FC København har kurs mod det danske mesterskab takket være to sene scoringer af Jordan Larsson og Thomas Delaney mod AGF senest.
Men alt var ikke fryd og gammen, selv om FC København hentede en på papiret sikker 3-1-sejr.
Viaplay-ekspert og tidligere Superliga-træner Peter Sørensen var i hvert fald ikke overbevist om københavnernes niveau.
Særligt de to startende backs, Marcos Lopez og Giorgi Gocholeishvili, får hug af eksperten på Viaplay Sport News. Her kommer han ind på, at de ikke har niveau til at spille for en klub som FC København.
– FCK var ikke særlig meget bedre end AGF, indleder han og fortsætter:
– Der er stadigvæk for meget, der ikke er mesterligt ved FCK. Ikke kun deres spil, men også deres spillere, synes jeg. Trott forekommer at være langt fra den målmand, vi lærte at kende i Vejle. De to lejede backs, Lopez og Gocholeishvili, er jo slet ikke FCK-backs efter min mening. Dem, der spillede i FCK tidligere, som blev sendt gratis ud af vagten mere eller mindre, ville begge være bedre, end de to man har lejet.
Han sætter ikke navn på, hvilke to andre backs, han mener, man det er formentlig Peter Ankersen og Christian Sørensen, som er endt i FC Nordsjælland og FC Midtjylland, han mener.
I det hele taget forstår Peter Sørensen ikke, hvorfor man har valgt at leje Lopez og Gocholeishvili.
– Når man lejer spillere, er det fordi, de er så gode, at man ikke kan købe dem, i iveren efter at de kan gøre, hvad der skal til, for at man kan gå det sidste skridt på øverste niveau på medaljeskamlen. Det har de slet ikke vist.
Selv om han er efter FCK og ikke mener, de spiller mesterligt, så er han ikke chokeret, hvis Jacob Neestrups mandskab napper guldmedaljerne.
– Der er nogle udfordringer på FCK’s hold, men de har alligevel noget styrke og noget fra bænken, og de er en stærk kandidat til at tage guldet.
FC København fører Superligaen med et point ned til FC Midtjylland med fire runder tilbage.
LIVE
TransferLIVE: Liverpool scouter FCM-profil
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
Rasende stjerne vil flå kontrakten over
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
MEDIE
Overraskende melding om Oliver Christensen
MEDIE
AGF køber ham
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
Elias Jelert færdig
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
MEDIE
Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
MEDIE
Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
MEDIE
FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
NYHEDER
Efter skandaløse scener: Brøndby-fan sigtet
OPTAKT
Optakt: USA – Paraguay
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
INTERVIEW
Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
TOPNYHED
Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM
TOPNYHED