– De har ikke truppen til top-2

Viaplay-ekspert Peter Sørensen mener ikke, at Brøndby IF har truppen til at ende på en af de helt sjove placeringer i Superligaen.



Efter en vaklende start i Superligaen har Brøndby så sandelig fundet formen. 

Vestegnsklubben tog en ordentlig skalp i går, søndag, da de vandt 3-0 over AGF på Ceres Park, og de gul- og blåklædte har nu vundet fem kampe i streg i Superligaen. 

Sejren over aarhusianerne bragte dem op på en foreløbig andenplads i Superligaen, og Jesper Sørens mandskab har nu for alvor stemplet sig ind i den danske guldkamp.

Mange har ellers spået kampen om Superliga-trofæet til at blive et parløb mellem FC Nordsjælland og FC København, og Viaplay-ekspert Peter Sørensen mener heller ikke, at Brøndby er rustet til en plads helt i toppen af den bedste danske række.

– Jeg synes ikke, at Brøndby har en trup til at ligge i top-2, men hvis alle er klar, så spiller de med omkring de øverste tre positioner, fortæller han til Viaplay.

Samme analyse deler kollega og tidligere Superliga-spiller Kenneth Emil Pedersen, der ikke mener, at klubben fra Vestegnen kan måle sig mod rækkens to sværvægtere, FC København og FC Nordsjælland.

– Jeg er med på, at Brøndby ligger godt i stillingen, men skulle jeg vælge ét hold af de tre( FCK, FCN og BIF, red.), som jeg ikke ville være træner for, så ville jeg tage Brøndby. Jeg synes, de er markant bedre, de to andre. Jeg sidder med en følelse af, at indholdet ikke rigtig har retfærdiggjort de point, Brøndby har fået, fortæller han til Viaplay. 

På trods af, at de to eksperter ikke tror på, at Brøndby for alvor kan blande sig i kampe om mesterskabet, ser de store forbedringer hos den traditionsrige klub.

– Der er sket det afgørende, at de har fået en venstre stopper (Jacob Rasmussen, red.), der har fået brikkerne til at falde på plads for Jesper Sørensen. Wass kom ind på midtbanen, Vallys blev rokeret en tand længere frem, og så er det som om, at den har siddet der siden. Det tog tre-fire kampe. Siden da har Brøndby vist, at de hører til i toppen af dansk fodbold, fortæller Peter Sørensen.

– De nyder godt af, at der bare er rigtig mange, der spiller godt. Frederik Alves spiller rigtig godt i øjeblikket og er med til at give den defensive ro og stabilitet, fortæller 'KEP' til Viaplay.

I næste runde venter en styrkeprøve af rang for Brøndby, når de møder ærkerivalerne fra FC København på Brøndby Stadion. 

'Derbyet' løber af stablen på søndag klokken 14.00.





Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre




LIVE

LIVE: Sådan starter FCK

Stjerne peger på Højlund

Laver aftale med Frederik Birk

Afslører: Skred efter Lars Olsen-ansættelse

Ondt blod – de 2 fik Brøndby Stadion på nakken!

Storroser dansk super-talent

Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne

Enighed – Toni Kroos tæt på stort job

Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske

Thomas Frank-melding skaber overskrifter

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Sammenligner med Brøndby: ‘De var fire om det!’

Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb

Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen

Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind

Vil lokke Brøndby-spiller til denne klub



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

På besøg i AGF – skifter til Bodø/Glimt

Ny dansk landstræner? Nu reagerer han

Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret

– Han ender i Premier League

Det kræver klasse af dimensioner at gøre det der!

Bayern slår rekord i ny storsejr

Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’

Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine

FC Fredericia – Vejle Boldklub

FCM sejrede over Brøndby i ond kamp



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Viborg sejrer i Haderslev efter grusom situation

Afliver AGF-myte: Det er simpelthen ikke rigtigt

Højlund forværrede Wolfsburg-krisen

På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”

Superliga-debut i går – i dag bankede han Brøndby

‘Han snakker ikke om andet!’

Tottenham under stregen

FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’

– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup

Ikke i tvivl – Dolberg skal ingen steder

Silkeborg-comeback giver håb

Raser efter Slimane-dom: Han snyder!

FC København med overtidssejr over Randers

‘Det former ens karakter’

Brøndby jagter succesoplevelse i nye relationer

Sky Blues deprimererer Blues på Broen

Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs

Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime

Randers FC – FC København

Mikkel Rygaard chokeret: Det er svært at forstå

Brøndby IF – FC Midtjylland

Gytkjær sikrer Lyngby vital sejr i overtiden