De har spurgt på Emil Højlund

Østrigsk tophold har sendt en føler ud på FC Københavns Emil Højlund.



Der er ikke noget at sige til, hvis man i SK Sturm Graz har et ekstra godt øje til danske angribere med efternavnet Højlund.

Rasmus Højlund har allerede brændt banen af i den østrigske topklub, som var startskuddet til hans himmelflugt, der nu har gjort ham til topscorer i Manchester United. Det har man ikke glemt i Sturm Graz, der godt er klar over, at Rasmus Højlund har to mindre brødre.

Ifølge Tipsbladet oplysninger har Sturm Graz set sig lune på hans lillebror Emil Højlund, der er på kontrakt i FC København.

Overfor Tipsbladet bekræfter Sturm Graz' sportsdirektør, Andreas Schicker, at man har lagt en føler ud.

– Jeg har været i kontakt med baglandet, og vi har talt en smule sammen stille og roligt om Emil og Oscar. Han har en lidt anden profil end Rasmus, men han har sine kvaliteter. Det er dog ikke noget, som er særlig konkret lige nu, ud over der har været kontakt.

19-årige Emil Højlund har faktisk allerede besøgt Sturm Graz, men det ligger ganske vist et par år tilbage. Det var dengang hans storebror Rasmus Højlund var på kontrakt i klubben. Derfor var det formentlig mere et familiebesøg end noget andet.

FC København og Emil Højlund går nogle spændende knap 12 måneder i vente, da angriberen har kontraktudløb ved udgangen af i år. Selvom dialogen mellem parterne er god, så kan man naturligvis ikke vente for evigt med at tage den afgørende snak om fremtiden.

Allerede til sommer vil Emil Højlund og for den sags skyld også Oscar Højlund frit kunne tale med andre klubber om et gratis skifte ved årsskiftet. Begge brødre skrev nemlig treårige aftaler i december 2021.

Emil Højlund blev sammen med Oscar Højlund en fast del af klubbens førstehold til denne sæson, men det er mest af alt blevet til bænkpladser, foruden en enkelt indskiftning i første spillerunde mod Lyngby for den fysisk stærke angriber.

I løbet af opstarten har det også været småt med spilletid til Emil Højlund, der dog scorede et flot angribermål i testsejren på 5-1 over AGF.

Tirsdag indleder man forårssæsonen mod Manchester City i Champions League, hvor det endnu ikke er kendt, hvem cheftræner Jacob Neestrup har valgt at udtage.



Scorede drømmemål mod FCK: Skal Puskas-nomineres

Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!

Her er Superligaens 5 bedste trænere 

Set i København – de leder efter ny sportschef

Lerager i kærlighedserklæring til 4. divisionsklub

Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE

På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?

Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur

Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub

Brøndby-stjerne sættes i forbindelse med tysk klub

58-årig er klar til sin 41. sæson som professionel

Transferplan: Hent denne Brøndby-spiller, Randers!

Ny AGF-spiller sammenligner sig med stjerner

Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk

I dialog med Brøndby

Afsløring: Kolding sælger profil i millionhandel

Hylder Patrick Dorgu: Kan blive en af de største

Afsløring: Lazio og Paris FC jagter Anton Gaaei

En kæmpe sejr

Fortæller overraskende historie om Vingegaard

Succes for Elias Jelert: ‘Virkelig intelligent!’

Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk

Medier i ekstase: ‘Fuldstændig ustoppelig’

Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit

‘Har lukket munden på kritikerne’

Har opgivet Pierre-Emile Højbjerg

Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte

Skæbnekamp i Parken – men han får ikke én krone

‘FCM lærte os en hård og meget smertefuld lektie’

Opløftende melding for ‘AC’

Afslører på tv – dialog om køb af dansk profil

Fælder dom over dansker: ‘Det største flop’

Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro

Jagtes af FCK – nu blander flere klubber sig

Allan Kuhn i svime: Suverænt!

Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’

Chokerende sæson – stort medie peger på dansker

– Det vil være fuldstændigt magisk

PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.

Åh nej: ‘Han vidste med det samme, noget var galt’

Mål i Sherwood-skoven

Afsløring: Thomas Santos tæt på græsk skifte

Nyt saksespark spiller Marokko i himlen

De er 2025-mestre i Superligaen

Isaksens træner hjerteopereret – vil hurtigt retur

Her er tallene bag Jesper Hansens kæmpe triumf

“Der er mange klubber, der kunne bruge ham”

Jubler over dansker: Dette er bare starten

150 millioner ansøgninger til VM-billetter

Hoff Thorup er favorit til jobbet, men…