Ustoppelige Man City vinder topbrag

En scoring 20 minutter før tid af Kevin De Bruyne var nok for Manchester City, der hjemme slog Chelsea.



Manchester Citys sejrsstime i Premier League vil tilsyneladende ingen ende tage.

En scoring af Kevin De Bruyne var lørdag eftermiddag nok til at udvide den ubrudte række af gevinster til 12. Ligaens suveræne førerhold har ikke sat point til siden et choknederlag til Crystal Palace 30. oktober.

Heller ikke nærmeste forfølger i tabellen, Chelsea, fik noget ud af mødet med Pep Guardiolas velsmurte fodboldmaskine og har nu et hul på 13 point op til førstepladsen.

Et defensivt udgangspunkt og en vågen Kepa Arrizabalaga i målet holdt ellers længe gæsterne fra London på omgangshøjde.

Men da De Bruyne 20 minutter før tid sendte et af sine velkendte, præcise missiler afsted fra kanten af feltet, måtte Kepa give fortabt.

Scoringen var en logisk følge af kampforløbet, hvor City sad på spillet og virkede til at være i fuld kontrol.

Det var kun et spørgsmål, om hjemmeholdet formåede at skabe tilstrækkeligt store chancer mod Chelseas stærke defensiv med Thiago Silva som erfaren midtermand.

Jack Grealish fik første halvlegs bedste tilbud, da gæsternes Mateo Kovacic løb i en blindgyde og i panik sendte bolden lige i fødderne på den engelske landsholdsspiller.

Grealish slap helt fri, men Kepa var hurtigt fremme i spagat og sørgede for, at de to hold gik til pause uden scoringer.

Billedet var stort set uændret efter sidebyttet. Hjemmeholdet spillede bolden rundt med imponerende tålmodighed, mens gæsterne så ud til at være tilfredse med et point.

Men den plan blev forpurret, da Kevin De Bruyne trak ind fra venstresiden og drejede et hårdt skud fladt ind ved bageste stolpe.

Manchester City ligner et hold på direkte kurs mod det engelske mesterskab. Rivalerne Chelsea og Liverpool er henholdsvis 13 og 14 point efter. Liverpool har dog spillet to kampe færre.

/ritzau/






Interessant transfermelding fra Christian Eriksen




AaB Superligaen Aalborg, Denmark. 11th Apr, 2025. Superligakampen mellem AaB og Lyngby Boldklub paa Aalborg Portland Park fredag den 11. april 2025. Credit: Ritzau/Alamy Live News LIVE

LIVE: AaB ydmyget i 1. Division – se målene her

Monstersalg: FC København-boss jubler

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Barcelona – Real Madrid

Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

FC København sælger Nathan Trott

Dansker forlod AGF: Nu drømmer han stort i Sverige

1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’

Sønderjyske er tilbage i medaljekampen

Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..

Norge holder vejret: Må han ikke spille til VM?

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer