De jagter ekstra transfer-millioner til Brøndby

Brøndby IF's har store spørgsmål at besvare denne sommer, så Brøndby igen kan række ud efter mesterskabet.



Hvad er der i kassen til indkøb og lønninger til den nye sæson?

Her i juni ved klubbernes direktører og bestyrelser det dårligt nok selv før spillersalg, og i Brøndby er der store spørgsmål at besvare.

For efter en flot sæson, der bød på stor fremgang trods den afsluttende bommert i chok-nederlaget til AGF, har Brøndby chancen for igen at række ud efter DM.

Men finder de pengene, nu hvor udmeldingen fra ledelsen og ejerkredsen er et overlyds-brag af et underskud i det 18 måneder lange regnskab, der lukker 30. juni?

Det vil være meget mærkeligt, hvis Brøndby træder på bremsen efter en andenplads og med købet af Patrick Pentz – men pengene skal findes og derefter bruges klogt, nu hvor FC Midtjylland igen skruer op med udsigt til Europa-ligaspil, og FC København tørster efter revanche.

Brøndby IF
Anslået spillerbudget i 2024/25: 125
Anslået spillerbudget i 2023/24: 120

Seneste årsregnskab (2022)
Personaleudgifter: 133,2
Afskrivninger transfers: 12,6
Årsresultat: -11,9
Økonomisk styrke: Lettere uvis på kort sigt men efter alt at dømme stærk på længere sigt.
Investeringslyst: Solid, hvis der findes nye penge.
Udsigt denne sommer: Brøndbys økonomiske status bliver givetvis evalueret af ejerkredsen med den meget lange regnskabsperiode fra 1. januar 2023 til 30. juni 2024 og det meget store underskud for døren. Købet af Patrick Pentz signalerer, at Brøndby igen går efter DM eller en plads helt i toppen.

ANALYSE
Brøndby er vildt interessant at følge denne sommer.

Alt havde naturligvis været lettere, hvis man bare havde fået det ene point mod AGF og var blevet mester, hvilket nærmest havde garanteret et ligaspil i Europa til september,

Nu skal Brøndby snart finde nye penge, med mindre man sælger hamrende dyrt denne sommer, hvilket vil sige Vallys, Suzuki og Kvistgaarden.

Suzuki var forårets mand, og hvis pengene bliver meget store, kunne det være en mulighed at sælge ham.

Men alle tre? Det ville være dumt.

Brøndby bør igen række ud efter DM, og det har man signaleret ved at betale næsten 20 millioner kroner for en 27-årig spiller som målmand Patrick Pentz, der ligesom jævnaldrende Jacob Rasmussen sidste år er hentet til for at vinde nu og nok kun kan sælges med et tab.

Det virker sandsynligt, at Brøndby finder pengene fra ejerkredsen, måske med et nyt navn eller to i GFH, måske også sælger Yuito Suzuki eller Mathias Kvistgaarden, og så styrker holdet på et par pladser.

Vi har holdt vores estimat af spillerbudgettet i ro, men finder Brøndby nye penge og et par spillere, de tror på, kun budgettet godt ende højere.

Men løsningen skal nok findes inden for relativt få måneder – Brøndby har lige nu det ældste hold i Superligaen efter Hvidovres nedrykning, og det giver ingen som helst mening sportsligt eller strategisk at behandle det her som en mellemsæson, hvor man skruer ned og sparer.

Så det kan blive et drama i en allerede meget interessant anden halvdel af 2024, og Brøndby holder kortene tæt til kroppen trods alle mulige rygter siden årsskiftet.







TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Ny Brøndby-stjerne: ‘Utroligt!’

Måber efter Brøndby-kamp: Fuldstændig vanvittigt!

Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!

‘Jeg gider ikke stå og snakke om FCK’

Røven i klaskehøjde: De rykker ud af Superligaen

Han kan blive en topspiller for Brøndby



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Slog transferrekord – nu jagter de dansker

‘De eneste, der taber i det her, det er Brøndby’

Lagde du mærke til det? ‘Jeg får et hvert 3. år’

Hermansen hyldes efter pragtpræstation

Ekspert advarer FCK: Dét kan blive katastrofalt



FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

‘Nees’ fravalgte Moukoko: Jeg er fuldstændig kold

Steve Cooper roser debutanter: ‘Dét er fantastisk’

Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’

Så du det? Brøndby-stjerne overgav sig i pausen 

AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Fornærmende ringe – vildt, de ikke fik tæsk!

Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent

Randers-frygt: ‘Han bliver renset fuldstændigt’

Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?

Neestrup: Forkert og uansvarligt at snakke om

Ros fra England: Ny Brøndby-profil er unik

Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej

Brian Riemer giver råd til storklub

FC Barcelona trækker sig fra turnering

Kæmpe kærlighedserklæring til Brøndby

Steve Cooper ærgrer sig: En af sæsonens bedste

Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Højlund med helterolle for Napoli

Glippede for FCM: ‘Sindssygt jeg skal sige de ord’

Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo

Afsløring: Andreas Maxsø tager på nyt eventyr

Riemer afslører: Lurer på disse Superliga-stjerner

Viaplay-boss langer ud efter AGF

Ni danske byer står til at få fodboldcentre

‘Det virker fuldstændig gakket!’

FCM slår FCK – ikke sket i snart fire år!

Katastrofal start for Jacob Rasmussen

Brøndby-talenter vinder 8-1 i U19-ligaen

Rådvild i Rom

Bertelsen: ‘Jeg føler, vi har en lille overhånd’

Løst krudt: Brøndby og Randers deler

Vildt drama til sidst: City slår Liverpool

Til tider virkede han modløs og opgivende

Cooper overrasker: Giver stortalent chancen

Sådan starter FCM og FCK i kæmpe brag

Afsløring: Hillerød Fodbold sælger Rasmus Møller

AGF-fans hjælper med snerydning

FC Midtjylland – FC København

Sådan gik det til: FCM slår FCK!