De gjorde det! OB-blodet sprøjtede ud af ham

I den allersidste kamp på hjemmebane i denne sæson lykkedes det endelig for OB at hive den første sejr i Odense i land.



NATURE ENERGY PARK (Tipsbladet):

OB – Randers 2-0 (1-0)
1-0 Alasana Manneh (29.)
2-0 Luca Kjerrumgaard (63.) 

Kampens bedste
OB
Luca Kjerrumgaard. Han var overalt på banen og styrede OBs angreb på Randers. Det var også ham, der med et tordenskrald af et venstreben sikrede det hjørnespark, som Alasana Manneh scorede på. Kort efter havde den unge angriber et stort arbejdsraseri, hvor han erobrede bolden på midten og bagefter løb op og knaldede en bold ind, som burde havde givet en assist – det var bare imponerende. Havde det ikke været for en god Patrik Carlgren i gæsternes mål, ville Luca Kjerrumgaard da også have scoret flere mål, men han kan være fint tilfreds med at have lynet for fjerde kamp i træk. Kæmpede, så OB-blodet sprøjtede ud af ham.

Randers FC
Allerede fra kampens start kom Wessel Dammers på arbejde, og det gjorde han i flot stil, hvor han fik ryddet mange af de farlige OB-angreb af vejen, men på et tidspunkt måtte selv han give op, for OB var bare stærkest og kom igen og igen med et tungt pres. 

Kampens værste
Mike Themsen fik godt nok ikke meget ud af sine 45 minutter i Odense. Der var fantastisk vejr, næsten fuldt stadion og en lækker grønsvære, men det 18-årige talent måtte sande, at det ikke var i dag, at han satte et aftryk. Derfor var der ikke noget at sige til udskiftningen i pausen. 

Kampens detalje
Så skete det. Endelig. OB fik sin første sejr på hjemmebane i denne sæson, og den kan altså vise sig at være livsvigtig, for med sejren er fynboerne i hvert fald midlertidigt strøget op over nedrykningsstregen. Om ikke andet indtil mandag, hvor Lyngby har spillet sin kamp hjemme mod Viborg. Fyn fortjener simpelthen en Superliga-klub med den flotte opbakning, der gives fra lægterne uge efter uge. Og endelig leverede spillerne fra OB tilbage. Spørgsmålet er bare, om det allerede er for sent?







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

AGF jagter hollandsk talent

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Fortryder FC Barcelona-transfer

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Vil hente FC Midtjylland-profil



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Færdig: Nu er han rejst til København

Bischoff-comeback? Nu er han fyret

Chelsea – Tottenham

Neestrup jagtes af storklub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

Roy Keane slagter dansk stjerne

Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!

Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard

Dansk stortalents værdi eksploderer

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Salah sender særlig besked

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt