Det er en engelsk undersøgelse fra banken MBNA, som nu har kortlagt, hvilke ritualer fodboldfans i England gennemgår inden deres hold spiller en vigtig kamp.
Ifølge det engelske magasin Four Four Two er det ikke småting, fans udsætter sig selv for i håb om en lykkelig afslutning på kampen. Mere end en tredjedel af de adspurgte fans fortæller, at de snupper en øl inden kampen. Nogle har en bestemt pub, andre drikker med vilje med den modsatte hånd.
21 procent af de adspurgte har også et særligt stykke tøj, de tager på. Et halstørklæde, strømper eller underbukser. 1 ud af 10 spiser et særligt måltid, inden deres hold skal på banen. Mon ikke det er en burger?
1 ud af 11 kører altid den samme vej til kampen, om det så er en pub eller stadion melder historien ikke noget om.
Ud af de 2.000 adspurgte hævder tre procent, at de får sex inden kampen. Ifølge websitet er der 20 millioner voksne fodboldfans i England, hvilket altså betyder, at godt 60.000 fans hver uge får en tur i høet, inden deres hold løber på banen.
Ritualer i SAS Ligaen
Men ikke kun fodboldfans har ritualer. Også spillerne i SAS Ligaen har hver sin måde at forberede sig til en kamp på. I august bragte Tipsbladet serien ‘Målmandsdysten’, hvor vi snakkede med samtlige målmænd i SAS Ligaen. I serien kan du bl.a. læse at Karim Zaza altid tager højre støvle og højre handske på først. Hos OB tror Arek Onyszko dog ikke længere på ritualer:
– Det har jeg ikke længere, nu hvor jeg er blevet lidt ældre. Da jeg var yngre, barberede jeg mig aldrig på en kampdag, men det har jeg ikke noget problem med længere, fortæller han i serien ‘Målmandsdysten’.
Læs hele serien ‘Målmandsdysten’ om SAS Ligaens målmænd og deres ritualer.
Har du nogle særlige ritualer? Deltag i debatten herunder. Du kan hurtigt oprette dig som bruger her!
LIVE
TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
MEDIE
Brøndby tæt på Superliga-profil
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
LIVE
VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?
NYHEDER
Otte tunesere testet positive for forbudt stof
TRANSFER
Medie: De lurer på FCM-profil
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
MEDIE
FC København i forhandlinger med svensk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
FCK jagter Jacob Bruun Larsen
OPTAKT
Argentina – Kap Verde
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM forlænger med stort talent
NYHEDER
Salah og Egypten sender Australien ud af VM
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
TOPNYHED
Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
NYHEDER
Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
TOPNYHED
Åbner for sommertransfer
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
OPTAKT
Colombia – Ghana
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
OPTAKT
Australien – Egypten
AVIS