Midt i jublen: Nedslående nyt til danske fans

5000 danske fans bosat i England kan få billetter til semifinalen, mens der er lukket for fans i Danmark.



Onsdag klokken 21.00 spiller Danmark semifinale mod England ved EM i fodbold på Wembley Stadion i London.

Men som følge af de skrappe britiske indrejserestriktioner kan danske fans i Danmark ikke komme til kampen.

Det fortæller Frej Jackson, der er fungerende chef for Udenrigsministeriets Borgerservice.

– Det skyldes, at Storbritannien har et krav om 10 dages karantæne for indrejsende, også selv om man er vaccineret.

– Er man fodboldfan og tropper op med en EM-billet til en kamp, som skal spilles inden for de 10 dage, så risikerer man at blive afvist ved grænsen. Det kan også give en bøde på over 80.000 kroner at bryde de regler, siger han.

Derfor må fans herhjemme sætte deres lid til, at danskere bosat i England farver Wembley rødt og hvidt. Dansk Boldspil-Union (DBU) har nemlig fået mulighed for at sælge 5000 billetter til danskere, der bor i England.

DBU-direktør Jakob Jensen takker for den store opbakning til herrelandsholdet.

– Vi håber fortsat på, at der kommer flere fans på Wembley. Uanset hvad er jeg overbevist om, at spillerne kommer til at mærke den samme fantastiske støtte på Wembley, som de har oplevet under hele EM, siger Jensen til forbundets hjemmeside.

Ifølge Udenrigsministeriet er omkring 30.000 danskere bosatte i Storbritannien.

Udenrigsministeriet fraråder alle ikke-nødvendige rejser til Storbritannien. I det nordlige Storbritannien frarådes alle rejser.

Til en eventuel finale har Det Europæiske Fodboldforbund (UEFA) dog lavet en særaftale med de britiske myndigheder om tilrejsende fans. Det betyder, at Danmark kan få 1000 tilrejsende fans ind på Wembley, hvis Danmark kommer så langt.

– Disse fans vil være i en striks ‘smitte-boble’, og rejser ud og hjem samme dag med chartret fly fra Danmark, skriver DBU på sin hjemmeside og tilføjer:

– De britiske myndigheder kræver data på passagerer og indrejsepapirer ordnet inden længe. Derfor er DBU nødt til at gå i salg med disse billetter allerede inden, Danmark spiller sig i en eventuel finale.

Hvis Danmark ikke spiller sig i finalen, vil finalebilletterne blive refunderet, da danske fans i så fald ikke kan komme ind til finalen.

Det er ifølge Frej Jackson glædeligt, hvis det kan lade sig gøre med udvalgte fans på stadion på en sundhedsforsvarlig måde til finalen.

– Men vi andre almindelige fodboldfans må se kampen hjemmefra, siger han.

/ritzau/



Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte

Rasmus Højlund og Napoli vinder pokalfinale

Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes

Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland

Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso 

Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!

De vil have Anton Gaaei – her er prisen

I svime over Yussuf Poulsen: ‘Alle bliver stille’

Sune Smith-Nielsen forlænger med nøgleansat i FCK

Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis

Gravesen med opråb: Kom nu ud af busken!

Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning

Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!

Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs

Medier roser ‘afgørende’ Dorgu: Hans bedste kamp!

Peter Schmeichel fælder dom over Patrick Dorgu

Kæmpe kærlighedserklæring til Danmark

Martin Retov afslører svinere fra Michael Laudrup 

Afslører vild Lukas Lerager-bonus 

Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem

Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!

Genfødt! Medier helt vilde med Biereth

Tidligere AGF-angriber vil tilbage til Danmark

Har henvendt sig til Niels Frederiksen

Fælder dom over Pierre-Emile Højbjerg

Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne

Mads Junker: ‘Det er katastrofalt’

Real Madrid-stjerne skifter til Lyon

FC Barcelona melder ud til Tipsbladet

Vilde Diant Ramaj-rygter tager til  

Guld i 1. division: 10 oplagte Superliga-emner

Bendtner har to gange sagt nej til Isaksen

Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici

– De tilbød tre-fire gange mere end FCK

Efter AC-skade: Barcelona kan bruge transfer-finte

Serie A aflyser omstridt kampflytning

FC Københavns søsterklub går transfer-amok!

Vil straffe spillere med julekilo på sidebenene

Vild stime – men afviser guldsnak

Tricky Trees tryller i Hytten

Drømmestart: Marokko vinder efter saksespark

Amorim: Vi var det bedste hold

Her dominerer FCK-profiler Superligaen

Rejser vild transferspekulation

De er herbstmeister

Vilde Villa nedlagde Manchester United

Barcelona rykker fra

Brian Riemer: ‘En ulykkelig situation’

Her vil Asien kopiere Europa