Det er en engelsk undersøgelse fra banken MBNA, som nu har kortlagt, hvilke ritualer fodboldfans i England gennemgår inden deres hold spiller en vigtig kamp.
Ifølge det engelske magasin Four Four Two er det ikke småting, fans udsætter sig selv for i håb om en lykkelig afslutning på kampen. Mere end en tredjedel af de adspurgte fans fortæller, at de snupper en øl inden kampen. Nogle har en bestemt pub, andre drikker med vilje med den modsatte hånd.
21 procent af de adspurgte har også et særligt stykke tøj, de tager på. Et halstørklæde, strømper eller underbukser. 1 ud af 10 spiser et særligt måltid, inden deres hold skal på banen. Mon ikke det er en burger?
1 ud af 11 kører altid den samme vej til kampen, om det så er en pub eller stadion melder historien ikke noget om.
Ud af de 2.000 adspurgte hævder tre procent, at de får sex inden kampen. Ifølge websitet er der 20 millioner voksne fodboldfans i England, hvilket altså betyder, at godt 60.000 fans hver uge får en tur i høet, inden deres hold løber på banen.
Ritualer i SAS Ligaen
Men ikke kun fodboldfans har ritualer. Også spillerne i SAS Ligaen har hver sin måde at forberede sig til en kamp på. I august bragte Tipsbladet serien ‘Målmandsdysten’, hvor vi snakkede med samtlige målmænd i SAS Ligaen. I serien kan du bl.a. læse at Karim Zaza altid tager højre støvle og højre handske på først. Hos OB tror Arek Onyszko dog ikke længere på ritualer:
– Det har jeg ikke længere, nu hvor jeg er blevet lidt ældre. Da jeg var yngre, barberede jeg mig aldrig på en kampdag, men det har jeg ikke noget problem med længere, fortæller han i serien ‘Målmandsdysten’.
Læs hele serien ‘Målmandsdysten’ om SAS Ligaens målmænd og deres ritualer.
Har du nogle særlige ritualer? Deltag i debatten herunder. Du kan hurtigt oprette dig som bruger her!
LIVE
LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen
OPTAKT
FC Fredericia – FC København
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
AVIS
Færdig i Real Madrid
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
10. gang i træk
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
NYHEDER
Superliga-komet overgår flere monstersalg
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
NYHEDER
Dårligt nyt – Schmeichel melder ud
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
INTERVIEW
Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
NYHEDER
Det ser sort ud for B.93
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
INTERVIEW