De er vinterens fem dyreste Superliga-køb

Her er de fem dyreste køb, Superliga-klubberne foretog på vinterens transfermarked.



Efter en stille januar på transfermarked kom der fuld gang i handlerne i Superligaen i de sidste døgn, før der deadline for handler midnat mellem mandag og tirsdag.

Der blev solgt spillere dyrt til udlandet, der skete overraskende transfers internt i Superligaen og divisionerne, og så blev der også købt profiler til forårets vigtige kampe.

Allerede i weekenden i næste uge brager det løs i Superligaen med 18. spillerunde, og her får vi en række nye spillere at se.

Tipsbladet har traditionen tro samlet op på de største handler, ja alle handler, i Superligaen, og her bringer vi en gennemgang af de fem største indkøb, Superliga-klubberne lavede i vinterens transfervindue.

Foto: Alamy

1: Benjamin Tahirovic
Ajax til Brøndby IF
Central midtbanespiller
Sverige/Bosnien
21 år
Pris. 22 millioner kroner

På en delt førsteplads har vi Brøndbys spændende nye centrale midtbanespiller Benjamin Tahirovic.

Den bosniske landsholdsspiller fra Sverige har haft et elendigt ophold i Ajax, men han er stadig ung og har nu en oplagt chance for at få sit helt store gennembrud efter at have stået på tæer for at følge med i tempoet i AS Roma og Ajax.

Bør træde direkte ind i opstillingen som otter i den 4-3-3, den nye cheftræner Frederik Birk forventes at spille.

1: Dani Silva
Hellas Verona til FC Midtjylland
Central midtbanespiller
Portugal
24 år
Pris: 22 millioner kroner

Deles med Tahirovic om at være vinterens dyreste køb.

Det var helt oplagt, at FC Midtjylland skulle have en afløser for Emiliano Martínez, der var en af FCM’s bedste i første halvsæson som sekser på midtbanen.

Silva slog mod forventning ikke igennem på Veronas centrale midtbane, og det er en overraskelse, den tidligere U/21-landsholdsspiller ender med at være tilgængelig for FCM.

Er en hårdfør midtbanekriger med en god portion fodbold i sig, og finder han hurtigt formen efter et 2024 med for megen tid på den italienske bænk, bør FCM ikke føle det voldsomme tab med tanke på de offensive kræfter, cheftræner Thomas Thomasberg råder over på samtlige positioner foran portugiseren.

3: Robert
Cruzeiro til FC København
Venstre kant
Brasilien
19 år
Pris. 15 millioner kroner

Brasilien spillede på leje i FC København i efteråret. Han er stadig ved at lære seniorfodbold og Europa at kende for alvor, men der er nok power og offensivt potentiale i dribleren til, at det giver fin mening at prøve ham af som køb for en pris, der i nutidens FC København ikke på nogen måde er voldsom.

4: Hjalte Boe
OB til FC Nordsjælland
Kantspiller
Danmark
17 år
Pris: 5 millioner kroner

Det er meget sjældent, en ungdomsspiller ryger på de her oversigter, men der var ikke mange store handler med transfers ind i Superligaen denne vinter.

Så det offensive talent Hjalte Boe Rasmussen ryger på her, selv om han i første omgang er en udviklingsspiller omkring FCN’s U/19-hold.

5: Marcus Bundgaard
Elfsborg til Sønderjyske
Målmand
Danmark
23 år
Pris. 4 millioner kroner

Endnu en sjældenhed er det at finde en Sønderjyske-spiller på denne liste, men det er, hvad vi gør denne februar.

Sønderjyske har sagt farvel til Jacob Busk og skal have en alvorlig udfordrer til Nicolai Flø i målet, og det får oprykkerne her i form af Bundgaard, der kom til Sverige for et år siden fra Vendsyssel.



Dansker færdig i Ajax?

Brøndby takker nej til to spillere

Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF

Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’

Ambitionerne er helt vilde: Det skal Lerager opnå

Afslører drøm: ‘Det kunne være meget sjovt!’

Medier i svime: Den bedste!

Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League

– De skal købe ‘AC’ og Hjulmand!

Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel

Pønser på Niels Frederiksen-forhandlinger

Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej

Konen spottet – Lewandowski i dialog med ny klub

Stor interesse: Kæmpeklub vil have Højbjerg

Afsløring: FC København rykker Viktor Dadason op 

FCK overvejer januarkøb af Isak Brusberg

Truer med at skride – de skylder ham kassen!

Brøndby bekræfter salg

Manchester United rasende

Hård kritik af FC København-stjerne

‘En fodboldmæssig katastrofe’

Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber

Der arbejdes på Bo Svensson-retur

Ekspert: Kig på disse trænere, FCK

– Overdrevet og unuanceret

Har høj status i FC Midtjylland: Forlæng med ham!

Sindssyg udvikling – kun overgået af Dorgu og Clem

Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller

Afsløring: Præsenterer Brøndby-spiller meget snart

Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber

Afviste Superliga-skifte – tager til stor klub

Bliver det Andreas Christensens næste klub?

Han er verdens bedste fodboldspiller

Afsløring: FCK siger farvel – tæt på Brøndby

Afsløring: FCN køber vidundertalentet Leo Dorsin

Havde frikøbsklausul – vender hjem til FCM

Transferamok? ‘Ledelsen får travlt denne vinter’

Præmiepuljen stiger – så meget får VM-vinderen

Aldrig set før

Stort spørgsmål om SL-klub: ‘Får de gummiben?’

Albert Grønbæk skifter agent

Helt vildt: Nu knuser Leragers klub transferrekord

Vingegaard, Gidsel og Mads Pedersen i duel

Superfriserne kan drille i Rotterdam

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Bruno Fernandes langer ud efter Man Utd

Ren gift for Thomas Frank? ‘Imod kodeks’

Dansk landsholdsback forlader Team Esbjerg

Franculino opereret: Ude i flere måneder

Dømt: Skal betale ham 455 millioner