Der er ikke noget at sige til, hvis man i SK Sturm Graz har et ekstra godt øje til danske angribere med efternavnet Højlund.
Rasmus Højlund har allerede brændt banen af i den østrigske topklub, som var startskuddet til hans himmelflugt, der nu har gjort ham til topscorer i Manchester United. Det har man ikke glemt i Sturm Graz, der godt er klar over, at Rasmus Højlund har to mindre brødre.
Ifølge Tipsbladet oplysninger har Sturm Graz set sig lune på hans lillebror Emil Højlund, der er på kontrakt i FC København.
Overfor Tipsbladet bekræfter Sturm Graz' sportsdirektør, Andreas Schicker, at man har lagt en føler ud.
– Jeg har været i kontakt med baglandet, og vi har talt en smule sammen stille og roligt om Emil og Oscar. Han har en lidt anden profil end Rasmus, men han har sine kvaliteter. Det er dog ikke noget, som er særlig konkret lige nu, ud over der har været kontakt.
19-årige Emil Højlund har faktisk allerede besøgt Sturm Graz, men det ligger ganske vist et par år tilbage. Det var dengang hans storebror Rasmus Højlund var på kontrakt i klubben. Derfor var det formentlig mere et familiebesøg end noget andet.
FC København og Emil Højlund går nogle spændende knap 12 måneder i vente, da angriberen har kontraktudløb ved udgangen af i år. Selvom dialogen mellem parterne er god, så kan man naturligvis ikke vente for evigt med at tage den afgørende snak om fremtiden.
Allerede til sommer vil Emil Højlund og for den sags skyld også Oscar Højlund frit kunne tale med andre klubber om et gratis skifte ved årsskiftet. Begge brødre skrev nemlig treårige aftaler i december 2021.
Emil Højlund blev sammen med Oscar Højlund en fast del af klubbens førstehold til denne sæson, men det er mest af alt blevet til bænkpladser, foruden en enkelt indskiftning i første spillerunde mod Lyngby for den fysisk stærke angriber.
I løbet af opstarten har det også været småt med spilletid til Emil Højlund, der dog scorede et flot angribermål i testsejren på 5-1 over AGF.
Tirsdag indleder man forårssæsonen mod Manchester City i Champions League, hvor det endnu ikke er kendt, hvem cheftræner Jacob Neestrup har valgt at udtage.
Scorede drømmemål mod FCK: Skal Puskas-nomineres
TOPNYHED
Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste trænere
NYHEDER
Set i København – de leder efter ny sportschef
Lerager i kærlighedserklæring til 4. divisionsklub
AVIS
Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE
MEDIE
På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?
EKSKLUSIVT
Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur
MEDIE
Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub
MEDIE
Brøndby-stjerne sættes i forbindelse med tysk klub
HELT VILDT
58-årig er klar til sin 41. sæson som professionel
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplan: Hent denne Brøndby-spiller, Randers!
TOPNYHED
Ny AGF-spiller sammenligner sig med stjerner
TOPNYHED
Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk
MEDIE
I dialog med Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding sælger profil i millionhandel
Hylder Patrick Dorgu: Kan blive en af de største
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lazio og Paris FC jagter Anton Gaaei
En kæmpe sejr
Fortæller overraskende historie om Vingegaard
TOPNYHED
Succes for Elias Jelert: ‘Virkelig intelligent!’
TOPNYHED
Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk
TOPNYHED
Medier i ekstase: ‘Fuldstændig ustoppelig’
TRANSFER
Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit
AVIS
‘Har lukket munden på kritikerne’
MEDIE
Har opgivet Pierre-Emile Højbjerg
AVIS
Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte
BIZART
Skæbnekamp i Parken – men han får ikke én krone
HELT VILDT
‘FCM lærte os en hård og meget smertefuld lektie’
MEDIE
Opløftende melding for ‘AC’
TRANSFER
Afslører på tv – dialog om køb af dansk profil
MEDIE
Fælder dom over dansker: ‘Det største flop’
TOPNYHED
Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro
MEDIE
Jagtes af FCK – nu blander flere klubber sig
Allan Kuhn i svime: Suverænt!
TOPNYHED
Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’
MEDIE
Chokerende sæson – stort medie peger på dansker
TOPNYHED
– Det vil være fuldstændigt magisk
MEDIE
PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.
Åh nej: ‘Han vidste med det samme, noget var galt’
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Sherwood-skoven
EKSKLUSIVT
Afsløring: Thomas Santos tæt på græsk skifte
NYHEDER
Nyt saksespark spiller Marokko i himlen
TIPSBLADET SPECIAL
De er 2025-mestre i Superligaen
NYHEDER
Isaksens træner hjerteopereret – vil hurtigt retur
EKSKLUSIVT
Her er tallene bag Jesper Hansens kæmpe triumf
TRANSFER
“Der er mange klubber, der kunne bruge ham”
Jubler over dansker: Dette er bare starten
150 millioner ansøgninger til VM-billetter
AVIS