Ingen danske fodboldlandshold kommer til at møde Rusland.
Sådan er holdningen fortsat hos Dansk Boldspil-Union (DBU), efter at eksekutivkomitéen i Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) tirsdag åbnede døren for russiske U17-landshold, som har været udelukkede siden Ruslands invasion af Ukraine.
Det fortæller DBU's kommunikationschef, Jakob Høyer.
– Vi kommer ikke til at se et dansk landshold stille op mod et russisk landshold – uanset alder. Det vil jeg gerne understrege. DBU's holdning er den samme, som den hele tiden har været, siger Jakob Høyer.
Samme melding kom fra Det Engelske Fodboldforbund (FA) tirsdag aften. Hvis flere følger trop, kan det være begrænset, hvem de russiske U17-hold kan spille imod, når de bliver sluset ind i systemet igen.
– Jeg vil vurdere, der er meget forskellige holdninger til det her rundt omkring i europæisk fodbold. Vi har i andre debatter set, at Europa og europæiske fodboldforbund ikke taler med én stemme. Der er mange holdninger, siger Jakob Høyer.
Hvis Danmark eksempelvis ender i en kvalifikationsgruppe med Rusland og nægter at stille op, kan det få konsekvenser for det pågældende landshold. Men det er endnu et hypotetisk scenarie.
– Det vil vi forholde os til, hvis det sker. Vi kan ikke forestille os en situation, hvor Danmark skal spille mod et russisk landshold, uanset alder, siger Jakob Høyer.
I Uefas eksekutivkomité sidder DBU's formand, Jesper Møller. Jakob Høyer vil dog ikke svare på, hvordan den danske repræsentant har forholdt sig i diskussionerne på møderne i det bestemmende Uefa-organ.
– Jeg udtaler mig på vegne af DBU. Når jeg siger, at det her er DBU’s holdning, så er det, fordi den holdning er drøftet og besluttet i DBU’s bestyrelse. Holdningen er uændret, siger Jakob Høyer.
Helt konkret lød meldingen fra eksekutivkomitéen tirsdag, at man har bedt Uefas administration om at fremlægge et forslag til, hvordan de russiske U17-hold kan blive sluset ind i europæiske turneringer.
Betingelserne er blandt andet, at Rusland skal spille i neutrale farver under neutralt flag og på neutral grund.
Samtidig slog man fast, at alle andre russiske hold fortsat er udelukket fra europæiske turneringer, og den del udgør et vigtigt signal, siger Jakob Høyer.
– Det er den eneste rigtige vej at gå i en tid, hvor der fortsat er en meget beklagelig og ulykkelig krig meget tæt på os, siger Høyer.
– Vi noterer os, at eksekutivkomitéen har truffet en beslutning om at leve op til børnekonventionen, og det er som udgangspunkt positivt nok. Nu må vi afvente, hvad det betyder, og hvad det er for nogle regler, russiske børn eventuelt skal stille op under, hvis de eksempelvis skal stille op med et U17-landshold, siger han.
/ritzau/
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?
TIPSBLADETS DOM
Simpelthen en genistreg, ‘CV’!
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
FCM raser ovenpå Brøndby fans’ hærværk
NYHEDER
Tullberg nægter: ‘I vil gerne lave overskrifter’
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
Ny optur for Man Utd – ny nedtur for Tottenham
TOPNYHED
Forstår ikke Steve Cooper: Det er mærkeligt
TRANSFER
Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis
HELT VILDT
FC København-fans raser
HELT VILDT
Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt
TOPNYHED
Bekymret for FCK-spiller: Alarmklokkerne ringer
TIPSBLADETS DOM
Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’
MEDIE
Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull
Jakob Poulsen hylder ‘vanvittig’ Superliga-stjerne
Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup
LIGE NU
Her er forklaringen på Kasper Schmeichel-chok
“Der bliver sagt ting, som ikke er passende”
Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham
Superliga-træner enormt stolt
AVIS
Han bliver Man Utd-træner på én betingelse
Dolberg til debat: Han tager ingen steder
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
LIVE: Superliga-træner vil tage sin FCK-trøje på
HELT VILDT
Chokpris på Victor Froholdt
HELT VILDT
I struben på Thorup: Han er svag og under niveau
NYHEDER
Carstensen-genialiteter: AGF tager vigtig sejr
TIPSBLADETS DOM
Ikke det kønneste – men drama fik vi
Ny kæmpe nedtur for Wolfsburg
TIPSBLADETS DOM
Kæmpe skandale – ganske enkelt pinligt!
INTERVIEW
Store transferspørgsmål – skal stjerner sælges?
AVIS
Voldsomt skænderi i FC København
Sådan fik de mistanke om norsk matchfixing
Farzam: Hans bundniveau var skræmmende
NYHEDER
Trænerlegende fremhæver Steve Cooper
Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren
‘Jeg er fucking irriteret’
NYHEDER
Arsenal vinder London-derby
NYHEDER
– Jeg skammer mig ind i helvede
NYHEDER
Katastrofekurs: Silkeborg begravet under stregen
NYHEDER
FCM og Brøndby deler i intens kamp
NYHEDER
Viborg vandt: Begge hold i mesterskabsspillet
NYHEDER
Sønderjyske tager vigtig sejr over OB
FC København misser top seks
Neestrup: ‘Kan det være dårligere?’
NYHEDER
Cooper og Tullberg overrasker begge
LIGE NU
‘Zanka’ er anfører i FC Københavns skæbnekamp
OPTAKT
Sønderjyske – OB
MEDIE
Fælder dom over FCK: 27,2%
OPTAKT