I sidste sæson talte alle om Silkeborg-offensiven med Nicolai Vallys, Sebastian Jørgensen og Nicklas Helenius, men både Vallys og Helenius er i dag fortid i klubben, og Sebastian Jørgensen har været ramt af formnedgang.
Senest mod AC Horsens, hvor SIF vandt med 1-0, sad han på bænken i hele kampen.
Der sad han sammen med en anden spiller i Kasper Kusk, som fik en glimrende start på tiden i SIF med ml og assister, men som med Jørgensen har haft store problemer i foråret og har været langt fra topformen.
Både Sebastian Jørgensen og Kasper Kusk har haft det svært.
– Der er ingen forklaring på det. Vi har været udfordret maksimalt i forhold til vores 10'ere, og de sidste par kampe her har været andre typer af kampe.
– I grundspillet havde vi store problemer med Lyngby, Horsens og OB, og dem er vi nu i pulje med. Det er meget fysisk kampe, så vi har valgt (i de kampe) at gøre vores hold mere robust og sørget for, at vi ikke blev kørt over fysisk.
– Det gjorde vi også, fordi vores spil – flowspillet, det direkte og afslutningerne – ikke har været så effektiv som tidligere. Vi har været dygtige med to sejre (mod Horsens og Lyngby, red.), og mod OB, hvor vi tabte 0-1, kunne vi have fået mere ud af det ,siger Kent Nielsen til Tipsbladet.
Cheftræneren for Silkeborg IF vedkender sig dog, at han gerne vil have mere fra de to offensive esser.
– Vi har som hold ikke været så flydende i vores spil, men de har jo egenskaberne. Det er også den vej, vi ser os selv, og vi skal gå, og vi skal blive dygtigere til at spille mod de her komptakte og fysiske hold.
Ønsker du at få dem i gang?
– Det vil være fint, men de skal jo gøre sig fortjent til det. Som i andre klubber er det dem, der ser bedst ud og er bedst til opgaven, der spiller. Sådan er det også her.
– Vi ved, at de er ekstremt dygtige på den sidste tredjedel, og vi vil gerne have dem tilbage til deres bedste. Men kan andre gøre det mere effektivt, så spiller vi med dem.
Forsvarer Tonni Adamsen
En anden spiller, som flere til tider har ønsket sig mere fra, er angriber Tonni Adamsen. Den tidligere Helsingør-angriber har scoret 10 gange i Superligaen i denne sæson, men han har også haft mange chancer.
Den 28-årige frontløber kommer frem til meget, men han har ikke været så træfsikker.
– Man skal huske på, at Tonni er kommet fra Helsingør, og for tre-fire år siden løb han og spillede i 2. division. Han er kommet enormt langt, og det er imponerende, hvor meget han kommer frem til. Der er mange angribere, der ikke kommer frem til så meget.
– Så er det indiskutabelt, at vi gerne vil se, om ikke vi kan få lidt større udbytte af de muligheder, han får. Men det er jo ikke noget, man bare lige løser på en træningsuge. Men vi er imponerede over, hvor langt Tonni er kommet. Vi er fortrøstningfulde fremadrettet, siger Kent Nielsen.
Når de sidste par runder er overstået i Superligaen, skal Kent Nielsen og SIF-ledelsen finde ud af, hvad der skal ske med flere af spillerne i truppen. Blandt andre Lasse Vigen Christensen har kontraktudløb.
– Vi har det sådan, at nu spiller vi de her to kampe. Så kommer vi til at melde ud efter sæsonen. Det er de aftaler, man har med Lukas Klitten og Lasse Vigen, siger Kent Nielsen.
SIF mangler at møde FC Midtjylland og Lyngby Boldklub. Midtjyderne er sikker på at ende som nummer ni i Superligaen.
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
NYHEDER
– Så kan jeg blive rigtig sur!
NYHEDER
Ekspert: ‘Det er jo en forfærdelig historie’
STORT INTERVIEW
Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback
NYHEDER
– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet
Sænker prisen mod Midtjylland
HELT VILDT
Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
‘Jeg kan ikke forestille mig, at PC er afvisende’
Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland
MEDIE
Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på David Nielsens afløser
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
Tottenham-træner forsvarer udskiftning
EKSKLUSIVT
Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub
Giver to spillere livstidskarantæne
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
NYHEDER
Hjulmand i tvivl: Er det ‘lovligt’?
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
NYHEDER
Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen
NYHEDER
10 spillere nægtet indrejse til USA
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby i dialog med Søren Pedersen
LIGE NU
AGF tager pis på FC Midtjylland
Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’
David Nielsen har sagt op
FC København skriver kontrakt med juvel
HELT VILDT
Kæmpe protester – nu reagerer Isaksen
‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser
Smed FC Barcelona-bombe – nu er der nyt
Dansk klub idømt pointstraf efter skatteballade
NYHEDER
Ser du med Riemer? Godt Mæhle-nyt
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
TOPNYHED
Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt
NYHEDER
Han bliver midlertidig træner i AC Horsens
Vil have ham væk fra FC København
NYHEDER
‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’
NYHEDER
Brian Riemer giver klar besked
I forhandlinger med Nartey
To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller
DAGENS SPILFORSLAG
Norske favoritdræbere marcherer videre
NYHEDER
Iran sår endnu engang tvivl om VM
NYHEDER
Tyrkere tager første stik mod Liverpool
Her kan du se Newcastle mod FC Barcelona
Her kan du se Galatasaray mod Liverpool
Krig komplicerer Iraks VM-jagt
NYHEDER
Pinligt: Panenka-forsøg sender Brentford ud
DAGENS SPILFORSLAG
Italiensk Zlatan kan zappe Bayern
Betyder det David Nielsen-fyring?
OPTAKT
Real Madrid – Manchester City
NYHEDER
Mileta Rajovic i stor optur
Blev fundet bevidstløs – kunne være gået helt galt
MEDIE
‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’
OPTAKT
Paris Saint-Germain – Chelsea