De 10 mest populære fodbold-ritualer

Sex, burgere og drinks. Fodboldfans udfører ofte et par ritualer før en vigtig kamp. Men det gør spillerne også. Læs her om de 10 mest populære.



Det er en engelsk undersøgelse fra banken MBNA, som nu har kortlagt, hvilke ritualer fodboldfans i England gennemgår inden deres hold spiller en vigtig kamp.

Ifølge det engelske magasin Four Four Two er det ikke småting, fans udsætter sig selv for i håb om en lykkelig afslutning på kampen. Mere end en tredjedel af de adspurgte fans fortæller, at de snupper en øl inden kampen. Nogle har en bestemt pub, andre drikker med vilje med den modsatte hånd.

21 procent af de adspurgte har også et særligt stykke tøj, de tager på. Et halstørklæde, strømper eller underbukser. 1 ud af 10 spiser et særligt måltid, inden deres hold skal på banen. Mon ikke det er en burger?

1 ud af 11 kører altid den samme vej til kampen, om det så er en pub eller stadion melder historien ikke noget om.

Ud af de 2.000 adspurgte hævder tre procent, at de får sex inden kampen. Ifølge websitet er der 20 millioner voksne fodboldfans i England, hvilket altså betyder, at godt 60.000 fans hver uge får en tur i høet, inden deres hold løber på banen.

Ritualer i SAS Ligaen

Men ikke kun fodboldfans har ritualer. Også spillerne i SAS Ligaen har hver sin måde at forberede sig til en kamp på. I august bragte Tipsbladet serien ‘Målmandsdysten’, hvor vi snakkede med samtlige målmænd i SAS Ligaen. I serien kan du bl.a. læse at Karim Zaza altid tager højre støvle og højre handske på først. Hos OB tror Arek Onyszko dog ikke længere på ritualer:

– Det har jeg ikke længere, nu hvor jeg er blevet lidt ældre. Da jeg var yngre, barberede jeg mig aldrig på en kampdag, men det har jeg ikke noget problem med længere, fortæller han i serien ‘Målmandsdysten’.

Læs hele serien ‘Målmandsdysten’ om SAS Ligaens målmænd og deres ritualer.


Har du nogle særlige ritualer? Deltag i debatten herunder. Du kan hurtigt oprette dig som bruger her!




Anders Holch Povlsen bliver IKKE ny klubejer

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

Patrick Da Silva idømt fængsel

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet

Dybt skuffet og trist

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub

FCM-boss straffes for mafia-kommentar

Fyringstruet: – Han har to kampe

Fanklubben: Her er Efterårets Profil i Superligaen

Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham

FC København-talenter træner med i FC Rosengård

Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Han bliver FC Københavns mand i FC Rosengård

‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

Nu er han gratis – på vej til OB?

Vred Frank: ‘Kan det aldrig blive!’

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

– Jeg synes, at det er helt latterligt

Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

Bo Henriksen fyret

Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr 

Dansk landsholdsspiller vende hjem

Viborg tager første stik i pokalkvartfinale

Frank reddet i døende sekunder

Rygterne er massive: Serena Williams afviser

– Brøndby er chanceløse

Joachim Andersen blæst bagover: ‘Mest sindssyge!’

Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’

FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb

Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr

Aalborg lukker CL-året med favoritsejr

FCK punkterer Esbjergs pokal-drøm

Sådan starter FCK mod Esbjerg

Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM

Slut: Supertalent gør det igen for FCK!

Her kan du se Esbjerg fB mod FC København

VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’

Dansker stoppede i 2022: Skal være sportsdirektør

Kæmpe hæder: Mads P. kan vinde stor pris

Freiburg nupper pokalsejr

Endelig godt nyt