I sidste sæson talte alle om Silkeborg-offensiven med Nicolai Vallys, Sebastian Jørgensen og Nicklas Helenius, men både Vallys og Helenius er i dag fortid i klubben, og Sebastian Jørgensen har været ramt af formnedgang.
Senest mod AC Horsens, hvor SIF vandt med 1-0, sad han på bænken i hele kampen.
Der sad han sammen med en anden spiller i Kasper Kusk, som fik en glimrende start på tiden i SIF med ml og assister, men som med Jørgensen har haft store problemer i foråret og har været langt fra topformen.
Både Sebastian Jørgensen og Kasper Kusk har haft det svært.
– Der er ingen forklaring på det. Vi har været udfordret maksimalt i forhold til vores 10'ere, og de sidste par kampe her har været andre typer af kampe.
– I grundspillet havde vi store problemer med Lyngby, Horsens og OB, og dem er vi nu i pulje med. Det er meget fysisk kampe, så vi har valgt (i de kampe) at gøre vores hold mere robust og sørget for, at vi ikke blev kørt over fysisk.
– Det gjorde vi også, fordi vores spil – flowspillet, det direkte og afslutningerne – ikke har været så effektiv som tidligere. Vi har været dygtige med to sejre (mod Horsens og Lyngby, red.), og mod OB, hvor vi tabte 0-1, kunne vi have fået mere ud af det ,siger Kent Nielsen til Tipsbladet.
Cheftræneren for Silkeborg IF vedkender sig dog, at han gerne vil have mere fra de to offensive esser.
– Vi har som hold ikke været så flydende i vores spil, men de har jo egenskaberne. Det er også den vej, vi ser os selv, og vi skal gå, og vi skal blive dygtigere til at spille mod de her komptakte og fysiske hold.
Ønsker du at få dem i gang?
– Det vil være fint, men de skal jo gøre sig fortjent til det. Som i andre klubber er det dem, der ser bedst ud og er bedst til opgaven, der spiller. Sådan er det også her.
– Vi ved, at de er ekstremt dygtige på den sidste tredjedel, og vi vil gerne have dem tilbage til deres bedste. Men kan andre gøre det mere effektivt, så spiller vi med dem.
Forsvarer Tonni Adamsen
En anden spiller, som flere til tider har ønsket sig mere fra, er angriber Tonni Adamsen. Den tidligere Helsingør-angriber har scoret 10 gange i Superligaen i denne sæson, men han har også haft mange chancer.
Den 28-årige frontløber kommer frem til meget, men han har ikke været så træfsikker.
– Man skal huske på, at Tonni er kommet fra Helsingør, og for tre-fire år siden løb han og spillede i 2. division. Han er kommet enormt langt, og det er imponerende, hvor meget han kommer frem til. Der er mange angribere, der ikke kommer frem til så meget.
– Så er det indiskutabelt, at vi gerne vil se, om ikke vi kan få lidt større udbytte af de muligheder, han får. Men det er jo ikke noget, man bare lige løser på en træningsuge. Men vi er imponerede over, hvor langt Tonni er kommet. Vi er fortrøstningfulde fremadrettet, siger Kent Nielsen.
Når de sidste par runder er overstået i Superligaen, skal Kent Nielsen og SIF-ledelsen finde ud af, hvad der skal ske med flere af spillerne i truppen. Blandt andre Lasse Vigen Christensen har kontraktudløb.
– Vi har det sådan, at nu spiller vi de her to kampe. Så kommer vi til at melde ud efter sæsonen. Det er de aftaler, man har med Lukas Klitten og Lasse Vigen, siger Kent Nielsen.
SIF mangler at møde FC Midtjylland og Lyngby Boldklub. Midtjyderne er sikker på at ende som nummer ni i Superligaen.
MEDIE
Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid
TOPNYHED
‘Han har ikke noget at tilføre FC København’
TOPNYHED
Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd
EKSKLUSIVT
Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’
HELT VILDT
Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp
Nicklas Bendtner deler ‘upopulær fodboldholdning’
‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’
EKSKLUSIVT
På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’
MEDIE
Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic
MEDIE
Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’
EKSKLUSIVT
Agent: FC Midtjylland-bud for lavt
EKSKLUSIVT
Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø
TRANSFER
FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’
TRANSFER
Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’
TOPNYHED
Vil have FCK-stjerne: ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
NYHEDER
‘Med al respekt – FCK er mest interessant’
MEDIE
Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud
MEDIE
FC København viser interesse for Udinese-spiller
NYHEDER
FCK og FCM interesseret – ny klub på banen
TRANSFER
Transfer på vej? AaB spørger på profil
TOPNYHED
Real Madrid-chok: ‘Derfra vender det simpelthen’
TOPNYHED
Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon
Nyindkøb stråler i Manchester City-sejr
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: ‘Det er førsteprioriteten’
TOPNYHED
Bekræfter FC København-historie
TRANSFER
Meldes på vej mod nyt skifte
Her kan du se lodtrækningen til FA Cup
NYHEDER
Delaney sætter ord på kontraktsituation
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København køber Kenay Myrie
MEDIE
Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’
MEDIE
Pione Sisto giver ikke en krone i rabat
TOPNYHED
Han er ny cheftræner for Real Madrid
TOPNYHED
Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Helsingør får dansk cheftræner
Flere danskerscoringer i Bundesliga-duel
AVIS
På vej væk? Højbjerg meldes frustreret
TRANSFER
På vej til Superligaen? Har vild målnæse
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Marokko
NYHEDER
Bundesliga-kamp aflyst med meget kort varsel
NYHEDER
Dansk målsluger færdig
MEDIE
Malmö FF tester dansk midtbanespiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Udenlandske klubber lurer på Daramy
NYHEDER
Juventus kørte Cremonese over
DAGENS SPILFORSLAG
Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby
NYHEDER
Liverpool vinder trods gigantisk brøler
NYHEDER
Frendrup scorer for første gang i et år
TRANSFER
Tæt på dyr dansk stjerne: ‘Et statement’
MEDIE
FCK meldes varm på målfarlig kantspiller
TOPNYHED
Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’
EKSKLUSIVT