De har spurgt på Emil Højlund

Østrigsk tophold har sendt en føler ud på FC Københavns Emil Højlund.



Der er ikke noget at sige til, hvis man i SK Sturm Graz har et ekstra godt øje til danske angribere med efternavnet Højlund.

Rasmus Højlund har allerede brændt banen af i den østrigske topklub, som var startskuddet til hans himmelflugt, der nu har gjort ham til topscorer i Manchester United. Det har man ikke glemt i Sturm Graz, der godt er klar over, at Rasmus Højlund har to mindre brødre.

Ifølge Tipsbladet oplysninger har Sturm Graz set sig lune på hans lillebror Emil Højlund, der er på kontrakt i FC København.

Overfor Tipsbladet bekræfter Sturm Graz' sportsdirektør, Andreas Schicker, at man har lagt en føler ud.

– Jeg har været i kontakt med baglandet, og vi har talt en smule sammen stille og roligt om Emil og Oscar. Han har en lidt anden profil end Rasmus, men han har sine kvaliteter. Det er dog ikke noget, som er særlig konkret lige nu, ud over der har været kontakt.

19-årige Emil Højlund har faktisk allerede besøgt Sturm Graz, men det ligger ganske vist et par år tilbage. Det var dengang hans storebror Rasmus Højlund var på kontrakt i klubben. Derfor var det formentlig mere et familiebesøg end noget andet.

FC København og Emil Højlund går nogle spændende knap 12 måneder i vente, da angriberen har kontraktudløb ved udgangen af i år. Selvom dialogen mellem parterne er god, så kan man naturligvis ikke vente for evigt med at tage den afgørende snak om fremtiden.

Allerede til sommer vil Emil Højlund og for den sags skyld også Oscar Højlund frit kunne tale med andre klubber om et gratis skifte ved årsskiftet. Begge brødre skrev nemlig treårige aftaler i december 2021.

Emil Højlund blev sammen med Oscar Højlund en fast del af klubbens førstehold til denne sæson, men det er mest af alt blevet til bænkpladser, foruden en enkelt indskiftning i første spillerunde mod Lyngby for den fysisk stærke angriber.

I løbet af opstarten har det også været småt med spilletid til Emil Højlund, der dog scorede et flot angribermål i testsejren på 5-1 over AGF.

Tirsdag indleder man forårssæsonen mod Manchester City i Champions League, hvor det endnu ikke er kendt, hvem cheftræner Jacob Neestrup har valgt at udtage.







LIVE

LIVE: Indkalder pressen

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning

Her er FC Københavns vej i Europa

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen

AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

FC København kan få Jens Stage-millioner

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Kommer med frækt bud på dansk mester



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til

Færdig som cheftræner i Real Madrid

Riemer: ‘Målt på form burde jeg ikke udtage ham’

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby

Liverpool – Brentford

Bayern München lurer på choktransfer

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Bo Svensson: ‘Tak for at være sur på mig’

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Fulham – Newcastle

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?