– De sidste minutter var decideret sundhedsfarlige

Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen var godt underholdt i sidste runde af Superligaen, som løb af stablen søndag eftermiddag.



En fuldstændig vanvittig 22. runde i Superligaen bød på drama flere steder, og mest hæsblæsende var det i Farum og i Silkeborg, hvor Brøndby IF til sidst kunne juble over en plads i top seks, mens Silkeborg og FC Midtjylland stod tilbage med sorteper.

FC Midtjylland så ud til at vippe Brøndby IF af pinden med en scoring i tillægstiden, men målet blev annulleret efter et VAR-tjek, og så kunne man ånde lettet op i Brøndby, mens FC Midtjylland lod frustrationerne få frit løb.

– HOLY MOLY for en afslutning! Jeg har været og er kritisk overfor strukturen, men som underholdning er det jo helt fantastisk med sådan en Hollywood-afslutning på kampene, siger Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen og fortsætter:

– De sidste minutter i Farum var jo dediceret sundhedsfarlige. Brøndby var helt nede i sækken og tabte fortjent trods Mads Hermansens Lars Høgh-redninger, og de der sekunder, hvor FCN har straffe, scorer, og vi så fatter, at FCM’s 4-3-mål er annulleret, var vilde, og jeg forstår til fulde, hvis Brøndbys fans har svært ved at få pulsen ned på vej hjem fra Farum.

– Brøndbys positive udvikling på banen var jo ikke standset, hvis man havde glippet Top 6, men det hele bliver da meget lettere nu. Men pyha for et drama.

– Jeg kan godt forstå, FCN overhovedet ikke har opgivet noget og heller ikke ryster i bukserne trods pointtabene i februar og marts. Det er jo tydeligvis et godt fodboldhold, der vil give FCK kamp til de sidste spillerunder. Det kan sagtens blive 10 højspændte runder.

– FC Midtjylland har jo god grund til at ærgre sig helt ekstremt. Tænk at lukke 3-3-målet ind i 86. minut og så miste en 4-3-scoring på en offside, man i hvert fald i øjeblikket ikke var enig i. Wow for en rollercoaster.

– Men det er jo overordnet set ikke i Silkeborg, den glipper. Det er i alle de kampe, FCM trods alt kunne have vundet. Nu har man seks sejre i 22 grundspilskampe. Så er det jo svært at sige, at man er blevet snydt og bedraget.

FC Nordsjælland sikrede sig førstepladsen i Superligaen – et point foran FC København. 





– Der er hævntørst hos Brøndbys fans




AaB Superligaen Aalborg, Denmark. 11th Apr, 2025. Superligakampen mellem AaB og Lyngby Boldklub paa Aalborg Portland Park fredag den 11. april 2025. Credit: Ritzau/Alamy Live News LIVE

LIVE: AaB ydmyget i 1. Division – se målene her

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Monstersalg: FC København-boss jubler

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

FC København sælger Nathan Trott

1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

Sønderjyske er tilbage i medaljekampen



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Norge holder vejret: Må han ikke spille til VM?

Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre

Barcelona – Real Madrid

Dansker forlod AGF: Nu drømmer han stort i Sverige

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’

Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..

Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage