Dansk Boldspil-Union (DBU) vil øge presset på VM-værtslandet Qatar for at få ørkenstaten til at overholde menneskerettighederne og blandt andet forbedre vilkårene for de migrantarbejdere, der er med til at stable næste års VM-slutrunde på benene.
Derfor har DBU i fredags sendt et brev til Det Internationale Fodboldforbunds (Fifa) præsident, Gianni Infantino, og generalsekretær, Fatma Samoura, med en række opfordringer og ønsker til, hvad Fifa bør gøre for at øge presset på Qatar.
Af brevet fremgår det, at DBU vil have sikkerhed for, at menneskerettighederne bliver overholdt både før, under og efter VM-slutrunden, og at arbejdsforholdene hvad angår løn, sikkerhed og lignende er i orden.
Det gælder ikke kun på infrastrukturelle byggeprojekter eller stadionbyggerier, men også på de hoteller, restauranter og andre faciliteter, som de forskellige landshold vil benytte under VM-slutrunden.
Samtidig ønsker DBU, at Fifa går i gang med at undersøge og finder en forklaring på, hvordan flere tusinde migrantarbejdere har mistet livet i forbindelse med VM-byggerier.
The Guardian er via indsigtsfulde kilder kommet frem til, at mindst 6500 migrantarbejdere har mistet livet i Qatar, siden landet blev tildelt VM-værtskabet i 2010.
DBU’s administrerende direktør, Jakob Jensen, mener, at Fifa allerede har bidraget til bedre arbejdsforhold for migrantarbejdere i Qatar, men at der stadig er behov et øget pres på VM-værtslandet.
Derfor er brevet til Fifa oplagt i en tid, hvor debatten omkring Qatar har momentum, siger han.
– Det er Fifa, som har et arrangement i Qatar, det er ikke DBU eller andre fodboldforbund. Derfor må Fifa være den organisation, som tager det allermest alvorligt og må udøve det maksimale pres for at få forbedret situationen dernede.
– Jeg synes ikke, at Fifa har været usynlige, men jeg synes, at der er et behov for, at Fifa stepper yderligere op, så vi har sikkerhed for, at forholdene i Qatar forbedrer sig, siger Jakob Jensen.
Spørgsmål: Skal det her brev forstås som nogle krav, I har til Fifa, for at I kan se jer selv deltage ved et VM i Qatar, eller er det her opfordringer mere end et egentlig krav?
– Vi stiller jo nogle krav i brevet, men vi skriver jo ikke, at hvis de ikke opfylder de krav, så deltager vi ikke ved VM. Det er ikke nogen hemmelighed, at vi gerne vil spille VM, for vi er en fodboldorganisation, og vi elsker fodbold, og det fineste sted vi kan spille fodbold, det er ved et VM.
– Men vi giver et klart signal om, at hvis VM skal afvikles i Qatar som planlagt, så er man nødt til at få forbedret menneskerettighedssituationen, få implementeret ny lovgivning, få undersøgt de ting der er sket, og få fremmet de frihedsrettigheder, der er afgørende for mennesker.
– Det er tanken med brevet, siger Jakob Jensen.
Spørgsmål: Hvis Fifa ikke kan efterkomme jeres ønsker eller give jer de svar, I håber på, hvad er så næste træk for DBU?
– Det tager vi ikke stilling til endnu. Nu har vi sendt et brev til Fifa, og så må vi se, hvad de svarer os. Jeg håber, at de kan se, hvor tydeligt vi taler i det brev, siger Jakob Jensen.
VM i Qatar afvikles i november og december 2022.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Her er Bo Svenssons første FCK-trup
DAGENS SPILFORSLAG
Hammers kan slå impotente Whites
NYHEDER
Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview
NYHEDER
Tullberg uenig med TV 2-ekspert
NYHEDER
Afslører særlig Thomas Frank-detalje
NYHEDER
Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’
Højlund stjæler overskrifter
NYHEDER
Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
NYHEDER
Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest
INTERVIEW
Roser Superliga-træners søn
NYHEDER
Medie: Alt peger på, at han er færdig
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned
NYHEDER
Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?
FANKLUBBEN
‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’
TIPSBLADETS DOM
Hvad f….. sker der Tullberg?
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
– Han fik et lortetilbud fra OB
MEDIE
Møde afsløret – han vil til Manchester United
HELT VILDT
Smider stjerne til 900 mio. af holdet
EKSKLUSIVT
Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag
Jakob Poulsen med dyster melding
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
EKSKLUSIVT
– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!
MEDIE
Spotpris – så billig er Højbjerg
INTERVIEW
Det er han ekstremt god til
NYHEDER
Gravesen: Han er færdig på landsholdet!
OPTAKT
FC København – Silkeborg IF
EKSKLUSIVT
Målamok i udlandet: ‘Kent Nielsen lærte mig meget’
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
TOPNYHED
Stort internationalt medie sætter fokus på FCM
NYHEDER
På vej væk – nu roses Jonas Wind til skyerne
HELT VILDT
Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!
HELT VILDT
Færdig – nåede kun otte kampe
AVIS
Chokskifte? Pep Guardiola nævnes
MEDIE
Transferpres på Albert Grønbæk
OPTAKT
Vejle Boldklub – Randers FC
NYHEDER
Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’
NYHEDER
AaB i vildt comeback
NYHEDER
Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage
INTERVIEW
Delaney: Tiden er ikke den rette til det
NYHEDER
Nicolaisen scorede mod PSG
DAGENS SPILFORSLAG
Romere spiser skinkeklub til aftensmad
NYHEDER
Chelsea-profil forstår ikke sin straf
NYHEDER
Jakob Poulsen afslører besked til Neestrup
OPTAKT
FC Midtjylland – Sønderjyske
Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag
INTERVIEW
‘Hvem fanden ringer man til?’
NYHEDER
Sønderjyske melder klar transferambition ud
NYHEDER
Brøndby med opløftende nyt om profil
EKSKLUSIVT
Store spørgsmålstegn inden FCK
MEDIE
