Efter en vaklende start i Superligaen har Brøndby så sandelig fundet formen.
Vestegnsklubben tog en ordentlig skalp i går, søndag, da de vandt 3-0 over AGF på Ceres Park, og de gul- og blåklædte har nu vundet fem kampe i streg i Superligaen.
Sejren over aarhusianerne bragte dem op på en foreløbig andenplads i Superligaen, og Jesper Sørens mandskab har nu for alvor stemplet sig ind i den danske guldkamp.
Mange har ellers spået kampen om Superliga-trofæet til at blive et parløb mellem FC Nordsjælland og FC København, og Viaplay-ekspert Peter Sørensen mener heller ikke, at Brøndby er rustet til en plads helt i toppen af den bedste danske række.
– Jeg synes ikke, at Brøndby har en trup til at ligge i top-2, men hvis alle er klar, så spiller de med omkring de øverste tre positioner, fortæller han til Viaplay.
Samme analyse deler kollega og tidligere Superliga-spiller Kenneth Emil Pedersen, der ikke mener, at klubben fra Vestegnen kan måle sig mod rækkens to sværvægtere, FC København og FC Nordsjælland.
– Jeg er med på, at Brøndby ligger godt i stillingen, men skulle jeg vælge ét hold af de tre( FCK, FCN og BIF, red.), som jeg ikke ville være træner for, så ville jeg tage Brøndby. Jeg synes, de er markant bedre, de to andre. Jeg sidder med en følelse af, at indholdet ikke rigtig har retfærdiggjort de point, Brøndby har fået, fortæller han til Viaplay.
På trods af, at de to eksperter ikke tror på, at Brøndby for alvor kan blande sig i kampe om mesterskabet, ser de store forbedringer hos den traditionsrige klub.
– Der er sket det afgørende, at de har fået en venstre stopper (Jacob Rasmussen, red.), der har fået brikkerne til at falde på plads for Jesper Sørensen. Wass kom ind på midtbanen, Vallys blev rokeret en tand længere frem, og så er det som om, at den har siddet der siden. Det tog tre-fire kampe. Siden da har Brøndby vist, at de hører til i toppen af dansk fodbold, fortæller Peter Sørensen.
– De nyder godt af, at der bare er rigtig mange, der spiller godt. Frederik Alves spiller rigtig godt i øjeblikket og er med til at give den defensive ro og stabilitet, fortæller 'KEP' til Viaplay.
I næste runde venter en styrkeprøve af rang for Brøndby, når de møder ærkerivalerne fra FC København på Brøndby Stadion.
'Derbyet' løber af stablen på søndag klokken 14.00.
LIVE
VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
Her er Tysklands vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
OPTAKT
Egypten – Iran
OPTAKT
New Zealand – Belgien
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
INTERVIEW
– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede
OPTAKT
Panama – England
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
Dembele lavede hattrick mod de norske reserver
Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag
OPTAKT
Colombia – Portugal
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb
OPTAKT
Uruguay – Spanien
INTERVIEW
Åbner op for sommertransfer
OPTAKT
Norge – Frankrig
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
AVIS