Ingen danske fodboldlandshold kommer til at møde Rusland.
Sådan er holdningen fortsat hos Dansk Boldspil-Union (DBU), efter at eksekutivkomitéen i Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) tirsdag åbnede døren for russiske U17-landshold, som har været udelukkede siden Ruslands invasion af Ukraine.
Det fortæller DBU's kommunikationschef, Jakob Høyer.
– Vi kommer ikke til at se et dansk landshold stille op mod et russisk landshold – uanset alder. Det vil jeg gerne understrege. DBU's holdning er den samme, som den hele tiden har været, siger Jakob Høyer.
Samme melding kom fra Det Engelske Fodboldforbund (FA) tirsdag aften. Hvis flere følger trop, kan det være begrænset, hvem de russiske U17-hold kan spille imod, når de bliver sluset ind i systemet igen.
– Jeg vil vurdere, der er meget forskellige holdninger til det her rundt omkring i europæisk fodbold. Vi har i andre debatter set, at Europa og europæiske fodboldforbund ikke taler med én stemme. Der er mange holdninger, siger Jakob Høyer.
Hvis Danmark eksempelvis ender i en kvalifikationsgruppe med Rusland og nægter at stille op, kan det få konsekvenser for det pågældende landshold. Men det er endnu et hypotetisk scenarie.
– Det vil vi forholde os til, hvis det sker. Vi kan ikke forestille os en situation, hvor Danmark skal spille mod et russisk landshold, uanset alder, siger Jakob Høyer.
I Uefas eksekutivkomité sidder DBU's formand, Jesper Møller. Jakob Høyer vil dog ikke svare på, hvordan den danske repræsentant har forholdt sig i diskussionerne på møderne i det bestemmende Uefa-organ.
– Jeg udtaler mig på vegne af DBU. Når jeg siger, at det her er DBU’s holdning, så er det, fordi den holdning er drøftet og besluttet i DBU’s bestyrelse. Holdningen er uændret, siger Jakob Høyer.
Helt konkret lød meldingen fra eksekutivkomitéen tirsdag, at man har bedt Uefas administration om at fremlægge et forslag til, hvordan de russiske U17-hold kan blive sluset ind i europæiske turneringer.
Betingelserne er blandt andet, at Rusland skal spille i neutrale farver under neutralt flag og på neutral grund.
Samtidig slog man fast, at alle andre russiske hold fortsat er udelukket fra europæiske turneringer, og den del udgør et vigtigt signal, siger Jakob Høyer.
– Det er den eneste rigtige vej at gå i en tid, hvor der fortsat er en meget beklagelig og ulykkelig krig meget tæt på os, siger Høyer.
– Vi noterer os, at eksekutivkomitéen har truffet en beslutning om at leve op til børnekonventionen, og det er som udgangspunkt positivt nok. Nu må vi afvente, hvad det betyder, og hvad det er for nogle regler, russiske børn eventuelt skal stille op under, hvis de eksempelvis skal stille op med et U17-landshold, siger han.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Højlund misser topkamp
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
NYHEDER
Tøfting lægger hånden på kogepladen
Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’
‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’
NYHEDER
Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
NYHEDER
Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan
MEDIE
Nu åbner Wind op for fremtiden
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt
TRANSFER
Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Moukoko vækker opsigt i udlandet
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TIPSBLADETS DOM
Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!
NYHEDER
Simeone fatter det ikke
INTERVIEW
‘Det har irriteret mig helt vildt’
NYHEDER
Verdensstjerne roser Højlund
INTERVIEW
‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
MEDIE
Akut Rasmus Højlund-bekymring
NYHEDER
Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu
INTERVIEW
FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar
MEDIE
Kasper Dolberg i choktransfer?
Superliga-ekspert i svime over FCK
Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’
Færdig i Manchester City
MEDIE
Blandt dette årtusindes bedste
INTERVIEW
Roser Superliga-træners søn
NYHEDER
Sejr sender AGF på guldkurs
INTERVIEW
‘Svært at sætte sig ind i for os herhjemme’
NYHEDER
Langer ud efter Superliga-stjerne
MEDIE
Besøg i Danmark – lurer på Superliga-stjerne
NYHEDER
Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’
NYHEDER
Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!
OPTAKT
FC Nordsjælland – Brøndby IF
NYHEDER
Jakob Poulsen maner til ro
TIPSBLADETS DOM
Han kan meget vel ende som en lille legende
NYHEDER
OB tager vigtig sejr mod Fredericia
NYHEDER
Afslører særlig Thomas Frank-detalje
HELT VILDT
Afslører detaljer fra skæbnemøde med Neestrup
TOPNYHED
Stort internationalt medie sætter fokus på FCM
NYHEDER
Juventus tager vigtig skalp
NYHEDER
Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer
NYHEDER
Vejle snyder Randers i overtiden
EKSKLUSIVT
– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!
La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining
OPTAKT
Viborg FF – AGF
Opsigtsvækkende kritik af dansk mestertræner
OPTAKT
OB – FC Fredericia
OPTAKT
Vejle Boldklub – Randers FC
DAGENS SPILFORSLAG
Daka kan gøre det onde ved Onsdagsklubben
NYHEDER
– Jeg knækkede mig og fik piller inden kampen
NYHEDER