De har brug for en kæmpe transfersucces!

Spillerbudgetter: Viborg FF er en af de klubber, der skubber hårdt på for at geare sig til Top 6. Nu skal det også fungere på banen i en hel halvsæson.



Superligaens transfervindue er lukket i, og vi på Tipsbladet ser nu nærmere på rigets tilstand i hver af de 12 Superliga-klubber efter vinterens handler og med et kig på hver klubs spillerbudget og fremtidsudsigter.

Nu er turen kommet til Viborg FF, der skal have nyt træningsanlæg og meget, meget gerne skal i Top 6 senest i næste sæson.

OVERBLIK
Anslået spillerbudget: 35 millioner (Nummer 7 i Superligaen)
Økonomisk styrke: 3
Ejerens økonomiske styrke: 4
Ejerens engagement: Langsigtet
Forventet slutplacering i foråret: 7-9

Vi vurderer den aktuelle og overordnede økonomiske styrke ud fra Tipsbladets sædvanlige skala fra 0 til 6 – 0 er svagest, 6 ekstremt stærk.

SÅDAN FUNGERER ET SPILLERBUDGET

Vinterens handler
Køb: 2 millioner kroner
Salg: 10,5 millioner kroner
Dyreste nye spiller: Hjalte Bidstrup, hentet i FC København
Største salg: Magnus Westergaard, solgt til Wycombe Wanderers

Analyse af handlerne
Der var sådan set mange muligheder for handler i Viborg, hvor Lucas Lund, angriberne og flere andre i teorien var til rådighed, og hvor Lund endte med at forlænge kontrakten til 2027 i et fælles håb om, at han igen kan spille sig god og blive førstekeeper.

Nu blev det kun Magnus Westergaard, der tog afsted til England et år før kontraktudløb, ellers har VFF holdt på starterne, inklusiv ombejlede Serginho, der er det helt oplagte bud på et salg til sommer.

VFF hentede Elias Andersson som venstre back på et halvt års leje, en oplagt handel efter Oliver Bundgaards meget ærgerlige knæskade i december.

Sofus Berger skiftede til Silkeborg for at søge det gennembrud, der nok ikke ville komme i SIF, mens jævnaldrende Asker Beck er hentet i Kolding og teeangeren Hjalte Bidstrup i FCK.

Viborg satser hårdt på et godt forår, før det virker oplagt med store udskiftninger til sommer, hvis der ikke kan skaffes forlængelser.

Topniveauet er der - nu skal det forløses i en svær sæsonstart.

Tipsbladets bud: Her er de om et år
Spillerbudget: 40-45 millioner kroner
Det er et våbenkapløb, der er gang i i Superligaen, ikke mindst i et midterfelt, hvor adgangsbilletten er ved at være voldsomt dyr. Så vi forventer, Viborgs budget stiger for at matche rivalerne.

Rammer
Der går ikke mange uger, før VFF præsenterer planerne for et nyt træningsanlæg, så der sker rigeligt for VFF i disse år.

Analyse
Der er gang i butikken i Viborg, hvor der snart er planer og finansiering for et spritnyt træningsanlæg klar, med mindre der sker noget uventet.

Viborg har pengene og rammerne, især på et nyt træningsanlæg med bedre baner.

Så det handler om ‘bare’ at ramme de rigtige handler og at blive mere stabile, efter Silkeborg og Randers på samme hylde har overstået Viborg det seneste halvandet år.

Men presset er der helt tydeligt - ligesom det er voldsomt stressende at glide ud af toppen som FCK i maj sidste år, er det ikke sjovt at misse Top 6 bag hold, man er jævnbyrdig på alle andre steder end på pointkontoen.

Hvor meget kan og vil Viborg satse, når der skal købes nye profiler til sommer? Det her er et år, hvor der skal rammes plet.

Det er overraskende, hvis både Serginho og Isak Jensen er Viborg-spillere efter 1. september – deres evner er eftertragtede på transfermarkedet.

VFF kunne i den grad bruge en kæmpestor transfersucces til sommer og et par billige spillere til, der viser sig at være stjerner, så man i næste sæson nærmer sig feltet af tilsyneladende urørlige topklubber.





TOPNYHED

Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed

Jagter Christian Nørgaard

Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper

Dolberg åbner op: Man mærker magien overalt

Det ligner et kæmpe Superliga-gennembrud!

Har afvist kæmpe muligheder – nu forklarer agenten

Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank

Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel



AVIS

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

FC København – FC Nordsjælland

‘Chokeret og rasende’ over viralt Højbjerg-klip

Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang 

‘Vi er favoritter mod Danmark!’



TIPSBLADET SPECIAL

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

Tidl. FCM-keeper skal spille i 4. division

Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

Stort Brøndby-boost

Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen 



EKSKLUSIVT

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

Skrider fra interview efter Thomas Frank-spørgsmål

– Enten FCK eller også stopper han?

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’

Interessen er eksploderet på grund af FC København

Jønsson: Til sommer vender jeg hjem til Danmark

Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!

Neestrup må undvære profil igen

‘Usædvanligt’: Stort medie hylder Nørgaard

Afslører nye detaljer om Thomas Franks fyring

Utroligt: Brøndby må glæde sig

Glimrende Yussuf Poulsen-nyhed

Jeg er overrasket over, at han er den eneste



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Kontroversielt? AGF-stjerne var rasende!

Brag venter i Parken: ‘Vi kommer med selvtillid’

Ny Superliga-spiller i venteposition i London

Afsløring: Italiensk klub lurer på Riza Durmisi

Klart svar om Brøndby-afsked – her er købsoptionen

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’

Tøfting revser: ‘Høvl den væk’

Uafgjort i italiensk derby

Madagasker på tavlen i Superliga-brag

‘Peter Christiansen har vores fulde tillid’

Landsholdsbobler ude resten af sæsonen

Vild hæder: Gidsel skriver historie

TipsQuizzen: Hvor meget ved du om Superligaen?

Danmark indleder med et brag mod Norge

FC København-boss reagerer på tilråb

Arteta er utilfreds med disciplinen

Ørkeløshed i Østjylland

Bud landet: Dansker i sen transfer?

Tullberg med uventet ros: Helt outstanding!

FCM vinder duelpræget kamp i Aarhus

Gensyn med Solbakken: ‘Som i skolen’

Afgjort: Her er Danmarks Nations League-pulje