OB's drøm om europæisk fodbold blev slukket lørdag eftermiddag, da man tabte 4-2 ude til FC Midtjylland.
Her var OB uden den offensive talisman Yankuba Minteh, selv om profilen hverken var skadet eller havde karantæne.
I stedet skyldtes fraværet, at Yankuba Minteh er tæt på at blive solgt til en udenlandsk klub, som B.T. melder er Newcastle. Fodboldchef Björn Wesström har tidligere begrundet fraværet med, at OB er tættere på en transfer end at spille Europa. Angiveligt kan fynboerne hive 50 millioner kroner i lommen på salget af Minteh.
Det er mange penge, men alligevel er Viaplay-ekspert og mangeårig Superliga-træner Peter Sørensen ikke fan af OB's beslutning af at spare Minteh. Det går ud over Superligaen nemlig.
– Jeg forstår godt det, de siger, men jeg er uenig i beslutningen. Jeg synes, det er en nedprioritering af Superligaen helt vildt. Muligheden for at kunne spille sig til europæisk spil i Odense. Det er længe siden, de har gjort det. Det kan jeg ikke forstå, at de ikke satser mere på.
– Der er altid en risiko for, at man bliver skadet, men man bliver det trods alt sjældent, så hvorfor skulle det ske? Og hvad nu hvis det skete? Medmindre han fik revet benet af, og det gør man trods alt sjældent i en fodboldkamp, så bliver han jo kampdygtig igen. Vi går ind i en ferie, og der er lang tid til, at Premier League starter. Jeg synes, det er for forsigtigt, vurderer Peter Sørensen til Viaplay i optakten til kampen mellem FC Midtjylland og OB i lørdags.
En begrundelse som kan ses i afspilleren over artiklen.
Uden Minteh leverede OB en glimrende offensiv præstation, men kunne altså ikke hente de tre point. Dermed slutter man som nummer otte i Superligaen.
LIVE
TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.
OPTAKT
Paraguay – Frankrig
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
MEDIE
Brøndby tæt på Superliga-profil
LIVE
VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
MEDIE
FC København i forhandlinger med svensk klub
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
TOPNYHED
Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM forlænger med stort talent
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
OPTAKT
Australien – Egypten
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
OPTAKT
Argentina – Kap Verde
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
NYHEDER
Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter FC Barcelona-målmand
AVIS
Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
MEDIE