De 5 største køb og salg i januar i Superligaen

Hvad var de fem største køb og salg i Superligaen i januar? Tipsbladet giver dig her overblikket.



DE FEM STØRSTE SALG

Jonas Wind
Danmark
23 år
Angriber
FC København til VfL Wolfsburg
90 millioner kroner

Januars helt store handel var det overraskende Wind-skifte til Bundesligaen. Vi og han troede, det skulle være til Premier League, nu skal han udnytte chancerne på et hidtil ineffektivt Wolfsburg-hold.

Pengene gør, at FCK var nødt til at slå til – Wind er allerede en af Superligaens dyreste spillersalg nogensinde, før der bliver udløst yderligere millioner i klausuler ved gode præstationer.

Jens-Lys Cajuste
Sverige
22 år
Central midtbane
FC Midtjylland til Reims
50 millioner kroner

FC Midtjylland har kategoriseret det her som et salg til 75 millioner kroner, og der ender prisen nok også på svenskeren, der skal indfri nogle præstationer for at udløse de sidste 25 millioner i en række bidder til FCM. Men indtil da er det en transfer på 50 millioner, hvor håbet er, at Cajuste veksler potentiale til stabilt spil i en større liga og bliver en spiller, man betaler både 200 og 300 millioner kroner for i eksempelvis Premier League.

Morten Frendrup
Danmark
20 år
Central midtbane
Brøndby IF til Genoa
25 millioner kroner

Det gør ondt på nogle Brøndby-fans, at man ikke får mere, men det er lidt sværere at få kongesummer for spillere med spidskompetence i defensiven, og som ikke er midtstoppere eller sexede angrebsbacker.

Man kan diskutere, om Genoa er et godt sted for en 20-årig dansker, der ikke just er den mest udadvendte, men prisen fejler som sådan ikke noget.

Rasmus Højlund
Danmark
18 år
Angriber
FC København til Sturm Graz
18,5 millioner kroner

Det er en af klubbens egne, man siger farvel til, men nok også en spiller, der er lidt længere fra at være afgørende på samme måde som de offensive spillere, FCK har hentet ind i stedet til guldkampen.

Østrigerne betaler gode penge for en reserve.

Mikael Uhre
Danmark
27 år
Angriber
Brøndby IF til Philadelphia Union
18 millioner kroner

Der drypper nok nogle ekstra millioner på Brøndby, hvis det går godt for Uhre i USA, hvor han er en såkaldt designated player og dermed ikke tæller under samme lønloft som de fleste af holdkammeraterne.

Det er mange penge at få for en spiller, der på det barske spillermarked ikke er midaldrende men ovre på den ældre side i transfersammenhæng.

DE FEM STØRSTE KØB

Akinkunmi Amoo
Nigeria
19 år
Kantspiller
Hammarby til FC København
31 millioner kroner

Det er nok Allsvenskans bedste unge offensivspiller, FCK her har fået fingre i.

Han udfordrer, sætter folk af og scorer mål, og det her er en spiller, FCK håber vil gå i fodsporene på Mohamed Daramy og Jonas Wind via et storsalg om et par år.

Edward Chilufya
Zambia
22 år
Kantspiller
Djurgården til FC Midtjylland
18 millioner kroner

Der skal sættes nogle direkte modspillere af, og FCM får her et alternativ til Pione Sisto og Gustav Isaksen, som kan blive ekstra aktuelt ved et salg til sommer.

Der går nok lidt tid, før vi ser meget til Chilufya, der har efterveer af en skade med sig til Danmark.

Mads Hansen
Danmark
19 år
Kantspiller/forward
FC Midtjylland til FC Nordsjælland
15 millioner kroner

FC Nordsjælland har længe haft kig på Mads Hansen, og da FCM så havde brug for en back, fandt parterne hinanden.

Prisen skal ses i lyset af, at FCM betalte omtrent fire millioner kroner for Mads Døhr Thychosen i noget, der mindede om en byttehandel – på det åbne marked havde de to spillere nok ikke kostet helt så meget.

