Debat blussede op: ‘Jeg vil ikke diskutere på ord’

FC København havde inden kampen mod AaB igen pustet til debatten om indkast, og derfor spurgte Tipsbladet Jacob Neestrup om årsagen til det.



Aalborg Portland Park (Tipsbladet) Den seneste uges debat om indkast, der blussede op efter topkampen mellem FC København og FC Midtjylland, var søndag endnu ikke lagt i graven. 

For inden kampen i Aalborg mellem AaB og FC København havde gæsterne taget en række klip med, som skulle understøtte Jacob Neestrups pointe om, at FC Midtjylland ‘stjæler’ vigtige meter, når bolden kan kastes ind i feltet, og så blev temaet igen varmt. 

Derfor spurgte Tipsbladet efter 0-0-kampen i Nordjylland naturligvis Jacob Neestrup ind til, hvorfor FC København havde taget disse klip med til tv-producenten forud for kampen mod AaB.       

– Jeg har ikke mere at tilføje i forhold til den. Jeg har fået min pointe ud, svarer Jacob Neestrup. 

Men det var dig, der tog klippet med ind, så det bliver til et tema, ikke sandt?

– Nej, det er det ikke, for jeg vil bare ikke diskutere det med ord. Hvis jeg skal diskutere det efter den uge, der har været, så er det på billeder. Og så må folk selv tage stilling til det, og det var ligesom præmissen, og nu har jeg fået min pointe ud. 

– Jeg ved godt, at det var kluntet i forrige uge, og det er jeg mest af alt irriteret på mig selv over, men jeg har ikke mere at tilføje til det, nu må alle selv finde deres ståsted i den debat, forklarer Jacob Neestrup, inden han forholder sig til, hvorvidt FC København ikke selv ‘snyder’ med meter på indkast. 

– Netop derfor – fordi det er generelt – vil det være godt, hvis der var en generel regel om, at indkast bliver taget dér, hvor det er. Specielt når du kaster dem ind i feltet. Og husk nu, at det her ikke er en indkastdebat overalt på banen. 

– Det er en indkastdebat om, at når du kan kaste bolden ind i feltet. For mig er det over 16-meteren. Men jeg bebrejder ingen spillere, ingen trænere. Der er nogle, der sætter reglerne, som er dem, der skal værne om dem. Men jeg har ikke mere at sige til det, afslutter Jacob Neestrup. 

Dermed burde debatten om indkast have fået et punktum. Endnu et.



Afvist

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

– Brøndby er chanceløse

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

FC København-profil ude med sygdom

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Rundens hold i Superligaen – Runde 17

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Ekspert undrer sig over Zorniger-interview

Nu er han gratis – på vej til OB?

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg

Storklub meldes interesseret

Har I tabt sutten, Brøndby?

Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige

Thorups afløser stopper efter fem måneder

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’

Ståle orker ikke: ‘Hellere spise snacks i sofaen’

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

Rystet over kæmpe nedsmeltning

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Blæst bagover af Superliga-stjerne

FCK vil købe svensk klub: ‘Det er noget fis’

Dansk landsholdsspiller vende hjem

Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

Viborg-boss afviser norsk storklub

FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng

FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig

Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner

Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’

Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM

Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’

– Han vil være i store problemer

Så du det? Dansk landstræner rasende på tv

Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer

Dortmund slår Leverkusen igen-igen

Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’

Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende

Steve Cooper laver én ændring

Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball