sklerose
NYHEDER
Zanka færdig – FCK jagter ny stopper
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
KARAKTERER
Er han virkelig fremtidens mand, FC København?
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
NYHEDER
Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’
NYHEDER
Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’
Manchester United – Nottingham Forest
NYHEDER
Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
NYHEDER
Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
EKSKLUSIVT
FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Raser: Det er latterligt!
STORT INTERVIEW
Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
OB-åbenbaring tæt på stort salg til Bundesligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed
EKSKLUSIVT
– Hvordan tænker man at Chilufya skal lave målene?
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
KOMMENTAR
Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!
OPTAKT
Chelsea – Manchester City
INTERVIEW
Rival sender stor ros til Bo Svensson
TRANSFER
FC Nordsjælland køber offensiv profil
MEDIE
Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne
MEDIE
Han er førende til at erstatte Hjulmand
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
INTERVIEW