De har spurgt på Emil Højlund

Østrigsk tophold har sendt en føler ud på FC Københavns Emil Højlund.



Der er ikke noget at sige til, hvis man i SK Sturm Graz har et ekstra godt øje til danske angribere med efternavnet Højlund.

Rasmus Højlund har allerede brændt banen af i den østrigske topklub, som var startskuddet til hans himmelflugt, der nu har gjort ham til topscorer i Manchester United. Det har man ikke glemt i Sturm Graz, der godt er klar over, at Rasmus Højlund har to mindre brødre.

Ifølge Tipsbladet oplysninger har Sturm Graz set sig lune på hans lillebror Emil Højlund, der er på kontrakt i FC København.

Overfor Tipsbladet bekræfter Sturm Graz' sportsdirektør, Andreas Schicker, at man har lagt en føler ud.

– Jeg har været i kontakt med baglandet, og vi har talt en smule sammen stille og roligt om Emil og Oscar. Han har en lidt anden profil end Rasmus, men han har sine kvaliteter. Det er dog ikke noget, som er særlig konkret lige nu, ud over der har været kontakt.

19-årige Emil Højlund har faktisk allerede besøgt Sturm Graz, men det ligger ganske vist et par år tilbage. Det var dengang hans storebror Rasmus Højlund var på kontrakt i klubben. Derfor var det formentlig mere et familiebesøg end noget andet.

FC København og Emil Højlund går nogle spændende knap 12 måneder i vente, da angriberen har kontraktudløb ved udgangen af i år. Selvom dialogen mellem parterne er god, så kan man naturligvis ikke vente for evigt med at tage den afgørende snak om fremtiden.

Allerede til sommer vil Emil Højlund og for den sags skyld også Oscar Højlund frit kunne tale med andre klubber om et gratis skifte ved årsskiftet. Begge brødre skrev nemlig treårige aftaler i december 2021.

Emil Højlund blev sammen med Oscar Højlund en fast del af klubbens førstehold til denne sæson, men det er mest af alt blevet til bænkpladser, foruden en enkelt indskiftning i første spillerunde mod Lyngby for den fysisk stærke angriber.

I løbet af opstarten har det også været småt med spilletid til Emil Højlund, der dog scorede et flot angribermål i testsejren på 5-1 over AGF.

Tirsdag indleder man forårssæsonen mod Manchester City i Champions League, hvor det endnu ikke er kendt, hvem cheftræner Jacob Neestrup har valgt at udtage.





Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne




LIVE

TransferLIVE: Uvis fremtid for Luca Kjerrumgaard

Kan sikre millioner til AGF

Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Taget på sengen: Sådan fik Thomas Mikkelsen besked

Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Forlader AGF – her er hans nye klub

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax

Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent

Slut med Slot? Han er favorit til at overtage



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

United nærmer sig stjernespiller – her er prisen

Mæhle kan hentes for spotpris

Roony vil væk

Guardiolas fremtid? ‘Hold øje med dette job’

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Forhandler om Albert Grønbæk

Erik ten Hag jagter dansker

Højlund får ny stjernetræner i Napoli



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!

Derfor kommer han IKKE til FC København