Transfers: I deres verden er det helt vildt

Med Europa League-kvalifikation og en ny tæt Superliga-sæson forude kommer SIF efter egne standarder ikke til at holde igen med forbrug i sæsonen 2024/25.



Hvad er der i kassen til indkøb og lønninger til den nye sæson?

Her i første halvdel af juni ved klubbernes direktører og bestyrelser det dårligt nok selv før spillersalg, men mange vil misunde Silkeborg IF og klubbens ledelse den position, de befinder sig i.

For som pokalvinder rykker SIF en tur i Europa League-kvalifikationen med to kampe mod Molde, og selv om det kommer til at kræve noget held, kan klubben ende i Conference League.

To gange Alexander, Lind og Busch, kan i teorien blive solgt, Pelle Mattsson har også gjort sig positivt bemærket, så selv uden pokalsejren skulle SIF som minimum overveje spillerhandler.

Silkeborg IF
Anslået spillerbudget i 2024/25: 32
Anslået spillerbudget i 2023/24: 30

Seneste årsregnskab (2023)
Personaleudgifter: 44
Afskrivninger transfers: 2,8
Årsresultat: 27,5
Økonomisk styrke: Silkeborg er stærkere end flere af holdene omkring sig men rutter ikke lige frem med pengene.
Investeringslyst: Et sted mellem sparsommelig og mådeholden.
Udsigt denne sommer: SIF skal balancere mellem at jagte Europa-succes, få en god start på Superligaen, sælge en profil eller to og igen jagte Top 6.

Alle tal er angivet i millioner kroner.

Analyse
Silkeborg er kommet langt på få år, selv om de største klubber i Superligaen hver sommer køber spillere, der koster næsten et helt årsbudget i Silkeborg.

SIF betaler transfers, i nogle tilfælde flere millioner kroner som for Younes Bakiz i AaB, og selv om man ikke rammer plet hver gang, har man ramt nok til, at klubben er et mere seriøst bud på Top 6 end en nedrykker.

Det kan nærmest ikke blive bedre for en klub på den størrelse, og det er derfor, Silkeborg har skruet op for investeringerne i førsteholdet og løbende ser på, hvad man ellers skal gøre for at blive i Superligaen.

Der er ingen garanti for, at Silkeborgs profiler skal afsted denne sommer, men der er nok grunde til at skrue op for forbruget, om ikke andet for at matche rivalerne i midten – og bunden – der ikke står stille.

Silkeborg kommer under alle omstændigheder til at sige farvel til Kasper Kusk og mister nok den driftige og kløgtige Stefan Thordarson til nytår, så selv hvis man ville, kommer man næppe til at holde sig tilbage i de kommende uger.

Og ryger Lind, Busch eller Mattsson, kan det blive en decideret hektisk sommer efter Silkeborgs rolige standarder med svedige håndflader og hjertebanken, når man henter nye spillere til i et tempo, man egentlig helst vil være foruden.

SIF har, særdeles usædvanligt for en skandinavisk klub, hentet Ramazan Orazov, en spiller fra Kasakhstan, og har også vekslet et lejemål med Andreas Poulsen fra AaB til en fast aftale.



Lukas Lerager: Det var kravet til FCK

Zorniger-fyring påvirker tysk klub

‘Jeg tænker, der er tale om freak accidents’

Bekræftet: Færdig

Stor ros til FC Midtjylland

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin

Belønnes af FC København

Fem bud på Brøndbys nye Head of Recruitment

I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse

Lerager overrasket på tv: Vidste det ikke

Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC

Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

FC København-bosser scorer kæmpe millionbeløb

Vanvittig Victor Froholdt-historie

Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning

Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper

Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren

Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA

Bomber løs – dansk stortalent skifter agent

Dansk EM-vinder hylder FC Midtjylland

Guardiola tabte til Hjulmand: Det var for meget

Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg

Dansk rapper udgiver sang med FC København-stjerne

AGF kan hente forsvarsspiller hjem

Fremtidig Superliga-bomber? Går målamok i Danmark

Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner

Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund

– Det her gør ondt for at være ærlig

Spørger på Jonas Wind

Revser Dorgu: Bliver erstattet

Drama til sidst: FCK slår Kairat i Parken

Ekspert om Brøndby-stjerne: ‘Han får karantæne’

Fortryder Chido Obi-beslutning

Lerager taler ud om FCK-brud

Ronaldo slipper for VM-karantæne efter rødt kort

Ryster på hovedet af stjerne: ‘Må du aldrig gøre!’

Tidligere Brøndby-profil i kødet på Ajax-stjerne

Les Dogues kvæler kroater

Vildt! Slår Champions League-rekord

Sådan starter FCK – stjerne udgået i 11.time

Hylder Frank: ‘Et dårligt minde’

Wind ude på ubestemt tid – er blevet opereret

– Det er lidt kaotisk

Debatten raser: Skal Slot fyres?

Nye VM-problemer: Danmarks anfører misser kamp

Her kan du se FC København mod Kairat Almaty

Thomas Frank: ‘Jeg er 100 procent sikker på det’

Holger Rune og Mathias Gidsel nomineret