Hvad er der i kassen til indkøb og lønninger til den nye sæson?
Her i juni ved klubbernes direktører og bestyrelser det dårligt nok selv før spillersalg, og i Brøndby er der store spørgsmål at besvare.
For efter en flot sæson, der bød på stor fremgang trods den afsluttende bommert i chok-nederlaget til AGF, har Brøndby chancen for igen at række ud efter DM.
Men finder de pengene, nu hvor udmeldingen fra ledelsen og ejerkredsen er et overlyds-brag af et underskud i det 18 måneder lange regnskab, der lukker 30. juni?
Det vil være meget mærkeligt, hvis Brøndby træder på bremsen efter en andenplads og med købet af Patrick Pentz – men pengene skal findes og derefter bruges klogt, nu hvor FC Midtjylland igen skruer op med udsigt til Europa-ligaspil, og FC København tørster efter revanche.
Brøndby IF
Anslået spillerbudget i 2024/25: 125
Anslået spillerbudget i 2023/24: 120
Seneste årsregnskab (2022)
Personaleudgifter: 133,2
Afskrivninger transfers: 12,6
Årsresultat: -11,9
Økonomisk styrke: Lettere uvis på kort sigt men efter alt at dømme stærk på længere sigt.
Investeringslyst: Solid, hvis der findes nye penge.
Udsigt denne sommer: Brøndbys økonomiske status bliver givetvis evalueret af ejerkredsen med den meget lange regnskabsperiode fra 1. januar 2023 til 30. juni 2024 og det meget store underskud for døren. Købet af Patrick Pentz signalerer, at Brøndby igen går efter DM eller en plads helt i toppen.
ANALYSE
Brøndby er vildt interessant at følge denne sommer.
Alt havde naturligvis været lettere, hvis man bare havde fået det ene point mod AGF og var blevet mester, hvilket nærmest havde garanteret et ligaspil i Europa til september,
Nu skal Brøndby snart finde nye penge, med mindre man sælger hamrende dyrt denne sommer, hvilket vil sige Vallys, Suzuki og Kvistgaarden.
Suzuki var forårets mand, og hvis pengene bliver meget store, kunne det være en mulighed at sælge ham.
Men alle tre? Det ville være dumt.
Brøndby bør igen række ud efter DM, og det har man signaleret ved at betale næsten 20 millioner kroner for en 27-årig spiller som målmand Patrick Pentz, der ligesom jævnaldrende Jacob Rasmussen sidste år er hentet til for at vinde nu og nok kun kan sælges med et tab.
Det virker sandsynligt, at Brøndby finder pengene fra ejerkredsen, måske med et nyt navn eller to i GFH, måske også sælger Yuito Suzuki eller Mathias Kvistgaarden, og så styrker holdet på et par pladser.
Vi har holdt vores estimat af spillerbudgettet i ro, men finder Brøndby nye penge og et par spillere, de tror på, kun budgettet godt ende højere.
Men løsningen skal nok findes inden for relativt få måneder – Brøndby har lige nu det ældste hold i Superligaen efter Hvidovres nedrykning, og det giver ingen som helst mening sportsligt eller strategisk at behandle det her som en mellemsæson, hvor man skruer ned og sparer.
Så det kan blive et drama i en allerede meget interessant anden halvdel af 2024, og Brøndby holder kortene tæt til kroppen trods alle mulige rygter siden årsskiftet.
LIVE
VM-LIVE: Dansk træner kritiserer VM-regel
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
NYHEDER
Casper Højer er færdig i tyrkisk klub
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
NYHEDER
Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”
Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
NYHEDER
Dansk klub henter Jonathan Hutters
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
AVIS
Stefan Gartenmann testes i ny klub
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Ståle Solbakken i stort forsvar
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
Her er Tysklands vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage
Supercomputer: Her er VM-finalen
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
OPTAKT