OB's drøm om europæisk fodbold blev slukket lørdag eftermiddag, da man tabte 4-2 ude til FC Midtjylland.
Her var OB uden den offensive talisman Yankuba Minteh, selv om profilen hverken var skadet eller havde karantæne.
I stedet skyldtes fraværet, at Yankuba Minteh er tæt på at blive solgt til en udenlandsk klub, som B.T. melder er Newcastle. Fodboldchef Björn Wesström har tidligere begrundet fraværet med, at OB er tættere på en transfer end at spille Europa. Angiveligt kan fynboerne hive 50 millioner kroner i lommen på salget af Minteh.
Det er mange penge, men alligevel er Viaplay-ekspert og mangeårig Superliga-træner Peter Sørensen ikke fan af OB's beslutning af at spare Minteh. Det går ud over Superligaen nemlig.
– Jeg forstår godt det, de siger, men jeg er uenig i beslutningen. Jeg synes, det er en nedprioritering af Superligaen helt vildt. Muligheden for at kunne spille sig til europæisk spil i Odense. Det er længe siden, de har gjort det. Det kan jeg ikke forstå, at de ikke satser mere på.
– Der er altid en risiko for, at man bliver skadet, men man bliver det trods alt sjældent, så hvorfor skulle det ske? Og hvad nu hvis det skete? Medmindre han fik revet benet af, og det gør man trods alt sjældent i en fodboldkamp, så bliver han jo kampdygtig igen. Vi går ind i en ferie, og der er lang tid til, at Premier League starter. Jeg synes, det er for forsigtigt, vurderer Peter Sørensen til Viaplay i optakten til kampen mellem FC Midtjylland og OB i lørdags.
En begrundelse som kan ses i afspilleren over artiklen.
Uden Minteh leverede OB en glimrende offensiv præstation, men kunne altså ikke hente de tre point. Dermed slutter man som nummer otte i Superligaen.
LIVE
LIVE: FCK tager to mesterskaber
Iran flytter VM-base fra USA til Mexico
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
TOPNYHED
I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3
NYHEDER
Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
FANKLUBBEN
Skuffende! Og ham der har været en katastrofe
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
MEDIE
Forhandler med storklub
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle
NYHEDER
De er tilbage i Premier League
MEDIE
Stor melding om Andreas Christensens fremtid
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
INTERVIEW
Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
NYHEDER
Stor klub bekræfter interesse for dansker
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
INTERVIEW
– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til
INTERVIEW
‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’
NYHEDER
Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
MEDIE