– De er jo slet ikke FCK-backs!

Tidligere træner Peter Sørensen kritiserer FC Københavns backs, og så var han ikke imponeret over klubbens præstation mod AGF senest.



FC København har kurs mod det danske mesterskab takket være to sene scoringer af Jordan Larsson og Thomas Delaney mod AGF senest.

Men alt var ikke fryd og gammen, selv om FC København hentede en på papiret sikker 3-1-sejr.

Viaplay-ekspert og tidligere Superliga-træner Peter Sørensen var i hvert fald ikke overbevist om københavnernes niveau.

Særligt de to startende backs, Marcos Lopez og Giorgi Gocholeishvili, får hug af eksperten på Viaplay Sport News. Her kommer han ind på, at de ikke har niveau til at spille for en klub som FC København.

– FCK var ikke særlig meget bedre end AGF, indleder han og fortsætter:

– Der er stadigvæk for meget, der ikke er mesterligt ved FCK. Ikke kun deres spil, men også deres spillere, synes jeg. Trott forekommer at være langt fra den målmand, vi lærte at kende i Vejle. De to lejede backs, Lopez og Gocholeishvili, er jo slet ikke FCK-backs efter min mening. Dem, der spillede i FCK tidligere, som blev sendt gratis ud af vagten mere eller mindre, ville begge være bedre, end de to man har lejet.

Han sætter ikke navn på, hvilke to andre backs, han mener, man det er formentlig Peter Ankersen og Christian Sørensen, som er endt i FC Nordsjælland og FC Midtjylland, han mener.

I det hele taget forstår Peter Sørensen ikke, hvorfor man har valgt at leje Lopez og Gocholeishvili.

– Når man lejer spillere, er det fordi, de er så gode, at man ikke kan købe dem, i iveren efter at de kan gøre, hvad der skal til, for at man kan gå det sidste skridt på øverste niveau på medaljeskamlen. Det har de slet ikke vist.

Selv om han er efter FCK og ikke mener, de spiller mesterligt, så er han ikke chokeret, hvis Jacob Neestrups mandskab napper guldmedaljerne.

– Der er nogle udfordringer på FCK’s hold, men de har alligevel noget styrke og noget fra bænken, og de er en stærk kandidat til at tage guldet.

FC København fører Superligaen med et point ned til FC Midtjylland med fire runder tilbage.







LIVE

TransferLIVE: Stjerne på plads i Real Madrid

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

“Du er en fucking maskine!”

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Scorer vanvittig løn i Premier League

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Portugal – Spanien



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Brasilien – Norge

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Feyenoord lurer på Sabil Hansen

Brasiliansk boost før Norge

Storklub forhørte sig på FCK-boss

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

Dansker på blokken i ny storklub

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Klapper i om stor Superliga-transfer

Mexico – England

Skyder stor FCM-historie ned



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

‘Det er et angreb på FCK’

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas