Skal det endelig være denne sommer, at der opstår en romantisk genforening mellem FC København og Thomas Delaney?
Onsdag er rygterne om en Delaney-retur til FC København igen blomstret til live.
B.T skriver, at FCK og Sevilla forhandler om midtbanespilleren, og at Sevilla vil slippe ham transferfrit til FC København, hvis den permanente aftale laves denne sommer.
Ekstra Bladet er siden kommet med en lidt mere skeptisk melding, som lyder, at FCK kun vil hente Delaney på en lejeaftale uden de store købsforpligtelser. Klubben skulle angiveligt være bekymrede for Delaneys fysiske forfatning, og det får Tipsbladets chefredaktør på print, Troels Bager Thøgersen, til at spørge, om det mon er Delaney, der mest ønsker skiftet nu og her.
– Først og fremmest er der god grund til at tage koblingen alvorligt. FCK og Delaney flirtede løs for et år siden, og det er fuldstændig oplagt, at begge parter overvejer, om tiden er inde til genforening. FC København, fordi man skal have i hvert fald én til central midtbanespiller, Thomas Delaney, fordi han skal spille fodbold igen efter et særdeles træls år i Sevilla og Hoffenheim.
– Spørgsmålet er, hvor de to parter ser hinanden. Er det nu ved at tippe over, så det i virkeligheden er Thomas Delaney, der vil være den part, der er mest opsat på en aftale, hvor det tidligere mere tydeligt lod til at være FCK, der var den opsøgende part? Jeg synes, det er for billigt og tidligt bare at afskrive Thomas Delaney, men det er da vildt interessant at se, hvordan de to parter vurderer situationen, og om de i det skjulte har andre førsteprioriteter.
– Hvis Peter Christiansen og den sportslige ledelse ser på truppen og vælger at gå efter en ti år yngre spiller på pladsen, som man så i tråd med klubbens strategi kan sælge med gevinst i 2025, er det et 100 procent legitimt og rimeligt valg. Og hvis man vil have Thomas Delaney og hans erfaring hjem til en tur i Europa med et ungt FCK-hold, er det også et fint ræsonnement, forklarer Troels Bager Thøgersen.
Foto: Lars Rønbøg/Getty Images
Det er langt fra første gang i fodboldhistorien, at en klub og en tidligere skattet spiller bliver genforenet i efteråret af spillerens karriere – slet ikke i dansk fodbold.
Faktisk minder hele situationen med Delaney og FCK om Brøndbys lange flirt med Daniel Wass, som resulterede i et comeback sidste sommer, mener Troels Bager Thøgersen.
– Det er en klassisk situation mellem en klub og en skattet eksspiller, der på papiret gerne vil genforenes en dag. Thomas Delaney har i mange år været den attraktive part, der har spillet i laget lige under de største superklubber, der kan vinde Champions League. Nu har han haft et særdeles udfordrende år i Sevilla og på leje i Hoffenheim, og så bliver en retur til FCK naturligt nok mere interessant.
– Det minder om Brøndby og Daniel Wass, indtil de blev genforenet. Wass og Brøndby ville tydeligvis gerne hinanden igen en dag, men Wass skulle naturligvis få så mange topkampe med i Valencia, og det havde da været vanvid at sige nej til at spille for Diego Simeone i Atlético Madrid. Og så fandt de hinanden sidste sommer, da det gav mening for begge parter. Nu får vi se, om det samme sker for FC København og Thomas Delaney.
– Og så håber jeg også, Delaney vælger FCK, hvis en klub i Saudi-Arabien ringer med et vildt tilbud, som det sker for mange erfarne spillere med CV i samme vægtklasse som Thomas Delaneys, slutter Troels Bager Thøgersen.
31-årige Thomas Delaney spillede i FC København frem til januar 2017, hvor han blev solgt til Werder Bremen. Siden da har han været i Borussia Dortmund, Sevilla og TSG Hoffenheim.
LIVE
LIVE: Ny mand på landsholdet
Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey
NYHEDER
Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
Vender han retur? Lasse Schöne åben
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sportsdirektør flytter til København
‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’
AVIS
FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”
TOPNYHED
Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
TIPSBLADET SPECIAL
Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’
FC Midtjylland misser gylden chance
HELT VILDT
Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år
Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
Drømmer om at blive landstræner for Danmark
HELT VILDT
Josip Radošević på samtlige forsider
MEDIE
Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
NYHEDER
Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
TIPSBLADETS DOM
Krisen er blevet til en katastrofe?
NYHEDER
Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’
Lars Jacobsen scorer landsholdsjob
TOPNYHED
‘Ingen i Danmark kan hente ham’
TOPNYHED
Rasmus Højlund revser konkurrent
AVIS
Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt
FC København-krisen fortsætter
Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet
MEDIE
Forvirret over Superliga-forhandlinger
NYHEDER
Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’
BIZART
Janssen forbavser: Hvorfor har vi ikke hørt noget?
Benhård Brian Riemer-melding
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
OPTAKT
Viborg FF – FC Midtjylland
NYHEDER
– Han er den værste træner, jeg har haft!
NYHEDER
Topchef får nyt job i FCK
TIPSBLADETS DOM
Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!
Vild start: Han er deres Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’
STORT INTERVIEW
Afslører vild transfer-historie
NYHEDER
Modtager stor ros fra Højbjerg
INTERVIEW
‘Han kan producere helt vanvittige tal’
EKSKLUSIVT
Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!
TOPNYHED
Millionregn over FC Midtjylland
Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag
Barcelona tager smal sejr
FC Nordsjælland vinder i egen hule
Silkeborg klasker Randers
EKSKLUSIVT
– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?
NYHEDER
– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt
AC Horsens opgiver Superliga-drøm denne sæson
NYHEDER
I svime over Pelle Mattsson
EKSKLUSIVT
– Det gør da ondt at se Silkeborg gøre det dårligt
DAGENS SPILFORSLAG
Randers vinder Gudenå-derby
OPTAKT