Delaney-retur? Det minder om Brøndby og Wass

Forbindelsen mellem Thomas Delaney og FC København er igen brandvarm, og hele situationen minder om en lignende en i nyere tid fra Vestegnen.



Skal det endelig være denne sommer, at der opstår en romantisk genforening mellem FC København og Thomas Delaney? 

Onsdag er rygterne om en Delaney-retur til FC København igen blomstret til live. 

B.T skriver, at FCK og Sevilla forhandler om midtbanespilleren, og at Sevilla vil slippe ham transferfrit til FC København, hvis den permanente aftale laves denne sommer. 

Ekstra Bladet er siden kommet med en lidt mere skeptisk melding, som lyder, at FCK kun vil hente Delaney på en lejeaftale uden de store købsforpligtelser. Klubben skulle angiveligt være bekymrede for Delaneys fysiske forfatning, og det får Tipsbladets chefredaktør på print, Troels Bager Thøgersen, til at spørge, om det mon er Delaney, der mest ønsker skiftet nu og her.  

– Først og fremmest er der god grund til at tage koblingen alvorligt. FCK og Delaney flirtede løs for et år siden, og det er fuldstændig oplagt, at begge parter overvejer, om tiden er inde til genforening. FC København, fordi man skal have i hvert fald én til central midtbanespiller, Thomas Delaney, fordi han skal spille fodbold igen efter et særdeles træls år i Sevilla og Hoffenheim.

– Spørgsmålet er, hvor de to parter ser hinanden. Er det nu ved at tippe over, så det i virkeligheden er Thomas Delaney, der vil være den part, der er mest opsat på en aftale, hvor det tidligere mere tydeligt lod til at være FCK, der var den opsøgende part? Jeg synes, det er for billigt og tidligt bare at afskrive Thomas Delaney, men det er da vildt interessant at se, hvordan de to parter vurderer situationen, og om de i det skjulte har andre førsteprioriteter.

– Hvis Peter Christiansen og den sportslige ledelse ser på truppen og vælger at gå efter en ti år yngre spiller på pladsen, som man så i tråd med klubbens strategi kan sælge med gevinst i 2025, er det et 100 procent legitimt og rimeligt valg. Og hvis man vil have Thomas Delaney og hans erfaring hjem til en tur i Europa med et ungt FCK-hold, er det også et fint ræsonnement, forklarer Troels Bager Thøgersen.

Foto: Lars Rønbøg/Getty Images

Det er langt fra første gang i fodboldhistorien, at en klub og en tidligere skattet spiller bliver genforenet i efteråret af spillerens karriere – slet ikke i dansk fodbold. 

Faktisk minder hele situationen med Delaney og FCK om Brøndbys lange flirt med Daniel Wass, som resulterede i et comeback sidste sommer, mener Troels Bager Thøgersen.

– Det er en klassisk situation mellem en klub og en skattet eksspiller, der på papiret gerne vil genforenes en dag. Thomas Delaney har i mange år været den attraktive part, der har spillet i laget lige under de største superklubber, der kan vinde Champions League. Nu har han haft et særdeles udfordrende år i Sevilla og på leje i Hoffenheim, og så bliver en retur til FCK naturligt nok mere interessant.

– Det minder om Brøndby og Daniel Wass, indtil de blev genforenet. Wass og Brøndby ville tydeligvis gerne hinanden igen en dag, men Wass skulle naturligvis få så mange topkampe med i Valencia, og det havde da været vanvid at sige nej til at spille for Diego Simeone i Atlético Madrid. Og så fandt de hinanden sidste sommer, da det gav mening for begge parter. Nu får vi se, om det samme sker for FC København og Thomas Delaney.

– Og så håber jeg også, Delaney vælger FCK, hvis en klub i Saudi-Arabien ringer med et vildt tilbud, som det sker for mange erfarne spillere med CV i samme vægtklasse som Thomas Delaneys, slutter Troels Bager Thøgersen. 

31-årige Thomas Delaney spillede i FC København frem til januar 2017, hvor han blev solgt til Werder Bremen. Siden da har han været i Borussia Dortmund, Sevilla og TSG Hoffenheim. 





LIVE

LIVE: Toptræner færdig i PL-klub til sommer

Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback

Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb

Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’

Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering

Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub

‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer

Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen 

Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…

UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage

Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg

Voldsom straf til Clement Bischoff

Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning

Mesterskabskampen i Superligaen er genåbnet



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Blæst fuldstændig omkuld

– Han bliver en vigtig spiller for FCK!

1. divisionsstjerne med voldsomme tal

Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning

Stjerne peger på Højlund

KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’

‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’

Laver aftale med Frederik Birk

Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen

Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret

Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’

Den bedste handel i Superligaen!



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Storroser dansk super-talent

Storklub lurer på Superliga-profil

Ny dansk landstræner? Nu reagerer han

Revser FCM-stjerne: ‘Fuldstændig utilgiveligt!’

I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’

Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub

Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!

Har ondt af Steve Cooper

Flere ændringer kan være på vej i FC København

Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal

Salah scorer på Anfield

– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det

Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’

Vild udvikling: ‘Det er SÅ fedt!’

Afviser mesterskabssnak

Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’ 

Gil Vicente tryner Tondela

Revser Brøndby-stjerne: ‘Kan ikke følge med’

FC København med overtidssejr over Randers

Som forandret: FCK-stjerne storskuffede trods sejr

Nu forklarer han batalje med Brøndby-træner

Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne