Der er ikke noget at sige til, hvis man i SK Sturm Graz har et ekstra godt øje til danske angribere med efternavnet Højlund.
Rasmus Højlund har allerede brændt banen af i den østrigske topklub, som var startskuddet til hans himmelflugt, der nu har gjort ham til topscorer i Manchester United. Det har man ikke glemt i Sturm Graz, der godt er klar over, at Rasmus Højlund har to mindre brødre.
Ifølge Tipsbladet oplysninger har Sturm Graz set sig lune på hans lillebror Emil Højlund, der er på kontrakt i FC København.
Overfor Tipsbladet bekræfter Sturm Graz' sportsdirektør, Andreas Schicker, at man har lagt en føler ud.
– Jeg har været i kontakt med baglandet, og vi har talt en smule sammen stille og roligt om Emil og Oscar. Han har en lidt anden profil end Rasmus, men han har sine kvaliteter. Det er dog ikke noget, som er særlig konkret lige nu, ud over der har været kontakt.
19-årige Emil Højlund har faktisk allerede besøgt Sturm Graz, men det ligger ganske vist et par år tilbage. Det var dengang hans storebror Rasmus Højlund var på kontrakt i klubben. Derfor var det formentlig mere et familiebesøg end noget andet.
FC København og Emil Højlund går nogle spændende knap 12 måneder i vente, da angriberen har kontraktudløb ved udgangen af i år. Selvom dialogen mellem parterne er god, så kan man naturligvis ikke vente for evigt med at tage den afgørende snak om fremtiden.
Allerede til sommer vil Emil Højlund og for den sags skyld også Oscar Højlund frit kunne tale med andre klubber om et gratis skifte ved årsskiftet. Begge brødre skrev nemlig treårige aftaler i december 2021.
Emil Højlund blev sammen med Oscar Højlund en fast del af klubbens førstehold til denne sæson, men det er mest af alt blevet til bænkpladser, foruden en enkelt indskiftning i første spillerunde mod Lyngby for den fysisk stærke angriber.
I løbet af opstarten har det også været småt med spilletid til Emil Højlund, der dog scorede et flot angribermål i testsejren på 5-1 over AGF.
Tirsdag indleder man forårssæsonen mod Manchester City i Champions League, hvor det endnu ikke er kendt, hvem cheftræner Jacob Neestrup har valgt at udtage.
LIVE
LIVE: Forlænger med Superliga-klub
NYHEDER
Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver
NYHEDER
Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret
TOPNYHED
Har været uenig med Steve Cooper
NYHEDER
I chok: Hvor er Rasmus Højlund?
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
NYHEDER
‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Gift Links hylder FCK-legende
HELT VILDT
Danmark har aldrig haft så mange før
MEDIE
FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb
TOPNYHED
Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’
MEDIE
Denne dansker skal erstatte Schmeichel
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Ekspert hylder Høgh-beslutning
TIPSBLADETS DOM
Han er Superligaens ringeste målmand!
Mathias Zanka går viralt
NYHEDER
Tøfting lægger hånden på kogepladen
NYHEDER
Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
NYHEDER
‘Thomas Delaney er fortid’
NYHEDER
KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’
MEDIE
Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt
Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub
‘Jeg brækker dine ben, Carlito’
MEDIE
Nu åbner Wind op for fremtiden
TIPSBLADETS DOM
Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!
Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote
Moukoko vækker opsigt i udlandet
Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’
NYHEDER
Det betyder intet mod Liverpool
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
NYHEDER
Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt
Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’
NYHEDER
FIFA åbner sag mod Spanien
OPTAKT
Real Madrid – Bayern
NYHEDER
Langer ud efter Superliga-stjerne
NYHEDER
Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN
‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’
NYHEDER
Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’
HELT VILDT
DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’
DAGENS SPILFORSLAG
Parisere får Reds til at rødme
NYHEDER
Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’
OPTAKT
Sporting CP – Arsenal
NYHEDER
Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet
NYHEDER
Ambæk brager ind blandt Superliga-stjerner
NYHEDER
Jakob Poulsen maner til ro
INTERVIEW
‘Det har irriteret mig helt vildt’
NYHEDER
Juventus tager vigtig skalp
NYHEDER
Sejr sender AGF på guldkurs
NYHEDER
OB tager vigtig sejr mod Fredericia
NYHEDER
Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer
NYHEDER
Vejle snyder Randers i overtiden
MEDIE