De er vinterens fem dyreste Superliga-køb

Her er de fem dyreste køb, Superliga-klubberne foretog på vinterens transfermarked.



Efter en stille januar på transfermarked kom der fuld gang i handlerne i Superligaen i de sidste døgn, før der deadline for handler midnat mellem mandag og tirsdag.

Der blev solgt spillere dyrt til udlandet, der skete overraskende transfers internt i Superligaen og divisionerne, og så blev der også købt profiler til forårets vigtige kampe.

Allerede i weekenden i næste uge brager det løs i Superligaen med 18. spillerunde, og her får vi en række nye spillere at se.

Tipsbladet har traditionen tro samlet op på de største handler, ja alle handler, i Superligaen, og her bringer vi en gennemgang af de fem største indkøb, Superliga-klubberne lavede i vinterens transfervindue.

Foto: Alamy

1: Benjamin Tahirovic
Ajax til Brøndby IF
Central midtbanespiller
Sverige/Bosnien
21 år
Pris. 22 millioner kroner

På en delt førsteplads har vi Brøndbys spændende nye centrale midtbanespiller Benjamin Tahirovic.

Den bosniske landsholdsspiller fra Sverige har haft et elendigt ophold i Ajax, men han er stadig ung og har nu en oplagt chance for at få sit helt store gennembrud efter at have stået på tæer for at følge med i tempoet i AS Roma og Ajax.

Bør træde direkte ind i opstillingen som otter i den 4-3-3, den nye cheftræner Frederik Birk forventes at spille.

1: Dani Silva
Hellas Verona til FC Midtjylland
Central midtbanespiller
Portugal
24 år
Pris: 22 millioner kroner

Deles med Tahirovic om at være vinterens dyreste køb.

Det var helt oplagt, at FC Midtjylland skulle have en afløser for Emiliano Martínez, der var en af FCM’s bedste i første halvsæson som sekser på midtbanen.

Silva slog mod forventning ikke igennem på Veronas centrale midtbane, og det er en overraskelse, den tidligere U/21-landsholdsspiller ender med at være tilgængelig for FCM.

Er en hårdfør midtbanekriger med en god portion fodbold i sig, og finder han hurtigt formen efter et 2024 med for megen tid på den italienske bænk, bør FCM ikke føle det voldsomme tab med tanke på de offensive kræfter, cheftræner Thomas Thomasberg råder over på samtlige positioner foran portugiseren.

3: Robert
Cruzeiro til FC København
Venstre kant
Brasilien
19 år
Pris. 15 millioner kroner

Brasilien spillede på leje i FC København i efteråret. Han er stadig ved at lære seniorfodbold og Europa at kende for alvor, men der er nok power og offensivt potentiale i dribleren til, at det giver fin mening at prøve ham af som køb for en pris, der i nutidens FC København ikke på nogen måde er voldsom.

4: Hjalte Boe
OB til FC Nordsjælland
Kantspiller
Danmark
17 år
Pris: 5 millioner kroner

Det er meget sjældent, en ungdomsspiller ryger på de her oversigter, men der var ikke mange store handler med transfers ind i Superligaen denne vinter.

Så det offensive talent Hjalte Boe Rasmussen ryger på her, selv om han i første omgang er en udviklingsspiller omkring FCN’s U/19-hold.

5: Marcus Bundgaard
Elfsborg til Sønderjyske
Målmand
Danmark
23 år
Pris. 4 millioner kroner

Endnu en sjældenhed er det at finde en Sønderjyske-spiller på denne liste, men det er, hvad vi gør denne februar.

Sønderjyske har sagt farvel til Jacob Busk og skal have en alvorlig udfordrer til Nicolai Flø i målet, og det får oprykkerne her i form af Bundgaard, der kom til Sverige for et år siden fra Vendsyssel.




Klar bøn: ‘Hvis Steinlein ser med…’

‘AC’ med spændende Brøndby-melding

Yussuf Poulsen skadet – Riemer indkalder afløser

Angriber besøger FCM: ‘Han er stor’

Stort medie: Harry Kane er deres førsteprioritet

Har flere gange skældt Horsens-profiler ud

Jonas Wind retur til FCK? Nu svarer han

Gravesen til FCK: ‘Køb ham her omgående!’

Kæmpeklub jagter Højbjerg

Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag

Nye detaljer: Revsede stjerne foran holdkammerater

Mads Valentin Pedersen ventes på vej videre

Mathias “Zanka” Jørgensen skal hjem til København

Efter hård Zorniger-besked: ‘Nok min sidste kamp’

Jages af giganter – nu deaktiveres særlig klausul

Dansk stjerne kommer med gave til Philip Billing

‘AC’ storroser dansk komet: ‘Det er utroligt’

På trænerjagt: ‘Jacob Neestrup er førstevalget’

Pernille Harder med perlemål

Afsløring: FCM hapser toptalent i Malmö FF

Her afgøres Kasper Schmeichels fremtid

Talentfabrik scouter Chiakha og Flø

Dommerekspert: Klinkende klart rødt i Brøndby!

Skotland holder vejret – nu er der nyt om profil

Jens Stage med overraskende transfer-melding

Kylet af holdet i Ajax? Nu svarer dansker

Skal ikke til FCK: Hans løn er for høj

Tuchel ser ingen plads til engelske eksperimenter

Tog smutvej – Billing er overrasket

Jon Dahl til samtale i engelsk klub

Afsløring: Tilbyder Jacob Ambæk ny kontrakt

Superliga-løgn

Strålende nyhed på vej for Brøndby-fans?

Stjerne roser: ‘Den bedste spiller i Superligaen’

Jonas Vingegaard kan vinde stor pris

Brian Riemer bekymret for dansk stjerne

Afslører transferhistorie om Christian Eriksen

Stjerne ærgrer sig over Froholdt-transfer

Begrænset spilletid: ‘Det giver god mening’

Premier Leagues bundprop henter ny træner

– Kraftedeme det sidste jeg gider

Brown sigtet for drabsforsøg: Nægter sig skyldig

VM-problemer: Helle Thomsen indkalder ny spiller

Ekspert: Dom kan koste Schjelderup VM

Sagsøger Manchester United for 8,5 millioner

Tidligere Chelsea-stjerne indlagt

Målfattigt i Manchester

Jens Stage: ‘Det er jeg ikke glad for’

Chelsea-stjerne var hjemme med børn under indbrud

‘En selvforskyldt katastrofe’