Onsdag klokken 21.00 spiller Danmark semifinale mod England ved EM i fodbold på Wembley Stadion i London.
Men som følge af de skrappe britiske indrejserestriktioner kan danske fans i Danmark ikke komme til kampen.
Det fortæller Frej Jackson, der er fungerende chef for Udenrigsministeriets Borgerservice.
– Det skyldes, at Storbritannien har et krav om 10 dages karantæne for indrejsende, også selv om man er vaccineret.
– Er man fodboldfan og tropper op med en EM-billet til en kamp, som skal spilles inden for de 10 dage, så risikerer man at blive afvist ved grænsen. Det kan også give en bøde på over 80.000 kroner at bryde de regler, siger han.
Derfor må fans herhjemme sætte deres lid til, at danskere bosat i England farver Wembley rødt og hvidt. Dansk Boldspil-Union (DBU) har nemlig fået mulighed for at sælge 5000 billetter til danskere, der bor i England.
DBU-direktør Jakob Jensen takker for den store opbakning til herrelandsholdet.
– Vi håber fortsat på, at der kommer flere fans på Wembley. Uanset hvad er jeg overbevist om, at spillerne kommer til at mærke den samme fantastiske støtte på Wembley, som de har oplevet under hele EM, siger Jensen til forbundets hjemmeside.
Ifølge Udenrigsministeriet er omkring 30.000 danskere bosatte i Storbritannien.
Udenrigsministeriet fraråder alle ikke-nødvendige rejser til Storbritannien. I det nordlige Storbritannien frarådes alle rejser.
Til en eventuel finale har Det Europæiske Fodboldforbund (UEFA) dog lavet en særaftale med de britiske myndigheder om tilrejsende fans. Det betyder, at Danmark kan få 1000 tilrejsende fans ind på Wembley, hvis Danmark kommer så langt.
– Disse fans vil være i en striks ‘smitte-boble’, og rejser ud og hjem samme dag med chartret fly fra Danmark, skriver DBU på sin hjemmeside og tilføjer:
– De britiske myndigheder kræver data på passagerer og indrejsepapirer ordnet inden længe. Derfor er DBU nødt til at gå i salg med disse billetter allerede inden, Danmark spiller sig i en eventuel finale.
Hvis Danmark ikke spiller sig i finalen, vil finalebilletterne blive refunderet, da danske fans i så fald ikke kan komme ind til finalen.
Det er ifølge Frej Jackson glædeligt, hvis det kan lade sig gøre med udvalgte fans på stadion på en sundhedsforsvarlig måde til finalen.
– Men vi andre almindelige fodboldfans må se kampen hjemmefra, siger han.
/ritzau/
LIVE
Superliga-LIVE: Stegende hede venter FCK
TRANSFER
Christian Nørgaard: Derfor skifter jeg til Everton
AVIS
AGF meldes interesseret i Superliga-profil
MEDIE
Manchester United afviser Barça og Bayern
NYHEDER
KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’
Derfor blev ny AGF-profil udskiftet
AVIS
Jens Stage-transfer meldes kollapset
LIVE
TransferLIVE: SL-angriber får udenlandsk interesse
AVIS
Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby
INTERVIEW
Reagerer på Larsson-bombe: ‘En vild historie’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Købt for ekstremt lille beløb
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam spår: FC København henter en stor stjerne
NYHEDER
Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TIPSBLADETS DOM
Tillykke, AGF – en stjerne er født!
LIGE NU
Chok! FCK-stjerne har nægtet at rejse til Ungarn
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub udlejer stort talent
AVIS
Dansk angriber sat til salg
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
NYHEDER
Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner
INTERVIEW
Jubler over store FC København-nyheder
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder
MEDIE
FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han
MEDIE
OB vil have tidligere Superliga-profil
NYHEDER
Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’
NYHEDER
Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
MEDIE
Omstridt megatransfer klar: Koster over 1 milliard
EKSKLUSIVT
Afsløring: Afviser seks mio. for hjemsendt Jensen
MEDIE
Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord
Varmt Brøndby-emne fraværende til træning
MEDIE
