De har spurgt på Emil Højlund

Østrigsk tophold har sendt en føler ud på FC Københavns Emil Højlund.



Der er ikke noget at sige til, hvis man i SK Sturm Graz har et ekstra godt øje til danske angribere med efternavnet Højlund.

Rasmus Højlund har allerede brændt banen af i den østrigske topklub, som var startskuddet til hans himmelflugt, der nu har gjort ham til topscorer i Manchester United. Det har man ikke glemt i Sturm Graz, der godt er klar over, at Rasmus Højlund har to mindre brødre.

Ifølge Tipsbladet oplysninger har Sturm Graz set sig lune på hans lillebror Emil Højlund, der er på kontrakt i FC København.

Overfor Tipsbladet bekræfter Sturm Graz' sportsdirektør, Andreas Schicker, at man har lagt en føler ud.

– Jeg har været i kontakt med baglandet, og vi har talt en smule sammen stille og roligt om Emil og Oscar. Han har en lidt anden profil end Rasmus, men han har sine kvaliteter. Det er dog ikke noget, som er særlig konkret lige nu, ud over der har været kontakt.

19-årige Emil Højlund har faktisk allerede besøgt Sturm Graz, men det ligger ganske vist et par år tilbage. Det var dengang hans storebror Rasmus Højlund var på kontrakt i klubben. Derfor var det formentlig mere et familiebesøg end noget andet.

FC København og Emil Højlund går nogle spændende knap 12 måneder i vente, da angriberen har kontraktudløb ved udgangen af i år. Selvom dialogen mellem parterne er god, så kan man naturligvis ikke vente for evigt med at tage den afgørende snak om fremtiden.

Allerede til sommer vil Emil Højlund og for den sags skyld også Oscar Højlund frit kunne tale med andre klubber om et gratis skifte ved årsskiftet. Begge brødre skrev nemlig treårige aftaler i december 2021.

Emil Højlund blev sammen med Oscar Højlund en fast del af klubbens førstehold til denne sæson, men det er mest af alt blevet til bænkpladser, foruden en enkelt indskiftning i første spillerunde mod Lyngby for den fysisk stærke angriber.

I løbet af opstarten har det også været småt med spilletid til Emil Højlund, der dog scorede et flot angribermål i testsejren på 5-1 over AGF.

Tirsdag indleder man forårssæsonen mod Manchester City i Champions League, hvor det endnu ikke er kendt, hvem cheftræner Jacob Neestrup har valgt at udtage.







LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Horsens kommer tættere på oprykning



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Raser over Brian Riemer-interview

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Brøndby IF – FC Nordsjælland



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Martin Jørgensen lander nyt job

Delaney afslører dialog

FCM stanger lang karantæne ud til fan

Arsenal-træner er rasende

Chok i Wolfsburg

Efter blot fire sejre – Scott Parker stopper

Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker