OB's drøm om europæisk fodbold blev slukket lørdag eftermiddag, da man tabte 4-2 ude til FC Midtjylland.
Her var OB uden den offensive talisman Yankuba Minteh, selv om profilen hverken var skadet eller havde karantæne.
I stedet skyldtes fraværet, at Yankuba Minteh er tæt på at blive solgt til en udenlandsk klub, som B.T. melder er Newcastle. Fodboldchef Björn Wesström har tidligere begrundet fraværet med, at OB er tættere på en transfer end at spille Europa. Angiveligt kan fynboerne hive 50 millioner kroner i lommen på salget af Minteh.
Det er mange penge, men alligevel er Viaplay-ekspert og mangeårig Superliga-træner Peter Sørensen ikke fan af OB's beslutning af at spare Minteh. Det går ud over Superligaen nemlig.
– Jeg forstår godt det, de siger, men jeg er uenig i beslutningen. Jeg synes, det er en nedprioritering af Superligaen helt vildt. Muligheden for at kunne spille sig til europæisk spil i Odense. Det er længe siden, de har gjort det. Det kan jeg ikke forstå, at de ikke satser mere på.
– Der er altid en risiko for, at man bliver skadet, men man bliver det trods alt sjældent, så hvorfor skulle det ske? Og hvad nu hvis det skete? Medmindre han fik revet benet af, og det gør man trods alt sjældent i en fodboldkamp, så bliver han jo kampdygtig igen. Vi går ind i en ferie, og der er lang tid til, at Premier League starter. Jeg synes, det er for forsigtigt, vurderer Peter Sørensen til Viaplay i optakten til kampen mellem FC Midtjylland og OB i lørdags.
En begrundelse som kan ses i afspilleren over artiklen.
Uden Minteh leverede OB en glimrende offensiv præstation, men kunne altså ikke hente de tre point. Dermed slutter man som nummer otte i Superligaen.
LIVE
TransferLIVE: United henter Premier League-målmand
TOPNYHED
Norsk ekspert håner Danmark
MEDIE
Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne
– Det vil være VM’s største overraskelse!
TRANSFER
Sønderjyske sælger profil
EKSKLUSIVT
Superligaen er knækket
LIVE
VM-LIVE: Kæmpe Haaland-kaos
TRANSFER
Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg
NYHEDER
FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
MEDIE
Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub
MEDIE
Scorer heftig lønstigning
AVIS
PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Bekræfter dansk kæmpetransfer
TOPNYHED
Christian Eriksen skal genoptræne i Danmark
OPTAKT
Frankrig – Marokko
Ude på ubestemt tid af personlige årsager
MEDIE
Ingen Brøndby? Overraskende transfermelding
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg
INTERVIEW
Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
Knuser transferrekord
TRANSFER
Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Arbejder på Brøndby-exit
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
NYHEDER
Ekspert: ‘Viser man har nosser!’
NYHEDER