Delaney-retur? Det minder om Brøndby og Wass

Forbindelsen mellem Thomas Delaney og FC København er igen brandvarm, og hele situationen minder om en lignende en i nyere tid fra Vestegnen.



Skal det endelig være denne sommer, at der opstår en romantisk genforening mellem FC København og Thomas Delaney? 

Onsdag er rygterne om en Delaney-retur til FC København igen blomstret til live. 

B.T skriver, at FCK og Sevilla forhandler om midtbanespilleren, og at Sevilla vil slippe ham transferfrit til FC København, hvis den permanente aftale laves denne sommer. 

Ekstra Bladet er siden kommet med en lidt mere skeptisk melding, som lyder, at FCK kun vil hente Delaney på en lejeaftale uden de store købsforpligtelser. Klubben skulle angiveligt være bekymrede for Delaneys fysiske forfatning, og det får Tipsbladets chefredaktør på print, Troels Bager Thøgersen, til at spørge, om det mon er Delaney, der mest ønsker skiftet nu og her.  

– Først og fremmest er der god grund til at tage koblingen alvorligt. FCK og Delaney flirtede løs for et år siden, og det er fuldstændig oplagt, at begge parter overvejer, om tiden er inde til genforening. FC København, fordi man skal have i hvert fald én til central midtbanespiller, Thomas Delaney, fordi han skal spille fodbold igen efter et særdeles træls år i Sevilla og Hoffenheim.

– Spørgsmålet er, hvor de to parter ser hinanden. Er det nu ved at tippe over, så det i virkeligheden er Thomas Delaney, der vil være den part, der er mest opsat på en aftale, hvor det tidligere mere tydeligt lod til at være FCK, der var den opsøgende part? Jeg synes, det er for billigt og tidligt bare at afskrive Thomas Delaney, men det er da vildt interessant at se, hvordan de to parter vurderer situationen, og om de i det skjulte har andre førsteprioriteter.

– Hvis Peter Christiansen og den sportslige ledelse ser på truppen og vælger at gå efter en ti år yngre spiller på pladsen, som man så i tråd med klubbens strategi kan sælge med gevinst i 2025, er det et 100 procent legitimt og rimeligt valg. Og hvis man vil have Thomas Delaney og hans erfaring hjem til en tur i Europa med et ungt FCK-hold, er det også et fint ræsonnement, forklarer Troels Bager Thøgersen.

Foto: Lars Rønbøg/Getty Images

Det er langt fra første gang i fodboldhistorien, at en klub og en tidligere skattet spiller bliver genforenet i efteråret af spillerens karriere – slet ikke i dansk fodbold. 

Faktisk minder hele situationen med Delaney og FCK om Brøndbys lange flirt med Daniel Wass, som resulterede i et comeback sidste sommer, mener Troels Bager Thøgersen.

– Det er en klassisk situation mellem en klub og en skattet eksspiller, der på papiret gerne vil genforenes en dag. Thomas Delaney har i mange år været den attraktive part, der har spillet i laget lige under de største superklubber, der kan vinde Champions League. Nu har han haft et særdeles udfordrende år i Sevilla og på leje i Hoffenheim, og så bliver en retur til FCK naturligt nok mere interessant.

– Det minder om Brøndby og Daniel Wass, indtil de blev genforenet. Wass og Brøndby ville tydeligvis gerne hinanden igen en dag, men Wass skulle naturligvis få så mange topkampe med i Valencia, og det havde da været vanvid at sige nej til at spille for Diego Simeone i Atlético Madrid. Og så fandt de hinanden sidste sommer, da det gav mening for begge parter. Nu får vi se, om det samme sker for FC København og Thomas Delaney.

– Og så håber jeg også, Delaney vælger FCK, hvis en klub i Saudi-Arabien ringer med et vildt tilbud, som det sker for mange erfarne spillere med CV i samme vægtklasse som Thomas Delaneys, slutter Troels Bager Thøgersen. 

31-årige Thomas Delaney spillede i FC København frem til januar 2017, hvor han blev solgt til Werder Bremen. Siden da har han været i Borussia Dortmund, Sevilla og TSG Hoffenheim. 



Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper

Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

– Den her sidder dybt i sjælen

Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan

Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne

Derfor har Lerager takket nej til FC København

Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag

Afsløring: Per Frandsen henter dansker

Av, Danmark! Største tab i hele verden

Lettet over at møde Danmark: ‘På papiret nemmere’

Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller

Mike Tullberg foretrækker at sælge til denne klub

Afslører Superliga-transfer med særlig klausul

Dansk milliontransfer? ‘Kæmpe salgspotentiale!’

Dansk-makedoner advarer Danmark: Værd at huske på!

Dumper FCK-stjernen Elias Achouri med et brag

Gigants sportsdirektør vild med Franculino

Han skal dømme FCK mod Brøndby på søndag

Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog

Afslører forsøg på at gå på rov i AGF

Strålende Barcelona-nyhed inden FCK-brag

Gravesen slagter Riemer: ‘Dårligste nogensinde’

Danmark udspiller Sverige i VM-optakt

Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller

Millionregn over Ståle Solbakken

Vild melding: Stjerner kan ikke spille sammen

Kæmpe omvæltning for Frank: ‘Læser ikke noget’

Afsløring: Brøndby udlejer stortalentet Jalloh

Thomas Frank griner af Nørgaard-spørgsmål

– En humørdræber

Lodtrækning slut: Her er Danmarks vej til VM

Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’

AGF-stjerne i smerter: ‘Har været et mørkt sted’

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

Forlader FC København: Her er Leragers reaktion

Danmark favoritter – men én ting bekymrer ekspert

Ekspert: Vigtigt at undgå Sverige og få hjemmebane

Skal han allerede væk fra Tottenham?

Overtidsmål sikrer Hvidovre sejr i langgaber

EM i fare: Dansk stjerne har brækket skinnebenet

– Det er en fin lodtrækning

Superliga-klub ude efter Maurice Boakye

Skidt nyt: Danmark kan ende i skrækpulje

VM-playoff: Drømmelodtrækning for Danmark!

Hjulmand erkender smertefuldt hul til Bayern

Blev Jon Dahl tilbudt jobbet? Chefen ikke enig

Mål i luften i London

Her er de vigtige VM-informationer for Danmark

Slet ikke i tvivl – FCK-stjerne skal til VM

Thomas Delaney vil forlænge med FCK