Debat blussede op: ‘Jeg vil ikke diskutere på ord’

FC København havde inden kampen mod AaB igen pustet til debatten om indkast, og derfor spurgte Tipsbladet Jacob Neestrup om årsagen til det.



Aalborg Portland Park (Tipsbladet) Den seneste uges debat om indkast, der blussede op efter topkampen mellem FC København og FC Midtjylland, var søndag endnu ikke lagt i graven. 

For inden kampen i Aalborg mellem AaB og FC København havde gæsterne taget en række klip med, som skulle understøtte Jacob Neestrups pointe om, at FC Midtjylland ‘stjæler’ vigtige meter, når bolden kan kastes ind i feltet, og så blev temaet igen varmt. 

Derfor spurgte Tipsbladet efter 0-0-kampen i Nordjylland naturligvis Jacob Neestrup ind til, hvorfor FC København havde taget disse klip med til tv-producenten forud for kampen mod AaB.       

– Jeg har ikke mere at tilføje i forhold til den. Jeg har fået min pointe ud, svarer Jacob Neestrup. 

Men det var dig, der tog klippet med ind, så det bliver til et tema, ikke sandt?

– Nej, det er det ikke, for jeg vil bare ikke diskutere det med ord. Hvis jeg skal diskutere det efter den uge, der har været, så er det på billeder. Og så må folk selv tage stilling til det, og det var ligesom præmissen, og nu har jeg fået min pointe ud. 

– Jeg ved godt, at det var kluntet i forrige uge, og det er jeg mest af alt irriteret på mig selv over, men jeg har ikke mere at tilføje til det, nu må alle selv finde deres ståsted i den debat, forklarer Jacob Neestrup, inden han forholder sig til, hvorvidt FC København ikke selv ‘snyder’ med meter på indkast. 

– Netop derfor – fordi det er generelt – vil det være godt, hvis der var en generel regel om, at indkast bliver taget dér, hvor det er. Specielt når du kaster dem ind i feltet. Og husk nu, at det her ikke er en indkastdebat overalt på banen. 

– Det er en indkastdebat om, at når du kan kaste bolden ind i feltet. For mig er det over 16-meteren. Men jeg bebrejder ingen spillere, ingen trænere. Der er nogle, der sætter reglerne, som er dem, der skal værne om dem. Men jeg har ikke mere at sige til det, afslutter Jacob Neestrup. 

Dermed burde debatten om indkast have fået et punktum. Endnu et.





Kæmpe forskel fra Danmark: ‘Man smiler lidt mere’


Kæmpe forskel fra Danmark: ‘Man smiler lidt mere’

Tager opsigtsvækkende Pentz-beslutning

Brøndby-legende raser: ‘Gør ondt i hele min krop’

Nyt transferrygte om Christian Eriksen

Afsløret i ny dokumentar: ‘Det er lort’

Kæmpe navne i spil til at afløse Tomasson

Brian Riemer: Det var dybt ufortjent

‘Den største ydmygelse i vores historie’

Opsøgt i Parkens omklædningsrum – fik klar besked

Tauson færdig – i store smerter

De meldes ude efter Andreas Christensen

Vil hente dansk stjerne til januar

Overtalte Kvistgaarden til stort skifte

Brian Holm dybt overrasket – aldrig hørt lignende

Millioner til AGF? I dialog med Yann Bisseck

‘Amok over ham’

Superliga-træner hylder: ‘Min nærmeste allierede’

Vil fyre ham øjeblikkeligt

Bliver Jon Dahl fyret? Giver kryptisk svar

Brøndby i dialog med finsk klub

Her kan du se Silkeborg IF mod FC København

Afviser to kæmpe muligheder

– Så vil Eriksen i mine øjne være starter

Enorm interesse

Nyt mareridt? Stjerne skadet efter 30 sekunder

Zidane flirter med kæmpe job

Danmarks største rival skriver historie

Kræver rekordbeløb

Slagter Rune: ‘Opfører sig som en lille pige’

Undrer sig ‘enormt meget’ over Brian Riemers valg

Straffet – Sektion 12 lukkes

Helt vildt – FC København-lejesvend bedst i ligaen

Dansk bomber kan lave Superliga-skifte

‘Jeg vidste, FCK var interesseret i ham’

Brøndbys fanafdeling: Det er gift for vores klub

Klar til at købe Marcus Rashford

Spansk avis med fortræffelig melding om ‘AC’

Medie giver alle karakter – undtagen FCK-stjerne

Reagerer på kæmpe nedtur

Tricolorii taber i Talinn

AC Horsens-spiller scorede mod Frankrig

Gigantisk fiasko!

Tre debutanter: 22 nationer er nu VM-klar

– Han er den helt store positive overraskelse

Hård tid for dansk komet: ‘Man er langt nede’

FC Midtjylland præsenterer millionunderskud

Ståle Solbakken fejrer jubilæum med sejrsrekord

Forvirring: ‘Det er faktisk ikke hele sandheden’

Godt nyt: Dansk stjerne er tilbage

Badmintonspiller stopper på landsholdet