I sidste sæson talte alle om Silkeborg-offensiven med Nicolai Vallys, Sebastian Jørgensen og Nicklas Helenius, men både Vallys og Helenius er i dag fortid i klubben, og Sebastian Jørgensen har været ramt af formnedgang.
Senest mod AC Horsens, hvor SIF vandt med 1-0, sad han på bænken i hele kampen.
Der sad han sammen med en anden spiller i Kasper Kusk, som fik en glimrende start på tiden i SIF med ml og assister, men som med Jørgensen har haft store problemer i foråret og har været langt fra topformen.
Både Sebastian Jørgensen og Kasper Kusk har haft det svært.
– Der er ingen forklaring på det. Vi har været udfordret maksimalt i forhold til vores 10'ere, og de sidste par kampe her har været andre typer af kampe.
– I grundspillet havde vi store problemer med Lyngby, Horsens og OB, og dem er vi nu i pulje med. Det er meget fysisk kampe, så vi har valgt (i de kampe) at gøre vores hold mere robust og sørget for, at vi ikke blev kørt over fysisk.
– Det gjorde vi også, fordi vores spil – flowspillet, det direkte og afslutningerne – ikke har været så effektiv som tidligere. Vi har været dygtige med to sejre (mod Horsens og Lyngby, red.), og mod OB, hvor vi tabte 0-1, kunne vi have fået mere ud af det ,siger Kent Nielsen til Tipsbladet.
Cheftræneren for Silkeborg IF vedkender sig dog, at han gerne vil have mere fra de to offensive esser.
– Vi har som hold ikke været så flydende i vores spil, men de har jo egenskaberne. Det er også den vej, vi ser os selv, og vi skal gå, og vi skal blive dygtigere til at spille mod de her komptakte og fysiske hold.
Ønsker du at få dem i gang?
– Det vil være fint, men de skal jo gøre sig fortjent til det. Som i andre klubber er det dem, der ser bedst ud og er bedst til opgaven, der spiller. Sådan er det også her.
– Vi ved, at de er ekstremt dygtige på den sidste tredjedel, og vi vil gerne have dem tilbage til deres bedste. Men kan andre gøre det mere effektivt, så spiller vi med dem.
Forsvarer Tonni Adamsen
En anden spiller, som flere til tider har ønsket sig mere fra, er angriber Tonni Adamsen. Den tidligere Helsingør-angriber har scoret 10 gange i Superligaen i denne sæson, men han har også haft mange chancer.
Den 28-årige frontløber kommer frem til meget, men han har ikke været så træfsikker.
– Man skal huske på, at Tonni er kommet fra Helsingør, og for tre-fire år siden løb han og spillede i 2. division. Han er kommet enormt langt, og det er imponerende, hvor meget han kommer frem til. Der er mange angribere, der ikke kommer frem til så meget.
– Så er det indiskutabelt, at vi gerne vil se, om ikke vi kan få lidt større udbytte af de muligheder, han får. Men det er jo ikke noget, man bare lige løser på en træningsuge. Men vi er imponerede over, hvor langt Tonni er kommet. Vi er fortrøstningfulde fremadrettet, siger Kent Nielsen.
Når de sidste par runder er overstået i Superligaen, skal Kent Nielsen og SIF-ledelsen finde ud af, hvad der skal ske med flere af spillerne i truppen. Blandt andre Lasse Vigen Christensen har kontraktudløb.
– Vi har det sådan, at nu spiller vi de her to kampe. Så kommer vi til at melde ud efter sæsonen. Det er de aftaler, man har med Lukas Klitten og Lasse Vigen, siger Kent Nielsen.
SIF mangler at møde FC Midtjylland og Lyngby Boldklub. Midtjyderne er sikker på at ende som nummer ni i Superligaen.
EKSKLUSIVT
Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde nu
Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik
TOPNYHED
Michael Gregoritsch flirter med denne klub
STORT INTERVIEW
Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK
MEDIE
Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!
NYHEDER
Fælder dom over Højlund
HELT VILDT
Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso
Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes
MEDIE
Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste cen. midtbanespillere
TRANSFER
Kæmpe kærlighedserklæring til Danmark
TOPNYHED
I svime over Yussuf Poulsen: ‘Alle bliver stille’
MEDIE
Genfødt! Medier helt vilde med Biereth
TRANSFER
Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!
NYHEDER
Sune Smith-Nielsen forlænger med nøgleansat i FCK
Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis
AVIS
De vil have Anton Gaaei – her er prisen
TOPNYHED
Thomas Gravesen i chok: Jeg er bange, bange, bange
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!
TOPNYHED
Lige om lidt kan dansk Ajax-talent forhandle frit
Medier roser ‘afgørende’ Dorgu: Hans bedste kamp!
TRANSFER
Guld i 1. division: 10 oplagte Superliga-emner
TOPNYHED
Peter Schmeichel fælder dom over Patrick Dorgu
NYHEDER
Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’
MEDIE
Afslører vild Lukas Lerager-bonus
HELT VILDT
Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!
EKSKLUSIVT
Martin Retov afslører svinere fra Michael Laudrup
NYHEDER
Tidligere AGF-angriber vil tilbage til Danmark
Rasmus Højlund og Napoli vinder pokalfinale
Gravesen med opråb: Kom nu ud af busken!
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici
NYHEDER
Bendtner har to gange sagt nej til Isaksen
MEDIE
Fælder dom over Pierre-Emile Højbjerg
TIPSBLADET SPECIAL
Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs
MEDIE
Vilde Diant Ramaj-rygter tager til
– Det bliver en lang skade
Knæopereret Neymar håber på VM
‘Mohamed Salah er et ikon’
DAGENS SPILFORSLAG
Kartago-Ørne tæver Traner
FANKLUBBEN
Dette er din vigtigste opgave, Benjamin Schmedes!
MEDIE
Efter AC-skade: Barcelona kan bruge transfer-finte
MEDIE
Real Madrid-stjerne skifter til Lyon
MEDIE
Har henvendt sig til Niels Frederiksen
NYHEDER
Serie A aflyser omstridt kampflytning
HELT VILDT
FC Københavns søsterklub går transfer-amok!
EKSKLUSIVT
FC Barcelona melder ud til Tipsbladet
Vil straffe spillere med julekilo på sidebenene