De har FC København-reserve på blokken

FC København arbejder på at finde en ny klub til Marios Oikonomou. Der kan opstå en mulighed i Italien.



Kan du huske Marios Oikonomou?

Hvis den græske midtstopper er gået en smule glemslen, er der ikke så meget at sige til det. Han spiller aldrig for FC København, og han stiller ikke op til interview. 29-årige Oikonomou er dog stadig på lønningslisten i den danske mesterklub.

Det vil FC København ikke have noget imod, at der bliver lavet om på i løbet af onsdagen, og der er bejlere til midtstopperen, selv om de ikke just står i kø. Tipsbladet erfarer fra græske pressekilder, at Serie A-oprykkerne fra Cremonse har Marios Oikonomou på blokken, og at der kan være et bud på vej til København, men i skrivende stund er det ikke tikket ind hos Peter Christiansen.

Marios Oikonomou har en fortid Cagliari, Bologna, SPAL og Bari, så italiensk fodbold er på ingen måde fremmed for ham.

Grækeren har nærmest ikke spillet i de to år, han har tilbragt i FC København – kun 20 optrædener er det blevet til. Derfor skulle man tro, at forsvarsspilleren er meget ivrig efter at komme væk fra FCK, men sådan forholder det sig ikke. 

Marios Oikonomou tjener en god hyre i Danmark, og han er et sted, hvor det er kulturen, at også de spillere, der er længst fra førsteholdet, bliver behandlet godt og respektfuldt. Derfor skal en ny klub diske op med noget attraktivt, hvis grækeren skal afbryde det lukrative FCK-ophold før tid.

Han har et år tilbage af kontrakten og har ikke været i aktion i Superligaen siden november sidste år.

Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





Afslører: Dolberg sat til salg




LIVE

TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic

Afslører dansk toptræners millionløn

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Monsterbud på vej

Arsenal-dansker vender hjem

Medier sender ham hjem til AGF

De jagter Henrik Meister

Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

De lurer på Vejle-profil

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Tysk komet skadet – risikerer at misse VM

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Tottenham henter Liverpool-profil

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Benhård kritik af Danmark

Modtog SMS fra Zlatan Ibrahimović

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub

Manchester United afbryder forhandlingerne

Bekræfter rekordbud: Vil byde mindst 1,1 mia.



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Han var i spil som Brøndby-træner