– De nedprioriterer Superligaen helt vildt!

Viaplay-eksperten er ikke imponeret over OB, som valgte ikke at spille Yankuba Minteh mod FC Midtjylland.



OB's drøm om europæisk fodbold blev slukket lørdag eftermiddag, da man tabte 4-2 ude til FC Midtjylland. 

Her var OB uden den offensive talisman Yankuba Minteh, selv om profilen hverken var skadet eller havde karantæne.

I stedet skyldtes fraværet, at Yankuba Minteh er tæt på at blive solgt til en udenlandsk klub, som B.T. melder er Newcastle. Fodboldchef Björn Wesström har tidligere begrundet fraværet med, at OB er tættere på en transfer end at spille Europa. Angiveligt kan fynboerne hive 50 millioner kroner i lommen på salget af Minteh. 

Det er mange penge, men alligevel er Viaplay-ekspert og mangeårig Superliga-træner Peter Sørensen ikke fan af OB's beslutning af at spare Minteh. Det går ud over Superligaen nemlig.

– Jeg forstår godt det, de siger, men jeg er uenig i beslutningen. Jeg synes, det er en nedprioritering af Superligaen helt vildt. Muligheden for at kunne spille sig til europæisk spil i Odense. Det er længe siden, de har gjort det. Det kan jeg ikke forstå, at de ikke satser mere på.

– Der er altid en risiko for, at man bliver skadet, men man bliver det trods alt sjældent, så hvorfor skulle det ske? Og hvad nu hvis det skete? Medmindre han fik revet benet af, og det gør man trods alt sjældent i en fodboldkamp, så bliver han jo kampdygtig igen. Vi går ind i en ferie, og der er lang tid til, at Premier League starter. Jeg synes, det er for forsigtigt, vurderer Peter Sørensen til Viaplay i optakten til kampen mellem FC Midtjylland og OB i lørdags.

En begrundelse som kan ses i afspilleren over artiklen.

Uden Minteh leverede OB en glimrende offensiv præstation, men kunne altså ikke hente de tre point. Dermed slutter man som nummer otte i Superligaen.





Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK




LIVE

LIVE: Oscar Schwartau vinder flot pris

Tottenham henter forløsende sejr

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’



Kæmpekøb retur til FC København?

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Oddset styrtdykker

Bayern München laver vildt comeback



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Han er færdig i Brøndby



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i

Optur – fans laver sang til populær FCN-lejesvend

Flere problemer – FCK jagter ny keeper

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Afsløring: FCN forlænger med stortalentet Durmaz

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk

Dansk rekordtransfer taler ud om skrækskade



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’