– De har ikke truppen til top-2

Viaplay-ekspert Peter Sørensen mener ikke, at Brøndby IF har truppen til at ende på en af de helt sjove placeringer i Superligaen.



Efter en vaklende start i Superligaen har Brøndby så sandelig fundet formen. 

Vestegnsklubben tog en ordentlig skalp i går, søndag, da de vandt 3-0 over AGF på Ceres Park, og de gul- og blåklædte har nu vundet fem kampe i streg i Superligaen. 

Sejren over aarhusianerne bragte dem op på en foreløbig andenplads i Superligaen, og Jesper Sørens mandskab har nu for alvor stemplet sig ind i den danske guldkamp.

Mange har ellers spået kampen om Superliga-trofæet til at blive et parløb mellem FC Nordsjælland og FC København, og Viaplay-ekspert Peter Sørensen mener heller ikke, at Brøndby er rustet til en plads helt i toppen af den bedste danske række.

– Jeg synes ikke, at Brøndby har en trup til at ligge i top-2, men hvis alle er klar, så spiller de med omkring de øverste tre positioner, fortæller han til Viaplay.

Samme analyse deler kollega og tidligere Superliga-spiller Kenneth Emil Pedersen, der ikke mener, at klubben fra Vestegnen kan måle sig mod rækkens to sværvægtere, FC København og FC Nordsjælland.

– Jeg er med på, at Brøndby ligger godt i stillingen, men skulle jeg vælge ét hold af de tre( FCK, FCN og BIF, red.), som jeg ikke ville være træner for, så ville jeg tage Brøndby. Jeg synes, de er markant bedre, de to andre. Jeg sidder med en følelse af, at indholdet ikke rigtig har retfærdiggjort de point, Brøndby har fået, fortæller han til Viaplay. 

På trods af, at de to eksperter ikke tror på, at Brøndby for alvor kan blande sig i kampe om mesterskabet, ser de store forbedringer hos den traditionsrige klub.

– Der er sket det afgørende, at de har fået en venstre stopper (Jacob Rasmussen, red.), der har fået brikkerne til at falde på plads for Jesper Sørensen. Wass kom ind på midtbanen, Vallys blev rokeret en tand længere frem, og så er det som om, at den har siddet der siden. Det tog tre-fire kampe. Siden da har Brøndby vist, at de hører til i toppen af dansk fodbold, fortæller Peter Sørensen.

– De nyder godt af, at der bare er rigtig mange, der spiller godt. Frederik Alves spiller rigtig godt i øjeblikket og er med til at give den defensive ro og stabilitet, fortæller 'KEP' til Viaplay.

I næste runde venter en styrkeprøve af rang for Brøndby, når de møder ærkerivalerne fra FC København på Brøndby Stadion. 

'Derbyet' løber af stablen på søndag klokken 14.00.



Her er Danmarks EM-trup

Døren vil altid være åben for Andreas Christensen

Kamil Grabara-opslag bemærkes

Kæmpe gennembrud af Mattsson

Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

AGF med banebrydende tilskuer­tiltag

Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson

Her er AGF’s transferplaner

Storklub trak sig – så mange millioner krævede FCK

Brøndby takker nej til to spillere

Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’

Jagtet af Brøndby – nu er der nyt

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Alle Superliga-klubber eksploderer – undtagen FCK

Dansker færdig i Ajax?

Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF

Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel

– De skal købe ‘AC’ og Hjulmand!

Kan købe dansker for 97 millioner kroner

Brøndby bekræfter salg

Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League

Medier i svime: Den bedste!

FC Københavns søsterklub henter spændende spiller

FCK overvejer januarkøb af Isak Brusberg

Dansk talent nyder stor succes – enorm interesse

‘En af sæsonens bedste transfers’

Stor interesse: Kæmpeklub vil have Højbjerg

Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej

Drømmer om Andreas Maxsø, men…

Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller

Ambitionerne er helt vilde: Det skal Lerager opnå

Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber

Truer med at skride – de skylder ham kassen!

FCN-boss jubler over 16-årig: ‘Helt ekstraordinær’

Afslører drøm: ‘Det kunne være meget sjovt!’

Konen spottet – Lewandowski i dialog med ny klub

Anders Antonsen begræder Axelsen-skade

Afsløring: FCN forlænger med Stephen Acquah

Manchester City klar til semifinale

Mens vi venter på Godo

FCK-direktør: ‘Ikke et stolt øjeblik af mig’

Afsløring: Lukas Lerager skifter til Widzew Lodz

Præmiepuljen stiger – så meget får VM-vinderen

Pønser på Niels Frederiksen-forhandlinger

Afsløring: FC København rykker Viktor Dadason op 

‘En fodboldmæssig katastrofe’

Albert Grønbæk skifter agent

Helt vildt: Nu knuser Leragers klub transferrekord

Manchester United rasende