FC København har kurs mod det danske mesterskab takket være to sene scoringer af Jordan Larsson og Thomas Delaney mod AGF senest.
Men alt var ikke fryd og gammen, selv om FC København hentede en på papiret sikker 3-1-sejr.
Viaplay-ekspert og tidligere Superliga-træner Peter Sørensen var i hvert fald ikke overbevist om københavnernes niveau.
Særligt de to startende backs, Marcos Lopez og Giorgi Gocholeishvili, får hug af eksperten på Viaplay Sport News. Her kommer han ind på, at de ikke har niveau til at spille for en klub som FC København.
– FCK var ikke særlig meget bedre end AGF, indleder han og fortsætter:
– Der er stadigvæk for meget, der ikke er mesterligt ved FCK. Ikke kun deres spil, men også deres spillere, synes jeg. Trott forekommer at være langt fra den målmand, vi lærte at kende i Vejle. De to lejede backs, Lopez og Gocholeishvili, er jo slet ikke FCK-backs efter min mening. Dem, der spillede i FCK tidligere, som blev sendt gratis ud af vagten mere eller mindre, ville begge være bedre, end de to man har lejet.
Han sætter ikke navn på, hvilke to andre backs, han mener, man det er formentlig Peter Ankersen og Christian Sørensen, som er endt i FC Nordsjælland og FC Midtjylland, han mener.
I det hele taget forstår Peter Sørensen ikke, hvorfor man har valgt at leje Lopez og Gocholeishvili.
– Når man lejer spillere, er det fordi, de er så gode, at man ikke kan købe dem, i iveren efter at de kan gøre, hvad der skal til, for at man kan gå det sidste skridt på øverste niveau på medaljeskamlen. Det har de slet ikke vist.
Selv om han er efter FCK og ikke mener, de spiller mesterligt, så er han ikke chokeret, hvis Jacob Neestrups mandskab napper guldmedaljerne.
– Der er nogle udfordringer på FCK’s hold, men de har alligevel noget styrke og noget fra bænken, og de er en stærk kandidat til at tage guldet.
FC København fører Superligaen med et point ned til FC Midtjylland med fire runder tilbage.
LIVE
VM-LIVE: Surt show
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med stortalent
MEDIE
Brøndby i dialog med Christopher Olivier
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM køber Nordin Bakker
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding køber stor profil
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
TOPNYHED
Spår rekordtransfer i dette vindue
NYHEDER
Forfærdelig tysk aften: ‘Det er en skandale’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
EKSKLUSIVT
Afsløring: ‘NK’ på plads i FCM – Pimpong solgt
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby
MEDIE
Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
TransferLIVE: Lewandowski skifter klub
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
TRANSFER
Superliga-klub tæt på FCK’er
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
OPTAKT
Elfenbenskysten – Norge
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TOPNYHED