Skal det endelig være denne sommer, at der opstår en romantisk genforening mellem FC København og Thomas Delaney?
Onsdag er rygterne om en Delaney-retur til FC København igen blomstret til live.
B.T skriver, at FCK og Sevilla forhandler om midtbanespilleren, og at Sevilla vil slippe ham transferfrit til FC København, hvis den permanente aftale laves denne sommer.
Ekstra Bladet er siden kommet med en lidt mere skeptisk melding, som lyder, at FCK kun vil hente Delaney på en lejeaftale uden de store købsforpligtelser. Klubben skulle angiveligt være bekymrede for Delaneys fysiske forfatning, og det får Tipsbladets chefredaktør på print, Troels Bager Thøgersen, til at spørge, om det mon er Delaney, der mest ønsker skiftet nu og her.
– Først og fremmest er der god grund til at tage koblingen alvorligt. FCK og Delaney flirtede løs for et år siden, og det er fuldstændig oplagt, at begge parter overvejer, om tiden er inde til genforening. FC København, fordi man skal have i hvert fald én til central midtbanespiller, Thomas Delaney, fordi han skal spille fodbold igen efter et særdeles træls år i Sevilla og Hoffenheim.
– Spørgsmålet er, hvor de to parter ser hinanden. Er det nu ved at tippe over, så det i virkeligheden er Thomas Delaney, der vil være den part, der er mest opsat på en aftale, hvor det tidligere mere tydeligt lod til at være FCK, der var den opsøgende part? Jeg synes, det er for billigt og tidligt bare at afskrive Thomas Delaney, men det er da vildt interessant at se, hvordan de to parter vurderer situationen, og om de i det skjulte har andre førsteprioriteter.
– Hvis Peter Christiansen og den sportslige ledelse ser på truppen og vælger at gå efter en ti år yngre spiller på pladsen, som man så i tråd med klubbens strategi kan sælge med gevinst i 2025, er det et 100 procent legitimt og rimeligt valg. Og hvis man vil have Thomas Delaney og hans erfaring hjem til en tur i Europa med et ungt FCK-hold, er det også et fint ræsonnement, forklarer Troels Bager Thøgersen.
Foto: Lars Rønbøg/Getty Images
Det er langt fra første gang i fodboldhistorien, at en klub og en tidligere skattet spiller bliver genforenet i efteråret af spillerens karriere – slet ikke i dansk fodbold.
Faktisk minder hele situationen med Delaney og FCK om Brøndbys lange flirt med Daniel Wass, som resulterede i et comeback sidste sommer, mener Troels Bager Thøgersen.
– Det er en klassisk situation mellem en klub og en skattet eksspiller, der på papiret gerne vil genforenes en dag. Thomas Delaney har i mange år været den attraktive part, der har spillet i laget lige under de største superklubber, der kan vinde Champions League. Nu har han haft et særdeles udfordrende år i Sevilla og på leje i Hoffenheim, og så bliver en retur til FCK naturligt nok mere interessant.
– Det minder om Brøndby og Daniel Wass, indtil de blev genforenet. Wass og Brøndby ville tydeligvis gerne hinanden igen en dag, men Wass skulle naturligvis få så mange topkampe med i Valencia, og det havde da været vanvid at sige nej til at spille for Diego Simeone i Atlético Madrid. Og så fandt de hinanden sidste sommer, da det gav mening for begge parter. Nu får vi se, om det samme sker for FC København og Thomas Delaney.
– Og så håber jeg også, Delaney vælger FCK, hvis en klub i Saudi-Arabien ringer med et vildt tilbud, som det sker for mange erfarne spillere med CV i samme vægtklasse som Thomas Delaneys, slutter Troels Bager Thøgersen.
31-årige Thomas Delaney spillede i FC København frem til januar 2017, hvor han blev solgt til Werder Bremen. Siden da har han været i Borussia Dortmund, Sevilla og TSG Hoffenheim.
LIVE
LIVE: FCM-stjerner fraværende til træning
Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring
Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres
– Derfor bør Patrick Dorgu sælges
MEDIE
Ny kontrakt – her er hans historiske løn
EKSKLUSIVT
Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’
NYHEDER
Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret
TIPSBLADETS DOM
Brøndby må jo overveje at trykke på knappen
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 25. runde
TOPNYHED
Nu er han pludselig syg
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
I chok: Hvor er Rasmus Højlund?
NYHEDER
‘Thomas Delaney er fortid’
Liverpool-chef sætter pris på ny chance
NYHEDER
Ekspert hylder Høgh-beslutning
NYHEDER
Peter Schmeichel hylder superstjerner
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
TIPSBLADET SPECIAL
Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld
NYHEDER
Gift Links hylder FCK-legende
TOPNYHED
Har været uenig med Steve Cooper
NYHEDER
Tøfting lægger hånden på kogepladen
MEDIE
FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb
NYHEDER
‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’
OPTAKT
Barcelona – Atletico
MEDIE
Denne dansker skal erstatte Schmeichel
OPTAKT
PSG – Liverpool
TIPSBLADETS DOM
Han er Superligaens ringeste målmand!
NYHEDER
Det betyder intet mod Liverpool
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
‘Jeg brækker dine ben, Carlito’
Mathias Zanka går viralt
NYHEDER
Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse
Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub
TIPSBLADETS DOM
Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!
HELT VILDT
Danmark har aldrig haft så mange før
NYHEDER
KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’
HELT VILDT
DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’
MEDIE
Nu åbner Wind op for fremtiden
TOPNYHED
Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’
‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’
DAGENS SPILFORSLAG
Parisere får Reds til at rødme
NYHEDER
Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN
NYHEDER
FIFA åbner sag mod Spanien
MEDIE
Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt
NYHEDER
Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’
Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote
OPTAKT
Sporting CP – Arsenal
OPTAKT
Real Madrid – Bayern
NYHEDER
Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet
Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’
NYHEDER
Ambæk brager ind blandt Superliga-stjerner
NYHEDER