FC København har kurs mod det danske mesterskab takket være to sene scoringer af Jordan Larsson og Thomas Delaney mod AGF senest.
Men alt var ikke fryd og gammen, selv om FC København hentede en på papiret sikker 3-1-sejr.
Viaplay-ekspert og tidligere Superliga-træner Peter Sørensen var i hvert fald ikke overbevist om københavnernes niveau.
Særligt de to startende backs, Marcos Lopez og Giorgi Gocholeishvili, får hug af eksperten på Viaplay Sport News. Her kommer han ind på, at de ikke har niveau til at spille for en klub som FC København.
– FCK var ikke særlig meget bedre end AGF, indleder han og fortsætter:
– Der er stadigvæk for meget, der ikke er mesterligt ved FCK. Ikke kun deres spil, men også deres spillere, synes jeg. Trott forekommer at være langt fra den målmand, vi lærte at kende i Vejle. De to lejede backs, Lopez og Gocholeishvili, er jo slet ikke FCK-backs efter min mening. Dem, der spillede i FCK tidligere, som blev sendt gratis ud af vagten mere eller mindre, ville begge være bedre, end de to man har lejet.
Han sætter ikke navn på, hvilke to andre backs, han mener, man det er formentlig Peter Ankersen og Christian Sørensen, som er endt i FC Nordsjælland og FC Midtjylland, han mener.
I det hele taget forstår Peter Sørensen ikke, hvorfor man har valgt at leje Lopez og Gocholeishvili.
– Når man lejer spillere, er det fordi, de er så gode, at man ikke kan købe dem, i iveren efter at de kan gøre, hvad der skal til, for at man kan gå det sidste skridt på øverste niveau på medaljeskamlen. Det har de slet ikke vist.
Selv om han er efter FCK og ikke mener, de spiller mesterligt, så er han ikke chokeret, hvis Jacob Neestrups mandskab napper guldmedaljerne.
– Der er nogle udfordringer på FCK’s hold, men de har alligevel noget styrke og noget fra bænken, og de er en stærk kandidat til at tage guldet.
FC København fører Superligaen med et point ned til FC Midtjylland med fire runder tilbage.
LIVE
VM-LIVE: Kæmpe kaos i kulissen!
OPTAKT
Spanien – Saudi-Arabien
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
MEDIE
Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
TOPNYHED
Vigtigt nyt for ‘AC’
Thomas Frank med interessant Danmark-melding
MEDIE
Vil smadre transferrekord
OPTAKT
Holland – Sverige
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
På jagt: ‘Har haft de første samtaler’
TOPNYHED