Delaney-retur? Det minder om Brøndby og Wass

Forbindelsen mellem Thomas Delaney og FC København er igen brandvarm, og hele situationen minder om en lignende en i nyere tid fra Vestegnen.



Skal det endelig være denne sommer, at der opstår en romantisk genforening mellem FC København og Thomas Delaney? 

Onsdag er rygterne om en Delaney-retur til FC København igen blomstret til live. 

B.T skriver, at FCK og Sevilla forhandler om midtbanespilleren, og at Sevilla vil slippe ham transferfrit til FC København, hvis den permanente aftale laves denne sommer. 

Ekstra Bladet er siden kommet med en lidt mere skeptisk melding, som lyder, at FCK kun vil hente Delaney på en lejeaftale uden de store købsforpligtelser. Klubben skulle angiveligt være bekymrede for Delaneys fysiske forfatning, og det får Tipsbladets chefredaktør på print, Troels Bager Thøgersen, til at spørge, om det mon er Delaney, der mest ønsker skiftet nu og her.  

– Først og fremmest er der god grund til at tage koblingen alvorligt. FCK og Delaney flirtede løs for et år siden, og det er fuldstændig oplagt, at begge parter overvejer, om tiden er inde til genforening. FC København, fordi man skal have i hvert fald én til central midtbanespiller, Thomas Delaney, fordi han skal spille fodbold igen efter et særdeles træls år i Sevilla og Hoffenheim.

– Spørgsmålet er, hvor de to parter ser hinanden. Er det nu ved at tippe over, så det i virkeligheden er Thomas Delaney, der vil være den part, der er mest opsat på en aftale, hvor det tidligere mere tydeligt lod til at være FCK, der var den opsøgende part? Jeg synes, det er for billigt og tidligt bare at afskrive Thomas Delaney, men det er da vildt interessant at se, hvordan de to parter vurderer situationen, og om de i det skjulte har andre førsteprioriteter.

– Hvis Peter Christiansen og den sportslige ledelse ser på truppen og vælger at gå efter en ti år yngre spiller på pladsen, som man så i tråd med klubbens strategi kan sælge med gevinst i 2025, er det et 100 procent legitimt og rimeligt valg. Og hvis man vil have Thomas Delaney og hans erfaring hjem til en tur i Europa med et ungt FCK-hold, er det også et fint ræsonnement, forklarer Troels Bager Thøgersen.

Foto: Lars Rønbøg/Getty Images

Det er langt fra første gang i fodboldhistorien, at en klub og en tidligere skattet spiller bliver genforenet i efteråret af spillerens karriere – slet ikke i dansk fodbold. 

Faktisk minder hele situationen med Delaney og FCK om Brøndbys lange flirt med Daniel Wass, som resulterede i et comeback sidste sommer, mener Troels Bager Thøgersen.

– Det er en klassisk situation mellem en klub og en skattet eksspiller, der på papiret gerne vil genforenes en dag. Thomas Delaney har i mange år været den attraktive part, der har spillet i laget lige under de største superklubber, der kan vinde Champions League. Nu har han haft et særdeles udfordrende år i Sevilla og på leje i Hoffenheim, og så bliver en retur til FCK naturligt nok mere interessant.

– Det minder om Brøndby og Daniel Wass, indtil de blev genforenet. Wass og Brøndby ville tydeligvis gerne hinanden igen en dag, men Wass skulle naturligvis få så mange topkampe med i Valencia, og det havde da været vanvid at sige nej til at spille for Diego Simeone i Atlético Madrid. Og så fandt de hinanden sidste sommer, da det gav mening for begge parter. Nu får vi se, om det samme sker for FC København og Thomas Delaney.

– Og så håber jeg også, Delaney vælger FCK, hvis en klub i Saudi-Arabien ringer med et vildt tilbud, som det sker for mange erfarne spillere med CV i samme vægtklasse som Thomas Delaneys, slutter Troels Bager Thøgersen. 

31-årige Thomas Delaney spillede i FC København frem til januar 2017, hvor han blev solgt til Werder Bremen. Siden da har han været i Borussia Dortmund, Sevilla og TSG Hoffenheim. 





Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!

Zorniger-fyring påvirker tysk klub

Bekræftet: Færdig

Bliver spurgt, om han vil købe Superliga-topscorer

‘Jeg tænker, der er tale om freak accidents’

Belønnes af FC København

Stor ros til FC Midtjylland

Fem bud på Brøndbys nye Head of Recruitment

Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

Lukas Lerager: Det var kravet til FCK

I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse

Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin

FC København-bosser scorer kæmpe millionbeløb

Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’

Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’

Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning

Dansk EM-vinder hylder FC Midtjylland

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

Thomas Frank efter nederlag: ‘Det elskede jeg’

Kæmpe krise! Første gang i 118 år

Vanvittig Victor Froholdt-historie

Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA

Stjerne til dansker: ‘Jeg slår dig ihjel’

Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg

I spil til stort job

– Det er lidt kaotisk

Sædet brænder – her er Arne Slots svar

Dansk rapper udgiver sang med FC København-stjerne

Lerager overrasket på tv: Vidste det ikke

Problemer inden brag: Flyet måtte vende om

Så du det? FCK-komet kopierede verdensstjerne

Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner

Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper

Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund

Drama til sidst: FCK slår Kairat i Parken

Ryster på hovedet af stjerne: ‘Må du aldrig gøre!’

Tidligere Brøndby-profil i kødet på Ajax-stjerne

FCM mister 25.000 – Billing skal afsone karantæne

Gidsel afslører: Spillede med brækket brystben

Les Dogues kvæler kroater

Vildt! Slår Champions League-rekord

– Det her gør ondt for at være ærlig

Sådan starter FCK – stjerne udgået i 11.time

Hylder Frank: ‘Et dårligt minde’

Wind ude på ubestemt tid – er blevet opereret

Debatten raser: Skal Slot fyres?

Nye VM-problemer: Danmarks anfører misser kamp

Her kan du se FC København mod Kairat Almaty

Thomas Frank: ‘Jeg er 100 procent sikker på det’