– De har ikke truppen til top-2

Viaplay-ekspert Peter Sørensen mener ikke, at Brøndby IF har truppen til at ende på en af de helt sjove placeringer i Superligaen.



Efter en vaklende start i Superligaen har Brøndby så sandelig fundet formen. 

Vestegnsklubben tog en ordentlig skalp i går, søndag, da de vandt 3-0 over AGF på Ceres Park, og de gul- og blåklædte har nu vundet fem kampe i streg i Superligaen. 

Sejren over aarhusianerne bragte dem op på en foreløbig andenplads i Superligaen, og Jesper Sørens mandskab har nu for alvor stemplet sig ind i den danske guldkamp.

Mange har ellers spået kampen om Superliga-trofæet til at blive et parløb mellem FC Nordsjælland og FC København, og Viaplay-ekspert Peter Sørensen mener heller ikke, at Brøndby er rustet til en plads helt i toppen af den bedste danske række.

– Jeg synes ikke, at Brøndby har en trup til at ligge i top-2, men hvis alle er klar, så spiller de med omkring de øverste tre positioner, fortæller han til Viaplay.

Samme analyse deler kollega og tidligere Superliga-spiller Kenneth Emil Pedersen, der ikke mener, at klubben fra Vestegnen kan måle sig mod rækkens to sværvægtere, FC København og FC Nordsjælland.

– Jeg er med på, at Brøndby ligger godt i stillingen, men skulle jeg vælge ét hold af de tre( FCK, FCN og BIF, red.), som jeg ikke ville være træner for, så ville jeg tage Brøndby. Jeg synes, de er markant bedre, de to andre. Jeg sidder med en følelse af, at indholdet ikke rigtig har retfærdiggjort de point, Brøndby har fået, fortæller han til Viaplay. 

På trods af, at de to eksperter ikke tror på, at Brøndby for alvor kan blande sig i kampe om mesterskabet, ser de store forbedringer hos den traditionsrige klub.

– Der er sket det afgørende, at de har fået en venstre stopper (Jacob Rasmussen, red.), der har fået brikkerne til at falde på plads for Jesper Sørensen. Wass kom ind på midtbanen, Vallys blev rokeret en tand længere frem, og så er det som om, at den har siddet der siden. Det tog tre-fire kampe. Siden da har Brøndby vist, at de hører til i toppen af dansk fodbold, fortæller Peter Sørensen.

– De nyder godt af, at der bare er rigtig mange, der spiller godt. Frederik Alves spiller rigtig godt i øjeblikket og er med til at give den defensive ro og stabilitet, fortæller 'KEP' til Viaplay.

I næste runde venter en styrkeprøve af rang for Brøndby, når de møder ærkerivalerne fra FC København på Brøndby Stadion. 

'Derbyet' løber af stablen på søndag klokken 14.00.





Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber




TOPNYHED

Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed

– Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!

Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper

Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper

Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham

Jagter Christian Nørgaard

Dolberg åbner op: Man mærker magien overalt

Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit



AVIS

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

‘Vi er favoritter mod Danmark!’

Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang 

‘Derfor forlod jeg Brøndby’

‘Chokeret og rasende’ over viralt Højbjerg-klip



TIPSBLADET SPECIAL

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

Tidl. FCM-keeper skal spille i 4. division

Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel

FC København – FC Nordsjælland

Det ligner et kæmpe Superliga-gennembrud!

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob



EKSKLUSIVT

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

‘Usædvanligt’: Stort medie hylder Nørgaard

FCK-FCN: Han er altid involveret i mål!

Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank

Stort Brøndby-boost

Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen 

Interessen er eksploderet på grund af FC København

Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!

Har afvist kæmpe muligheder – nu forklarer agenten

Tog Brøndby-spiller med på råd om transfer

Utroligt: Brøndby må glæde sig

Afslører nye detaljer om stjernes Superliga-skifte

Skrider fra interview efter Thomas Frank-spørgsmål



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Præsenterer Thomas Franks afløser

Kontroversielt? AGF-stjerne var rasende!

Klart svar om Brøndby-afsked – her er købsoptionen

Afslører nye detaljer om Thomas Franks fyring

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’

Tullberg med uventet ros: Helt outstanding!

Jønsson: Til sommer vender jeg hjem til Danmark

Brag venter i Parken: ‘Vi kommer med selvtillid’

– Enten FCK eller også stopper han?

Uafgjort i italiensk derby

Glimrende Yussuf Poulsen-nyhed

Madagasker på tavlen i Superliga-brag

Jeg er overrasket over, at han er den eneste

Ny Superliga-spiller i venteposition i London

‘Peter Christiansen har vores fulde tillid’

Landsholdsbobler ude resten af sæsonen

Neestrup må undvære profil igen

Afsløring: Italiensk klub lurer på Riza Durmisi

Vild hæder: Gidsel skriver historie

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’

TipsQuizzen: Hvor meget ved du om Superligaen?

Danmark indleder med et brag mod Norge