Deadline-ræs? FCM jagter stærk profil

FC Midtjylland planlægger flere spillersalg, men selvom man satte transferrekorder i 2023, er der stadig især én position, hvor klubben om alt går vel kan hente en ny profil.



Det virker nærmest stille i FC Midtjylland her i januar, når man tænker på det hav af spillere, der kom til klubben sidste år.

Men, måske kan der, traditionen i FC Midtjylland, alligevel ske noget til sidst i transfervinduet, selv om Claus Steinlein og den øvrige ledelse har nedtonet muligheden.

Over 200 millioner kroner brugte FC Midtjylland ifølge Tipsbladets opgørelse på transfers, og derfor er det måske ikke så overraskende, at tilgangen denne januar er noget mere afdæmpet.

Valdemar Byskov og Victor Bak er vendt tilbage fra lejeaftaler i FC Midtjyllands samarbejdsklub CD Mafra, forwarden Victor Lind skal kæmpe for chancen efter et års leje til IFK Norrköping, mens backen Nikolas Dyhr er solgt til MLS-klubben St. Louis City.

Det er ikke klubskifter på en skala, hvor nogen mister pusten, men FC Midtjylland er næppe færdige endnu.

Mest oplagt er det, at norske Iver Fossum skal videre, efter han ikke har kæmpet sig til nogen nævneværdig rolle på banen efter en fri transfer fra AaB i sommer.

For klarhedens skyld ville det givetvis passe FC Midtjylland bedst, hvis Fossum skiftede væk i denne måned, men det er oplagt at have øje for, at spillermarkedet er åbent i Sverige og hjemlandet indtil marts, hvor Allsvenskans og Eliteseriens 2024-udgaver begynder.

Mindre åbenlyst men lige så vigtigt er, at FC Midtjylland også skal være lydhør, hvis nogen byder på brasilianske Charles, der kom til FCM fra Ceará i 2021.

228993

Midtbanespilleren så i de første uger under Thomas Thomasberg ud til at have muligheden for at spille en større rolle, men han er blevet udpræget reserve, især efter han startede inde i FCM's tre liganederlag i sæsonen til Lyngby, Brøndby IF og FC Nordsjælland.

Brasilianeren er 27 år og viser ikke større tegn på, at han kan blive en Superliga-profil, og dermed kan hans dage i Superliga-sammenhæng være talte, hvis et fornuftigt tilbud dukker op.

Giver plads
Tager FC Midtjylland afsked med Iver Fossum, der kan spille central midtbane og om nødvendigt på den offensive midtbane eller kanten, og med den centrale midtbanespiller Charles, giver det samtidig ekstra plads.

Tilbagevendte Valdemar Byskov kan hjælpe til på den offensive midtbane og på kanten, det samme kan Victor Lind, hvis han bliver.

Men centralt vil FC Midtjylland, hvis vi skal være kræsne på førsteholdets vegne, have noget spillerum, især når Oliver Sørensen og dennes enorme energi og løbepensum bliver brugt på kanten.

Emiliano Martínez, der på papiret er FCM's førstevalg som midtbaneanker foran André Rømer, har ikke spillet siden begyndelsen af september på grund af en skade og vil uundgåeligt være behæftet med en vis risiko, selv om han i længere tid har trænet fuldt med og var tilbage på bænken i 2023's sidste kamp, 5-1-sejren over Viborg FF.

FC Midtjylland har Kristoffer Olsson og Armin Gigovic til den anden plads med Olsson som relativt sikkert førstevalg.

228993

Nicky Beloko (til højre) fra FC Luzern er en af mange spillere, FCM har haft til observation. Det er langt fra garanteret, FCM henter en ny spiller denne måned.

Men i den perfekte verden, og penge frigjort fra et farvel til Fossum og Charles, er midtjyderne ifølge Tipsbladets kilder i markedet efter en stærk central midtbanespiller med starter-potentiale.

Den i Danmark ukendte Nicky Beloko, der spiller for FC Luzern i Schweiz, er en spiller, FC Midtjylland har fulgt, og det giver mening med en oprydder-type i tilfælde af, at Martínez ikke rammer niveauet fra efteråret 2022.

Men nettet kastes bredt ud i FC Midtjylland, og listen af muligheder skal være lang med emner, der spiller i klubber langt længere væk end Schweiz, en liste hvor Beloko ikke lader til at være i toppen.

Skulle FC Midtjylland hente en central midtbanespiller ind, vil konkurrencen i foråret være særdeles hård.

Men midtjyderne vil og skal tilbage i et europæisk ligaspil, som turneringerne bliver til i september, og med otte runder i Champions League og Europa League og seks i Conference League vil man altså stå med et væld af kampe i 2024, hvis man ellers indfrir egne forventninger.

Med Charles og Fossum i truppen lige nu er det også oplagt, at den midtjyske ledelse, inklusiv den nye fodbolddirektør Peter Sand, skal have fingre i en central midtbanespiller, man selv sammen med cheftræner Thomas Thomasberg tror markant mere på end brasilianeren og nordmanden.





LIVE

VM-LIVE: Mbappé stjal showet i 3-1-sejr

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

FCK-boss roser varm bomber

Franske topklubber lurer på Superliga-spiller

FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho

Afsløring: FC København vil have mere for Larsson

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge

Flyvende Mbappé sikrede fransk sejr

Irak – Norge

Denne klub drømmer om Højbjerg



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent 

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

FC Midtjylland får bøde på en kvart million

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’

Brøndby-emne kan være på vej til Serie A-klub

VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale

Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner

Klar transfermelding

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend

Argentina – Algeriet



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

Donald Trump ventes at bryde VM-tradition