De 10 mest populære fodbold-ritualer

Sex, burgere og drinks. Fodboldfans udfører ofte et par ritualer før en vigtig kamp. Men det gør spillerne også. Læs her om de 10 mest populære.



Det er en engelsk undersøgelse fra banken MBNA, som nu har kortlagt, hvilke ritualer fodboldfans i England gennemgår inden deres hold spiller en vigtig kamp.

Ifølge det engelske magasin Four Four Two er det ikke småting, fans udsætter sig selv for i håb om en lykkelig afslutning på kampen. Mere end en tredjedel af de adspurgte fans fortæller, at de snupper en øl inden kampen. Nogle har en bestemt pub, andre drikker med vilje med den modsatte hånd.

21 procent af de adspurgte har også et særligt stykke tøj, de tager på. Et halstørklæde, strømper eller underbukser. 1 ud af 10 spiser et særligt måltid, inden deres hold skal på banen. Mon ikke det er en burger?

1 ud af 11 kører altid den samme vej til kampen, om det så er en pub eller stadion melder historien ikke noget om.

Ud af de 2.000 adspurgte hævder tre procent, at de får sex inden kampen. Ifølge websitet er der 20 millioner voksne fodboldfans i England, hvilket altså betyder, at godt 60.000 fans hver uge får en tur i høet, inden deres hold løber på banen.

Ritualer i SAS Ligaen

Men ikke kun fodboldfans har ritualer. Også spillerne i SAS Ligaen har hver sin måde at forberede sig til en kamp på. I august bragte Tipsbladet serien ‘Målmandsdysten’, hvor vi snakkede med samtlige målmænd i SAS Ligaen. I serien kan du bl.a. læse at Karim Zaza altid tager højre støvle og højre handske på først. Hos OB tror Arek Onyszko dog ikke længere på ritualer:

– Det har jeg ikke længere, nu hvor jeg er blevet lidt ældre. Da jeg var yngre, barberede jeg mig aldrig på en kampdag, men det har jeg ikke noget problem med længere, fortæller han i serien ‘Målmandsdysten’.

Læs hele serien ‘Målmandsdysten’ om SAS Ligaens målmænd og deres ritualer.


Har du nogle særlige ritualer? Deltag i debatten herunder. Du kan hurtigt oprette dig som bruger her!








LIVE

VM-LIVE: Bizar sviner af VM-træner

VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav

Hvem vinder VM? Her kan du forudsige VM-slutrunden

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Nu melder Christian Eriksen ud

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

TransferLIVE: Vender retur til Brøndby

Jens Jønsson flirter med dansk retur



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson

Røven i klaskehøjde: Han får et gennembrud til VM



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Peger på ham som ny Superliga-træner

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Infantino i stort forsvar af billetpriser

Afsløring: FCN forlænger med stortalentet Callaku

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan

Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Optakt: Mexico – Sydafrika

Nye regler ved VM: Dommere kan give helt ny straf

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Supercomputer: De vinder VM

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM