DE FEM STØRSTE SALG
Jonas Wind
Danmark
23 år
Angriber
FC København til VfL Wolfsburg
90 millioner kroner
Januars helt store handel var det overraskende Wind-skifte til Bundesligaen. Vi og han troede, det skulle være til Premier League, nu skal han udnytte chancerne på et hidtil ineffektivt Wolfsburg-hold.
Pengene gør, at FCK var nødt til at slå til – Wind er allerede en af Superligaens dyreste spillersalg nogensinde, før der bliver udløst yderligere millioner i klausuler ved gode præstationer.
Jens-Lys Cajuste
Sverige
22 år
Central midtbane
FC Midtjylland til Reims
50 millioner kroner
FC Midtjylland har kategoriseret det her som et salg til 75 millioner kroner, og der ender prisen nok også på svenskeren, der skal indfri nogle præstationer for at udløse de sidste 25 millioner i en række bidder til FCM. Men indtil da er det en transfer på 50 millioner, hvor håbet er, at Cajuste veksler potentiale til stabilt spil i en større liga og bliver en spiller, man betaler både 200 og 300 millioner kroner for i eksempelvis Premier League.
Morten Frendrup
Danmark
20 år
Central midtbane
Brøndby IF til Genoa
25 millioner kroner
Det gør ondt på nogle Brøndby-fans, at man ikke får mere, men det er lidt sværere at få kongesummer for spillere med spidskompetence i defensiven, og som ikke er midtstoppere eller sexede angrebsbacker.
Man kan diskutere, om Genoa er et godt sted for en 20-årig dansker, der ikke just er den mest udadvendte, men prisen fejler som sådan ikke noget.
Rasmus Højlund
Danmark
18 år
Angriber
FC København til Sturm Graz
18,5 millioner kroner
Det er en af klubbens egne, man siger farvel til, men nok også en spiller, der er lidt længere fra at være afgørende på samme måde som de offensive spillere, FCK har hentet ind i stedet til guldkampen.
Østrigerne betaler gode penge for en reserve.
Mikael Uhre
Danmark
27 år
Angriber
Brøndby IF til Philadelphia Union
18 millioner kroner
Der drypper nok nogle ekstra millioner på Brøndby, hvis det går godt for Uhre i USA, hvor han er en såkaldt designated player og dermed ikke tæller under samme lønloft som de fleste af holdkammeraterne.
Det er mange penge at få for en spiller, der på det barske spillermarked ikke er midaldrende men ovre på den ældre side i transfersammenhæng.
DE FEM STØRSTE KØB
Akinkunmi Amoo
Nigeria
19 år
Kantspiller
Hammarby til FC København
31 millioner kroner
Det er nok Allsvenskans bedste unge offensivspiller, FCK her har fået fingre i.
Han udfordrer, sætter folk af og scorer mål, og det her er en spiller, FCK håber vil gå i fodsporene på Mohamed Daramy og Jonas Wind via et storsalg om et par år.
Edward Chilufya
Zambia
22 år
Kantspiller
Djurgården til FC Midtjylland
18 millioner kroner
Der skal sættes nogle direkte modspillere af, og FCM får her et alternativ til Pione Sisto og Gustav Isaksen, som kan blive ekstra aktuelt ved et salg til sommer.
Der går nok lidt tid, før vi ser meget til Chilufya, der har efterveer af en skade med sig til Danmark.
Mads Hansen
Danmark
19 år
Kantspiller/forward
FC Midtjylland til FC Nordsjælland
15 millioner kroner
FC Nordsjælland har længe haft kig på Mads Hansen, og da FCM så havde brug for en back, fandt parterne hinanden.
Prisen skal ses i lyset af, at FCM betalte omtrent fire millioner kroner for Mads Døhr Thychosen i noget, der mindede om en byttehandel – på det åbne marked havde de to spillere nok ikke kostet helt så meget.
Paul Mukairu
Nigeria
22 år
Kantspiller
Antalyaspor til FC København
13,5 millioner kroner
FCK fik også et nyt kort til venstre kant i Paul Mukairu. Det er ikke den helt store erfaring, nigerianeren kommer med, men FCK får endnu en dynamisk spiller til et hold, der nu er kommet rigtig megen fart i.
Mamoudou Karamoko
Frankrig
22 år
Angriber
LASK Linz til FC København
10,5 millioner kroner
Franskmanden blev købt før deadlinedag, hvor Jonas Wind røg afsted. Men FCK vidste allerede, at Wind nok ville blive solgt, så der er en direkte sammenhæng mellem handlerne. Karamoko stammer fra Strasbourg og Wolfsburg, og har gjort det godt for LASK i ligaen og Conference League.
NYHEDER Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
NYHEDER
