Onsdag klokken 21.00 spiller Danmark semifinale mod England ved EM i fodbold på Wembley Stadion i London.
Men som følge af de skrappe britiske indrejserestriktioner kan danske fans i Danmark ikke komme til kampen.
Det fortæller Frej Jackson, der er fungerende chef for Udenrigsministeriets Borgerservice.
– Det skyldes, at Storbritannien har et krav om 10 dages karantæne for indrejsende, også selv om man er vaccineret.
– Er man fodboldfan og tropper op med en EM-billet til en kamp, som skal spilles inden for de 10 dage, så risikerer man at blive afvist ved grænsen. Det kan også give en bøde på over 80.000 kroner at bryde de regler, siger han.
Derfor må fans herhjemme sætte deres lid til, at danskere bosat i England farver Wembley rødt og hvidt. Dansk Boldspil-Union (DBU) har nemlig fået mulighed for at sælge 5000 billetter til danskere, der bor i England.
DBU-direktør Jakob Jensen takker for den store opbakning til herrelandsholdet.
– Vi håber fortsat på, at der kommer flere fans på Wembley. Uanset hvad er jeg overbevist om, at spillerne kommer til at mærke den samme fantastiske støtte på Wembley, som de har oplevet under hele EM, siger Jensen til forbundets hjemmeside.
Ifølge Udenrigsministeriet er omkring 30.000 danskere bosatte i Storbritannien.
Udenrigsministeriet fraråder alle ikke-nødvendige rejser til Storbritannien. I det nordlige Storbritannien frarådes alle rejser.
Til en eventuel finale har Det Europæiske Fodboldforbund (UEFA) dog lavet en særaftale med de britiske myndigheder om tilrejsende fans. Det betyder, at Danmark kan få 1000 tilrejsende fans ind på Wembley, hvis Danmark kommer så langt.
– Disse fans vil være i en striks ‘smitte-boble’, og rejser ud og hjem samme dag med chartret fly fra Danmark, skriver DBU på sin hjemmeside og tilføjer:
– De britiske myndigheder kræver data på passagerer og indrejsepapirer ordnet inden længe. Derfor er DBU nødt til at gå i salg med disse billetter allerede inden, Danmark spiller sig i en eventuel finale.
Hvis Danmark ikke spiller sig i finalen, vil finalebilletterne blive refunderet, da danske fans i så fald ikke kan komme ind til finalen.
Det er ifølge Frej Jackson glædeligt, hvis det kan lade sig gøre med udvalgte fans på stadion på en sundhedsforsvarlig måde til finalen.
– Men vi andre almindelige fodboldfans må se kampen hjemmefra, siger han.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: United henter Premier League-målmand
TOPNYHED
Norsk ekspert håner Danmark
TIPSBLADET SPECIAL
Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud
MEDIE
Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne
EKSKLUSIVT
Superligaen er knækket
– Det vil være VM’s største overraskelse!
LIVE
VM-LIVE: Følg braget mellem Frankrig og Marokko
MEDIE
Juventus jagter dansker – koster 135 mio.
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
NYHEDER
Spår om dansk transfer: ‘Bliver hans plads’
NYHEDER
FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner
MEDIE
Scorer heftig lønstigning
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Christian Eriksen skal genoptræne i Danmark
‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne
Knuser transferrekord
TRANSFER
Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg
Bekræfter dansk kæmpetransfer
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
Ekspert: ‘Viser man har nosser!’
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpe dansk agentfirma i gigant-fusion
MEDIE
Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub
Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser
INTERVIEW
Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’
OPTAKT
Spanien – Belgien
MEDIE
De meldes interesseret i Orri Oskarsson
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
EKSKLUSIVT
Arbejder på Brøndby-exit
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel
EKSKLUSIVT
FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller
TRANSFER
