I denne danske by vil DBU have domicil

Hvis DBU får finansieringen på plads, skal et nationalt træningscenter placeres lige uden for København.



Hvis Dansk Boldspil-Union (DBU) kan samle finansiering til det, skal Høje-Taastrup være hjemsted for et nationalt træningscenter og et nyt DBU-domicil.

Det oplyser DBU, der lige nu har hjemme i Brøndby, på sin hjemmeside onsdag morgen.

Det såkaldte campus skal være en slags base for alle fodboldlandshold, og foruden det nye DBU-domicil skal det rumme moderne træningsbaner og innovative rammer, som det formuleres i udmeldingen.

Derudover skal det "udfordre fodboldens normer og inspirere til nytænkning i dansk fodbold i fremtiden".

DBU arbejder på at skaffe finansiering til projektet. Det fremgår ikke, hvad det skal koste, men fodbolddirektør Peter Møller har tidligere udtalt, at der skal findes et trecifret millionbeløb for at realisere et projekt af den karakter.

Hvor langt man er med at finde finansiering, melder historien intet om.

Tidligere har det været på tale, at et nationalt træningscenter skulle ligge i Odense, men den plan blev skudt ned igen. I stedet har fokus været rettet mod hovedstaden.

– Valget af grunden tæt på Høje Taastrup Station sker efter en grundig undersøgelse af en række mulige beliggenheder, der alle ligger inden for 45 minutters transport fra både Parken i København og Københavns Lufthavn, oplyser DBU.

DBU-formand Jesper Møller kalder det et stort skridt, at man nu har valgt en placering til det såkaldte campus, som bliver en del af et større kulturprojekt under navnet "Hele Danmarks Klubhus".

– Det nye campus i Høje Taastrup bliver en central motor i projektet Hele Danmarks Klubhus, som vi glæder os til at arbejde videre med, siger Jesper Møller.

Flere af de store europæiske fodboldnationer har allerede nationale træningscentre, og i Danmark har det været på tegnebrættet i efterhånden en del år.

Ønsket er dog aldrig blevet realiseret, og derfor har de danske landshold ikke ét samlet tilholdssted.

De mandlige A-landsholdsspillere har i de seneste mange år holdt til i Helsingør, når de har forberedt sig til landskampe og slutrunder.

Men hvis det står til DBU, bliver Høje-Taastrup altså det nye centrum i dansk fodbold.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

AGF køber dansk profil



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

‘Vi må se, hvad FC København vil’

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

Dansk træner vinder stor pris



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’

Bayern – PSG

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Premier League-klub går all-in

Millionregn over ‘PC’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!