Paul Mukairu
Nigeria
22 år
Kantspiller
Antalyaspor til FC København
13,5 millioner kroner

FCK fik også et nyt kort til venstre kant i Paul Mukairu. Det er ikke den helt store erfaring, nigerianeren kommer med, men FCK får endnu en dynamisk spiller til et hold, der nu er kommet rigtig megen fart i.

Mamoudou Karamoko
Frankrig
22 år
Angriber
LASK Linz til FC København
10,5 millioner kroner

Franskmanden blev købt før deadlinedag, hvor Jonas Wind røg afsted. Men FCK vidste allerede, at Wind nok ville blive solgt, så der er en direkte sammenhæng mellem handlerne. Karamoko stammer fra Strasbourg og Wolfsburg, og har gjort det godt for LASK i ligaen og Conference League.





Fik sms: ‘Jeg har aldrig set noget lignende’




LIVE

TransferLIVE: Afviser monster bud på nordmand

Vild forudsigelse: ‘Jeg tror, der kommer en bombe’

Stor overraskelse: Eriksen sat af!

Kæmpe millionbud på Mads Bidstrup

Her er Pione Sistos løn

Skriver historie: Vanvittig start af Nathan Trott

Ny Superliga-stjerne? Han er i en klasse for sig!

Transferbombe: ‘Han ville hellere til FCK’



Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Fanget på video – Superliga-stjerne til lægetjek

Klokkeklar Højlund-besked

Fremhæver Brøndby-trio

Afsløring: OB meget tæt på Ismahila Ouédraogo



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby henter ny kant til spotpris

Er det Christian Eriksens næste klub?

Så fik han hul på bylden

Kæmpetransfer inden Brøndby-brag

FC København har taget kontakt

Riis om Vingegaard: ‘Ærgerligt, trist, skuffende’



EKSKLUSIVT

Ny kæmpetransfer? FCM klar med stort millionbeløb

Afsløring: FC København henter Geovanni Vianney

Afsløring: Tjener kassen – derfor skal Billing væk

Nu er der nyt om Eriksens fremtid

‘Et kæmpe plus for Superligaen’

Brøndby-træner: ‘Jacob Neestrup har en pointe’

Blæst bagover af Thomas Frank

Minus i PS&E – fastholder forventningerne

Roser Yuito Suzuki – trods kæmpe brøler 

Intet ved Philip Billing skiller sig ud

SL-klub tæt på ny spiller fra ‘meget høj hylde’

Randers FC har modtaget bud på stor profil

Dansk toptræners søn i triumf mod FCK og storhold



TOPNYHED

Gravesen måber: ‘Genialt indkøb, Thomas Frank!’

Afsløring: Hillerød Fodbold sælger Mathias Veltz

Åben for at forlænge med FC København

Ny melding: FCM betaler monsterpris for Billing

Afsløring: Felix Beijmo afviser hollandsk klub

FC Nordsjælland stopper blødningen

Meget, meget store forventninger til FCN-juvel

Afsløring: FC Nordsjælland forhøjer bud på Norheim

Lurer på dansk angrebskomet

Afsløring: Philip Billing til lægetjek i FCM i nat

Birk fremhæver rædselsstatistik: Den siger noget

Drømmedag for Jonas Vingegaard

Det var helt sygt! Brøndby røg ned i et hul

Offensive profiler stråler i FCM-sejr

FC Fredericias drømmestart fortsætter

Philip Billing tæt på Superligaen – her er prisen

Wow – det skal du gøre noget oftere, Osorio!

FC Midtjylland bekræfter interesse i dansk stjerne

Tonni Adamsen holder dør på klem for transfer

– Det har jeg aldrig set før i dansk fodbold

LIVE: Brøndby tabte til Sønderjyske

Agent til møde med kæmpeklub

Klar besked til Riemer: Stjerne skal ikke udtages