Det virker nærmest stille i FC Midtjylland her i januar, når man tænker på det hav af spillere, der kom til klubben sidste år.
Men, måske kan der, traditionen i FC Midtjylland, alligevel ske noget til sidst i transfervinduet, selv om Claus Steinlein og den øvrige ledelse har nedtonet muligheden.
Over 200 millioner kroner brugte FC Midtjylland ifølge Tipsbladets opgørelse på transfers, og derfor er det måske ikke så overraskende, at tilgangen denne januar er noget mere afdæmpet.
Valdemar Byskov og Victor Bak er vendt tilbage fra lejeaftaler i FC Midtjyllands samarbejdsklub CD Mafra, forwarden Victor Lind skal kæmpe for chancen efter et års leje til IFK Norrköping, mens backen Nikolas Dyhr er solgt til MLS-klubben St. Louis City.
Det er ikke klubskifter på en skala, hvor nogen mister pusten, men FC Midtjylland er næppe færdige endnu.
Mest oplagt er det, at norske Iver Fossum skal videre, efter han ikke har kæmpet sig til nogen nævneværdig rolle på banen efter en fri transfer fra AaB i sommer.
For klarhedens skyld ville det givetvis passe FC Midtjylland bedst, hvis Fossum skiftede væk i denne måned, men det er oplagt at have øje for, at spillermarkedet er åbent i Sverige og hjemlandet indtil marts, hvor Allsvenskans og Eliteseriens 2024-udgaver begynder.
Mindre åbenlyst men lige så vigtigt er, at FC Midtjylland også skal være lydhør, hvis nogen byder på brasilianske Charles, der kom til FCM fra Ceará i 2021.

Midtbanespilleren så i de første uger under Thomas Thomasberg ud til at have muligheden for at spille en større rolle, men han er blevet udpræget reserve, især efter han startede inde i FCM's tre liganederlag i sæsonen til Lyngby, Brøndby IF og FC Nordsjælland.
Brasilianeren er 27 år og viser ikke større tegn på, at han kan blive en Superliga-profil, og dermed kan hans dage i Superliga-sammenhæng være talte, hvis et fornuftigt tilbud dukker op.
Giver plads
Tager FC Midtjylland afsked med Iver Fossum, der kan spille central midtbane og om nødvendigt på den offensive midtbane eller kanten, og med den centrale midtbanespiller Charles, giver det samtidig ekstra plads.
Tilbagevendte Valdemar Byskov kan hjælpe til på den offensive midtbane og på kanten, det samme kan Victor Lind, hvis han bliver.
Men centralt vil FC Midtjylland, hvis vi skal være kræsne på førsteholdets vegne, have noget spillerum, især når Oliver Sørensen og dennes enorme energi og løbepensum bliver brugt på kanten.
Emiliano Martínez, der på papiret er FCM's førstevalg som midtbaneanker foran André Rømer, har ikke spillet siden begyndelsen af september på grund af en skade og vil uundgåeligt være behæftet med en vis risiko, selv om han i længere tid har trænet fuldt med og var tilbage på bænken i 2023's sidste kamp, 5-1-sejren over Viborg FF.
FC Midtjylland har Kristoffer Olsson og Armin Gigovic til den anden plads med Olsson som relativt sikkert førstevalg.

Nicky Beloko (til højre) fra FC Luzern er en af mange spillere, FCM har haft til observation. Det er langt fra garanteret, FCM henter en ny spiller denne måned.
Men i den perfekte verden, og penge frigjort fra et farvel til Fossum og Charles, er midtjyderne ifølge Tipsbladets kilder i markedet efter en stærk central midtbanespiller med starter-potentiale.
Den i Danmark ukendte Nicky Beloko, der spiller for FC Luzern i Schweiz, er en spiller, FC Midtjylland har fulgt, og det giver mening med en oprydder-type i tilfælde af, at Martínez ikke rammer niveauet fra efteråret 2022.
Men nettet kastes bredt ud i FC Midtjylland, og listen af muligheder skal være lang med emner, der spiller i klubber langt længere væk end Schweiz, en liste hvor Beloko ikke lader til at være i toppen.
Skulle FC Midtjylland hente en central midtbanespiller ind, vil konkurrencen i foråret være særdeles hård.
Men midtjyderne vil og skal tilbage i et europæisk ligaspil, som turneringerne bliver til i september, og med otte runder i Champions League og Europa League og seks i Conference League vil man altså stå med et væld af kampe i 2024, hvis man ellers indfrir egne forventninger.
Med Charles og Fossum i truppen lige nu er det også oplagt, at den midtjyske ledelse, inklusiv den nye fodbolddirektør Peter Sand, skal have fingre i en central midtbanespiller, man selv sammen med cheftræner Thomas Thomasberg tror markant mere på end brasilianeren og nordmanden.
LIVE
LIVE: Affejer Dario Osorio-spekulation
Stor dramatik: Brøndby har IKKE en sag!
NYHEDER
KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’
Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’
INTERVIEW
‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’
EKSKLUSIVT
Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen
Thomas Frank-melding skaber overskrifter
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
HELT VILDT
Blæst fuldstændig omkuld
Revser FCM-stjerne: ‘Fuldstændig utilgiveligt!’
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
NYHEDER
Stjerne peger på Højlund
TOPNYHED
Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
AVIS
Enighed – Toni Kroos tæt på stort job
TIPSBLADET SPECIAL
– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup
Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen
Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske
OPTAKT
FC Fredericia – Vejle Boldklub
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
INTERVIEW
Nu forklarer han batalje med Brøndby-træner
MEDIE
Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub
MEDIE
Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet
NYHEDER
Storroser dansk super-talent
INTERVIEW
Har ondt af Steve Cooper
EKSKLUSIVT
– Han ender i Premier League
INTERVIEW
Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre
HELT VILDT
Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret
TOPNYHED
Ny dansk landstræner? Nu reagerer han
Højlund forværrede Wolfsburg-krisen
TOPNYHED
På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Bayern slår rekord i ny storsejr
EKSKLUSIVT
Sammenligner med Brøndby: ‘De var fire om det!’
TOPNYHED
Afslører: Skred efter Lars Olsen-ansættelse
INTERVIEW
Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne
EKSKLUSIVT
Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb
TIPSBLADETS DOM
Som forandret: FCK-stjerne storskuffede trods sejr
Afviser mesterskabssnak
TOPNYHED
Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne
TIPSBLADETS DOM
Det kræver klasse af dimensioner at gøre det der!
TIPSBLADETS DOM
Ondt blod – de 2 fik Brøndby Stadion på nakken!
HELT VILDT
I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’
Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’
DAGENS SPILFORSLAG
Gil Vicente tryner Tondela
NYHEDER
Revser Brøndby-stjerne: ‘Kan ikke følge med’
FC København med overtidssejr over Randers
FCM sejrede over Brøndby i ond kamp
EKSKLUSIVT
Vil lokke Brøndby-spiller til denne klub
Viborg sejrer i Haderslev efter grusom situation
Silkeborg-comeback giver håb
NYHEDER
‘Det former ens karakter’
Brøndby jagter succesoplevelse i nye relationer
TOPNYHED