De er vinterens fem dyreste Superliga-køb

Her er de fem dyreste køb, Superliga-klubberne foretog på vinterens transfermarked.



Efter en stille januar på transfermarked kom der fuld gang i handlerne i Superligaen i de sidste døgn, før der deadline for handler midnat mellem mandag og tirsdag.

Der blev solgt spillere dyrt til udlandet, der skete overraskende transfers internt i Superligaen og divisionerne, og så blev der også købt profiler til forårets vigtige kampe.

Allerede i weekenden i næste uge brager det løs i Superligaen med 18. spillerunde, og her får vi en række nye spillere at se.

Tipsbladet har traditionen tro samlet op på de største handler, ja alle handler, i Superligaen, og her bringer vi en gennemgang af de fem største indkøb, Superliga-klubberne lavede i vinterens transfervindue.

Foto: Alamy

1: Benjamin Tahirovic
Ajax til Brøndby IF
Central midtbanespiller
Sverige/Bosnien
21 år
Pris. 22 millioner kroner

På en delt førsteplads har vi Brøndbys spændende nye centrale midtbanespiller Benjamin Tahirovic.

Den bosniske landsholdsspiller fra Sverige har haft et elendigt ophold i Ajax, men han er stadig ung og har nu en oplagt chance for at få sit helt store gennembrud efter at have stået på tæer for at følge med i tempoet i AS Roma og Ajax.

Bør træde direkte ind i opstillingen som otter i den 4-3-3, den nye cheftræner Frederik Birk forventes at spille.

1: Dani Silva
Hellas Verona til FC Midtjylland
Central midtbanespiller
Portugal
24 år
Pris: 22 millioner kroner

Deles med Tahirovic om at være vinterens dyreste køb.

Det var helt oplagt, at FC Midtjylland skulle have en afløser for Emiliano Martínez, der var en af FCM’s bedste i første halvsæson som sekser på midtbanen.

Silva slog mod forventning ikke igennem på Veronas centrale midtbane, og det er en overraskelse, den tidligere U/21-landsholdsspiller ender med at være tilgængelig for FCM.

Er en hårdfør midtbanekriger med en god portion fodbold i sig, og finder han hurtigt formen efter et 2024 med for megen tid på den italienske bænk, bør FCM ikke føle det voldsomme tab med tanke på de offensive kræfter, cheftræner Thomas Thomasberg råder over på samtlige positioner foran portugiseren.

3: Robert
Cruzeiro til FC København
Venstre kant
Brasilien
19 år
Pris. 15 millioner kroner

Brasilien spillede på leje i FC København i efteråret. Han er stadig ved at lære seniorfodbold og Europa at kende for alvor, men der er nok power og offensivt potentiale i dribleren til, at det giver fin mening at prøve ham af som køb for en pris, der i nutidens FC København ikke på nogen måde er voldsom.

4: Hjalte Boe
OB til FC Nordsjælland
Kantspiller
Danmark
17 år
Pris: 5 millioner kroner

Det er meget sjældent, en ungdomsspiller ryger på de her oversigter, men der var ikke mange store handler med transfers ind i Superligaen denne vinter.

Så det offensive talent Hjalte Boe Rasmussen ryger på her, selv om han i første omgang er en udviklingsspiller omkring FCN’s U/19-hold.

5: Marcus Bundgaard
Elfsborg til Sønderjyske
Målmand
Danmark
23 år
Pris. 4 millioner kroner

Endnu en sjældenhed er det at finde en Sønderjyske-spiller på denne liste, men det er, hvad vi gør denne februar.

Sønderjyske har sagt farvel til Jacob Busk og skal have en alvorlig udfordrer til Nicolai Flø i målet, og det får oprykkerne her i form af Bundgaard, der kom til Sverige for et år siden fra Vendsyssel.





Afsløring: Godt Brøndby-nyt – tæt på lang kontrakt

– Lange forhandlinger med FC København

Bekræfter: FC København får svar meget snart

Chokerende, FCK – den er helt gal

Afsløring: Westergaard har skiftet klub

Stjerne til Brøndby – alle kan se hans millionløn

Amorim-frustration: Blev nægtet dansk stjerne

Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’

Afsløring: Mikael Uhre er FC Midtjylland-spiller

Forhandler med Brøndby: ‘Jeg vil IKKE miste ham!’

Afsløring: Bombe – FCM slår AGF i kamp om Uhre

Storklub vil have Filip Jörgensen

– Så kan det ikke være et svært valg

Slagter United: ‘Det er pinligt’

Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’

Tæt på kæmpe Brøndby-skifte – var i dialog med FCK

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

Amorim-exit: ‘Han må være en af de lykkeligste’

Storklub vil købe Tochi Chukwuani

På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’

Barcelona-boss bekræfter – henter stjerne

Superliga-bombe? ‘Fint at have Uhre i truppen’

Roony Bardghji med drømmekamp

Afsløring: AGF og FCM kæmper om Mikael Uhre

Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub

‘Så er Daramy nytteløs for FCK’

Brøndby meldes i dialog om salg af profil

Afsløring: FCN udlejer stort målmandstalent

Afsløring: BIF forhandler om millioner for stjerne

Røverkøb? Så billig er AGF-profil

Ny Brøndby-stjerne? ‘En åbenbaring!’

Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri

Chok: Lassen stopper – stor post til Retov

En vaskeægte “driblekonge” på vej til Brøndby

Liverpool-træner er ked af prædikat

Transferdilemma i SL-klub: ‘Kan blive noget rod’

Afsløring: Brøndby forlænger med fremtidens keeper

Slagter Man Utd: ‘En fiasko – han knækkede!’

Tottenham-anfører: ‘Vi bærer ansvaret’

Thomas Franks Arsenal-kop stjæler overskrifter

Brøndby henter Bartosz Slisz: En stærk mentalitet

Afsløring: Belgisk klub lurer på Adam Ahmad

Fodboldstjerner strømmer til Hareides bisættelse

Manchester United skuffer efter trænerfyring

Målfattig storkamp i London

Dansker rygtes væk: De går amok på Instagram

Dansker med kongemål mod Napoli

Fodboldlegenden Kevin Keegan har fået kræft

Spår ‘superflot salg’ af Superliga-stjerne

Opfordrer Brøndby: Hent denne Superliga-stjerne