– De har om nogen lov til at kaste skadeskortet

David Nielsen byder ind med sin hurtige analyse af FC Midtjylland og FC Københavns efterårssæson.



Skader er en uungåelig del af fodbolden.

Alligevel er det meget normalt, at diverse klubber, fans og medier ofte indgår i en debat, hvor man pointerer, at ‘vi har også været uheldige med skader.’ Selvom det er også er noget, man ser hos ens konkurrenter og rivaler.

Men i ugens udgave af Tirsdagstrænerne på TV 2 Play mente David Nielsen, at der var et hold i Superligaen, der godt måtte føle sig særligt hårdt ramt af skader i denne sæson.

– På trods af skader og dårligt spil skal der være ro på hos FC Midtjylland, fordi de er afpoint med førstepladsen efter et svært år. De har om nogen lov til at kaste skadeskortet, da de har haft alle deres angribere ude, specielt Franculino.

– Cho, der var med til at vinde mesterskabet for dem sidste år, men som slet ikke har været på banen for dem i denne sæson. Får FCM de her spillere tilbage, og får de Europa væk, så er det et helt andet hold, vi får at se i foråret.

Den forhenværende AGF- og Lyngby-træner knyttede også en kommentar til, hvordan han så på FC København. Her virkede det heller ikke helt, som om David Nielsen ligefrem var blæst bagover af, hvad han havde set fra Superligaens nuværende førsteplads.

– Alle de spørgsmål, som vi gennem hele året har kastet efter Jacob Neestrup, kan de bare svare meget kort på: ‘Vi ligger nummer et.’ Du kan ikke angribe dem, der ligger nummer et, men man kan anfægte måden, det er gjort på, og hvordan de har spillet undervejs i kampene.

– Vi er bare nødt til at konstatere, at de penge, FC København bruger, rækker til, at de kan gøre mange ting forkert, samtidig med at de lykkes.

Hverken FC København eller FC Midtjylland er, som flere andre superligamandskaber, gået på juleferie endnu. Begge klubber har fortsat opgaver i Europa, mens hovedstadsklubben også skal møde Kolding IF to gange i pokalturneringen.





LIVE

LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

AGF køber dansk profil



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

‘Vi må se, hvad FC København vil’

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Dansk træner vinder stor pris

Bayern – PSG

Premier League-klub går all-in

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Millionregn over ‘PC’

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort