– De sidste minutter var decideret sundhedsfarlige

Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen var godt underholdt i sidste runde af Superligaen, som løb af stablen søndag eftermiddag.



En fuldstændig vanvittig 22. runde i Superligaen bød på drama flere steder, og mest hæsblæsende var det i Farum og i Silkeborg, hvor Brøndby IF til sidst kunne juble over en plads i top seks, mens Silkeborg og FC Midtjylland stod tilbage med sorteper.

FC Midtjylland så ud til at vippe Brøndby IF af pinden med en scoring i tillægstiden, men målet blev annulleret efter et VAR-tjek, og så kunne man ånde lettet op i Brøndby, mens FC Midtjylland lod frustrationerne få frit løb.

– HOLY MOLY for en afslutning! Jeg har været og er kritisk overfor strukturen, men som underholdning er det jo helt fantastisk med sådan en Hollywood-afslutning på kampene, siger Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen og fortsætter:

– De sidste minutter i Farum var jo dediceret sundhedsfarlige. Brøndby var helt nede i sækken og tabte fortjent trods Mads Hermansens Lars Høgh-redninger, og de der sekunder, hvor FCN har straffe, scorer, og vi så fatter, at FCM’s 4-3-mål er annulleret, var vilde, og jeg forstår til fulde, hvis Brøndbys fans har svært ved at få pulsen ned på vej hjem fra Farum.

– Brøndbys positive udvikling på banen var jo ikke standset, hvis man havde glippet Top 6, men det hele bliver da meget lettere nu. Men pyha for et drama.

– Jeg kan godt forstå, FCN overhovedet ikke har opgivet noget og heller ikke ryster i bukserne trods pointtabene i februar og marts. Det er jo tydeligvis et godt fodboldhold, der vil give FCK kamp til de sidste spillerunder. Det kan sagtens blive 10 højspændte runder.

– FC Midtjylland har jo god grund til at ærgre sig helt ekstremt. Tænk at lukke 3-3-målet ind i 86. minut og så miste en 4-3-scoring på en offside, man i hvert fald i øjeblikket ikke var enig i. Wow for en rollercoaster.

– Men det er jo overordnet set ikke i Silkeborg, den glipper. Det er i alle de kampe, FCM trods alt kunne have vundet. Nu har man seks sejre i 22 grundspilskampe. Så er det jo svært at sige, at man er blevet snydt og bedraget.

FC Nordsjælland sikrede sig førstepladsen i Superligaen – et point foran FC København. 





Per Frimann i svime: Det er fuldstændig absurd


‘Vi betaler prisen for Riemer og Fredbergs fejl’

Mikkel Damsgaard et emne i storklub

Nu sætter Rasmus Højlund ord på United-afsked

Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!

‘Han har kæmpe, kæmpe stor status i Superligaen’

“Årets Talent 2025”: Brøndby har særlig klausul

Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet

Ståle Solbakken raser: Det er et galehus

Ex-BIF-spids i nedtur: Årets sørgeligste historie

På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?

Lerager i kærlighedserklæring til 4. divisionsklub

Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE

Ny AGF-stjerne?: “På niveau – hvis ikke bedre”

En kæmpe sejr

58-årig er klar til sin 41. sæson som professionel

Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur

På vej mod Superliga-rekord – udpeger arvtager

I dialog med Brøndby

Set i København – de leder efter ny sportschef

Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub

Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte

Brøndby-stjerne sættes i forbindelse med tysk klub

‘FCM lærte os en hård og meget smertefuld lektie’

Ny AGF-spiller sammenligner sig med stjerner

Transferplan: Hent denne Brøndby-spiller, Randers!

Har opgivet Pierre-Emile Højbjerg

Skæbnekamp i Parken – men han får ikke én krone

Nyt saksespark spiller Marokko i himlen

Afsløring: Lazio og Paris FC jagter Anton Gaaei

Her er Superligaens 5 bedste trænere 

Fortæller overraskende historie om Vingegaard

Fælder dom over dansker: ‘Det største flop’

FCK-stjernen Elias Achouri skadet ved AFCON

Johannes Hoff Thourp ny cheftræner i Rapid Wien

Eriksen ude med hård kritik

Afslører på tv – dialog om køb af dansk profil

Hylder Patrick Dorgu: Kan blive en af de største

Chokerende sæson – stort medie peger på dansker

Allan Kuhn i svime: Suverænt!

Scorede drømmemål mod FCK: Skal Puskas-nomineres

Åh nej: ‘Han vidste med det samme, noget var galt’

Succes for Elias Jelert: ‘Virkelig intelligent!’

Mål i Sherwood-skoven

Afsløring: Thomas Santos tæt på græsk skifte

‘Har lukket munden på kritikerne’

De er 2025-mestre i Superligaen

Isaksens træner hjerteopereret – vil hurtigt retur

Her er tallene bag Jesper Hansens kæmpe triumf

“Der er mange klubber, der kunne bruge ham”

Jubler over dansker: Dette er bare starten