I sidste sæson talte alle om Silkeborg-offensiven med Nicolai Vallys, Sebastian Jørgensen og Nicklas Helenius, men både Vallys og Helenius er i dag fortid i klubben, og Sebastian Jørgensen har været ramt af formnedgang.
Senest mod AC Horsens, hvor SIF vandt med 1-0, sad han på bænken i hele kampen.
Der sad han sammen med en anden spiller i Kasper Kusk, som fik en glimrende start på tiden i SIF med ml og assister, men som med Jørgensen har haft store problemer i foråret og har været langt fra topformen.
Både Sebastian Jørgensen og Kasper Kusk har haft det svært.
– Der er ingen forklaring på det. Vi har været udfordret maksimalt i forhold til vores 10'ere, og de sidste par kampe her har været andre typer af kampe.
– I grundspillet havde vi store problemer med Lyngby, Horsens og OB, og dem er vi nu i pulje med. Det er meget fysisk kampe, så vi har valgt (i de kampe) at gøre vores hold mere robust og sørget for, at vi ikke blev kørt over fysisk.
– Det gjorde vi også, fordi vores spil – flowspillet, det direkte og afslutningerne – ikke har været så effektiv som tidligere. Vi har været dygtige med to sejre (mod Horsens og Lyngby, red.), og mod OB, hvor vi tabte 0-1, kunne vi have fået mere ud af det ,siger Kent Nielsen til Tipsbladet.
Cheftræneren for Silkeborg IF vedkender sig dog, at han gerne vil have mere fra de to offensive esser.
– Vi har som hold ikke været så flydende i vores spil, men de har jo egenskaberne. Det er også den vej, vi ser os selv, og vi skal gå, og vi skal blive dygtigere til at spille mod de her komptakte og fysiske hold.
Ønsker du at få dem i gang?
– Det vil være fint, men de skal jo gøre sig fortjent til det. Som i andre klubber er det dem, der ser bedst ud og er bedst til opgaven, der spiller. Sådan er det også her.
– Vi ved, at de er ekstremt dygtige på den sidste tredjedel, og vi vil gerne have dem tilbage til deres bedste. Men kan andre gøre det mere effektivt, så spiller vi med dem.
Forsvarer Tonni Adamsen
En anden spiller, som flere til tider har ønsket sig mere fra, er angriber Tonni Adamsen. Den tidligere Helsingør-angriber har scoret 10 gange i Superligaen i denne sæson, men han har også haft mange chancer.
Den 28-årige frontløber kommer frem til meget, men han har ikke været så træfsikker.
– Man skal huske på, at Tonni er kommet fra Helsingør, og for tre-fire år siden løb han og spillede i 2. division. Han er kommet enormt langt, og det er imponerende, hvor meget han kommer frem til. Der er mange angribere, der ikke kommer frem til så meget.
– Så er det indiskutabelt, at vi gerne vil se, om ikke vi kan få lidt større udbytte af de muligheder, han får. Men det er jo ikke noget, man bare lige løser på en træningsuge. Men vi er imponerede over, hvor langt Tonni er kommet. Vi er fortrøstningfulde fremadrettet, siger Kent Nielsen.
Når de sidste par runder er overstået i Superligaen, skal Kent Nielsen og SIF-ledelsen finde ud af, hvad der skal ske med flere af spillerne i truppen. Blandt andre Lasse Vigen Christensen har kontraktudløb.
– Vi har det sådan, at nu spiller vi de her to kampe. Så kommer vi til at melde ud efter sæsonen. Det er de aftaler, man har med Lukas Klitten og Lasse Vigen, siger Kent Nielsen.
SIF mangler at møde FC Midtjylland og Lyngby Boldklub. Midtjyderne er sikker på at ende som nummer ni i Superligaen.
LIGE NU
Brian Riemer jubler: Vi SKAL med
INTERVIEW
Brøndby-stjerne dybt uenig med Ståle
OB slår Fredericia og rykker ind i top-6
NYHEDER
Skidt melding: Brøndby-stjerne syg
KOMMENTAR
Fortjent, Franculino – skift til denne klub!
TOPNYHED
Bringer meganavn i spil som Bo Henriksen-afløser
EKSKLUSIVT
Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’
– Det har man nok aldrig set før
TIPSBLADET SPECIAL
Her er fire bud på Bo Henriksens næste job
Her er alle VM-grupperne
TOPNYHED
Ny assistenttræner på vej til AGF?
AVIS
De er klar til at købe Mohamed Salah
MEDIE
Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg
TIPSBLADET SPECIAL
Ikke sket siden Kamil Wilczek
Her kan du se VM-lodtrækningen
TOPNYHED
Saver United-stjerne over
NYHEDER
Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet
NYHEDER
– Jammerligt og forfærdeligt at se på!
Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen
OPTAKT
FC Fredericia – OB
TOPNYHED
Voldsomt imponeret af Superliga-træner
TRANSFER
Vil gøre alt for at hente FC København-profil
TOPNYHED
– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske
RYGTEBØRSEN
FCK med tilbud – nu vil de have ham
HELT VILDT
Helt vildt: Vingegaard får det til at eksplodere
INTERVIEW
Neestrup bruger Thomas Jørgensen som eksempel
NYHEDER
Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’
MEDIE
Jonas Wind er i København
NYHEDER
DBU giver fans fem års karantæne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Topklubber i dialog om hurtig dansker
NYHEDER
Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning
TOPNYHED
Dybt skuffet og trist
NYHEDER
Lørdag sker det for Frank: ‘Specielt’
NYHEDER
Slagtes: ‘Det er bullshit – han ødelægger ham!’
TRANSFER
Griner af AaB-rygte
MEDIE
Anders Holch Povlsen bliver IKKE ny klubejer
INTERVIEW
Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’
INTERVIEW
Jacob Neestrup: ‘Dominik Sarapata er i fremgang’
NYHEDER
Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA
Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen
TOPNYHED
Rigmand vild med FC København-aftale
Kenneth Perez giver interview til Playboy
Vil være en af verdens største klubber om fem år
Donald Trump vinder pris til VM-lodtrækning
NYHEDER
Sker fredag aften: Sjældent syn for Danmark
NYHEDER
Fifa forventes at give Donald Trump fredspris
NYHEDER
Sådan fungerer lodtrækningen til VM
NYHEDER
Frank ser frem til specielt opgør mod Brentford
NYHEDER
Amorim kritiserer Uniteds mangel på kynisme
NYHEDER