Debat blussede op: ‘Jeg vil ikke diskutere på ord’

FC København havde inden kampen mod AaB igen pustet til debatten om indkast, og derfor spurgte Tipsbladet Jacob Neestrup om årsagen til det.



Aalborg Portland Park (Tipsbladet) Den seneste uges debat om indkast, der blussede op efter topkampen mellem FC København og FC Midtjylland, var søndag endnu ikke lagt i graven. 

For inden kampen i Aalborg mellem AaB og FC København havde gæsterne taget en række klip med, som skulle understøtte Jacob Neestrups pointe om, at FC Midtjylland ‘stjæler’ vigtige meter, når bolden kan kastes ind i feltet, og så blev temaet igen varmt. 

Derfor spurgte Tipsbladet efter 0-0-kampen i Nordjylland naturligvis Jacob Neestrup ind til, hvorfor FC København havde taget disse klip med til tv-producenten forud for kampen mod AaB.       

– Jeg har ikke mere at tilføje i forhold til den. Jeg har fået min pointe ud, svarer Jacob Neestrup. 

Men det var dig, der tog klippet med ind, så det bliver til et tema, ikke sandt?

– Nej, det er det ikke, for jeg vil bare ikke diskutere det med ord. Hvis jeg skal diskutere det efter den uge, der har været, så er det på billeder. Og så må folk selv tage stilling til det, og det var ligesom præmissen, og nu har jeg fået min pointe ud. 

– Jeg ved godt, at det var kluntet i forrige uge, og det er jeg mest af alt irriteret på mig selv over, men jeg har ikke mere at tilføje til det, nu må alle selv finde deres ståsted i den debat, forklarer Jacob Neestrup, inden han forholder sig til, hvorvidt FC København ikke selv ‘snyder’ med meter på indkast. 

– Netop derfor – fordi det er generelt – vil det være godt, hvis der var en generel regel om, at indkast bliver taget dér, hvor det er. Specielt når du kaster dem ind i feltet. Og husk nu, at det her ikke er en indkastdebat overalt på banen. 

– Det er en indkastdebat om, at når du kan kaste bolden ind i feltet. For mig er det over 16-meteren. Men jeg bebrejder ingen spillere, ingen trænere. Der er nogle, der sætter reglerne, som er dem, der skal værne om dem. Men jeg har ikke mere at sige til det, afslutter Jacob Neestrup. 

Dermed burde debatten om indkast have fået et punktum. Endnu et.







LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Horsens kommer tættere på oprykning



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Raser over Brian Riemer-interview

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Brøndby IF – FC Nordsjælland



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Martin Jørgensen lander nyt job

Delaney afslører dialog

FCM stanger lang karantæne ud til fan

Arsenal-træner er rasende

Chok i Wolfsburg

Efter blot fire sejre – Scott Parker stopper

Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker