FC København har kurs mod det danske mesterskab takket være to sene scoringer af Jordan Larsson og Thomas Delaney mod AGF senest.
Men alt var ikke fryd og gammen, selv om FC København hentede en på papiret sikker 3-1-sejr.
Viaplay-ekspert og tidligere Superliga-træner Peter Sørensen var i hvert fald ikke overbevist om københavnernes niveau.
Særligt de to startende backs, Marcos Lopez og Giorgi Gocholeishvili, får hug af eksperten på Viaplay Sport News. Her kommer han ind på, at de ikke har niveau til at spille for en klub som FC København.
– FCK var ikke særlig meget bedre end AGF, indleder han og fortsætter:
– Der er stadigvæk for meget, der ikke er mesterligt ved FCK. Ikke kun deres spil, men også deres spillere, synes jeg. Trott forekommer at være langt fra den målmand, vi lærte at kende i Vejle. De to lejede backs, Lopez og Gocholeishvili, er jo slet ikke FCK-backs efter min mening. Dem, der spillede i FCK tidligere, som blev sendt gratis ud af vagten mere eller mindre, ville begge være bedre, end de to man har lejet.
Han sætter ikke navn på, hvilke to andre backs, han mener, man det er formentlig Peter Ankersen og Christian Sørensen, som er endt i FC Nordsjælland og FC Midtjylland, han mener.
I det hele taget forstår Peter Sørensen ikke, hvorfor man har valgt at leje Lopez og Gocholeishvili.
– Når man lejer spillere, er det fordi, de er så gode, at man ikke kan købe dem, i iveren efter at de kan gøre, hvad der skal til, for at man kan gå det sidste skridt på øverste niveau på medaljeskamlen. Det har de slet ikke vist.
Selv om han er efter FCK og ikke mener, de spiller mesterligt, så er han ikke chokeret, hvis Jacob Neestrups mandskab napper guldmedaljerne.
– Der er nogle udfordringer på FCK’s hold, men de har alligevel noget styrke og noget fra bænken, og de er en stærk kandidat til at tage guldet.
FC København fører Superligaen med et point ned til FC Midtjylland med fire runder tilbage.
LIVE
TransferLIVE: Kæmpe transfer under opsejling
INTERVIEW
Dansk interesse: ‘Han er rigtig meget værd’
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
TRANSFER
Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel
INTERVIEW
Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’
LIVE
VM-LIVE: Egypten klager til FIFA
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
MEDIE
Transfer på vej? FCM kan få millionbonus
Stor profil ude af Frankrig-brag
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
EKSKLUSIVT
Arbejder på Brøndby-exit
Knuser transferrekord
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Norges kronprins rejser til USA
Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller
TRANSFER
Uwe Rösler henter dansker
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg
NYHEDER
Hylder kæmpe FCM-transfer
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
MEDIE
Tager kontakt om Kamil Grabara
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
TRANSFER
Fredberg henter italiensk legende
EKSKLUSIVT
FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar
OPTAKT
Frankrig – Marokko
NYHEDER