– De sidste minutter var decideret sundhedsfarlige

Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen var godt underholdt i sidste runde af Superligaen, som løb af stablen søndag eftermiddag.



En fuldstændig vanvittig 22. runde i Superligaen bød på drama flere steder, og mest hæsblæsende var det i Farum og i Silkeborg, hvor Brøndby IF til sidst kunne juble over en plads i top seks, mens Silkeborg og FC Midtjylland stod tilbage med sorteper.

FC Midtjylland så ud til at vippe Brøndby IF af pinden med en scoring i tillægstiden, men målet blev annulleret efter et VAR-tjek, og så kunne man ånde lettet op i Brøndby, mens FC Midtjylland lod frustrationerne få frit løb.

– HOLY MOLY for en afslutning! Jeg har været og er kritisk overfor strukturen, men som underholdning er det jo helt fantastisk med sådan en Hollywood-afslutning på kampene, siger Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen og fortsætter:

– De sidste minutter i Farum var jo dediceret sundhedsfarlige. Brøndby var helt nede i sækken og tabte fortjent trods Mads Hermansens Lars Høgh-redninger, og de der sekunder, hvor FCN har straffe, scorer, og vi så fatter, at FCM’s 4-3-mål er annulleret, var vilde, og jeg forstår til fulde, hvis Brøndbys fans har svært ved at få pulsen ned på vej hjem fra Farum.

– Brøndbys positive udvikling på banen var jo ikke standset, hvis man havde glippet Top 6, men det hele bliver da meget lettere nu. Men pyha for et drama.

– Jeg kan godt forstå, FCN overhovedet ikke har opgivet noget og heller ikke ryster i bukserne trods pointtabene i februar og marts. Det er jo tydeligvis et godt fodboldhold, der vil give FCK kamp til de sidste spillerunder. Det kan sagtens blive 10 højspændte runder.

– FC Midtjylland har jo god grund til at ærgre sig helt ekstremt. Tænk at lukke 3-3-målet ind i 86. minut og så miste en 4-3-scoring på en offside, man i hvert fald i øjeblikket ikke var enig i. Wow for en rollercoaster.

– Men det er jo overordnet set ikke i Silkeborg, den glipper. Det er i alle de kampe, FCM trods alt kunne have vundet. Nu har man seks sejre i 22 grundspilskampe. Så er det jo svært at sige, at man er blevet snydt og bedraget.

FC Nordsjælland sikrede sig førstepladsen i Superligaen – et point foran FC København. 





LIVE

TransferLIVE: Lurer på ekstremt dyr Spurs-stjerne

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Tordner mod VM-træner

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Interessant melding om VM-profil



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Dame N’Doye scorer nyt job

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Vil smadre transferrekord

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Superliga-boss med spændende transfermelding

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Jonas Lössl stopper karrieren



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Tyskland – Elfenbenskysten

Thomas Frank med interessant Danmark-melding 

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Poulsen er Årets Træner – her er top 3

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Vigtigt nyt for ‘AC’

Holland – Sverige

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Drømmetransfer: Ingen passer bedre ind

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Brøler sender Mexico videre

Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Zanka ville spille gratis for FC København

Flere Superliga-kamp rykkes